škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda superb 2003 1.9 tdi comfort

Esra · 15 · 9063

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Esra

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar yeni üyenizim.
Sormak istediğim şudur ki;

2003 model skoda superb 1.9 tdi comfort almak üzereyim

aracı expertize soktuk ve çıkan sonuc ilginç

yetkili şahıs bana yeterli güç üretmediğini fakat motorda bir problem göremediğini belirtti,
sonuç olarak 130 hp lık araç 88 hp olarak sonuc gösterdi dedi ve şaşırdım
küçük bir araştırmadan sonra şunu farkettim,
Güç motor :verdiği belgede 88,1 hp / 2455 rpm
güç teker: 74.hp /2455 rpm
dagılmış güc: 22.7 hp
tork motor:261.6 nm /2354

olarak gosterilmekte..

benim bildiğim kadarıyla aracın maksimun gücünü (130 hp olmalı) almak için en azından 5000 devirlerde ölçülmesi gerekirken
verdiği kağıtta 2455 de 88 cıktıgı yazıyor

sorum sudurki benmi yanlıs dusunuyorum yoksa eleman mı kaçırdı? yani devir düşükken bu 88 lik oran normalmidir?

dediği gibi yağı yetersiz ve bakıma ihtiyacı olan bir araç olması bu kadar etki ediyormu?

Ve final olarak..Satın almalımıyım? veya öneriler nelerdir.
Teşekkürler.;)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arac max 5000 devir ceviriyor olsa bile en yuksek gucunu max cevirdigi devirde vermez. Ornegin 2000 devirde max torkunu 3000 devirde max gucunu verir.

Oncelikle expertiz yapan kisinin ustaligindan ve makinalarinin arizali oldugundan suphe etmek lazim. O motor 88hp cikaracak kadar kotu durumdaysa usta oldugunu idda eden biri hicbir ariza olmadigini idda etmesin. Yok eger motor arizasizsa bu seferde yapilan olcumler yanlis. O motor isterse hic bakim gormesin 88hp ye dusemez.

Alip almamaniza dair bir yorumu buradan araci gormeden yapmak cok zor ancak size onerim araci isin ehli birilerine gosterin.

Expertiz dynotest merkezleri gibi yerlere inanmiyorum. Aletlerinin hicbirinin bakimi kalibrasyonu yok ve arabaya bakacak hicbir usta yok. Zaten adam usta olsa o isle ugrasmaz motor tamir eder ya da kaporta yapar di mi :)

Çevrimdışı Esra

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
tesekkurler cevap için...kafam çok karıştı aslında,sanayide götürdük ordakı usta şahıs alttaki koruma kapagını soktu yag sızdırma yok vs motor iyi dedi bi göz ucuyla bakınmadan sonra..expter teki eleman ise yagı cok az kalmıs araçta yağ yok ondan dır dedi..

Çevrimdışı Esra

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar yardım edin lütfen kafam çok karışık...

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu yaştaki SuperB almak büyük cesaret. Neden:çünkü SuperB 1 lerin ya kmleri yüksek olur ya da ölü durumdadır. Yani 135 küsür hplik motordan 88 çıkmaz. Servise veya tanıdık bir yerde birdaha ekspertiz yaptırın bence :ok:

Çevrimdışı Esra

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Orjinal 154.000 se hiç birşey.Eğer iyi bilindik usta yoksa Yakında ki bir yetkili servise götürün.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı Esra

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
teşekkürler cevaplar için..anlaşılan motor tamamen bitik bu vaziyette?öylemi düşünmeliyim

Çevrimdışı Esra

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracın teknik özelliklerine baktım ve orada belirtilen

Tam güç devri   4000 dev/dak
Tork   285/1750 Nm

Deniyor,yanlış anlamadı isem 2455 devirde 88 hp oluşturan araç yanlış ölçüldü?
4000 lerde max gücü saglandığı belirtilen aracın bu devir civarında istenilen güce yakın olması gerektigimidir?
yada bir arkadaşın belirttigi gibi dizel olması aracı yuksek devirlerde olmadanda max güc elde etmemizi sağlamakta mı?
(yağ çok az kalmış dendi,filtre vs yenilenmeli)

aracın teknik özellikleri max güc 4000 diyor,doğrusu nedir arkadaşlar?
tesekkürler

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Buralardan bu verilernden konuşmak çok saçma olur.Sadece o komputestlere güvenmeyin.!00 beygirlik arabayı 110 beygir ölçeni de var.Bir ustaya gidip emin olun.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Böyle yaşlı arabalara bakarken iyi güvendiğiniz bir ustanız yoksa her kafadan başka ses çıkabilir ve aklınız çok karışır. Nitekim yine sizin gibi bir bayan arkadaşım motor ustası diye gittikleri birinden benzinli arabaya dizel demi abla bu diye bi soruyla karşılaştığını anlatmıştı güvenilir ustanız yoksa biraz kumara dönüşebilir sizin işiniz. İyi şanslar

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10 yaşında dizel superb 150.000 km çok inandırıcı gelmedi bana..
km den eminsek ve herşey çalışıyorsa zaten arabanın gücünde de sorun olmamalı..

Çevrimdışı Esra

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hani emin olamıyorum tabii ki Km'den,aracı kullanma fırsatım olmuştu çok rahat 140 lara cıktı 4. viteste iken..sanayideki usta yağ çok çok az kalmış dedi,filtreler değişmemiş dedi,debriyaj seti idare eder ama çok iyi durumda değil dedi,sağ ön amatisör patlak dedi,değişeni kazası yok,şu telefonla kontrol ettirme durumunu gerçekleştirdim ve expterteki şahısda aynısını söyledi..durum bu,usta nın dedikleride olumluydu son olarak merak ettiğim aracın bu denli bakımsız olması bu kadar etki edermi ki?

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bakımlarına dikkat edilmemiş dizel özensiz kullanılmıştır. Filtresi bile değişmemiş arabayı almazdim. Fotoğrafı ilani var mi arabanın?
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle aracı neden 2400 lü devirlerde ölçüyor usta? gücü 4000 de veriyorsa o devre çıkması gerek, 130 luk araba tam ölü olsa yürümez, o halde bile 80 küsür HP yi verir ki sanırım o durumdaki araba zaten dış görünüşünden de halini belli eder, 2003 model olup 150 000 lerde olması inandırıcı değil, 2009 model aynı kasa 1.9TDIsuperb aradık arkadaşımıza, 150 000 den aşağı 1 tane bile bulamadık...Haa, gerçekten 150000 km deyse zaten motorunda sorun olma olasılığı düşüktür.
Yaptığınız 140 lı km ler sizi yanıltmasın, zaten 3, 4. viteste o hıza kolayca ulaşabilen bir araba o...

Düzgün bir yere gidin, skoda servisi ya da VW servisi...bilenler baksın, bilgi versin size...
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2014, 15:08:17 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)