škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia A4 Yol Tutuş Sorunu

turker · 48 · 19559

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Epeydir foruma yazsak diyoruz ama iyice emin olmak istedik. Arkadaşa almış olduğumuz 2003 model Octavia A4 Collection'da özellikle tümsek atlamalarda ve ani yön değişimlerinde arka taraf enteresan tepkiler veriyor. Sanki bi gevşeklik ya da yatma gibi bi his veriyor. Aracı kullanan 3-4 arkadaş aynı kanıdayız.

Ama bir Octavia'da böyle bir sorun olmayacağı ya da olmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bu arka taraftaki bir sorundan mı kaynaklanıyor olabilir, yoksa kronik midir acaba?

İlk aldığımızda önde eski sayılmayacak Pirelli P7'ler (205-55-16), arkada ise nispeten eski ve 225-55-16'lık lastikler vardı. Önceleri arka lastiklere yorduk fakat önlere yeni 205-55-16 Continental (kışlık) alıp öndeki P7'leri arkaya attıktan sonra da aynı durum devam ediyor.

Acaba şu arabam.com testlerinde Golf IV için bahsedilen virajlarda yatma problemi aynı platformda olan Octi'de de mi var? Aslında halaoğlumda da Golf Pacific var ama bu tarz bir his vermiyor.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2010, 00:03:23 Gönderen: turker »

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;77338
Lastiklerin üretim tarihi ve km'sini alalım :)

Tarihlerini bilmiyorum ama arkaya atılan P7'ler fena durumda değil. Şöyle max. 10-20 bin km falan kullanılmıştır. Önler sıfır zaten.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Peki bu durum dönüş esnasında bi kasis, böle bi bozukluğa falan denk gelince mi oluyor? Böle yağ gibi salıp yumuşakça esneme gibi böle sankim?

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;77342
Peki bu durum dönüş esnasında bi kasis, böle bi bozukluğa falan denk gelince mi oluyor? Böle yağ gibi salıp yumuşakça esneme gibi böle sankim?

Aslında güzel tarif ettin :)

"Yağ gibi salıp" ha :D 40 yıl düşünsem aklım agelmezdi.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2010, 17:30:56 Gönderen: turker »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Ama hiç yoldanda, çizgisindende aslında çıkmıyor dei mi siz direksiyonda hissederken :D

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;77344
Ama hiç yoldanda, çizgisindende aslında çıkmıyor dei mi siz direksiyonda hissederken :D

O kısmı tam deneyemedik. İnsan arabanın yere basmasını, tabiri caizse 4 tekeri tam hissetmek istiyor. Arkada buna muhalif bi durum var gibi...
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2010, 17:36:29 Gönderen: turker »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Önden çekerli cihaz ve normal karşılıyorum. Yalnız değilsiniz. Ama lastiklerim yeni iken yapmıyordu söleyim. Son zamanlarda güzel kayıklıyoruz :D Gökhan Abi bilir haşır haşır salıyordum Beşevlerde lakin lastikten. :lol:

Şimcik bu duruma şöle bi açıklık getirmeye çalışam şahsımca, dönüşte araba yatış yiyo ya, yol bozukluğuna gelince ille bi yerden yatışı (G(ci) mi derler) üzerinden atması lazım zira zemin değişti tepki gelir.

Hani hafif frenle giderken bi çukura yada kasise neyim gelince ABS hiç olmadık oha bi şekilde devreye girer ya, o misâl kanımca.

Bence normal. Dışardan bakılsa anlaşılmayacak bi vaziyettir, çok tehditkar değildir, çok sınır zorladım bişü olmadı. Zati önden çekiyo, gaza basıyosan kolay koparamazsın.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
normal bir durum. aynısı toledoda golf 4 ve bora da damevcut. o platformun kullandığı süspansiyon yapısı bağımsız arka aksa sahip değil ve konfor odaklı.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sanıyorum benzer durum benim Roomide de var.Ama kışlık lastiklerle kayma yok denecek kadar az.Hatta hiç korkusuz viraj alıyorum..

Arkalardaki P7'lerden kaynaklı olabilir.Ama şasi aynı şasi bizimki ile.Tatlı bir yatma sözkonusu.Octavia'da daha az olabilir tabi.

Peki boşken daha mı belirgin bu yol tutuş kaybı? Birde yüklü deneyin..Zira arka kısım ilginç bir şekilde yüksek duruyor.Bunun yol tutuşa negatif etkisi olduğunu düşünüyorum
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

octaviaman

• Ziyaretçi
Soz konusu olan ,surus guvenligini tehdit etmeyen,tatli bir sallanma veya yatay bir salincaklanmaysa normaldir tadini cikarin.Farkli bir seyse,alt takimi,viraj cubugu,suspansiyonu,baglantilari,takoz,lastik v.s bir gozden gecirmek lazim.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;77348
Önden çekerli cihaz ve normal karşılıyorum. Yalnız değilsiniz. Ama lastiklerim yeni iken yapmıyordu söleyim. Son zamanlarda güzel kayıklıyoruz :D Gökhan Abi bilir haşır haşır salıyordum Beşevlerde lakin lastikten. :lol:

Şimcik bu duruma şöle bi açıklık getirmeye çalışam şahsımca, dönüşte araba yatış yiyo ya, yol bozukluğuna gelince ille bi yerden yatışı (G(ci) mi derler) üzerinden atması lazım zira zemin değişti tepki gelir.

Hani hafif frenle giderken bi çukura yada kasise neyim gelince ABS hiç olmadık oha bi şekilde devreye girer ya, o misâl kanımca.

Bence normal. Dışardan bakılsa anlaşılmayacak bi vaziyettir, çok tehditkar değildir, çok sınır zorladım bişü olmadı. Zati önden çekiyo, gaza basıyosan kolay koparamazsın.

Çok tehditkar olmadığına katılıyorum. Ama Fabia'dakinden farklı... Fabia'da çok daha uç noktada çok daha az hissediliyor bu. A4'te sık sık oluyor. Örneğin Fabia ile gece 100 ile kedi ezmemek için 2 şerit değiştirmiştim, ardından toplama hareketinde arkayı kaybeder gibi hissederken toplamıştı ama çok daha sert hissediliyor arka.

Alıntı yapılan: mayham85;77382
normal bir durum. aynısı toledoda golf 4 ve bora da damevcut. o platformun kullandığı süspansiyon yapısı bağımsız arka aksa sahip değil ve konfor odaklı.

Bi Toledo ya da Golf 4'te denemek lazım. Hatta başka bi A4'te bile durumu merak ediyorum aynı mı diye. Golf 4 platformunun tamamının arka süspansiyonu aynı mıdır acaba bu da bi merak konusu... Ama konfor odaklı olduğu doğru. Fabia daha sert.

Alıntı yapılan: mygokhan;77384
Sanıyorum benzer durum benim Roomide de var.Ama kışlık lastiklerle kayma yok denecek kadar az.Hatta hiç korkusuz viraj alıyorum..

Arkalardaki P7'lerden kaynaklı olabilir.Ama şasi aynı şasi bizimki ile.Tatlı bir yatma sözkonusu.Octavia'da daha az olabilir tabi.

Peki boşken daha mı belirgin bu yol tutuş kaybı? Birde yüklü deneyin..Zira arka kısım ilginç bir şekilde yüksek duruyor.Bunun yol tutuşa negatif etkisi olduğunu düşünüyorum

Arka kaymıyor ama enteresan bi yaylanması var. P7'lerden olmasa gerek çünkü P7 bunu denediğimiz 2. lastik. Yüklü iken de yapıyor, geçen Ankara'dan 4 kişi döndük, yine de hissediliyor. En bariz hissedildiği durum viraj alırken tümsek atlama...

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Artık komforlu mu olayım, iyi yol mu tutayım arasındaki ince çizgi ile bunu ekonomik yollarla halletmeye çalışan bir otomobil fimasından beklenebilecek en iyi yol tutuş bu :D Nasıl bir cümle ise artık :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;77441

Bi Toledo ya da Golf 4'te denemek lazım. Hatta başka bi A4'te bile durumu merak ediyorum aynı mı diye. Golf 4 platformunun tamamının arka süspansiyonu aynı mıdır acaba bu da bi merak konusu... Ama konfor odaklı olduğu doğru. Fabia daha sert.

...

hiç yorulmayın defalarca denedim :) arka aks ufak farklılıklar dışında bire bir aynı. bağımsız arka aks olmadığı ve amortisörler ile yaylar da yumuşak kaldıı için yatıyor. hatta arkadan bırakma bile yaşatır bir çok durumda :) 282000 km toledo tecrübesine dayanarak yazıyorum :)
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2010, 21:59:51 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Normalde şu ana kadar virajlarda hiç kaydiramadim,ama geçen günü daha yeni çok keskin bir virajda aniden dönmek zorunda kalmiştim ve yol asfalt değildi hafif micirimsi taşlar vardi arkanin savrulduğunu epey hissettim gaza bastim yola girdi.tümseklerde zaten olmadi şu ana kadar.205/55/16 continental premium contact 2 var şu an.bir ara ön lastik balonlamişti ve yedek lastiği taktiğimda arkaya her zaman 80 km hiz ile girdiğim viraja o gün yine ayni hizla girdiğimde arkayi sallamişti.ama şu ana kadar aracimda arkada yolculuk yapmadim hep kendim kullandim.size göre arkadan otuncami hissediyorsunuz,kullanirkende mi hissediyorsunuz?virajlara normalde 40 ile girilecek yere 80 ile rahat giriyorum ve sorun yaşamadim.yokohama almayi düşünüyorum ama kullandiğim lastikler 5 mm rahat var,onun için extra masrafa girmekde istemiyorum,yaza doğru belki ama continental gerçekten çok sert bir lastik diyebilirim.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