škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Panoramik Sunroof + -

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar konuyu arattım ama bulamadığım için açıyorum süperb malum Panoramik Sunroof olarak geliyor ve benim sorunum

Panoramik Sunrooflu araç mı yoksa sunroofsuz araçmı almak lazım  + - leri neler ses sıvı vs sorunları var mı

Çevrimdışı jelibonoloji

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: RC0337;655937
Arkadaşlar konuyu arattım ama bulamadığım için açıyorum süperb malum Panoramik Sunroof olarak geliyor ve benim sorunum

Panoramik Sunrooflu araç mı yoksa sunroofsuz araçmı almak lazım  + - leri neler ses sıvı vs sorunları var mı
Sunroof;

+ araç iç hacmini geniş gösterir
+ ferahlık hissettirir

- elektronik arıza çıkarabilir (nadiren)
- ek maliyet gerektirir
- farkında olmadan araç içerisinde toz birikimine sebep olur

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sanrufu güzel görüntüsünden dolayı aracı alırken tercih etmiştim.Özellikle beyaz renk araçla uyum içinde görünüyordu. jelibonoloji arkadaşın dediği gibi aracın hacmini büyük ve ferah göstermesinin yanında dışarıdan sportif bir görünümde kazandırıyor.

Forumda 3d panoromik sanrufla alakalı en çok yaşanan konu tıkırtı sesi kesin ve net bir çözümü yok bildiğim kadarıyla (silikon spreyi sıkılarak geçici çözüm bulunuyordu) genelde kasisli yollarda ve bozuk asfaltlı yollarda kullanılan araçların birçoğunda şikayet mevcut bildiğim kadarıyla. Araştırdığınızda Vw gurubunun birçok aracında passatda dahil bu tıkırtı benzeri ses şikayetine fazlaca rastlayabilirsiniz.

Bunun yanında özellikle yaz bitipde havalar soğumaya başladığında mekanik olan sunrof perdesinin katlanması ile ilgili sorun vardı onuda garanti kapsamında değiştiriyorlar. Ancak sıvı sorunları 2015 kasa sonrasında pek yok sanıyorum yine de araştırmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca kışın ve sonbaharda havalar soğuk olduğundan baharda ise yağıştan dolayı sanrufu açmak mümkün olmuyor.Sanrufu açtığınızda dışarıdan olduğu gibi toz geliyor iç döşeme bej renk olunca haliyle buna dikkat etmek gerekiyor. Gerek bu yüzden gerekse rüzgar sesinden dolayı sanrufu pek kullandığımız söylenemez. Ancak görüntüye önem veriyorsanız bir şey diyemem tercih meselesi.
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2020, 00:47:25 Gönderen: Rifle44 »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Sunroof perdesi inceyse ki bazı modellerde tül gibi, güneşi görebiliyorsun, aracı soğutmada zorluk oluyor, perdeye rağmen kafana güneş vurabiliyor.

Açılmayan tiplerine panoramik cam tavan, açılan tipine sunroof diyorlar ama bu kavramlar karışabiliyor.

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu an 2005 model bir araç alacak olsam sunrooflu araca bakmam bile ancak modelli arabalarda ben çok sorun yaşandığını görmedim şahsen bu ses olayına gelince sonuçta fitilleri var fitil soğuk sıcak görür uzun yıllar içinde çatlayabilir yine ses yapabilir bakım gerektiren birşey sonuçta temizliğine fitillerine yağına vs diyelim iyi bakılırsa güzelce kullanılır tamamen kullanıcı ile alakalı bence. Ses olayını aracımız 2016 model 48 binde henüz hiç yaşamadım seyir halinde bozuk yolda da güzel yolda da.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Amortisör sesi, gösterge panelinin etrafından gelen trim sesleri gibi cam tavandan gelen tıkırtı sesleri de maalesef VAG grubunun kronik sorunlarından birisidir. Dışardan ve içerden güzel görünüyor ancak yaşadığınız şehre göre seçim yapmakta fayda var. Mesela iç anadolu gibi kışı ve yazı sert bir yerde yaşıyorsanız tavsiye etmem. Daha önce kullandığım Captiva da cam tavan vardı. Yazın güneş tepenizi deliyor kışın ise perdeyi açtığınızda sadece kar görüyorsunuz. Cam tavanı hiç açmadım belki birkaç kez perdeyi açmışımdır o kadar.

