škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 TDI kudurtmaca (videolu :-D)

Ziyaretçi · 34 · 9620

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;28934
Tork farkı yok diye biliyorum 75-80 arasında...
Nereden biliyorsun ki? Irena' ya mı sordun sanki?:hoh::hah::hh::hhh::hih::huh:
:kiki::++::kiki::++::kiki::++:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doblo bile uzun yola gitti geldi 3 viteste 120 yapıyor..160 a kadar çok rahat hızlanıyor.70 beygirlik multijet motor var.

Hızlanmada kasa yapısından dolayı fabia ile kapışamaz.Yoksa çok iyi hızlanıyor..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;28961
Doblo bile uzun yola gitti geldi 3 viteste 120 yapıyor..160 a kadar çok rahat hızlanıyor.70 beygirlik multijet motor var.

Hızlanmada kasa yapısından dolayı fabia ile kapışamaz.Yoksa çok iyi hızlanıyor..
Aynı motorun 90 HP olanı OPEL ASTRA' da var.:hoh: Tavsiye ederim.:hah:

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hakanerdogan;28973
75 lik ile 80 liğin şanzımanlarıda aynı.
Sen nereden biliyorsun? Sen de mi sordun İrfan gibi?:hoh:
Bugün muhalefetim üstümde yav!:rm:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
70 lik, 75 ve 80 likten farklıdır.

75 ve 80 in tek farkı aradaki 5 beygirdir. torkları fabrika verilerinde aynı. şanzımanlarıda, turbosuda...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hakanerdogan;28978
70 lik, 75 ve 80 likten farklıdır.

75 ve 80 in tek farkı aradaki 5 beygirdir. torkları fabrika verilerinde aynı. şanzımanlarıda, turbosuda...
Acaba hangi akla hizmet biri 75 HP biri 80 HP üretildi?

hakanerdogan

• Ziyaretçi
bence 80 lik dışındakiler gereksiz.  :D:D

vergi aynı, yaktığı aynı, hacim aynı, araba aynı, hemde en güçlü olup en iyi gideni :lol:

deneye deneye en son bunu buldular heralde :D

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yürü be uğur abi... kim tutar seni...:hanz:
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: beytullah;28918
evet... 75 lik... ama bu kadar bariz fark olacağını sanmıyorum...

Alıntı yapılan: lrfan;28919
Beygir son hıza çıkma konusunda iş yapar, fark olmasa 80 bg yapmaya uğraşmazlardı diye düşünüyorum...

Alıntı yapılan: beytullah;28924
75 likle 80 liklerin herşey aynı... +5 yazılımla diye biliyom...

Alıntı yapılan: lrfan;28929
Ama o 5 beygiri boşuna yapmamışlardır, mutlaka fark yaratıyordur son hızda. Yoksa uğraşmazlardı yazılımla 5 bg artırmaya :)

Alıntı yapılan: Uğur@k@r;28930
5 HP fark var da 75' likle 80' lik arasında tork farkı var mıdır? Varsa bile tork grafiğinde durum nedir? Belki de 75' liklerin dişli oranları farklıdır.:wnk:

Alıntı yapılan: lrfan;28934
Tork farkı yok diye biliyorum 75-80 arasında...

75'lik ile 80'lik arasında bariz bir hızlanma farkı olacaktır. (hatta fabrika verisi 0-100 farkı tam 1 saniye)

Çünkü 80'lik, 2200 devirden itibaren her devirde 75'lik olandan daha fazla tork üretiyor. Zaten birinin 75, birinin 80 hp olması, 80'liğin 4000 devirde 145nm civarı, 75'liğin ise 135nm civarı tork üretmesinden kaynaklanıyor.

Amaç hızlanmaksa üst devirler kullanılır. Üst devirlerde de 80'lik hemen her noktada 5-10 nm fazla tork ürettiğinden arada fark oluşması normal.

Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için "tork grafikleri" başlığındaki "dizel motorlar" başlıklı ortak tork tablosuna bakmanızı tavsiye ederim. Orda 75'lik ile 80'lik arasındaki fark çok bariz görünüyor.:ok:

====================================================

Ayrıca Hakan; sizin araç sen dahil 1300 kg değil. Hala pek çok Fabia I kullanıcısının aracının ağırlığını yanlış bildiğini görüyorum. Sizin ruhsatlarda yazan o 1200'lü değer sürücü dahil ağırlık. Sizin aracın boş ağırlığı tahminen 1120-1150 gibi bir şey.:ok:(muhtemelen 1150'ye yakın)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
70 kg sürücü ile yazsa diyelim yazdığı 1276... bagajda büyük bi takım taklavatım var. yarım depo mazotum var...

kaldı ki ben 70 kg değilim 77 yim :hih:

Beytullah Abi arabada kendi olmadan çıkartmıştı kantara inanılmaz bi ağırlıktan söz ediyordu,1.2-1.3 falan diye hatırlıyorum deposu fulldür ne zaman görsem, yine full depoyla çıkmıştır. :D

1100 lü bişey olsa uçacağını düşünüyorum... HB meganlar 1100 falan o çok hafif gövdeleri ile...

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
E bizimki 1144 kg zaten.:kiki: İbiza 1120, Fabia II 1120, Fabia II Combi 1140 civarı vb.

Bilakis, 1200 civarı olsa, biraz daha zorlanır.:bnn:

Ha; ben boş ağırlık olayına değinmek için dedim. Yoksa sizin araç o an 1300 civarı olabilir tabii.:ok:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
bu mesele ciddi muamma tartmadan emin olamayacağım.

neyse yinede motor kapağını kaldırıp, civciv kadar 3 silindirciklerini gördüğüm motor beni gayet tatmin ediyor, hatta böyle atraksiyonlara zorluyor :lol:

aracı 100 bg civarına çipleyip basit bi kaç ağırlık azaltma çalışması ile ortada 1.6 atmosferik kalmaz gibi, gemi kasa 2.0 litre biraz demode arabalara bile kafa çıkarırız, önce duygusal completition :lol: