škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

TSİ ile %100 Uyumlu LPG Dönüşümü

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Bu sistemlerde bir sıkıntı da, ecu'ları kodlanmış olarak geliyor, yani motor kodu ile uyumlu ecu'nun gelmesini de beklemek gerekiyor.

Biraz da denek lazım,

Yani her halukarda biraz zaman lazım...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;336634
Bu sistemlerde bir sıkıntı da, ecu'ları kodlanmış olarak geliyor, yani motor kodu ile uyumlu ecu'nun gelmesini de beklemek gerekiyor.

Biraz da denek lazım,

Yani her halukarda biraz zaman lazım...[/QUOT

Ben test aracını görüp, kullanırsam tereddür etmeden taktırırım.
Sistemi (piyasaya sürmeden) 2009 dan beri test edildiğini biliyorum.
En az10 aydır da gelişmeleri sürekli takip ediyorum.

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu anda sanırım Vialle satıyor, geçen sorduğumda 1500euro+kdv demişlerdi, sanırım aynı sistem bende beklemekteyim ama fiyatları çok önemli.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende bekliyorum ama tsi versiyonlar için düşünülüyor sanirsam fsi versiyonlar içinde uyarmi bilmem.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı msidestructive

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
3 bin 4 bin tl gibi rakamlardan bahsediyoruz bence bu paraya değmez lpg de çok karlı değil şuan itibariyle

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sipartacus;336973
Şu anda sanırım Vialle satıyor, geçen sorduğumda 1500euro+kdv demişlerdi, sanırım aynı sistem bende beklemekteyim ama fiyatları çok önemli.

Vialle uzun süredir satıyor, ancak yeterli servis ağı yok ve maalesef fiyatı uygun değil..
Servis ağı ve yedek parça sorununun olmaması bence çok önemli. Ayrıca kendini kanıtlamış sektörde marka değeri olan bir ürün her zaman son kullanıcı açısından her zaman tercih nedenidir.

(Böyle yazarken kendimi markanın bayiisi gibi hissettim :++:)

Alıntı yapılan: msidestructive;337054
3 bin 4 bin tl gibi rakamlardan bahsediyoruz bence bu paraya değmez lpg de çok karlı değil şuan itibariyle

Evet 3-4 bin az para değil, sistem 25.000-30.000 km kendini amorti edecek..
Daha önceki aracımı 85.000km kullandım, bunun 40.000km benzinle, 45.000 km LPG ile 45.000 km boyunca hiç sorun yaşamadım, filtre (20-30 tl gibi bir rakam ) haricinde 1 kuruş masraf dahi etmedim.
Bana maliyeti 2.000tl oldu 45.000 km de 5.000 tl yakıt tasarrufum oldu. İlk 40.000 km taktırmadığıma çok pişman olmuştum.
Arabaya en az 40.000-50.000 km binecek olanlar için avantajı olacağını düşünüyorum..

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşımda lpgli focus var 33 krş filan yakıyo benim octide benzinli 31-32 krş filan yakıyo tabi arkadaş gaz dipte kullanıyo biz basmaya korkuyoruz. :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: msidestructive;337065
arkadaşımda lpgli focus var 33 krş filan yakıyo benim octide benzinli 31-32 krş filan yakıyo tabi arkadaş gaz dipte kullanıyo biz basmaya korkuyoruz. :)

31-32 krş benzinde yakıyorsanız 19-20 krş lpg yakarsınız..
İsterseniz de rahat rahat gaza basarsınız:ok:

Benim TSİ ile 8.0 lt ortalama tüketimim var.
Gaza bazmazsam 5,5-6,0 lt tüketiyorum o zaman da birşey anlamıyorum..

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
benimde tsi ile ortalama tüketimim 6.7 lt ama lpg bence sağlam bir kalbe ameliyat yapmaktır yani her türlü risk onun yerine yavaş giderim her türlü kafam rahat olur. :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: msidestructive;337093
benimde tsi ile ortalama tüketimim 6.7 lt ama lpg bence sağlam bir kalbe ameliyat yapmaktır yani her türlü risk onun yerine yavaş giderim her türlü kafam rahat olur. :)

Tabiki haklılık payınız var :), ben şöyle düşünüyorum..
Arabama binmeyeceksem, bindiğim zaman korkarak gaza basacaksam ya da keyif almayacaksam TSİ olmasının ya da bu kadar para bağlamamın anlamı yok. Alırım 20.000-30.000 TL lik bir dizel binerim.
TSİ omasının keyfi ve bu keyfi dizelden de ekonomik yaşamak cazip geliyor.
Gerçi açıklanmış bir rakam henüz yok, benim için psikolojik ve mantıklı sınır 3.000 TL. Üzerinde bir rakam olursa iyi düşünmek gerekir, beklemedeyim.
Rakam açıklansın tekrar değerlendirme yaparız:ok:

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Şu an LPG 2.75, benzin 4.70,

LPG'nin %15-20 litre bazında fazla yaktığını biliyoruz. Yani 2.75'lik LPG fiyatı efektif olarak 3.30'a geliyor (aynı hacimde tüketildikleri varsayımında). Biraz da benzinle kullanıldığı için o da yukarı çekiyor tüketimi, 3,60 oldu diyelim... Aradaki gerçek fark 3,60 - 4,70 arasındaki fark gibi oluyor. Yani Benzinle 470 birim yakarsanız LPG ile 360 birim yakarsınız. Bir TSI bu farkı daha da aşağı çekebilir...

