škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Yalıtım Problemi !!!

aserhat · 120 · 29751

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
A7 Octavia ile ilgili yalıtım sorunları olduğu hemen her yerde bahsediliyor. Eski kasaya göre çok daha fazla yol sesi aldığını bizzat kullanarak da  gördüm.

Bahsedilen ses motor sesi değil, dizel Octavia da bile motor sesi rahatsız etmiyor, Octavia'da yol sesi rahatsız ediyor.

Bunu anlamak için aletlere , ölçüm cihazlarına ihtiyacımız yok.

Basit bir şekilde , örneğin A5 Octavia kullanıyoruz , arkasından aynı yolda A7 Octavia kullanıyoruz ve farkı kulağımızla duyuyoruz. Bir kullanıcı için kıstas budur.

Ayrıca güncel kasa ilerleyen zamanlarda makyajlandığında bu sorunu büyük ihtimalle giderirler diye düşünüyorum ben.

Çünkü artık markalar, bizlerin " makyaj " olarak adlandırdığı güncellemeler de sadece ufak tefek görsel değişikliklerin yanında bazen ciddi iyileştirmeler de  yapıyor modellerde. Bunun örnekleri vardır.

Çevrimdışı Developer

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyu ilk sayfasından son sayfasına kadar okudum. Önceki araçlarım 2001 Palio weekend 1.6 HL, 2003 Otomatik Toyota Corolla ve son olarak 2011 1.6 TDI Jetta Comfortline ile kıyasladığımda sonuç şu: Jetta ince ayrıntıları düşünülmüş konforlu ve güven veren bir araç. Octavia ise fiyat/performans aracı. Octavia alalı 1 hafta oldu ve çok uzun yol deneyimim olmadı (ilk 1000 Km yüksek devirlere çıkılmaması yönündeki tavsiyeden dolayı yaptığım uzun yol deneyimini saymıyorum). Jetta'nın koltukları oturduğunuzda sizi yanlarda sarıyor ve koltuk daha fazla aşağı inme kabiliyetinde olduğu için virajlarda düz yolda gidildiği kadar güven hissi veriyor. Octavia koltukları ise daha geniş olduğundan koltukta savruluyorsunuz. Yalıtım konusunda ise çamurluk içlerinde keçe olmadığından özellikle kar eritmek için yola atılmış kumlu kısımlardan geçerken tüm sesler içerde, Jetta ile hız kesicilerden geçerken bile tok ve rahatsız etmeyen bir ses geliyor. Davlumbaz ve alttaki plastik aksam konusunda yapılacak iyileştirme yalıtım sorunu çözebilecek gibi geliyor. Motor sesi konusunda Octavia Jettadan bariz şekilde iyi. Ancak Jetta'nın 2011 olduğunu tekrar vurgulamak lazım. Bir de Jetta ve 2015 1.4 TSI bir Golf denememde gördüğüm kadarı ile, VW marka araçlarda araç içi ses dağılımı(Akustik) çok güzel. Bekleme vs. olmasa ve param olsa VW marka bir araç alırdım. Kıyaslama yaparken araçların değerlendirme kriterlerini yazıp not verip toplamı üzerinden değerlendirme yapmak aracın genel performansını net şekilde ortaya koyacaktır. Kısaca Octavia fiyat/performans açısından iyi bir araç. Ancak Skoda müşterisi ile VW müşterisi arasında da fark var. Biri aldığı araca para ödemek isterken, diğeri marka, hizmet ve araca para ödüyor. Bunun Mercedes vs. alındığında daha da artarak gittiğini görüyorsunuz.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
3 ay önce aldığım Octavia'nın yol sesi bende de hayal kırıklığı yarattı, son kasada iyileştirme yapıldığına dair yazılar gördüm, maalesef öyle bir şey yok.  Aracımla her gün işe gidip geliyorum bazen komşuyu bırakıyorum, ilk kez bindiğinde; araba nasıl diye sordum. Hayırlı olsun güzel araba ama önceki aracından daha fazla ses alıyor dedi. Önceki aracın daha sessizdi dedi. Önceki aracım 2008 passattı. Passat ile Octavia kıyaslanmaz diyeceksiniz ama, araba 7 yaşındaydı.

Çevrimdışı deathrider

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
rüzgarlı havalarda ses biraz daah rahatsız edici düzeye geliyor.. yalnız cam filminden sonra ruzgar sesinde ve genel ses de kısmı bir azalam olduğunu söylemeliyim..

Yine de arabamı cok seviyorum :D

Çevrimdışı ahmetgulsen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: maliilhan;544403
Alıntı yapılan: viperking;544387
Arka çamurluk altındaki plastik parçaları ben çıkardım zaten :)

Ancak benim araçta zaten arka taraftan ses gelmiyor :) Sorun yüksek hızda kapıdan gelen rüzgar sesi[/Q

160" 4M Big D Car Truck Motor Door Rubber Seal Strip Weather Strip Hollow For Car Motor Door 4M*14mm*12mm US Free shipping
http://www.aliexpress.com/item/14MM-X-12MM-4Meter-3M-D-Rubber-Seal-Weather-Strip-Hollow-For-Car-Motor-Door-US/32286557233.html
(from AliExpress Android)

Ben aliexpressden fitil siparis verdim rüzgar sesi fitilden kaynakli.lama cimi yok fitil ince  yanina bi kat daha cekecegim

kaç adet sipariş verdiniz

maliilhan

• Ziyaretçi
ben tek parça 8 metre aldım satıcıya yazdım tek olsun 8 m dedim ok dedi ön iki kapıya yetti 50 cm arttı 2 tane daha verdim arkalara cekicem artanları kaputun yanına çekicem

