škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Oksijen sensörü arızalı aracın ekspertizde beygir gücü düşük çıkar mı?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sshusun

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2005 special 101 bg. benzinli araç sahibiyim. 4 senedir egr lambası yanıyor/bazen de sönüyor. Sanayiye her gittiğimde değişik bir işlem yapıldı (emme manifold sensör değişimi, boğaz kelebeği temizliği vb.). Her işlemden elli bir süre sonra tekrar yanan lambayı söndürmek için artık uğraşmaktan vazgeçtim. 1,5-2 senedir lamba sürekli yanıyor. OBD II cihazımla arızaları siliyorum. Fakat 1-2 gün sonra tekrar yanıyor. (okunan arıza: oksijen sensörü ile ilgili P0135-P1178-P1190)

Ekspertiz raporu almak için gittiğimde görevli arkadaş: bu şekilde ekspertize sokarsak motor beygir gücünün %20-30 civarında düşük çıkabileceğini, arızayı silip teste soksak bile sonucun değişmeyeceğini söyleyince ekspertizden vazgeçtim.
  Sanayideki başka bir usta ise böyle bir şey olmayacağını, motor gücü ne ise bilgisayarın onu ölçeceğini, arıza lambasının yanmasının gerçek motor gücünü etkilemeyeceğini, sensör arızasını ise ... sensörü arızalı şeklinde rapor çıkacağını söyledi.
   1. Sonucun nasıl çıkar?
   2. Oksijen sensörünü değiştirmelimiyim, yoksa tekrar boğaz kelebeği temizliği mi yaptırayım? Teşekkür ederim.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Suleyman bey bes senedir ortalikta gorunmemissiniz. Ankara sirnak derken izmire mi dondunuz. Ve hala ayni araci kullaniyorsunuz sanirim.

Hava ve yakitla ilgili sensorlerin vazifesi malum. Gerek emiste, gerekse egzostta degerleri olcerek hava yakit oranini hiz, yuk ve vites durumuna gore en uygun degerde tutmak. Ve varsa bir uygunsuzluk bunu kullaniciya tedbir almasi icin bildirmek.  Oksijen sensoru arizasi genelde lpg li araclarda daha sik gorulmekle birlikte kotu yakit ve kirli filtre durumundada ortaya cikiyor. Ancak ekspertiz yaptiracaginizda varsa bi bozukluk  illaki oldugundan eksik cikacaktir ama %20-30 kadar eksik cikacagini sanmiyorum. 100 hp. Motor 70 hp cikarsa hem bu aractan verim alamayiz veya biz o araci satamayiz.