škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

bisiklet zamanı...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
selam arkadaşlar. artan nüfus, yoğun trafik, sporsuz bir yaşam tarzı....artan stres, sınır, kilo, sağlıksız yaşam.... sonunda bisiklet sporuna merak salmaya başladım. şehir içi ve  hafif arazimde kullanmak üzere mtb tarzı bir bisiklet almayı planlıyorum. bu seçimimde adananın off road asfaltları da etken tabiki. aranızda bisiklet sporu ile ilgilenen, bisikletler hakkında bilgi verecek olan arkadaşların fikrini beklerim. birkaç modelde aklım kaldı. fikirleriniz nedir?

http://www.lapierre-bikes.co.uk/gamme/2013/mtb/loisirs-sports/raid-500

salcano insomnia 26 hd

bianchi ntx 7

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hunter;603978
selam arkadaşlar. artan nüfus, yoğun trafik, sporsuz bir yaşam tarzı....artan stres, sınır, kilo, sağlıksız yaşam.... sonunda bisiklet sporuna merak salmaya başladım. şehir içi ve hafif arazimde kullanmak üzere mtb tarzı bir bisiklet almayı planlıyorum. bu seçimimde adananın off road asfaltları da etken tabiki. aranızda bisiklet sporu ile ilgilenen, bisikletler hakkında bilgi verecek olan arkadaşların fikrini beklerim. birkaç modelde aklım kaldı. fikirleriniz nedir?

http://www.lapierre-bikes.co.uk/gamme/2013/mtb/loisirs-sports/raid-500

salcano insomnia 26 hd

bianchi ntx 7

Murat Bey bisiklet konusunda ne kadar tecrübeli olduğunuzu bilmediğimden nacizane birkaç tavsiyede bulunayım. Bende çok uzun zaman bisiklet araştırmış birisi olarak yaklaşık 1,5 yıl önce Carraro 224 modelini aldım. Çünkü her ne kadar hayaller dağ bayır dolaşmak olsa da, gerçekte ağırlıklı şehir içi kullanımda vakit geçiriyoruz. Bunun için dağ bisikleti almak, ekstra ağırlık demek. Ama yeri geldiğinde bisikleti dağ bayırda da sürmek istiyorsanız size kesinlikle hibrit bir model daha iyi olur kanaatindeyim. Benim bu modeli seçmemdeki sebepler:

1- Hibrit bir yapıya sahip olması, Yani şehir içi kullanıma uygun hafif alüminyum kadroya ve ince şehir sürüşüne uygun lastiklere sahip. Ama basit bir iki değişiklikle araziye de uyumlu hale gelebiliyor.

2- Ön maşanın kilitlenme özelliği mevcut

3- Michelin protek max patlamaya dayanıklı lastiklere sahip

4- 1,90 boyundayım. 28" jant ve 51 cm karo yüksekliği olması rahat bir sürüş sağlıyor.

5- Üzerindeki frenler disk değil. Klasik V fren. Bu sayede daha sorunsuz ve hafif bir yapıya sahip. (Disk freni özellikle tercih etmedim.)

6- Önde Shimano Tourney, arkada Shimano altus vites sistemi var. Bence başlangıç için yeterli.

Tek sorunu selesi. Onuda Decathlon'dan aldığım geniş bir seleyle değiştirerek rahata kavuştum. Sorunuz olursa yardımcı olayım.

Ayrıca bisiklet alırken mutlaka uygun kadro yüksekliğini seçin, yoksa ciddi bel ve sırt ağrıları yaşarsınız.

Çevrimdışı rabbit

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim favori bisikletim şehir bisikleti. Tekerlekleri ne çok ince ne çok kalın olmalı.
Mümkünse amortisörü olmasın. Aynakol çarklar vites arttırıcı, kesinlikle plastik olmamalı.
Çok sade ama sağlam bir model olması tercihim.

Sebebine gelince: 15 yıldan fazladır düzenli bisiklete biniyorum. 2 adet bisikletim var.
Biri dağ bisikleti, diğeri yol/yarış bisikleti. Yol bisikleti 30 yıllık dağ bisikletim 20 yıllık. Bianchi marka.  

Bu bisikletler bi 30- 40 yıl daha gider... Bana mısın demez... Açıkçası 100 sene sonrada özellikle yol bisikletim yine aynı kalır diye düşünüyorum.

