škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İç temizlik ve boya detay hakkında bildikleriniz

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar malum araçlarımız devamlı dışarıda bunun için dış aksam için bir çok yöntem var ancak iç kısma girdiğimizde gösterge ve torpidoda parlak yüzeyleri haresiz hale nasıl getire biliriz bilgilerinizi payaşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı devrimyalcin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: RC0337;617299
arkadaşlar malum araçlarımız devamlı dışarıda bunun için dış aksam için bir çok yöntem var ancak iç kısma girdiğimizde gösterge ve torpidoda parlak yüzeyleri haresiz hale nasıl getire biliriz bilgilerinizi payaşırsanız sevinirim.

Asıl kural camları açmadan araba kullanmak :) Herkesin kensi uygulama şartları var bunlar benimkiler.

İÇ:
01. Piano black yüzeyleri ne yaparsanız yapın çizilecektir. Plastik yüzeylerdeki mikro çizikleri gidermek için Meguiar's Plastx kullanabilirsiniz ama üst düzey beklentiye girmeyin, uygulamak için pedini de almanız gerekecek

02. İç mekanda plastiklerde asla parlaklık verici malzemeler kullanmayacaksınız. Bu tür ürünler sıcaklarda nemlenip ön camı içerden kirletecektir. ve ön camı içeriden temizlemek hakikaten sorun.

03. Ön camı içeriden kolaylıkla temizlemek için önce alkol dezenfektanlar ile temizlemek gerekiyor aksi halde ne kadar silerseniz silin hep iz kalacaktır.

04. Cam temizliğine uygun, çiziklere mahal vermeyecek uygun cam bezi almanız gerekecek. Silme işlemini kolay kılmak için Migrosta bulabileceğiniz şu ürünü kullanarak arka koltuktan bile rahatlıkla temizlik yapabilirsiniz.
Kod: [Seç]
https://images.hepsiburada.net/assets/Taris/1500/Taris_4304861.jpg

05. Herhangi bir marketten bulduğunuz ucuz mikrofiber bezleri kullanmayacaksınız. Valet Pro'nun detay fırçaları var ve yumuşaktır. Sıkıntılı ve çizilmeye müsait yerlerdeki tozları bunlar ile alabilirsiniz.Veya toz alan pamuksu aparatlar ile çekebilirsiniz. Sakın elektrikli süpürgenin fırcasını kullanrak çekmeyin hemen çizecektir.

06. Tüm plastik yüzeyleri önce tozdan arındırın. dezenfekte edin. Kullandığınız veya kullanacağınız temizlik ürününü plastiklere değil beze sıkın ve bez ile yüzeylere uygulayın.

07.Ürün konusunda emin değilseniz önce görünmeyen bir yerde test edin. Her konum temizliği için bir beziniz olsun. Aynı bezi her yerde kullanmayın.

08. Döşemelere direk temizlik ürünü sürmeyin, sıkmayın uygulamayın. İmkanlarınız kısıtlı ise, kullanacağınız temilik ürününü kovada iyice köpürtün  ve sadece köpüğünü kirli yüzeye uygulayın (ama öncesinde testi unutmayın) ve akabinde çok beklemeden köpüğü halı yıkama vb ile çekin. Temizlendi diye yüzeyde bırakırsanız sonra yine kiri kusacaktır.

DIŞ:

01. Aracı yıkamacıya vermeyeceksiniz. Aracınıza uygun bir şampuan edineceksiniz. Yıkamacılar sizin gösterdiğiniz özeni malesef göstermiyor. Hoş işini iyi yapanlar da var ama size kalmış.

02. Dış yüzeye uygun bir sünger veya yıkama eldiveni edineceksiniz.

03. İki adet kovanız olacak birisi temiz su diğeri köpüklü olacak. Temiz suyu köpüklü eldiveni kaporta uygulamasından sonra temizleyip tekrar köpükle kullanıma hazırlamak için, köpüğün azalmasına müteakip önce temiz suya sonra köpüklü suya batıracaksınız.

04. Yıkamadan önce aracı gölgeye alıp ıslatacaksınız. Sonra tazyikli su ile katı kirden arındıracaksınız. Köpük veya kendi şampuanınızı kaporta yüzeyinde tavandan başlayarak uygulamaya başlayın. Köpük azaldığınıda temiz su ile durulayarak tekrar köpükleyin.

03. Tazyikli su ile durulayın. Dokusu çok ama çok hassas bir çek çek varsa kaba suyu alabilirniz. Uygun bir kaporta kurulama havlusu ile kurulayın. İnternetteki detailing dükkanlarından temin edebilirsiniz.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Octaviacilarda yazabilirmi acaba. Birde rapidlerde kullanilan malzemeri bizde guvenle kullanabilirmiyiz.

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;617419
Octaviacilarda yazabilirmi acaba. Birde rapidlerde kullanilan malzemeri bizde guvenle kullanabilirmiyiz.

Devrim bey Rapid özelinde yazmamış Mehmet bey. Her araca bu şekilde uygulanabilir.

Çok güzel özet devrim bey, teşekkürler [MENTION=13586]devrimyalcin[/MENTION] . Sizde sağlam detaycısınız :ok:

Çevrimdışı devrimyalcin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: wertasd;617507
Devrim bey Rapid özelinde yazmamış Mehmet bey. Her araca bu şekilde uygulanabilir.

Çok güzel özet devrim bey, teşekkürler [MENTION=13586]devrimyalcin[/MENTION] . Sizde sağlam detaycısınız :ok:

öyle de sakınan göze hep çöp batıyor nedense :)

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Meguiars plastx hiç kullanmadım ama önerilen ürünlerden.
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=35967
Bu konuda teyip ve gösterge çiziklerini aldığım uygulama mevcut, belki işinizi görür.

Çevrimdışı mojaverock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Devrim Bey'in 1. kuralı en önemlisi , mümkün olduğunca camları açmamak gerek . Uzun zamandır iç temizlikte arap sabunu kullanıyorum , çok uzun vade de zararı olur mu bilmem ama iyi parlatıyor .

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Su lekesini çıkarmak için Kosla leke çıkarıcı kullanın başka birşey işe yaramıyor.
Kovaya deterjanı döküp köpürttükten sonra bezi kovada ıslatıp sıktıktan sonra koltuklar silinmeli. Ilık su kullanın.

Çevrimdışı devrimyalcin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tamer06;617643
Meguiars plastx hiç kullanmadım ama önerilen ürünlerden.
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=35967
Bu konuda teyip ve gösterge çiziklerini aldığım uygulama mevcut, belki işinizi görür.

tebrik ediyorum iyi zaman harcamışsınız. Benim aracım da yeni 1 yaşına girmek üzere ama üzerinde istemediğim kılcal çizikler mevcut malesef. nasıl olduğu konusunda ise hiç bir fikrim yok. Ayrıca komşum sağolsun sofrasını balkondan çırpar iken içinde unuttuğu çay kaşığı aracımın tavanında hatıra bıraktı.

Polish wax finishing uygulaması benim aracım için henüz erken diye düşünüyorum. ayrıca uygulama konusunda da çok yetkin değilim, ama biliyorum ki menzerna gerçekten iyi bir ürün. Seni daha sonra işlem sırası konusundaki incelikler hakkında rahatsız ederim haberin olsun. :)

kılcal çizikler illaki olacaktır. Ben ilk aldığımda servisin yıkamacısı bile kullandığı dandik bezler yüzünden kılcal çizikler olmuş olabilir günahı boynuna bilemem.

ama ben aracımı artık yıkamacıya vermiyorum, sadece 1 kez mecburiyetten verdim, onda da başında bekledim. kendi bezlerimi verdim kullanması için hatta bir sürü de dırdır etti.

Menz

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: devrimyalcin;617674
tebrik ediyorum iyi zaman harcamışsınız. Benim aracım da yeni 1 yaşına girmek üzere ama üzerinde istemediğim kılcal çizikler mevcut malesef. nasıl olduğu konusunda ise hiç bir fikrim yok. Ayrıca komşum sağolsun sofrasını balkondan çırpar iken içinde unuttuğu çay kaşığı aracımın tavanında hatıra bıraktı.

Polish wax finishing uygulaması benim aracım için henüz erken diye düşünüyorum. ayrıca uygulama konusunda da çok yetkin değilim, ama biliyorum ki menzerna gerçekten iyi bir ürün. Seni daha sonra işlem sırası konusundaki incelikler hakkında rahatsız ederim haberin olsun. :)

kılcal çizikler illaki olacaktır. Ben ilk aldığımda servisin yıkamacısı bile kullandığı dandik bezler yüzünden kılcal çizikler olmuş olabilir günahı boynuna bilemem.

ama ben aracımı artık yıkamacıya vermiyorum, sadece 1 kez mecburiyetten verdim, onda da başında bekledim. kendi bezlerimi verdim kullanması için hatta bir sürü de dırdır etti.

Menz

Teşekkürler, sorularınız için bir mesaj kadar yakınım. Wax boya koruma ürünü, polish ise aşındırıcı anlamına gelir. Kılcal çiziklerin oluşumunun en büyük nedeni fırçalı yıkamalar ve kalitesiz bezlerdir. Aracınızı servise verdiğinizde yıkanmaması gerektiğini not düşürmeyi unutmayın derim. ;) Aracınız için ''Auto Finesse Tripple'' öneririm. İçerisinde wax, glaze ve ince aşındırıcılar mevcut. Yani tam sizlik ürün. :ok:

Çevrimdışı devrimyalcin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tamer06;617678
Teşekkürler, sorularınız için bir mesaj kadar yakınım. Wax boya koruma ürünü, polish ise aşındırıcı anlamına gelir. Kılcal çiziklerin oluşumunun en büyük nedeni fırçalı yıkamalar ve kalitesiz bezlerdir. Aracınızı servise verdiğinizde yıkanmaması gerektiğini not düşürmeyi unutmayın derim. ;) Aracınız için ''Auto Finesse Tripple'' öneririm. İçerisinde wax, glaze ve ince aşındırıcılar mevcut. Yani tam sizlik ürün. :ok:

Kendim hiç uygulama yapmadım ama, çizikler sadece sert güneş ışığı altında görünüyor. Menzerna 2500 uygulasak, üstüne de 3800 ile finishing uygulasak. 2500 o çizikler için çok mu ağır olur sizce.

Bir de polish ve finish uygulama süngeri olarak öneriniz ne olur, metalik boya için. Veya bu söylediğiniz ürün için uygulamayı polisaj ile yapacaksak sünger önerisi?
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2017, 10:28:36 Gönderen: devrimyalcin »

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: devrimyalcin;617740
Kendim hiç uygulama yapmadım ama, çizikler sadece sert güneş ışığı altında görünüyor. Menzerna 2500 uygulasak, üstüne de 3800 ile finishing uygulasak. 2500 o çizikler için çok mu ağır olur sizce.

Bir de polish ve finish uygulama süngeri olarak öneriniz ne olur, metalik boya için. Veya bu söylediğiniz ürün için uygulamayı polisaj ile yapacaksak sünger önerisi?

Polisaj işlerinde hiç bilginiz yoksa araca hemen müdahale etmeyin. Daha demir tozu ve kil temizliği de yapılacak. 2500'un ağır kaçacağını düşünmüyorum. Önerilen 2500 için 3d spider cut pad, 3800 için LC siyah finish pad kombinasyonudur ama başlangıç olarak befar bordo ve beyaz da kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=11091]Tamer06[/MENTION] bu işlerde önderliğiniz çok güzel
iç tarafta gösterğe piano black yerlerdeki uygulamayı bezle mı yapmak gerekli yoksa ufak makinelerlemi birde önerdiğiniz cilalar varmı parlatmak ve temizlemek için

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: RC0337;617764
[MENTION=11091]Tamer06[/MENTION] bu işlerde önderliğiniz çok güzel
iç tarafta gösterğe piano black yerlerdeki uygulamayı bezle mı yapmak gerekli yoksa ufak makinelerlemi birde önerdiğiniz cilalar varmı parlatmak ve temizlemek için

Estağfurullah, bilgi paylaştıkça çoğalır, benimde yanlışlarım olabilir. :) Ben pamukla yapmıştım, mikrofiber bezle de olur tabi ama en güzel sonuç ufak makine ile yapılan olacaktır.
Detail işi biraz gönül ve bütçe işi açıkçası ve kocaman bir dünya. :)
Benim önerilerim;
-Chemical Guys Jetseal
-Chemical Guys Butter Wet Wax
-Soft99 Authentic
-Dodo Juice
-Zymöl Glasur (Porsche için özel üretilmiş)
 Aklıma şimdilik bunlar geldi. Hepsi de kaliteli, daha çok parlaklığa yönelik güzel ürünler.

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14595]RC0337[/MENTION] unutmadan aracınızda kılcal çizik, hare vs. varsa max. parlaklığa ulaşamazsınız. Yüzeyin daha parlak ve pürüzsüz olması için mutlaka polisaj  işlemi yapılması gerekir. Böylelikle max. parlaklığa ulaşırsınız. ;)