Çevrimdışı devran23

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bu konu daha çok araç sahibinin yaşını ve kişisel zevklerini ilgilendiren bir durum bence.

ilk defa sunrooflu araç aldım ve mecbur kalmadıkça kesinlikle sunroofsuz aracı almayı düşünmüyorum artık.
görünümü ferahlık hissi tavandan açılması rüzgarı içeriye üflemesi vs .
tek eksisi gözlük saklama kabı maalesef yok . buna da 50 kere değer.
şimdi cam tavanı perde ile kapatıp bakıyorum resmen daralıyorum meğerse çok alışmışım
serin havalarda ağır ağır giderken camı açmak hele arka taraftaysanız gerçekten çok hoş bir duygu .
imkanınız varsa kesinlikle vazgeçmeyin . bir bakın deneyin ona göre karar verin.
zevk meselesidir bazısının umrunda olmayabilir ama benim için standart hatta zorunlu donanım olmuş durumda.

arıza verme ihtimali varmış fitilleri bakım gerektirir vs vs .
benim keyfimden değerli değil ona bakarsak dsg de arıza verebilir diye manuelin hamallığını mı çekeyim ?
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2020, 21:26:25 Gönderen: devran23 »

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Guray Kardesim,
Sun roof konusunda daha once de goruslerimi paylasmistim, ama epey zaman gecmis...
Sun roof konusu, herkesin sahsi secimine ve kullanimina bagli olsa da, eger aracinizi 3 yilda bir degistirmek gibi bir dusunceniz yoksa ve uzun zaman kullanacaksaniz (ki; bugunku ekonomik ortamda kisa surelerle arac yenilemek, herkes icin mumkun degil...) hemen olmasa da, ileride cikabilecek bazi sikintilarla karsilasmaniz demektir.

Sun roof sorununu 13 yil kullandigim Superb I Elegance'ta yasadim ve Superb III'umu de sun roof'suz aldim... Ustelik, sunroof'suz Prestige paket bulamadigim icin, Prestige'e gore eksik donanimli da olsa Style'i sectim...
Eger, kapali garajiniz, gunesten ve toz/topraktan korunakli bir park yeriniz yoksa, Turkiye gibi bir gunes ulkesinde ve Istanbul gibi devamli toz/toprak/insaat olan bir sehirde, sun roof sikinti yaratacaktir.
Sun roof, tavan ve tavan dosemesi arasinda bulunan sert plastik raylar uzerinde calisiyor. Ayni zamanda, bu bolumde bir de sun roof'tan iceri sizan yagmur/yikama sularinin plastik tahliye borulari da var.
Sarsinti ve zamanla, bu raylari tutan baglantilar gevsiyor ve ses yapmaya basliyor. Ustelik, aracin guneste kalmasiyla orantili olarak bu raylar sertlesip ufalaniyor. Sicaklik ve zamanla, su tahliye borulari ilk etapta yagmur/yikama ile camurlasan tozdan tikaniyor (her daim bu borulari hava ile temizletmek gerekir), ya da sertlesip catliyor. Tavan dosemesine ve arka bagaj camurluk bosluguna su doluyor. Tavan dosemesi camurlu sudan iz yapiyor, farkina varmazsaniz bagaj kenarlari pas yapip curuyor, vs...
Ozellikle sun roof icin ic tavan dosemesinin belli donemlerde duzenli olarak sokulmesi, cikartilmasi ve raylarin gevseyen/kirilan raylarinin tamir ve baglantilarinin elden gecmesi gerekir. Bu arada, su tahliye borularina da goz atmaniz ve temizligini yaptirmaniz, catlayanlari degistirmeniz sarttir.
Gordugum ve isittigim kadariyla, bu sorun, sadece Skoda veya VAG grubu araclarin degil, hemen hemen tum "prime" markalarin da sorunudur.
Sahsen, onceki Suberb'imde bu sikintilari yasayarak deneyimledigim icin, 13 yilda 13 kere bile kullanmadigim sun roof'suz bir paket sectim...
Yukarida da dedigim gibi, sun roof konusu bir tercih konusudur. Ancak, alirken de sikintilarini onceden bilmekte fayda var...
Karariniz nasil olursa olsun, hayirli olsun...
Kazasiz, virussuz gunler umuduyla...
Sevgiler
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2020, 13:55:56 Gönderen: EnginT »
Engin Tunçay

Çevrimdışı melihcelik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tepeden gelen ısı rahatsız etmesi isterseniz cam filmi yaptırın. %40 civarı güneş ısısını engeller. Ben perde açıkken güneş varken tepede(30-31 derece) rahatsızlık hissetmedim. Cam filmim llumar

Çevrimdışı Enginman01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: melihcelik;656869
Tepeden gelen ısı rahatsız etmesi isterseniz cam filmi yaptırın. %40 civarı güneş ısısını engeller. Ben perde açıkken güneş varken tepede(30-31 derece) rahatsızlık hissetmedim. Cam filmim llumar

Üstad cam filmini direkt olarak içeriden herhangi birşey sökmeden takabiliyorlar mı?

Çevrimdışı melihcelik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynen artık sökme takma olmuyor. Eskiden arabayı da bırakırdınız o da olmuyor

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kendi aracımda panoramik cam tavan var. Çok memnunum. Zaten cam tavanda film mevcut. Sıcak soğuk vs. etkilemiyor. Güzel bir sürüş sağlıyor.