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu tarz urunler Turkiye de de mevcut. Cok da bir fiyat farki olmaz sanirim. Yerli sermayeye kazandirmak iyidir ;)

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fitil takılan kapıların kapanması nasıl acaba?
Takılmadan önceki hassasiyette mi kapanıyor, yoksa fitillerden sonra kapıyı biraz daha
sert mi kapatmak gerekiyor?

maliilhan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: DDŞ!;548885
Bu tarz urunler Turkiye de de mevcut. Cok da bir fiyat farki olmaz sanirim. Yerli sermayeye kazandirmak iyidir ;)

kardeş dehşet yorumların var ;nerde lütfen bi link verirmisin varsa alalım yerli sermaye kazansın.senin yerli sermaya dediğin adamlar 4 metre çift taraflı bant ı satıyorlar 20 tl ye.daha fitili yok.türkiyede bu ürünü bulassın bence bulsanda senden metresine 20 tl isterler

maliilhan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: engin_z_engin;548939
Fitil takılan kapıların kapanması nasıl acaba?
Takılmadan önceki hassasiyette mi kapanıyor, yoksa fitillerden sonra kapıyı biraz daha
sert mi kapatmak gerekiyor?

hafif sertleşti lop diye kapanıyor merak edene adresimi vereyim gelin evin önünde bakın nasıl fikir

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: maliilhan;548987
kardeş dehşet yorumların var ;nerde lütfen bi link verirmisin varsa alalım yerli sermaye kazansın.senin yerli sermaya dediğin adamlar 4 metre çift taraflı bant ı satıyorlar 20 tl ye.daha fitili yok.türkiyede bu ürünü bulassın bence bulsanda senden metresine 20 tl isterler

Hayirdir anamiz mi bir babamiz mi? Haddinizi bilin. Bilemeyecekseniz bildireyim.

Su an musait degilim bakamadim ancak ivedikte has metal var mesela. Bahsi gecen fitilin metresi tas catlasa 2₺ dir.

Isi bilmek gerek. Bilmedigin isi de yapmamak gerek ;)

maliilhan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: DDŞ!;548997
Hayirdir anamiz mi bir babamiz mi? Haddinizi bilin. Bilemeyecekseniz bildireyim.

Su an musait degilim bakamadim ancak ivedikte has metal var mesela. Bahsi gecen fitilin metresi tas catlasa 2₺ dir.

Isi bilmek gerek. Bilmedigin isi de yapmamak gerek ;)

.
Form yönetici arkadaşlara sesleniyorum.DDŞ isimli arkadaş haddimi bildirecekmiş.lütfen seviyeli bir form burası. Mahalle azıyla yazan arkadaşları uyarıp yukardaki seviyesiz msj silmenizi rica ediyorum

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: maliilhan;549024
.

Form yönetici arkadaşlara sesleniyorum.DDŞ isimli arkadaş haddimi bildirecekmiş.lütfen seviyeli bir form burası. Mahalle azıyla yazan arkadaşları uyarıp yukardaki seviyesiz msj silmenizi rica ediyorum

Hahahaha sesli guldum.

Kardes derken gayet centilmendiniz. Ben haddinizi bilin yoksa bildiririm diyince mahalle jargonu oldu. Fransiz mahallesinde buyudunuz sanirim siz.. Allah akil fikir versin.

Bir de form degil forUm. Aziyla degil aĞzıyla olacak. Oncelikle Türkçe yazi yazmayi ogrenin sonrasinda konusma uslubumla ilgili yorum yapmaya calisin. Belki o zaman daha dogru sonuclara varabilirsiniz.

Ayrica soylediklerimin halen arkasindayim. Haddinizi bilin ya da ben bildiririm.

maliilhan

• Ziyaretçi
Evet biraz daha sert kapaniyor.lop ediyor ama kapanmada zorluk yok

Çevrimdışı geocy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aserhat;515481
Kulak, sesleri büyük bir hassasiyetle tespit ve analiz eder. Kulağın hassasiyeti bütün ses frekansları için aynı değildir. Sesler tizleştikçe daha zor duyarız.

Hassas bölge 500 ile 3.500 Hz arasındadır. Desibel (dB) bu hassasiyeti en güzel göz önüne alan ölçü birimidir. Ancak logaritmaya bağlı bir ölçü olması biraz kafa karıştırır. 3 dB'lik bir artış, akustik enerjinin 2 misli arttığını gösterir. Bu 3 dB'lik artış, kulağın fark edebildiği en hafif ses artış düzeyidir. 0 dB, ses olmadığının göstergesi değil, sadece normal bir kişinin ses algılama düzeyidir. Bazı insanlar, özellikle müzisyenler, -5, hatta -10 dB sesleri duyarlar."

Kulağın algılayabileceği en küçük ses artışı 3 desibel iken sizin bu alt limiti çok büyük bir fark gibi göstermeniz bence hala makul değil.

Bana göre sizin oradaki algınızı değiştiren şey sesin seviyesi değil türü. Ses tiz mid ve ya bas olarak aynı desibel de size iletilse 3 ses tipinde de farklı hissiyatınız olur. Ses konusundaki bu kadar derin bilgi ve tecrübenize rağmen hala ses düzeyinin 3 db artması beni çok rahatsız etti demek doğru değil. Bence sizin sorununuz seviye değil sesin içeriği...

Size katılıyorum, ayni şikayetleri ben de yapıyorum  Octavia ile ilgili. Daha önceki dizel aracım belki daha gürültülüydü ama beni rahatsız etmiyordu çünkü motor sesi geliyordu daha çok. Bu araçta ise motor sesi denen birşey yok ama bu durum diğer seslerin ön plana çıkmasına sebep oluyor, bu durumda da istemediğimiz sesleri duyuyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi