škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor temizligi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Komsum dizel passatini servise bakima goturmus onlarda teslim ederken motoru suyla yikamislar bu durumu yetkili ustaya sordugunda hic bir sey olmayacagini ifade etmisler banada soyledi aracin yeni motorun piril piril olsun sende yika diye.Yikamak zararli olurmu oksitlenme gibi

Çevrimdışı Fikret_55

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
kirli durması muhtemel bir arıza durumunda acaba yıkattım ondan mı oldu sorusunun beyninizi kemirmesinden bin kat daha iyidir derim ben

Çevrimdışı yasinoplz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sıcak motora su vurmak tehlikeli diye biliyorum. Acaba soğumasını bekliyorlar mı bu iş için...

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sadece su sakat iş bana gore.  Birsuru motor temizleme.maddesi var elektrik aksamalara asla zarar vermeyen motoru tertemiz yapiyor kirleri sokup atiyor ve leke birakmiyor parlatiyor bunlar varken neden su vurayum

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bmw özgörkey yetkili servisinde canlı gördüm. baya basınçlı su ile motoru yıkadılar.

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni nesil araçların motorlarında kablolar veya su değince problem olabilecek parçaların hepsi muhafaza içinde. Kendi aracımın motoruda basınçlı suyla yıkandı birkaç defa ve problem yaşamadım. Suyun kendi diil ama basıncı hassas parçalara problem yaratabilir, o yüzden belli bir mesafeden sıkmak lazım. Birde ister suyla ister susuz yıkayın APC olarak adlandırılan genel amaçlı temizleyiciler veya Meguiars, Würth gibi markaların motor temizleyici ürünleri var. Motorun tüm bölgelerine bunlardan sıkıp fırçayla temizleyip sonra suyla durularsanız çok daha net bir sonuca ulaşırsınız.    

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle tazyikli suyla yıkanacak motorun kesinlikle soğuk olması lazım. Sıcak motor içindeki yaklaşık 95-100 derece yağ varken, 10 derecelik su vurulursa blokta ince ince çatlaklar yapabilir. Canım sıkıldıkça motor yıkarım, eğer çok kirliyse beyin ve alternatörü poşetle kapatıp basarım tazyiki. Ama hafif tozlanma varsa hiç bir yeri kapatmadan, aşırıya kaçmadan su tutarım, silerim.  :ok:

ücretsiz resim barındırma

bmp resim yükle
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2017, 13:26:18 Gönderen: Tamer06 »

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
beyin ile altarnatörün yerini işaretli olarak gösterebilirmisiniz ?

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erzopelci;617654
beyin ile altarnatörün yerini işaretli olarak gösterebilirmisiniz ?

Her araçta beyin motor bölgesinde bulunamayabiliyor, bazı araçların beyinleri torpido içerisinde, yukarıda yazmayı unutmuşum sigorta varsa onuda kapatmak gerek. Yine aynı şekilde bazı araçların motor bölümünde sigorta olmayabilir. Beyin,sigorta kutusu ve alternatörün fotosunu atıyım, ona göre kapatın.

gif upload

resim yülke

Çevrimdışı mojaverock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı servise verdiğinizde , serviste mutlaka fotoğraflarını çekin ya da basın videoya dönün aracın etrafında ... kilometreninde resmini çekin . Servis yetkilisine araç hakkında yapılacak tüm işlemlerden bilgilendirilmek istediğinizi de belirtin .  

Konuyla alakasız ama , bir tanıdığımız yeni aldığı audi a4 ü mini onarım için autokinge götürüyor ve teslim almaya gittiğinde araç komple çizikler içinde . Foto çekmediği için mahkeme uzayıp duruyor. Böyle durumlar az gelir başa ama geldimi çok uğraştırır ...

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;617602
Komsum dizel passatini servise bakima goturmus onlarda teslim ederken motoru suyla yikamislar bu durumu yetkili ustaya sordugunda hic bir sey olmayacagini ifade etmisler banada soyledi aracin yeni motorun piril piril olsun sende yika diye.Yikamak zararli olurmu oksitlenme gibi

Sözüm ona kıyak geçmişler, bilgi vermeden yapılacak iş mi?

Eskiden basınçlı mazot ile yağı, kiri söksün diye motor yıkama yapılırdı. Belki yıkama sonrası tazyikli hava tutarak kurutmak koşulu ile basınçlı sıcak buharla fazla yaklaşmadan daha zararsız olabilir. Hortumla su tutmak akıllıca bir iş olmasa gerek!

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Banada hiç mantıklı gelmedi,bundan önce ki octavyada hiç motor yıkama yapmadım,elimin yetiştiği yerleri temizledim o kadar..

Çevrimdışı Onurr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
önceki dizel astra jmi 110 bin km 4 kış kullandım motor hiç yıkanmadı öyle de sattım, kirden dolayı bir kere anahtar değmedi arıza dolayısıyla.  nedir yani kirli olsa? onu yıkasanız da ilk yağmurda veya toprak yolda eski halini alacak zaten altı açık sağı açık solu açık. her yerinden toz alan bir yer yıkamayın bence.

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tamer06;617656
Her araçta beyin motor bölgesinde bulunamayabiliyor, bazı araçların beyinleri torpido içerisinde, yukarıda yazmayı unutmuşum sigorta varsa onuda kapatmak gerek. Yine aynı şekilde bazı araçların motor bölümünde sigorta olmayabilir. Beyin,sigorta kutusu ve alternatörün fotosunu atıyım, ona göre kapatın.

gif upload

resim yülke

ellerinize sağlık . çok teşekkür ederim alakanızdan .

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erzopelci;617898
ellerinize sağlık . çok teşekkür ederim alakanızdan .

Rica ederim.