škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

lastiklere nitrojen basmak

eRay · 30 · 16616

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: metnes71;244851
Ben aracımda 2 takım lastik kullanıyorum yazlık ve kışlık olarak.Kışlıkları gecen sene kışa girerken alırken lastikçi nitrojen bastı ( briston lm30 - blazzak) , normal lastiklerim çıkınca aynı yerde onlarıda ücretsiz nitrojene cevirdim kullanmadan bodruma koydum.Uzatmayayım yaz başında yazlıkları taktım baktım havalar eksilmiş gibime geldi lastikçiye gittim hepsi 20-23 havaya inmiş , lastikçiye dedim hani nitrojen eksilmiyordu , abi dedi eksilmez diyenler yalan söylüyor dedi nitrojende hava düşürüyor dedi ben onun yalançısıyım.Özetle havanız nitrojen yada normal olsun eksilme olayı sizin jantınızın düzgünlüğü + yanak temizliği ve lastiğin yeniliği ile doğru orantılıdır , ben önceki aracımda 1 yıl normal hava basmadığımı bilirim , yeterki lastikleriniz iyi olsun .Eğer lastikleriniz sıksık hava eksiltiyorsa lastikçiye gidip söktürüp yanak temizliği yaptırıp ilaçla kapattırın hava  eksilme derdiniz bitecektir.
Sonuç olarak nitrojen kesinlikle faydalı ola bilir ama hiçde o kadar gerekli değil....
Artılar ve eksiler size kalmış.....

Lastiğin hava kaçırıp kaçırmmamasının ana sebeplerinden biri dediğiniz gibi jantın düzgün olması, lastiğin iyi durumda olması, lastiğin janta düzgün oturması ve sübabın hava kaçırmamasından geçiyor.

Benim nitrojende ısrar etme hikayem şöyle;
Nitrojenden önce  bende hava kullanıyordum ama eski aracımda araç 1 hafta beton zeminde kalınca bir güzel hava kaybediyordu. Hiçbirşeyi değiştirmeden sadece nitrojene geçtiğimde 1 hafta sonra lastikçide basınçları kontrol ettirdiğimde hiç eksilme olmadığını gördüm. Sonrada hep nitrojen bastım. Gerçi bende nitrojene para vermiyorum neden çünkü 11 senedir aynı lastikçiye gidiyorum aile gibi olduk :) Birde benim ne kadar hasta olduğumu bilirler, herşeyi kitapçıkta yazana göre yaparlar :)

İrfan hocamın da dediği doğrudur, lakin ben bugüne kadar nitrojenin zararınıda görmedim. Faydasını gördüm :) Ama şöyle bir sıkıntı olabilir, nitrojen kaybında, özellikle uzun yolda ya lastikçi bulacaksınız ya da gidip benzincide hava bastıracaksınız. Benzincide hava bastırırsanız bu durumda da lastik içinde %100 nitrojen olmayacak herşey sil baştan olacak ve lastikçide tüm havayı boşalttırıp yeniden nitrojen bastıracaksınız.

Özetle tercih ve keyif sizin, ister nitrojen ister hava istediğinizi lastiğinize bastırın :)
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı metnes71

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Doğru bu konu çok uzar gider.Demekki kesin olan nitrojenin bariz hava eksiltmeme yararı . Sonuç olarak eğer kolay nitrojene ulaşa biliyorsanız nitrojen kullanın ,
ben sadece şunu belirtmek istemiştim , nitrojen olmazsa olmazsa bir şey değil - eğer bulmanız zorsa şartlarınızı zorlamayın...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Elbette tercih sürücünün, ama şu var, lastiğime nitrojen bastım artık hava basıncını kontrole gerek yok dememek lazım. Lastik veya jant kusurundan dolayı kaçak olabilir.

Küçük bir manometre çok işe yarar, benim arabadaki alet çantamda var, istasyonlardaki hava basınçlarına güvenmeyin  ;)

Çevrimdışı tanner1973

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
kesinlikle nitro bastırmayın lastik ömrü kısalır.hiç bir artısı yok normal havaya devam para tuzagı buişler

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;245129
Elbette tercih sürücünün, ama şu var, lastiğime nitrojen bastım artık hava basıncını kontrole gerek yok dememek lazım. Lastik veya jant kusurundan dolayı kaçak olabilir.

Küçük bir manometre çok işe yarar, benim arabadaki alet çantamda var, istasyonlardaki hava basınçlarına güvenmeyin ;)

Dediğim çıktı :)

Fabia aracımı aldığımda satan kişi lastiklerde nitrojen var dedi, yeşil kapaklardan anlamıştım zaten.

"Hiç kaçırmıyorki" deyip uzun süredir havalarına bakmamış.

Manometreyle bir baktım arka lastik basınçları 20'ye düşmüştü neredeyse, hemen bedava olan Allah'ın havasından bastım :) . Ayda bir kontrol şart ;)

octaviaman

• Ziyaretçi
Lastiğe ne gazı basarsanız basın hava hiç eksilmez deyip kontrolu bırakmak pek akıllıca değil.

Ben 6 aydır nitrojen kullanıyorum.Şu ana kadar hava da eksilme yok.Lastiklerin daha diri görünmesini sağlıyor buna kanaat ettim.Fakat kafamın tek basmadığı olay kışın lastik ısınmasını geciktirip yol tutuş ve yakıt ekonomisini olumsuz etkiler mi?Bu sorunun cevabını bu sıralar uygulamalı öğrenmiş olacağım.

Sonuç olarak faydalı yönleri olsa bile ,30-40TL üstüne para vererek gaz bastırmak Bence de para tuzağı.Bas atmosferi gitsin.Ben de en azından nitrojen neymiş onu görmüş oldum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eksilttiğinde (ki eksildiğini bizzat gördüm) tekrar aynı gazdan basmak lazım, o zaman kaç para alıyorlar bilen var mı?  :)

Çevrimdışı Seronet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tunerlifeturkey.com
İçinde nem bulunmadığından lastik ömrü uzar, buda yeterli bir sebep aslında.

octaviaman

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;273249
Eksilttiğinde (ki eksildiğini bizzat gördüm) tekrar aynı gazdan basmak lazım, o zaman kaç para alıyorlar bilen var mı?  :)

Bugün 4 lastik söktürdüm itinayla kontrol edildi,jantlar temizlendi,6 ay da lastiklerde ortalama 3-4 bar eksilme olmuş tüm nitrojenler tamamlandı.Makina da ve araç üstünde balans yapıldı.Rotasyon yapıldı.Hepsine 30 TL verdim.Sormayı unuttum ustaya ama Nitro için 5 TL almış olabilir.

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octaviaman;273245

Sonuç olarak faydalı yönleri olsa bile ,30-40TL üstüne para vererek gaz bastırmak Bence de para tuzağı.Bas atmosferi gitsin.Ben de en azından nitrojen neymiş onu görmüş oldum.

Bilgilendirme için sağolun.. Performans beklentileri olmazsa sürücülerin bana görede para tuzağı,

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;273249

İrfan abim benden para almıyorlar, niye ben zaten haftada 1 veya 2 haftada bir, senelerdir değiştirmediğim lastikçime gidiyorum. :knp:
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı fthsmr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşım sadece para tuzağı ben lastik işi ile uğraşıyorum sadece süpap kapağının yeşil takılmasından başka hiç bir ayırt edici özelliğini göremezsin . lastik satanların müşterinin gözünü boyamaktan başka bi yanı yok.sonuçta lastik ısınmazmış. nascar yarışı mı yapıyoruz...

Çevrimdışı mustafay76

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.lastikjantdunyasi.com
Lastik şişirmekte nitrojen kullanmak havacılıkta kullanılan bir yöntem.Normal havanın içinde bulunan oksijenin meydana getirdiği korozyonu azaltmak, ve yüksek sıcaklıklarda yanma riskini azaltmak için uçak lastikleri nitrojen ile şişirilir.Ancak otomobil lastiği o kadar kritik yüklere maruz kalmadığı için otomobillerde kullanmak fazla bir fayda sağlamaz.

Çevrimdışı tanner1973

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fthsmr;278552
arkadaşım sadece para tuzağı ben lastik işi ile uğraşıyorum sadece süpap kapağının yeşil takılmasından başka hiç bir ayırt edici özelliğini göremezsin . lastik satanların müşterinin gözünü boyamaktan başka bi yanı yok.sonuçta lastik ısınmazmış. nascar yarışı mı yapıyoruz...

arkadaşlar daha öncede dedim bak lastikçi arkadaşda aynısını demiş.fasafiso lastik zaten dıştan yıpranacagı kadar yıpranıyor lastiğin dışında da nitrojen olsa o ayrı ozaman biz mefta:++::++::++:

Çevrimdışı ilk aşk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.turkiyeotoforum.com/oto/