škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik basınç durumu, ölçme, şişirme....

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik basınç ölçer (dijital, analog) ve mini kompresör tavsiyelerenizi, sürüş konforu üzerindeki paylaşımlarımıza bu konudan devam edelim. :gaz:

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8414]mşah[/MENTION]
senin araçtaki sensörler sibop üzerinde mi? jant iç çeperde mı takılı?
Bende öyle bir alet düşünüyorum, ancak sensörlerin yerini bilmiyorum.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben güvenip araca sibop üzeri sensör takamam valla. çalarlar bu memlekette bi halt sanıp .... :D

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;650473
senin araçtaki sensörler sibop üzerinde mi? jant iç çeperde mı takılı?
Bende öyle bir alet düşünüyorum, ancak sensörlerin yerini bilmiyorum.

Benimkiler jantın içinde, ilk başta sübap üstüne alacaktım pil değişimi mümkün diye ama jant içine takılan ve pili değişen buldum ve ondan aldım. Bizim araçlarda LBS ABS sensöründen çalışıyor benim aldığım gibi jantın içinde sensör yok boşuna arama :D.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: mşah;650482
Bizim araçlarda LBS ABS sensöründen çalışıyor benim aldığım gibi jantın içinde sensör yok boşuna arama :D.

Aynen   :ok:

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;650482
Benimkiler jantın içinde, ilk başta sübap üstüne alacaktım pil değişimi mümkün diye ama jant içine takılan ve pili değişen buldum ve ondan aldım. Bizim araçlarda LBS ABS sensöründen çalışıyor benim aldığım gibi jantın içinde sensör yok boşuna arama :D.
Bizimkilerin ABS sensöründen çalıştığını biliyorum. :ok:

Ek olarak senin taktığın sensörler nerede montajlı peki? Lastik sökülmeden monte edilebilen cinsten mi? (bilmediğim için soruyorum)
Benim daha önce gördüğüm, jantın içine metal çember üzerine montajlanan cinsten.
En pratik ve yaygın olan cinsten link paylaşabilir misin lütfen.
Teşekkürler

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;650486
Bizimkilerin ABS sensöründen çalıştığını biliyorum. :ok:

Ek olarak senin taktığın sensörler nerede montajlı peki? Lastik sökülmeden monte edilebilen cinsten mi? (bilmediğim için soruyorum)
Benim daha önce gördüğüm, jantın içine metal çember üzerine montajlanan cinsten.
En pratik ve yaygın olan cinsten link paylaşabilir misin lütfen.
Teşekkürler

Kusura bakma ben yanlış anlamışım. Benimkiler sübaba  bağlı, hepsi takım olarak geliyor.

https://tr.aliexpress.com/item/32378897487.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dnkzSHW

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8231]Levcho[/MENTION] [MENTION=17715]mkoray79[/MENTION]

Yaz aylarında sıcaktan dolayı lastik basıncı yükseliyor, basınç değerini nasıl ayarlıyorsunuz? ben normal değerden 1-1,5 birim düşük ayarlıyorum yoksa lastik çok sertleşiyor hele uzun yolda ama ş içi kullanımda bu sefer düşük kalıyor.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla ben depoda gosterdigi gibi hep her lastik 2.5 bar olacak sekilde ayarliyorum ama gozume gep onler daha inik gozukuyor. Motor vs agirliktan dolayi. bazen onleri daha yuksek tutabiliyorum. Dikkat ettigim sey lastik ortasi bombe yapmadan maximum hava basinci ve maximum yuzey temasi. Tabi goz karari ve onerilen basinclar referans alarak. Yazinca farkettim tam nabza serbet kara duzenmis benimkisi :D

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Alıntı yapılan: Levcho;650468
Lastik basınç ölçer (dijital, analog) ve mini kompresör tavsiyelerenizi, sürüş konforu üzerindeki paylaşımlarımıza bu konudan devam edelim. :gaz:

Fiyatı bir kenara, Michelin MC12264, basınç göstergeli kompresörü tavsiye ederim. 12V ile çalışır. Kablosu, araç soketlerinden tüm lastiklere yeter. Küçük ve hafiftir, bagajı yormaz. Siboba taktığınız anda basıncı okur, gerekliyse, takviye yaparsınız.

İlave olarak, Michelin MC12293, lastik basınç ve derinlik ölçer kullanıyorum. Diş derinliği ölçümü önemli değilse, sadece basınç ölçmek için, bunu almak yerine, birinci ürüne yönelebilirsiniz. Lastik sibobuna somun ile takıldığından ötürü, buna nazaran, daha doğru ölçüm yapar.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu ölçerlere herhangi bir kalibrasyon yaptırdınız mı? ya da kıyas yapabildiğiniz bir durum oldu mu? Benim diyen lastikçiler bile 32 basıcam diye 34-35 basıyor da...

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kalibrasyon yapacak güvenilir bir cihaz lazım. Ben şahsen doğru ölçtüğünü düşünüyorum. 32 psi olarak ölçtüğümde benzinci pompaları genelde çok üstünde değerler verebiliyor. Geçen gün tekerin biri 31.5 psi di, diğerleri 32 psi. Ben de o tekere istasyonda hava basmak istediğimde göstergesi 38 psi gösterdi. Malüm yüksek gelince havayı indiriyor, hemen ayırıp inmesine izin vermedim. Bir başka istasyonda da benzer durum olunca öylece bıraktım. Diğer lastiklerin 32 psi olduğunu sertliklerinden ve sürüş konforundan anlamak mümkün. Tabi en doğrusu sağlam bir referans cihazla kalibre etmek.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim ölçü aleti ile LBS arasında 0,5 bar fark var ama hangisi doğru bilmiyorum.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu konu içinde de güzel tecrübelerin paylaşılacağına eminim.

Ben de bu hafta başında Michelin 12290 ve Michelin 12264 satın aldım.
Biraz tecrübe yaptım ve şu husus biraz canını sıktı.
12290 ile ölçüm yaptım, kpa olarak 220 gösterirken, 32.5 psi olabiliyor veya 32 olabiliyor. Yanı, son rakam hassasiyeti 5 atlayarak gitmesi çok hoş olmamış. Aslında 220kpa, 31.8psi eşit. Ancak bazen 33psi ölçüm yapınca da 220 olarak kpa gösteriyor bendeki 12290.
Sizler ölçüm yaparken hangi birimi kullanıyor sunuz? Kpa mi veya psi mi?
12264 genel anlamda güzel cihaz. Yavaş şişiriyor ama iş görüyor. Ancak sanırım bu tarz mini cihazların tümü yavaş ve gürültülü.
Ben 32psi olarak alıştım ve en konforlu 32 oluyor bana göre.
Sizlerde durum nedir.
Bu arada, nitrojen ile tecrübeniz var mı? Önerir misiniz?