škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb bi xenon sorunu

Leca · 52 · 15556

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
Alıntı yapılan: Leca;612109
Osman Bey,

Karanlık yolda gerçekten çok kötü oluyor. Kör göze gidiliyor resmen; sol far komple solu aydınlatıyor maalesef. Afl de düşük hızda geniş açıyı aydınlatması gerekir; araç hızlandıkça da far ileriyi odaklaması lazım ama bizde tam tersi oluyor. Bakalım bu sorundan başka muzdarip var mıdır forumda; çoğunluk sistemin bu şekilde olduğunu iletiyor ama bu işte bir gariplik var. Servise gittiğimde onlarda da aracı test ettiker kullandılar vs ve bir gariplik olduğunu onlarda farkettiler ancak bir netice alamadım şuan için. Bakalım bu konun üzerine gitmeye devam edeceğim, çünkü bu durum sürüş güvenliğini riske atıyor.

Konu eski ama tekrar güncellenmiş olacak. Geçen hafta sonu İstanbul-Bursa yolculuğu yaptık gece , aynı durumdan ben de muzdaribim resmen karanlıkta gidiyoruz.

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fatihatilla;630654
Konu eski ama tekrar güncellenmiş olacak. Geçen hafta sonu İstanbul-Bursa yolculuğu yaptık gece , aynı durumdan ben de muzdaribim resmen karanlıkta gidiyoruz.
Gece aydınlatma performansı kotu, bu bir gercek. Ben çözümü serviste far ayarını yukarı çektirerek çözmüştüm ama bu da önden giden insanları gece rahatsız ettiği için tekrar eski haline getirttim.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
2017 model aracımda şimdiye kadar aydınlatmada hiçbir problem yaşamadım. Gayet başarılı aydınlatıyor ki araçta bulunanlar da ne kadar güzel aydınlatıyor gibisinden yorumlar yapıyorlar. Var mı yeni araçlarında sorun yaşayanlar? Önceki üretimlerle ilgili bir sorun olabilir mi?

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
Alıntı yapılan: fairfight;630659
2017 model aracımda şimdiye kadar aydınlatmada hiçbir problem yaşamadım. Gayet başarılı aydınlatıyor ki araçta bulunanlar da ne kadar güzel aydınlatıyor gibisinden yorumlar yapıyorlar. Var mı yeni araçlarında sorun yaşayanlar? Önceki üretimlerle ilgili bir sorun olabilir mi?

Benim araç 2016 her zaman aynı şey yaşamıyorum fakat o gün giderken örneğin yağmurlu bir yolculuktu zaman zaman farların gerçekten sola ağırlıklı olduğunu farkettim.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadarıyla AFS far 60 km hıza kadar ışığı yanlara yayacak şekilde açılıyor, daha yakını gösteriyor. 60-110 km arasında ışık biraz yukarı kalkıyor, ileri odaklanıyor yanal dağılma azalıyor. 110+ km süratte sağ far yukarı kalkıp yolun kenarını gösterirken sol far karşıdan gelenin gözünü almamak için aşağıda kalıyor.
Far merceğinin hem yanlara hemde yukarı aşağı hareketi var. bir kalibrasyon hatasında yanlış yönlenebilir, servise uğrayıp yazılım güncelleme ile bunu düzeltmek mümkün olabilir.
Ben aracı 2 ay önce aldım ve bahsettiğiniz gibi bir durum yok, kalibre edip ortada odaklıyor.  Fakat kalibrasyon bitmeden hemen hareket edersem farın birisi aşağıda kalıyor. Hıza bağlı gerçekleştiği iddia edilen değişiklikleri ise seyir halinde çıplak gözle farkedemiyorum.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Geceleri arttırılmış görüş netliği için yeni Skoda Superb uyumlanabilir ön lamba sistemini (AFS), bi-xenon farlar ve LED gündüz sürüş ışıklarını sunuyor. AFS yolu ve çevreyi sürüş ve hava koşullarına göre aydınlatıyor. Bu özellik aynı zamanda yolun aydınlatmasını en iyi şekilde farklı sürüş koşullarına uyarlıyor. Sistem üç farklı modda çalışıyor: Şehir, tali yollar ve otoban. Tali yollar modu saatte 0 – 15 km arası ve 50 – 90 km arası hızlarda aktive ediliyor. Sağ ve sol far modülleri başlangıç pozisyonunda konumlandırılıyor. Şehir yollarında kavşak ve kaldırımların da etkili şekilde aydınlanması gerektiği için şehir modunda far ışığı daha geniş ve tali yollardakinden daha kısa oluyor. Şehir modu saatte 15 – 50 km arası hızlarda aktive oluyor. Hızlı otoban sürüşü esnasında ise uzun menzil ve sağ ve sol şeritlerin aydınlatılması gerekiyor. Bu modda sol far modülü yukarı doğru dönüyor ve başlangıç pozisyonundan hafifçe sola doğru hareket ediyor, sağ modül ise yükseltiliyor.

Kaynak: https://www.ototeknikveri.com/haber/6228/2015-skoda-superb-yeni-far-sistemi

Değişiklikleri takip edebilmek için önünüzde araç, sağda bir duvar veya bariyer ve solda da refüj tarzında bir yer olursa sürekli hareket ettiğini gözleyebilirsiniz. Baya verimli buluyorum ben. Yüksek hızlarda bazı zamanlar uzun fara ihtiyaç duymuyorum.

Çevrimdışı mersan51

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Far anahtarı Auto modda iken Afs’nin çalışma prensibi gereği trafik akış yönüne göre gerekli yönü belli bir açıyla aydınlatmaktadır. Şayet bunu istemiyorsak far anahtarı auto mod yerine kısa far konumunda olmalıdır. Herkese iyi forumlar