škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ceyhan Macerası-Yakıt Değerleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bayram tatilinin kısa olmasıyla beraber herkes gibi bir koşuşturmaca içerisinde, gitsek mi gitmesek mi düşünceleri arasında en sonunda yola çıkmaya karar verdik.

Araç 1.6 MPI, Atiker sıralı LPG sistemi takılı. 16000KM'de(ydi). 15000 bakımı 1 ay önce yapıldı. (Kim okuyacak şimdi bu kadar diyenlere arada koyu yazdım yakıt değerlerini, oraya bakabilirsiniz).

Pazar günü Bozkır ilçesinden Konya'ya geldik ve gaz bitti. Pazartesi günü Konya'da pederlerin evinin yanında ki Shell'den gazı fulledik.(Selçuklu Teknik Lise'nin yanındaki) 31,5 litre aldı 2,32 kuruştan litresi, 73 lira verdik.

Hanımla çıktık yola, bagaj boş arabada ikimiziz sadece. 170km duble yolda 110-120km/h arası hız ve ardından 120km otobanda 125-130km/h arası hız, toplam 290 km gittik ve Pozantı civarlarında girdik yine Shell'e. 21,5 litre gaz aldı, 50 lira verdik. 50/290=172 kuruş civarı yakmış. Ama asıl Torosların zorlu dağlarına gelmedik daha.

Devam ettik Ceyhan'a. 125km/h ortalama hızla ve yarısı rampa 110KM yoldan sonra geldik kayın pederlerin evine. Araba yattı 2 gün. Bizde o sırada kebapları indirdik işkembeye, büyüklerin ellerinden öptük vs.

Daha sonra bugün sabah Ceyhan-Adana otobanın girişindeki Shell'den fulledik depoyu yine. Kayın pederlerden 10KM bura toplam 120KM. Araba 9,5 litre gaz aldı 22 lira verdik. 22/120=183 kuruş civarı yakmış. Rampa tırmanmanın da etkisi var tabi.

Sonra, hayatımda hiç yapmadığım bir şey, dur dedim allah ne verdiyse basayım bakalım. O kadar para verdik gidiyor mu bu alet. Bir kaç yer hariç ayağımı gazdan hiç çekmedim. Ereğli çıkışına kadar otobanın zorladım arabayı 240KM son gaz gittim. Tabi çoğu rampa aşağı yerde saldım arabayı. Daha sonra otobandan çıkınca 110-120km/h arası devam ettim, Karapınar civarında bitti gaz, 277KM yol yaptı. 6000 devir Redline'a gelince araç 197-198km/h hızı görüyor. Rampa aşağı zorladım bir yerde 6500 devirde 215km/h civarı oluyor. Tabi fazla zorlamadım. Yakıt işine gelelim. Arka tarafta kayınvalidenin alın guzum doya doya yersiniz diye verdiği mandalinalar, yağlar, bulgurlar dolu bu sefer. Az ileride girdim yine Shell'e. Fulledik depoyu 31,5 litre aldı. 2,30 dan litresi 72 lira verdik.
72/277=260 kuruş civarı yakmış. Yalnız MPI motor devrini aldımı bana mısın demiyor, rampa falan dinlemiyor. Birde ara hızlanmaları iyi olsa şu motorun tadından yenmeyecek.

Neyse efendim sonlara geliyoruz. Karapınar'dan Konya'ya kadar dümdüz artık 113KM yine 110-120km/h arası hızla geldik pederlerin evin oradaki Shell'e girdik 8,5 litre gaz aldı 19,5 lira verdik. 19,5/113=172 kuruş yakmış yine.

Sonuç olarak; düz yolda 110-120km/h arası araç 170 kuruş civarı yakıyor. Eski günlerde ki gibi 90-90 gitsek demek ki hiç yakmayacak. Basınca da 300 kuruşu bulmuyor bile. Ayrıca bagajın yarı dolu olmasıyla boş olması arasında da çok fark yok. Araç şu an 17400 kilometrede. 4 günde 1400 km yaptık bakalım.
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2011, 23:22:11 Gönderen: ailotana »

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ahmet ortalamaları gayet güzel aslında ama ben bu lpg olayına soğuk bakmamdan dolayı fsi aldım.Buradan bir arkadaş da taktırdı ortalamasının 20-22 krş arası yaktığını söylüyor.Ben biraz önce 56 km si uzun yol 24 km si ş.i ful bagaj 4 kişi 7.1lt yakmış yani 31krş yakmış 97 oktan benzinle.Gelirken 1.2 tsi yeti ile kapıştık 170 km ye kadar çıktım ama daha fazlasına hanım müsade etmedi.Birde audi a4 ile kapıştım göcek de onunla da epey yarıştık.Redlıne yaptık biraz.Hep 80-90 km ile çekilmiyor doğrusu.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı my_lord

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
He hehe ben de uzun yayla da bi cayenne'e musallat oldum, pınarbaşı-maraş yol ayrımınına kadar bırakmadım peşini :)

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şunu söylemeyi unutmuşum. Giderken 4 saat 15 dakika da vardık gelirken 3.5 saatte. Fazla basmakta çok fazla fark ettirmiyor yani.

Ayrıca; o kadar süratle yolculuktan da bir şey anlamadım. Sadece önüme bakıp direksiyonu tutmaya konsantre oldum. Bundan sonra hız sınırlarında giderim. Aşırı hıza, kendini tehlikeye atmaya, arabayı harab etmeye gerek yokmuş hiç.

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;279726
Şunu söylemeyi unutmuşum. Giderken 4 saat 15 dakika da vardık gelirken 3.5 saatte. Fazla basmakta çok fazla fark ettirmiyor yani.

Ayrıca; o kadar süratle yolculuktan da bir şey anlamadım. Sadece önüme bakıp direksiyonu tutmaya konsantre oldum. Bundan sonra hız sınırlarında giderim. Aşırı hıza, kendini tehlikeye atmaya, arabayı harab etmeye gerek yokmuş hiç.

:gut::gut::syg:

Çevrimdışı dr_emrah

• TDİ
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
genel olarak yeni nesil araclarıntamamında farketiğim bi durum var.

cc pek kullanmam nadiren kullanırım.onun dışında hızı hiç belli etmiyor.2011 leonumda90 ı geçinde hissettiriodu hız

octavia da ise 150 olmadan anlamıyorum

Çevrimdışı arabasevdasi

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;279726

Cok güzel özetlemişsiniz..

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüketimler gayet iyi ama yine de LPG işine girmem. :)

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dr_emrah;281376
genel olarak yeni nesil araclarıntamamında farketiğim bi durum var.

cc pek kullanmam nadiren kullanırım.onun dışında hızı hiç belli etmiyor.2011 leonumda90 ı geçinde hissettiriodu hız

octavia da ise 150 olmadan anlamıyorum
Doğru, arabayı o kadar zorladım titremiyor bile. Ama gerek yokmuş onu anladım ;)

Alıntı yapılan: agasarca;281389
Tüketimler gayet iyi ama yine de LPG işine girmem. :)
Arkadaş taktırdı makyajsız A5'e 5000km sonra benzin pompası gitti. Ama sürekli LPG ile gitmiş hiç benzinle gezmemiş.

Ben 17500KM'nin 4-5 binini benzinle gezmişimdir. İlk 3000KM hep benzinle gittim zaten. Böyle kullanınca bir sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum. İnşallah çıkarmazda.

Çevrimdışı tatlidil87

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
yakıt tüketiminiz çok iyi. kullanım devirlerini iyi ayarlıyosunuz demekki..