Eski tüpçüyüm ama bu ara sorgulamaya başladım tüp olayını. Hele ki geçenlerde lpg 2,75 olduğunda benzin 4,50'nin altındaydı yanlış hatırlamıyorsam. LPG fazla pahalı oldu. Dizel düşünüyorum artık :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;337189

LPG'nin %15-20 litre bazında fazla yaktığını biliyoruz. Yani 2.75'lik LPG fiyatı efektif olarak 3.30'a geliyor (aynı hacimde tüketildikleri varsayımında). Biraz da benzinle kullanıldığı için o da yukarı çekiyor tüketimi, 3,60 oldu diyelim... Aradaki gerçek fark 3,60 - 4,70 arasındaki fark gibi oluyor. Yani Benzinle 470 birim yakarsanız LPG ile 360 birim yakarsınız. Bir TSI bu farkı daha da aşağı çekebilir...

Eski tüpçüyüm ama bu ara sorgulamaya başladım tüp olayını. Hele ki geçenlerde lpg 2,75 olduğunda benzin 4,50'nin altındaydı yanlış hatırlamıyorsam. LPG fazla pahalı oldu. Dizel düşünüyorum artık :)

Aynen ustadim katiliyorum.h cumalar.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Bende hemen hesap yapayım :) TSI ortalama 8 lt yakıyorsa lpg de en az 9,5 litre yakar.Benzin konusu ise bu sistemde gerekmiyor neden derseniz yakıt zaten sıvı olarak püskürtülüyor.Sistemin tam işleyişini bilmiyorum ama benim tahminim 1 dk içerisinde gaza geçiyordur. Hesaplamaya dönersek benzinin litresi 4,72 8 lt yakan bir araba 380 kr yakar.Lpg için hesaplarsak 100 km de 10 lt diyelim 275 kr eder bu bana göre net her depoda çıkar.Yani her km de 100 kr kar demektir sistemde 3500 tl dersek 35 binden önce kendisini amorti etmez.Eğer ben kullanıcı isem taktırırım ama yok 2 sene binip satacaksam hiç bulaşmam :)

Sistemin güzelliği sıvı olması ve benzinden farkı olmaması bu da demek oluyor ki motor kuru yakıtla değil benzin gibi çalışacak.Tek sıkıntı lpg nin oktanı düşük yanılmıyorsa 93 oktan olması lazım bu da TSI vuruntu sorunu yaratabilir bakalım onu nasıl çözecekler :)

Marka olarak Prins gelirse onu taktırın derim diğer firmalara göre servis ağı daha fazla ve bu işi hakkıyla yapan ustalarıda mevcut :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;337252
Bende hemen hesap yapayım :) TSI ortalama 8 lt yakıyorsa lpg de en az 9,5 litre yakar.Benzin konusu ise bu sistemde gerekmiyor neden derseniz yakıt zaten sıvı olarak püskürtülüyor.Sistemin tam işleyişini bilmiyorum ama benim tahminim 1 dk içerisinde gaza geçiyordur. Hesaplamaya dönersek benzinin litresi 4,72 8 lt yakan bir araba 380 kr yakar.Lpg için hesaplarsak 100 km de 10 lt diyelim 275 kr eder bu bana göre net her depoda çıkar.Yani her km de 100 kr kar demektir sistemde 3500 tl dersek 35 binden önce kendisini amorti etmez.Eğer ben kullanıcı isem taktırırım ama yok 2 sene binip satacaksam hiç bulaşmam :)

Sistemin güzelliği sıvı olması ve benzinden farkı olmaması bu da demek oluyor ki motor kuru yakıtla değil benzin gibi çalışacak.Tek sıkıntı lpg nin oktanı düşük yanılmıyorsa 93 oktan olması lazım bu da TSI vuruntu sorunu yaratabilir bakalım onu nasıl çözecekler :)

Marka olarak Prins gelirse onu taktırın derim diğer firmalara göre servis ağı daha fazla ve bu işi hakkıyla yapan ustalarıda mevcut :)

Çoğu bilgi doğru:ok:
Sistemin çalışmasında zaten yazmışsınız, benzin tüketimi hiç yok..
Araç ilk çalışmada dahil her zaman lpg ile sıvı fazda çalışıyor. İstenirse anahtar yardımıyla yakıtlar arası geçiş yapılıyor.
İlk açıklamalar da vuruntu güç kaybı v.b hiç eksi bir durum yok..
Yukarıdaki mesajlarımda da belirttğim gibi görüp, deneyip test etmem gerekiyor, haricinde 3000 TL gibi bir rakam olursa 25.0000-30.000 km amorti edecek..

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Sistem ilk çalıştırma da dahil, her zaman LPG tüketiyor, istenirse yakıt geçişi için anahtar var.
Dizel-TSi performans-keyif?
Tabiki herkesin araç kullanım tarzı ve amacı farklı:ok: