škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sabah titreme sorunu !!!

adil · 12 · 9286

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı adil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar hepinize öncelikle merhaba....

yaklaşık olarak 10 ay önce almış oldum skoda octavıa 2009 elegance (yeni kasa) (Tüplü) aracımda 1-2 aydır ufak denılebıcek bir sorun yaşıyorum...

Araç sabahları çalışırken çoğu zaman insan öksürmesi gibi bi içini döküyo bana :)

bu dedım olay 10 çalıştırmadan 3-4 de mutlaka oluyor...

Araç ısınıp tupe gecene kadar ınanımaz decede sanki egsoz patlak mıs gıbı ptır pıtır titriyor.
Araç ısınıp tüpe gecerken nerdeyse stop etme ayarına gelip bi dengeszce hareket ettikten sonra tüpe geçiyor haliyle motor biraz ısındıktan sonra titreme azalıyor egsozdan ses de birden bire yarı yarıya düsüyor.
2 kere egsoz patlak sanıp egsozcuya ve servısıne goturdum bır sey yok dıolar egsozda halıyle goturdum yere araba sıcakken gıttım ıcın bı sorun yok diyorlar. :)

Son olarak ta tafikte rolantide beklerken cok nadir de olsa araç titreme yapıyor...

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Sabahki titremeler kuvvetle muhtemel hava-yakıt karışımının düzgün olamamasından kaynaklanıyor. Ya hava az geliyor ya yakıt fazla geliyor ve o öksürmeleri yapıyor. Motor sıcakken kesinlikle bir belirti göstermemesi beni işin bu kısmını düşünmeye sevk etti.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Adil kardesim garantin olmadigindan servise gitmek istemiyorsun sanirim. Ancak aracini ozel bir yere oturup bilgisayara baglasinlar. Bunun oncesinde hava filtrelerini gzden gecir. Arac modeline gkore olmamasi gereken bir durum soz konusu. Baskentte m.cengiz ve dagcey lpg nin karsisinda bi yer var. Adi aklma gelmedi. Gitmekten sormaktan cekinme bilgisayara baglayip iki dakikalik bi isi var tespit icin. Sonra onarima bakarsin.

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir iki gün sadece benzinde kullanıp deneyin, aynı problemi görmezseniz. Lpg yi kontrol ettirin. Eger benzinde kullanınca da yapıyorsa uğur abinin de dediği gibi büyük oranda hava yakıt oranlamasından kaynaklanıyordur. Bilgisayara bağlayıp hata kayıtlarını incelemek lazım (lambda egr vb. Bir hata olabilir) . Bir hata görünmüyorsa baslangıç kodunu kontrol ettirin.  adaptasyonlarını yaptırıp tekrar deneyin.

Çevrimdışı adil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
üstad garantim yok ama yalan solemeyım ankara efe skoda ya gıttım hatta akusunu fln orda destırdım baskı balatayı da deıstırcektım 870 tl fıyat cektıer yazık gunah aynı orjınal malı ustalık fln her sey dahıl 370+30 bahsıse takdırdım parayı aramam arabamda ama servıste asırı abartıyor bazı seylerı cok uzattı  kusura bakmayon servıse aynen sıze dedım gibi olanları anlatmaya calıstım bağadılar makınaya bısı yok dedıler :) ama aracta motor sogukken var servısın ılgı alakası benı pek tatmın etmedı.

Alıntı yapılan: mdindas;421913
Adil kardesim garantin olmadigindan servise gitmek istemiyorsun sanirim. Ancak aracini ozel bir yere oturup bilgisayara baglasinlar. Bunun oncesinde hava filtrelerini gzden gecir. Arac modeline gkore olmamasi gereken bir durum soz konusu. Baskentte m.cengiz ve dagcey lpg nin karsisinda bi yer var. Adi aklma gelmedi. Gitmekten sormaktan cekinme bilgisayara baglayip iki dakikalik bi isi var tespit icin. Sonra onarima bakarsin.

Baskentte m.cengiz ve dagcey lpg nin karsisinda bi yer var. Adi aklma gelmedi. Gitmekten sormaktan cekinme bilgisayara baglayip iki dakikalik bi isi var tespit icin. Sonra onarima bakarsin.

burayı bı solermısın bana bundan once servısınde baglattım programa oncede dedım gıbı arac sıcak oldundan mıdır nedır bı hata yok yakıt yakımı fazla dıye bı hata verıomus servısın dedı oda dedı tupten olur ama bana hıc ınandırıcı gelmedı servısın dedıgı cunku arac benzınde gaza gecmeden geıyor ısınınca gecıyor...

farklı bı konu gıbı olcak ama bundan sonrakı arabam kesınlıkle dızel olcak sıkıldım lpg lı arabalarda bu tıp sorunları yasamaktan.... Arabama aşığım ama lpg karsıtı oldum bu ara. hani biraz daha gücüm yetse dırek benzınde bıncem burama kadar geldı derlerya...

Hesap edıyorum ara sıra bana lpgnın masrafları bakımı cartı curtu yok program atması fln hmn hmn benzıne denk gelıo :) haksızıyım bılmıom :)

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
haklısın adıl kardeşim. maalesef servislerin durumu hangi marka olursa olsun böyle. dedğin gibi lpg de sorun olasılığı yüksek. evvelki seneki megane 2 de illallah etmiştim. kırmızı yanmasında durmayayım diye dua ederdim. bi türlü düzen tutmamıştı. senin sorunun benzinde olduğunu sen tespit etmişsin. çünkü ilk çalışmada yapıyor.  o zaman filte boğaz kelebeği ve sensörlerin durumuna baktır. m-cengiz istanbul yolunda sağa başkente girince az ilerde yol aradan sol karşıya geçiyor bi üst sokakta sağ tarafta sona doğru bi dukkan dağ ceyin karşısındakide tekrar başkente sağa dön daha 30-40 mt. gitmeden sağa gir sokak sonunda sağa dön soldan 2-3 üncü dükkan dağ cey lpg ile karşı karşıya.

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adil;421847
Arkadaşlar hepinize öncelikle merhaba....

yaklaşık olarak 10 ay önce almış oldum skoda octavıa 2009 elegance (yeni kasa) (Tüplü) aracımda 1-2 aydır ufak denılebıcek bir sorun yaşıyorum...

Araç sabahları çalışırken çoğu zaman insan öksürmesi gibi bi içini döküyo bana :)

bu dedım olay 10 çalıştırmadan 3-4 de mutlaka oluyor...

Araç ısınıp tupe gecene kadar ınanımaz decede sanki egsoz patlak mıs gıbı ptır pıtır titriyor.
Araç ısınıp tüpe gecerken nerdeyse stop etme ayarına gelip bi dengeszce hareket ettikten sonra tüpe geçiyor haliyle motor biraz ısındıktan sonra titreme azalıyor egsozdan ses de birden bire yarı yarıya düsüyor.
2 kere egsoz patlak sanıp egsozcuya ve servısıne goturdum bır sey yok dıolar egsozda halıyle goturdum yere araba sıcakken gıttım ıcın bı sorun yok diyorlar. :)

Son olarak ta tafikte rolantide beklerken cok nadir de olsa araç titreme yapıyor...

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Bir seçenek de ben sunayım, Ankarada Aydoğdu VW servisine de uğrayabilirsin, Erciyes Oto Sanayi sitesinde, Yahya Usta var sahibi, uzun süre VW yetkili servisinde çalışmış oldukça eğitimli, tecrübeli ve kaliteli bir insan, VW forumlarında da oldukça adı geçen ve tavsiye edilen bir usta ben de Ankara'da iken forumlardan adını öğrenip gittim ve çok memnun kaldım açıkçası. Paranı nasıl alırım diye değil sorunu nasıl çözerim diye kafasını yoran bir insan.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hava filtresinede bir bak istersen kirlenmişse değişirsin. hep motora kafayı yoğunlaştırdığımız için onu değişmeyi unutuyoruz.

Çevrimdışı adil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bu hafta sonu bakım artı hava filtresini değiştircem bıde basımda ev alma derdi var eğer ev alırsam arabımı satmak duurumunda kalcam bu da benı haylı rahatsız edıyor bu kadar bak emek ver :) ben bınemedım de baskasına :) saka saka ev ıhtıyac :)

Çevrimdışı adil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar işlerimden dolayı biraaz geç yazıyorum kusuruma bakmayın...

Anlatmış olduğum titreme sorunu ile ilgili yaptığım işlemleri sırasıyla aşağıya yazıyorum....

1- Oksijen sensörü dendi araç kaldırılıp oksijen sensörü temizlendi. (TİREME SORUNU GİTMEDİ)

2- Hava filtresi dendi (ARAç komple 70000 bakımı yapıldı ve filtrelerin hepsi değişti. (Titreme sorunu gitmedi.)

Sonuç olarak araca baya bi bakım oldu ancak titreme sorunu gitmedi dedim ustama araç sıcakken haliyle titreme sorunu da azalıyor ustaya bunu anlatmak da zorlaşıyor benım için haliyle...

3- Tüp olayı dendi tüpçüye gidil di :) araç çalıştığında direk bu sorun olduğundan sorunun tüpten olmadığı anlaşıldı :()

Bi gün usta aracı denerken trafik ışıklarında rolantide araba titredi bayağı belirgin şekilde.. Ustada bana aracın alıp vermesınde sorun oldugunu soyledı tekrardan hava pompasımı deniyor tam bilmiyorum ordaki hortum cıkartıldı iyice bi temizlendi... (Sonuç gene hüsran Usta hava sensörü olabilir diyor şimdi onu da yaptırırsam bı 400 tl daha yeniden araç yapıyorum gibi bi olay )

Sorum Şu HAVA SENSÖRÜ OLABİLİRMİ...

Çevrimdışı ytas11

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arabaya hava girişi ile alakalı sanırsam. Araba soğuk ve sıcakken farklı havaya ihtiyaç duyar. Yine lpg ve benzinde öyle. Hep benzinde kullanıldığında ne olmuştu?

Çevrimdışı bykacar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle