škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

DSG yi hareket halinde boşa atmak

mşah · 29 · 11150

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar otomatik vites boşa atılmaz diye herkes biliyor bunun sebebi sürüşü tehlikeye atmamak açısından mı sakıncalı yoksa şanzımana zararlı olduğundan mı. üreticiler aynı şeyi manüel şanzıman için de söylüyorlar aslında. Benim kendi şahsi fikrimce manüel de sakınca yoksa otomatikte de yoktur çalışma prensibi aynı sadece elektronik kontrollü. Açıkçası önceki manüel aracımı boşta çok kullanıyordum aşırı dik yokuşlar hariç aracın kendi ağırlığı ile gideceği durumlarda veya lambalara yaklaşırken hep boşa atardım aynı şeyi DSG de de yapıyorum,sizce yarın öbür gün şanzıman elimizde kalır mı  :gaz:

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG olsun olmasın, bir aracı boşa atmak kadar zararlı bir şey yoktur.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rampa aşağı boşa atınca 1-2 litre yakıyor gösteriyor araç, vitesle inince 0 litre. Ayrıca motor durursa o anda freniniz de tutmaz. Anlık bir tehlike atlatabilirsiniz.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şanziman boşa atmaya izin veriyorsa, zararı yoktur düşüncesindeyim.
Ki zaten izin veriyor ve ben de bazen yapiyorum, trafik ışıklarina yaklaşırken
kırmızıda duracaksam, uzaktan daha atiyorum boşa.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;495747
Rampa aşağı boşa atınca 1-2 litre yakıyor gösteriyor araç, vitesle inince 0 litre. Ayrıca motor durursa o anda freniniz de tutmaz. Anlık bir tehlike atlatabilirsiniz.

dik rampalarda zaten boşa atmıyorum dediğiniz gibi tüketim de sıfırlanıyor ama bazen çok az meyilli yolda vitesteyken gazı bıraksan araba yavaşlıyor yada gaza biraz dokunacaksın ama boşta iken kendi ağırlığı ile araba akıp gidiyor o tarz durumlarda kullanıyorum genelde

Alıntı yapılan: Levcho;495751
Şanziman boşa atmaya izin veriyorsa, zararı yoktur düşüncesindeyim.
Ki zaten izin veriyor ve ben de bazen yapiyorum, trafik ışıklarina yaklaşırken
kırmızıda duracaksam, uzaktan daha atiyorum boşa.

VW zaten bu tarz bir sistemi kullanıyor serbest sürüş modu adında, hareket halinde N den D ye takınca aracın hızına göre uygun vitesi seçip geçiyor.

Serbest sürüş modu, aracın kinetik enerjisinin daha iyi değerlendirilmesine yardımcı olur.

Bunun için yüksüz bir sürüş durumunda (ayak gaz pedalından çekilmiş) motor ile şanzıman otomatik olarak ayrılır ve motor rölanti devrinde tutulur. Araç bu sayede uzun bir mesafeyi, sahip olduğu kinetik enerji ile boş olarak aşabilir ve bu mesafeyi kat ederken fazladan yakıt tüketimine ihtiyaç duymaz.

Serbest sürüş sırasındaki tüketim avantajı, aracın kinetik enerjisinin sadece lastiklerin ve havanın sürtünmesinin aşılması için kullanılmasında ve artık motorun yüksek devir sayılarındaki çekişi için kullanılmamasında yatmaktadır. Sürücü frene basarak bir yavaşlama talebinde bulunduğunda ise, motorun gaz kesme özelliğinin (cut-off) değerlendirilmesi için motor ile şanzıman yeniden bağlanır ve yakıt enjeksiyonu tamamen kesilir. Bu esnada motor frenleme etkisi aracın boşta süzülme mesafesini de kısaltır. Bu etkiyi arttırmak için alternatif olarak direksiyon üzerinde bulunan vites küçültme tuşu da kullanılabilir.

