škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2011 1.4 16V HIZ SABİTLEYİCİ Montajı Yapıldı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İyi günler

Ne zamandır aklımda olan bir projeyi nihayet hayata geçirdim. Cruise Control (Hız Sabitleyici) montajını yaptık. Montaj esnasında çok resim çekemedim ama olabildiğince yapım aşamalarını paylaşacağım.

Öncelikle parça temini kısmıyla başlayalım. Makyajlı kasa fabia ve roomsterlar için hız sabitleyici skoda firması tarafından bir set olarak hazırlanmış. Bu setin parça numarası 5J1035623A. Set içeriği bir adet hız sabitleyici destekli sinyal kolu, bir adet hız sabitleyici destekli BCM, kablo demeti ve klipsler. Bu setin fiyatı 775TL. Bu fiyat bana çok geldiği için araştırmaya başladım. Bu setin içeriğindeki parçaların parça kodlarını araştırdım ve öğrendim.
BCM: 6R7937087M
SİNYAL KOLU: 6Q0953513AN

Bu parçaları nette araştırdıktan sonra sinyal kolunu cars-equipment.com sitesinde buldum. Kolun fiyatı (kablolar dahil) 50 Euro+21 Euro (192TL) kargo olarak temin ettim. BCM aynı sitede mevcut 99Euro fakat ben burdan almadım. Ebayda gezinirken ingilterede bir vatandaşın sıfır BCM sattığını gördüm. Elemanla pazarlık ettik 110 dolara (247TL) kargo dahil temin ettim. Parçalar toplam 247+192= 439 TL ye mal oldu :)

Parça temininden sonra sıra montaja geldi. Konyada bildiğim daha önce golf4 aracımında elektrik işlerini yapan Adem ustanın yolunu tuttum. Ustam ekibiyle beraber aracın direksiyon ve Airbag kısmını söktü. Sinyal kolunu ve üzerindeki airbag makarasını söktü. Yeni kolda airbag makarası olmadığı için eski kol üzerindeki makara kullanılıyor.

Daha sonra ustamın başka arabalarla ilgilenmesi gerekti ve işi yanındaki Mehmet ustaya devretti. Mehmet usta daha önce benim netten bulduğum şema ile gelen kol ve kablo setini karşılaştırdı.

Şema üzerindeki kablo renkleri gelen kablolarla uyuşmadı :( Benim moralim biraz bozuldu neden bu eleman farklı renkler göndermiş diye söylenirken Mehmet usta sorun yok dedi :) ELSA programından şemaya bakarız kabloları numaralandırırız dedi. İşini bilen usta başka oluyor:) Eski BCM deki kodlamalar kaydedildi ve söküldü. Yeni BCM takıldı. Hız sabitleyicili kol takıldı ve kolun arkasındaki sokete kablolar ELSA daki şemaya uygun bağlandı. Motor kontrol ünitesine giden kablo motorun ön bölümüne çıkarıldı ve motor kontrol ünitesindeki 24nolu pine bağlandı. Bu önemli çünkü dizel, TSİ benzinli ve mpi benzinli motorlar için kontrol ünitesindeki bağlantı farklı pinlere yapılıyor. Tüm bağlantılar yapıldıktan sonra VAS programı ile yeni BCM ye bağlanıldı. Yeni BCM bir sürü hata veriyor. Önce hatalar siliniyor ve tekrar tarama yapılıyor. Ardından eski BCMdeki kodlar aktarıldı. Anahtarlar yeni BCM ye tanıtıldı.VAS programında hız sabitleyici devreye alındı. Herşey tamam dedik ve yol testine çıktık. Hız sabitleyici devreye girmedi L Tekrar dönüldü ve acabamı diye kablolar kontrol edildi durum olumsuz. Ben ustama yurtdışında vagcom kullanılarak kodlama yapıldığını gördüm deyince vagcomla bağlantı yapıldı. BCMye bağlandık ve hız sabitleyici fonksiyonunu açacağımız bölüme geldik hız sabitleyici açık değildi. Fonksiyonu işaretledik ve do it deyince vagcom hata verdi (çakma kablo olunca olmadı). Sonra usta ben buradaki kodu VAS da elle girerim deyince kodu aldık ve VAS programı ile ilgili yere elle girdik. Mutlu son yeşil ışığı yaktık. Skoda yetkili servisinin olmaz dediği işi başarmak beni mutlu etti doğrusu

Çevrimdışı vedat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Servise göre sonradan yapılan hiç bir şey olmaz :) ellerinize sağlık. Güle güle kullanın.

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim vedat hocam. Arka kapı hoparlörleride montajlandı başlığı güncelleyip resimlerini yükleyeceğim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı KRKMZ

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;496243
Masallah. Mecnun abi kos kos senin isi cozmuslerr

Dogukan kardesim, CC de sikinti yoktu taa ki MFSW montajina kadar sonrasinda olan oldu VAGCOMdan direksiyon tuslarinin kodlayinca cc gitti gelmedi. Serviste netten kodlayinca cc geldi direksiyon tuslari ve korna gitti ( cunku direksiyon icindeki kablolama farkli) sikintim ikisinin de bir arada calismamasi, simdilik cc uyku durumunda calisacagi gune kadar :) bu sorunu cozeni bulsam Ardahana kadar gidicm ellerinden opucem :D

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Scoutların yazılımı sizin işinizi halleder aslında. Onu denediniz mi. Ya da rs

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahtsız fabia;496262
Scoutların yazılımı sizin işinizi halleder aslında. Onu denediniz mi. Ya da rs

Scout veya rs yazılımının iş görmesi için elektrik tesisatının birebir aynı olması lazım. Bence yapılması gereken ELSA programı ile elektrik şemasına bakılarak bağlantılar kontrol edilmeli. Multifonksiyonel direksiyon çalışırken hız sabitleyici çalışmıyor, ELSA ile bağlantılar kontrol edildiğinde yanlışlık yoksa iş BCMnin doğru programlanmasına kalıyor. Sonuçta bu araç farklı ülkelerde bu kombinasyon ile satılıyor. Her ikiside aynı anda çalışabilir.

Alıntı
Hayirli olsun arkadasim, isçilik ne tuttu..

İşçilik biraz hatır gönül işi oldu. O yüzden fiyatı söylemeyeyim. Sadece hız sabitleyici kol montajına 150tl istiyor benim usta. Ben hem hız sabitleyici montajı yaptırdım hem de arka kapı hoparlör montajı yaptırdım.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia2 de ne zormuş bu iş...
Bizim arabada sadece direksiyon söküldü, kol değişiminden sonra koldan BCM ye giden kablo  soketlerine takıldı, hepsi o kadar...kodlama ile toplamda 1,5 saat anca sürdü işlem...
Maliyeti de 200 lirayı az geçti, 160 kol+kablosu, 60 lira da işçilikti o zamanlar...
güle güle kullanın...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı murat gecer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun güle güle kullanın. ama servise yaptırsaydınız daha iyi (konmar) olurdu. en azından özel servise (samet) yaptırsaydınız. elektrikçi adem e daha önce iş yaptıramamış biri olarak temennim ileride kafanız ağrımaz.

daha önce bende aktırma teşebbüsünde bulunduğumda adem bana garanti ve güven  vermedi. yinede yurt dışından getirme ve montaj cesareti için tebrik ederim sizi.

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
murat hocam konmarda bana göre işinin ehli kalifiye elemanlar yok. Aracı alırken orda teste soktum. Testi yapan ustanın ne vagcomdan haberi var nede bcmnin desteklediği özelliklerden. Orda aracı bilgisayara bağladılar bende başındayım sordum bana bcmnin parça kodunu söylermisiniz? Cevap onu ben burdan göremem. Halbuki bende ekrana bakıyorum orda kabak gibi yazıyor 6R7937086P. Bunun bcm olduğundan bi haberler.

Gelelim eski yetkili servis samete. Aracı ilk sahibinden aldım. Garanti dolunca yetkili serviste çok fiyat verince bakıma samete götürmüş. Klasik yağ bakımı. Orda biz başka özel servisler gibi sanayi malı kullanmayız demişler. Sözde orjinal parça kullandıklarını ima etmişler. Ben alır almaz kendin ustama götürdüm. Kendim konmara gidip orjinal filtreleri getirdim. Aracın başında durdum. Üzerinden çıkan hiçbir filtre orjinal değildi. Esnaflık güvendir ve o güvenin kazanılmasıda kolay olmuyor maalesef. Samet çok güzel iş yapıyor cünkü gelen hiçbir müşteri sorgulamıyor. Garantisi dolan araçların büyük kısmı orda. Abi bakımı kaça yaparsın? üçe beşe iyi bildin al yap.

Adem ustaya ilk golf4 arabam varken gittim. Klima radyatörüm delikdi. Dükkanı sürekli kalabalık çünkü vag grubu araçlar yaşlandıkça belirli ekonomik ömürlü elektronik, elektromekanik parçaları yıpranıyor ve su koyduklarında bircok özel servis elektrikcinin yolunu gösteriyor. Ustaya anlattım bana, ben şimdi yapamam dedi. Konuşma tarzı aksi-sert karışımı. Bende ne zaman yaparsın dedim falanca gün sabah getir dedi. Bende ben kıl bir adamım sende aksisin o gün sabah gelirim arabanın başında beklerim sen sökecen sen takacaksın dedim. Garipsedi herhalde beklemez diye düşündü. Tam vaktinde gittim abşında bekledim. İşimi halleti ustalığını begendim en önemlisi o gün güvenimi kazandı.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı adams28

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Selam bu işlemi fabia 2011 1.2 htp ambiante dinamik için uygulasak uyum sorunu olur mu acaba..

Parçaların Kodları değişmiyor değil mi

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adams28;521812
Selam bu işlemi fabia 2011 1.2 htp ambiante dinamik için uygulasak uyum sorunu olur mu acaba..

Parçaların Kodları değişmiyor değil mi

Aracınız makyajlı fabia2 ise parça kodları benim verdiklerim. Parçaları Trde ayrı ayrı alırsanız rakam cok tutar.