škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Geri Viteste Gaza Basınca Leş Kokusu Gibi Bir Koku Geldi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet başlık biraz garip olabilir ama aynen söylediğim gibi oldu olay. Dün gece araç soğukken gerçekleşti olay.

Arkadaşın eşini almaya diye çıktık. Rampa bir yol vardı, oraya tırmanıp sola döndüm ara sokağa. Ama yol dardı ve karşıdan araç geldi bende geri vitese taktım, arabanın gerisini rampaya verdim. Rampayı geri vitesle biraz tırmandım ama rampa çok dikti(30-40 derece vardı), gaza biraz daha yüklendim ama araç gitmedi ve leş kokusu dediğim koku o anda geldi. Yağmurda yağıyordu ve bir anlam veremedim buna. 2-3 dk sonra koku gitti. Forumdaki 1-2 konu geldi aklıma hemen. Motoru açtım, acaba hayvan falan mı vardı öldürdük diye, bir şey görünmüyordu.

Ne olmuş olabilir sizce?

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Baskı balatayı yakmışsınız biraz, onun kokusu. Birkaç seferden birşey olmaz merak etmeyin. Azıcık ömründen tüketti balata o kadar.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın gidişte bir sorun yok. O zaman bir sıkıntı olmaz değil mi? Senelerdir araba kullanırım ilk defa başıma geliyor böyle bir şey.

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sorun olmaz. Öne giderken de bayırda yarım debriyaj bağırtırsanız aynı koku gelir. İlk araç aldığım dönemde karşılaşmıştım. :)

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
zaten arkadaşlar gerekli cevabı vermişler baskı balata ile ilgili bir durum dik rampalarda dur kalk yada sizin gibi kısa süreli olsa geri gelmelerde yarım debriyaj olayı baskı balatayı biraz yiyor açıkcası önemli bir durum değil konu başlığını gördüğüm gibi baskı balata geldi aklıma

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;290764
Aracın gidişte bir sorun yok. O zaman bir sıkıntı olmaz değil mi? Senelerdir araba kullanırım ilk defa başıma geliyor böyle bir şey.

Hiçbir şey olmaz merak etmeyin, üst üste devamlı onlarca sefer olursa o zaman baskı kaçırmaya başlar tabi aşınmadan dolayı. Sizin elinizde olan bir durum değil üzülmeyin, şartlar zor, o durumda ne yaparsanız yapın o balata illaki yanar ufak tefek zaten.
Çok insanlık dışı dik rampalarda benimde başıma geldi 1-2 sefer, tam bıraksam araba saracak olduğu yerde bırakmasam bu sefer kalkmayacak, haliyle biraz balatadan yiyerek kalkıyor araba o zamanda.

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben o tur durumlarda el freni kullaniyorum, daha az etki ettigini dusunuyorum baski balataya, ama elimde net bir veri yok, sizce nasildir etkisi ?

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Muhlis OZTURK;291009
Ben o tur durumlarda el freni kullaniyorum, daha az etki ettigini dusunuyorum baski balataya, ama elimde net bir veri yok, sizce nasildir etkisi ?
Alıntı yapılan: akinali1919;291011
en saglami el freni.
30-40 derecelik bir rampada geri geri giderken mi? Tamam normal rampada zaten el freniyle kalkarım ama bu anlattığım apayrı bir olay.

Çevrimdışı ALi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
rampadan asagi geri geri giderken zaten araci kaldirma ihtiyaci duymassiniz,ama rampa yukari dogru araca ilk hareketi verirken,aracin geriye kacmasini engellemek icin el frenini cekip arac kavradigi zaman yavasyavas elfrenini birakmayi kastettim.baski balataya asiri yük vermemek yani zorlamamak icin.sizin anlatiminiza göre akla ilkgelen baskibalata.koku eskimis gibi bi ise polen flitreside olabilir.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben rampa yukarı geri geri giderken gerçekleşti bu olay. Geri geri giderken de el freni kullanmak garip geldi o an.

Polen filtresi daha 2 ay önce değişti onunla bir ilgisi olacağını zannetmiyorum.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ailotana;291117
Ben rampa yukarı geri geri giderken gerçekleşti bu olay. Geri geri giderken de el freni kullanmak garip geldi o an.

Polen filtresi daha 2 ay önce değişti onunla bir ilgisi olacağını zannetmiyorum.
Rampa yukarı 1. viteste gitseydiniz olmazdı zaten. Zira otomobillerin 1. vites oranları geri vites oranlarından daha kısadır. Basitçe 1. viteste rampayı daha rahat çıkar ancak geri viteste o kadar rahat çıkamaz.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;291132
Zira otomobillerin 1. vites oranları geri vites oranlarından daha kısadır. Basitçe 1. viteste rampayı daha rahat çıkar ancak geri viteste o kadar rahat çıkamaz.

:+1:

1 ve R işaretlerine bakınca gördüm dediğini

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;291132
Rampa yukarı 1. viteste gitseydiniz olmazdı zaten. Zira otomobillerin 1. vites oranları geri vites oranlarından daha kısadır. Basitçe 1. viteste rampayı daha rahat çıkar ancak geri viteste o kadar rahat çıkamaz.

Düz yolda bile onun etkisini yaşarsın, benim arabada çok yaşarım, 1'de ki gibi seri kalkmaya çalışsam azıcık sapıtıyor hemen :) tekrar basçek yapıp toparlıyorum :D geride rampada geri çıkmak ölüm zaten, araba gideyim mi durayım karar veremiyor:D aslında bu geri viteslere kamyonlardaki gibi R1, R2 koysalar ya :D