škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

lastiklere nitrojen basmak

eRay · 30 · 16593

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eRay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir
deneyen  varsa bilgi verebilirmi

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben yıllardır nitrjoen kullanıyorum. Lastikler, oksijene oranla daha az ısınıyor. Hava kaybın daha az oluyor. Özetle faydalı birşey, zararı yok.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı barbaros61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben bu zamana kadar hiç kullanmadım ve kullanmayıda pek düşünmüyorum neden diye soracak olursanız nitrojen lastiğin ısınması zorlaştırıyor ve hava kaybını önlüyor bu kesinlikle doğru fakat bunların olması bence yanlış çünkü lastik belli bir hıza geldikten sonra ısınması aracın yol tutuşunu sağlamlaştırır mıchelin brıstone ve contınaltal gibi lastik firmalarının lastik üretiminde önemli kıldığı noktalardan biride lastiğin bir an önce ısınmasını sağlamak ve aracın yolla bir anca önce daha sıkı bir temasta olmasını  sağlamaktır nitrojen koyarak lastiklerin ısınmasını önlediğimiz için bence yanlış diye düşünüyorum

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mutluoztan;244377
ben bu zamana kadar hiç kullanmadım ve kullanmayıda pek düşünmüyorum neden diye soracak olursanız nitrojen lastiğin ısınması zorlaştırıyor ve hava kaybını önlüyor bu kesinlikle doğru fakat bunların olması bence yanlış çünkü lastik belli bir hıza geldikten sonra ısınması aracın yol tutuşunu sağlamlaştırır mıchelin brıstone ve contınaltal gibi lastik firmalarının lastik üretiminde önemli kıldığı noktalardan biride lastiğin bir an önce ısınmasını sağlamak ve aracın yolla bir anca önce daha sıkı bir temasta olmasını  sağlamaktır nitrojen koyarak lastiklerin ısınmasını önlediğimiz için bence yanlış diye düşünüyorum

Nitrojen kullanırsanız geç ısınma problemi yaşamazsınız. Lastiğin ısınması, yol şartları, hava şartları ve lastiğin hamuru ile alakalıdır. Nitrojen kullanımı ile aşırı ısınmanın önüne geçip, hava kayıplarınıda azaltmış olursunuz.
Bence deneyin, zararı yok faydası var.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Pistte yarışa çıkacaksam bastırırım nitrojeni, yoksa Allahın bedava havasına niye para vereyim, %71'i nitrojen soluduğumuz havanın. Zaten sıcak lastik yere iyi tutunur :)

Nitrojen bastırmadığı için sıcaktan lastiği eriyeni görmedim

Çevrimdışı metnes71

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracınızı ne kadar yüksek hızda kullanıyorsunuz yani 200 km üzerinde kaç dak.yol alıyorsunuz önemli olan bu , bildiğiniz gibi nitrojen f1 ve yüksek sürat denemelerinde lastiklerde kullanıyordu aşırı ısınmayı engellemek için - şimdi ise bizim araçlara başlandı.
Benim kanaatim faydalı ola bilir ama kesinlikle bizim sekmentler için %100 gerekli bir şey değil , benim aracımada lastikçi bastı ama normal havaya dönmeyi düşünüyorum , lastik havası düşünce kapı kapı nitrojençi bulmak zorunda kalınıyor.
halbuki tüm benzinliklerde normal hava saatleri var , git bedavaya bas.....

Çevrimdışı Cornelius09

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: metnes71;244603
lastik havası düşünce kapı kapı nitrojençi bulmak zorunda kalınıyor.

Sadece bu sebeple nitrojen kullanmıyorum..aksi halde faydalı olduğunu düşünenlerdenim
Passat 1.6 _Ursus maritimus

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastikçi arkadaşım vasıtasıyla 3 yıldır para vermeden kullanıyorum. :D
Faydası derseniz neredeyse hiç inmiyor lastikler, zararı derseniz ben bir zararını gözlemlemedim.

Çevrimdışı TheTuco

• Y*Ö*R*Ü*K
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mutluoztan;244377
Mutlu Bey maalesef bizim yollarda pek geçerli değil.   Ben 3 yıldır nitro kullanıyorum tek amacım lastiğin yumuşak kalması...

Alıntı yapılan: metnes71;244603
Aracınızı ne kadar yüksek hızda kullanıyorsunuz yani 200 km üzerinde kaç dak.yol alıyorsunuz önemli olan bu , bildiğiniz gibi nitrojen f1 ve yüksek sürat denemelerinde lastiklerde kullanıyordu aşırı ısınmayı engellemek için - şimdi ise bizim araçlara başlandı.
Benim kanaatim faydalı ola bilir ama kesinlikle bizim sekmentler için %100 gerekli bir şey değil , benim aracımada lastikçi bastı ama normal havaya dönmeyi düşünüyorum , lastik havası düşünce kapı kapı nitrojençi bulmak zorunda kalınıyor.
Nitrojenin üzerine havada basa bilirsiniz rahat olun....
Ford Focus Collection HB

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: a_tansel;244681
Lastikçi arkadaşım vasıtasıyla 3 yıldır para vermeden kullanıyorum. :D
.

3 yılda kaç kere nitro bastırdın, hiç inmiyorsa 1 keredir diye düşünüyorum  :hmm:  :)

Çevrimdışı eRay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim...

Çevrimdışı metnes71

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben aracımda 2 takım lastik kullanıyorum yazlık ve kışlık olarak.Kışlıkları gecen sene kışa girerken alırken lastikçi nitrojen bastı ( briston lm30 - blazzak) , normal lastiklerim çıkınca aynı yerde onlarıda ücretsiz nitrojene cevirdim kullanmadan bodruma koydum.Uzatmayayım yaz başında yazlıkları taktım baktım havalar eksilmiş gibime geldi lastikçiye gittim hepsi 20-23 havaya inmiş , lastikçiye dedim hani nitrojen eksilmiyordu , abi dedi eksilmez diyenler yalan söylüyor dedi nitrojende hava düşürüyor dedi ben onun yalançısıyım.Özetle havanız nitrojen yada normal olsun eksilme olayı sizin jantınızın düzgünlüğü + yanak temizliği ve lastiğin yeniliği ile doğru orantılıdır , ben önceki aracımda 1 yıl normal hava basmadığımı bilirim , yeterki lastikleriniz iyi olsun .Eğer lastikleriniz sıksık hava eksiltiyorsa lastikçiye gidip söktürüp yanak temizliği yaptırıp ilaçla kapattırın hava  eksilme derdiniz bitecektir.
Sonuç olarak nitrojen kesinlikle faydalı ola bilir ama hiçde o kadar gerekli değil....
Artılar ve eksiler size kalmış.....

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;244726
3 yılda kaç kere nitro bastırdın, hiç inmiyorsa 1 keredir diye düşünüyorum  :hmm:  :)

İki kere abi birinde lastikler değişti birinde de jantlar tornaya gitti :D

Çevrimdışı ST-max

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu işlemden paramı alıyorlar? Ford servisi beleş :D
Arabayı aldığımız gün hemen nitrojen bastırmıştım.Hiçbir zararını görmedim.