Sağlanan tasarruf yakl. 0,5 litre/100 km ve üzerinde olabilmektedir. Bu fonksiyonun verimliliği öngörülü bir sürüş tarzına bağlıdır. Sürücü, kısa bir alışma süresinden sonra aracının daha uzun bir mesafede kayarak durmasına alışır ve örneğin şehir girişlerinde, sezgisel olarak ayağını gazdan daha erken çekerek sistemin tasarruf potansiyelinden tam olarak yararlanır.

Çevrimdışı yldzfurkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
2005 - 2010 arasında 2 a5 kasa 1 makyajlı a5 kasa octi eskittik. Hepsi 0 alınıp 90.000 km den yukarıda satıldı ve otomatikdi. Ailecek her eğimde boşa atarız böyle kullanmayı seviyoruz. Hiç bir sıkıntı yaratmadı. Sonrasında lci 316i (45k km) ve qashqai+2 (97k km) kullandık yine sorun olmadı. Şuan 1.6 tdi dsg superb var 50 binde kavrama değişecek. Ama buda kronik bir problem zaten 15 bindede değilmişti. Eğer bizden kaynaklıysa bu 10 yılda yaklasık 1 kere problem cıkarttı bu kullanım şeklimiz.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG yi bilemiyorum ama, ''Dualogic'' Punto'da bunu yaparım genelde ama yüksek hızlarda değil tabii, mesela önüme dik bir iniş geldiyse, boşa sallayıp, ince ince inerim, 1 vites inmek daha bir kasıyor gibi...boşta hızlanır da d ye atmaya kalktığımda şanzıman, hıza göre bir vites seçip, onunla başlatıyor zaten, motorda dengesiz bir devir oluşmuyor...
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2015, 14:16:33 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mantık olarak bence'de sorun olacağını sanmıyorum. Aracın boşta kendi ağırlığı ile gitmesini çok seviyorum yakıt tasarrufundan ziyade gazla uğraşmıyorsun kendisi süzülüp gidiyor

Çevrimdışı yldzfurkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıt tasarrufunada etkisi olduğunu düşünüyorum. Araç vitesteyken yb 0 litre gösteriyo evet ama hafif eğimde viteste oldugu için hızlanmıyo ve daha erken gaz vermek zorunda kalıyosunuz. Oysa boştayken araç kendi ağırlığıyla hızlandığı için gaz vermeye başlayacağınız süre artmış oluyor. Peygamber (N) vitesini bolca kullanarak istanbuldan eskişehire 4.0 ile gittim 1.4 tsi dsg jettam ile. Öyle otobana girerken falanda yb sıfırlamadım. Evimin önünden ordaki evin önüne kadar.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;495768
....
VW zaten bu tarz bir sistemi kullanıyor serbest sürüş modu adında, hareket halinde N den D ye takınca aracın hızına göre uygun vitesi seçip geçiyor.
Serbest sürüş modu, aracın kinetik enerjisinin daha iyi değerlendirilmesine yardımcı olur.
........
Evet, bu sistemi Tiguan'da görmüştüm. Ancak bizim arabalarda yok.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
VW yeni araclarinda yelken modu denilen modu kaldirdi. Bosa atma diye bir olay yok artik. Zaten mantikli bi yonude yok.

Çevrimdışı Murat66

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
boşta 1.2 falan tüketim göreceğine rampa inerken 0 tüketim görüp sonra hızınız düşünce hafif gaza basıp tekrardan 0 tüketim yapmak bence daha tasarruflu. Hem riske atmayız kendimizi hemde şanzumanımız temiz kalır

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanımı alışkanlık isteyen bir sistem aslında ayağını gazdan çekince kendi isteğin dışında hemen boşa geçmesi biraz sakıncalı belki motor freni yapman gerekecek onu kontrol etmeye çalışmak zahmetli iş. Ama kendi kontrolünde olduğu sürece boşta kullanmak yeri geldiği sürece bence normal

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hatırladığıma göre kullanım kitabında boşa atmayın diye yazıyordu. Riske girmeye gerek yok diye düşünüyorum. .

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanım klavuzunda vites N deyken  özellikle de motor çalışmıyorken araç hareket ettirilmemelidir yazdığını bende okudum