Yani şunu demek istiyorum. Bisiklete verilecek para kesinlikle ziyan olmuyor. Çok basit bir mekaniği var. Eskimiyor bozulmuyor. Kırılan bozulan parçasını bulmak çok kolay.
3bin tlye dahi bisiklet alsanız, çalınmazsa falan 20 sene rahat kullanırsınız hatta çok daha fazla. Ama 3 bintlye telefon alıyoruz 3 sene ancak kullanabiliyoruz.

Ben İstanbulda dağ bisikletini hiç kullanmıyorum. Artık onu unuttum diyebilirim. Çünkü çok yavaş. İnce tekerli yol bisikleti ise hızlı ancak oturuş pozisyonu çok rahatsız.

En iyisi en çok nerede kullanacağınıza karar vermeniz. Bu gerçekten önemli. Eğer dağ bayır kullanacaksanız dağ bisikleti, şehirde asfaltta arada biraz bozuk yollarda gidecekseniz şehir bisikleti. Ulaşım için kullanacaksanız, örneğin otobüse metroya gidip bisikleti katlayıp vardığınızda tekrar bisikletle devam edecekseniz katlanır bisiklet, ve saire...

Ben zevk için yol yarış bisikleti almıştım. Çok severek aldığım ve çok uzun yıllardır kullandığım için hiç değiştirmedim. Ama arada arkadaşlarla tura çıktığımızda onların şehir bisikletlerini deniyorum. Sanki mercedese binmiş gibi oluyorum.

Bu arada bence sürekli binmeyecekseniz sadece hafta sonu tur yapacaksanız iyi bir markanın ortalama bir modeli yeterli olur. En başta insan alırken en iyisi olsun diye fazla para döküyor ama bir kaç ay sonra heves geçince ödediği paraya pişman oluyor.  tabii bisiklet forumlarında da yardım alabilirsiniz. Bende çok takip ediyorum o forumları. Oradaki bisikletçi arkadaşlar bisiklete sevdalı oldukları için her kafadan bir ses çıkıyor. Bu işe biraz uzak olanın büsbütün kafası karışıyor. Size de faydadan çok zararı olabilir ama yine de siz bilirsiniz. Bazen insan fazla dağınık bilginin verdiği kafa karışıklığıyla almaktan bile vazgeçebiliyor. Şimdiden hayırlı olsun.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle merhaba dağ bisikleti olarak kron xc 750 kullanıyorum şehir içinde carraro sportive 327 28 jant kullanıyorum dağ bisikletleri şehir ve yol bisikletlerinden çok daha konforlu ve sağlamdır fakat sürat yapamazsınız.aldığınız ya da alacağınız bisikletin markası değil donanımları önemlidir donanımları orta üst segment seçmeye çalışın şimdiden hayırlısı olsun.

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Skodanın bisikletlerine de bir göz atın

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok değerli, hepsi için teşekkür ediyorum. neden dağ bisikleti diye soracak olursanız, adana'daki birçok kullanıcı ve bayi ile görüştüm ve hepsi dağ bisikleti almamı önerdi. çünkü adana'nın yolları gerçekten taştan (şarkısındaki gibi :)). boyun 1.76 ve  78 kiloyum. hangi beden ve jant boylu bir bisiklet benim için uygun olur. yukarıda verdiğim bisikletlerin donanım seviyesi iyi sanırım. çok detaylarını bilmem ama araştırdığım kadarıyla işime yarar diyorum. eskiden daha iyiymiş şu bisiklet işi. önceden sadece 2 tekeri vardı meretin... şimdi yok gidonu yok zinciri...   skoda bisiklete gelmeden baktım, memleketinde görme şansım oldu. ama f/p olarak uygun gelmedi.

fren olayı aklımı karıştıran büyük sorunlardan biri. hangi fren türü hangi açılardan tercih edilmeli?
http://urun.n11.com/dag-bisikleti/fuji-nevada-comp-26-jant-ucretsiz-kargo-uysal-bisiklet-P134523219
http://urun.n11.com/dag-bisikleti/lapierre-raid-500-2015-ucretsiz-kargo-30-v-uysal-bisiklet-P57069438
http://urun.n11.com/dag-bisikleti/corratec-x-vert-halcon-26-jant-ucretsiz-kargo-uysal-bisiklet-P134582184
http://urun.n11.com/dag-bisikleti/lapierre-raid-300-2015-ucretsiz-kargo-27-v-uysal-bisiklet-P57070111

