škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motordan Dumanlar Çıktı

Ziyaretçi · 8 · 5101

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adilektasli

• Ziyaretçi
Merhaba,

Dün 1.6 MPI Octaviayı park ettikten yaklaşık yarım saat sonra tekrar çalıştırmak için kontağı çevirdim. Araba çalışır gibi oldu ve sonrasında da stop etti. Mesele bu değil. Kontağa kısa süre basma alışkanlığım var. Ondan stop etmiş olabilir. Asıl mesele bu sırada motordan çıkan yoğun (sanırım beyazdı) duman. Öylesine çoktu ki motor yanıyor sandım önce. Hemen kontağı kapattım. Kaputu açtım. Motor boşluğunun sağ tarafında fara doğru olan kısımda birikmiş duman çıkıyordu o sıra. Sağa sola baktım, yanık bişey göremedim. Motor üzerindeki plastik kapağı da çıkardım. Yine bişey yok. Sonra motru çalıştırdım. Ne arıza lambası ne duman tekrarı hiçbirşey yok. Klima mı yandı diye klimayı denedim o da çalışıyor. Bişey göremedim. Acaba ne olmuş olabilir? Fikri olan paylaşırsa sevinirim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
1 kereye mahsus ise sorun olmayabilir, ama devam ederse check-up şart...

Çevrimdışı Cornelius09

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Mpi bora kullanan bir arkadaşıminda başına beyaz duman atma olayı olmuştu,amamegzoz dan yoğun beyAz duman çıkmışti ,yakıttanmış demişti ustası
Passat 1.6 _Ursus maritimus

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
nazara gelmiş olmasın octi.kem gözlere şiş diyeyim ben.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

adilektasli

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;250159
nazara gelmiş olmasın octi.kem gözlere şiş diyeyim ben.
Motorda bişey bulamayınca benim de aklıma bu gelmişti.:xx:

adilektasli

• Ziyaretçi
Bugün bi göstereyim sanayide bari... Tatile çıkacağım yakında. Yolda bırkmasın.

adilektasli

• Ziyaretçi
Öğle arasında and otomotive gittim. Aracı bilgisayara bağladı, herşey sağlam. Gözle muayene etti bişey göremedi. Söylediğine göre motor patlama yapmış. Sebebi ise LPG ile benzinin karışması sonucu oluyormuş. Manifolddan atıyormuş dumanı böyle durumlarda. "POFFF" diye bir kere atar dedi. Birkaç kez biz de şahit olduk bu duruma dedi. LPG ayarlarını kontrol ettirmende fayda var dedi.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle şahit olmadıklarına eminim ama yapılan tespit doğrudur.
senin söylediğin gibi motor boşluğunun sağ tarafında malum hava giriş elemanları var sıcak motorda biriken yakıt artıkları bi anlık yanma veya buharlaşma nedeni ile duman oluşturur buda en kestirme yol olan hava girişinden dışarı çıkar. ancak her ihtimale karşı araç hem benzinde hemde lpg de ayarları kontrol edilmeli. yanmamış yakıt olması demek motorun verimli ateşleme ve yakma yapmıyor anlamını taşır. bence eğer km olmuşsa bujileri bi kontrol edip değişmende fayda var.