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ön süspansiyonu kilitli rock shox seçmeniz iyi olur şuan en iyi markalardan biri attırıcılarda shimano acera yine iyidir benim dağ bisikleti hidrolik disk yol bisikletim normal v fren eğer 2000 metreden iniş yapmayacaksananız v fren yeterli gelir hidrolik disk aynı Zamanda ekstra maliyet ve ağırlık demektir profesyonel olarak kullanmayacaksanız v fren alın lastiklerde michelin iyidir hayırlısı olsun

Çevrimdışı rabbit

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;604025

Ben bayide sormuştum ama fiyatı aklımda değil... Tek hatırladığım çok pahalı olduğu

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Selam arkadaslar. Sonunda bisikletimi aldim. Lapierre raid 100 modelinde karar kildim. Donanim olarak cok ust degil. Ama kaliteli saglam bir durusu var. Yaklasik5 km surdum. Surusu rahat. Zaman icerisinde goruslerimi aktaririm.

Çevrimdışı touran06

• Yönetici
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Skodanın bisikletleri özelliklerine göre çok pahalı. Aynı vites sistemin aynı kaliteye sahip bisikletler 2500 TL civarı iken skoda 8000tl fiyat çekti bayide.

Çevrimdışı touran06

• Yönetici
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam hayırlı olsun güzel bir seçim. Bisiklet disk fren değil mi? birde ne kadara mal oldu size öğrenebilir miyim?

Çevrimdışı touran06

• Yönetici
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;604025

Skodanın bisikletleri özelliklerine göre çok pahalı. Aynı vites sistemin aynı kaliteye sahip bisikletler 2500 TL civarı iken skoda 8000tl fiyat çekti bayide.

Alıntı yapılan: hunter;605881
Selam arkadaslar. Sonunda bisikletimi aldim. Lapierre raid 100 modelinde karar kildim. Donanim olarak cok ust degil. Ama kaliteli saglam bir durusu var. Yaklasik5 km surdum. Surusu rahat. Zaman icerisinde goruslerimi aktaririm.

Hocam hayırlı olsun güzel bir seçim. Bisiklet disk fren değil mi? birde ne kadara mal oldu size öğrenebilir miyim?

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok uzun yıllardır bisiklet kullanıyorum yarış tip dahil bir çok bisikletim oldu. Bisikletin eskiden önce kadrosunu seçer ve sonra ekipmanı ve parçaları tek tek kendim toplardım yani toplama bisiklet bence en iyi oluyor. 2 yıl önce eşim için Bianchi Discovery 28 jant şehir bisikleti kendim için Bianchi AFX 8001 26 mtb tercih ettim her iki bisikletin üstündeki ekipman iyi sayılır ve komple Alüminyum kadro ve parçalar ama özellikle AFX çok iyi bir donanıma sahip ön arka Shimano Acera 27 vites ön arka shimano V break fren gidondan kilitli 100 mm Suntour xcm maşa Schwalbe lastikler tüm ekipman Shimano ve tüm parçalar Alüminyum bisikletin toplam ağırlığı 13 kg civarında her iki bisikletten de çok memnunuz şu an üretimden kaldırıldı fakat piyasada aranırsa bulunabilir tavsiye edebileceğim bir modeldir özellikle AFX orta üst seviye mtb düşünenler için ilk sıralarda olabilir.
« Son Düzenleme: 01 Mart 2017, 18:01:52 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Tesekkurler. Disk fren degil. V frene sahip. Sehirici 100 km nin uzerinde yol yaptim. Vites gecisleri sessizligi frenleri suspansiyonu cok iyi . Selesi rahat. Uzun zamandir ilk defa bisiklet surmemr ragmen agri vs olmadi. Kadro 7005 serisi aluminyum. 1150 ye aldim. Ama aksesuarlariyla masraflarim artacak. Tavsiye ederim

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hunter;609638
Tesekkurler. Disk fren degil. V frene sahip. Sehirici 100 km nin uzerinde yol yaptim. Vites gecisleri sessizligi frenleri suspansiyonu cok iyi . Selesi rahat. Uzun zamandir ilk defa bisiklet surmemr ragmen agri vs olmadi. Kadro 7005 serisi aluminyum. 1150 ye aldim. Ama aksesuarlariyla masraflarim artacak. Tavsiye ederim

7k serisi degildir bence. Yanlis hatirliyor olma ihtimaliniz var mi?
7k serisi saglikli kaynak tutmaz diye biliyorum cunku?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi