škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Renault 9 Spring

Symbol · 62 · 40222

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;19698
öhüm öhöm :huh::huh:

:kiki:

Bende çok farklı değilim Hakan'cığım merak etme :hanz: ilk yanı,ilk dibi verdiğim araba R12 üstelik Toros Moros'da değildi,78 model TS :hanz: İlk gaz pedalımda Askeri Reo kamyon  :hanz: büyükten başladık biz öğrenmesi kolay olsun diye :hanz:
R9 ve R11'de ki maceralarımın ise haddi hesabı yoktur tahmin edileceği gibi :hanz::hanz::hanz:

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;19698
öhüm öhöm :huh::huh:

benıde fena gıcık tuttu yav

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cok temiz gözüküyor aracınız, tebrikler, iyi bakmıssınız.

Renault 9 deyince benimde söylecek cok seyim var aslında, ilk arabam Renault 9 Spring idi, cok cok cok memnun idim kendisinden, hala gözümün önünde canlanıyor,
93 model Spring 06LPF55, Broadway lere göre direksiyonları biraz daha az acıyla döner idi, u cekmek daha zordur, elektrikli camlar, otomatik kilit yoktur normallerinde,
Benimkisi Ankarada Emniyette calısan bi abimizin idi, tanıdık vasıtasıyla almıstım, aldığımda 50 bin bile yoktu km si, garajda muhafaza etmis, elektrikli camlar, otomatik kilidi sonradan yaptırmıs, kesinlikle kazası, BOYASI olmayan bir arac idi, 2003 yılında bile(10 yasında) cürüme yoktu aracta, üzerinde bir tüp tesisatı vardı, Istanbul Göztepe sanayide tüp ayarı yaptırmaya götürdügüm adam, 'nerde yaptırdın bu tesisatı, bu kadar iyi tupu ve TESISATI Istanbulda yaptıramazsın demisti, gercektende tüplüydü ama hic sıkıntı yasamadım, cok az yakardı, sadece sehir degistirince rakımdan dolayı tüp ayarı yaptırır binerdim, tek seferde 1300 km yol yaptım bi keresinde,
sorunsuz bir aractı, anlatacak o kadar sey varki aslında, masrafsız bir arac idi,
bikez, vitesde problem cıktı, söyle 5. vites gecmemeye basladı, hastamız vardı, sanayiye gidecek vaktim bile yoktu, öyle bindim, bikac gün sonra 3. gecmemeye basladı, öyle bindim, 1,2,4 le götürüyordu heryere, 1 hafta sonra 1. vitesde iptal olunca, mecbur tamirciye gitmek zorunda kaldım, sanki ön tarafdaki viteslerin önüne bir demir parca koymuslarda vites hic ön tarafa gecmiyordu, tamirci sadece sanzıman yagı ekledi, aracı verdi elime, o kadar sasırdımki, bu kadarmı masrafsız arac olur,
Benim unutamayacağım güzel anılarımdan birisiydi, yakın gördügüm sizlerle paylasmak istedim, uzun oldu biraz :-) Tesekkürler okudugunuz icin,

hakanerdogan

• Ziyaretçi
o reo kamyonlar neydi yau, kıbrısta gökhan taburunda tanıştım onlarla, 4876 tane 5 metrex8 metre tekerleri vardı, benzinliydi, kırmızı benzin hemde askeri :D

anlık tüketimi olsa 500 varil/100 km yazardı :D

direksiyonuna geçer üstünde kaydırakçılık oynardık :D:D:D

bizim evimizin eşyalarını hep o reolar çekti, hey gidi hey... peder alır çamurda bataklıkta oynardı kendi genç zamanlarında, direksiyonun altından mercekten bakar gibi kalırdı :++: :++:

ilk driving denemem ise halen bahçemizin bir köşesinde duran çürümeye yüz tutmuş '88 iş bora traktör idi. 4 silindirli ha, 240 masseyler 3 tür :D egzosttan mazot dumanımı çıkıyordu kömürle mi çalışıyordu belli değil :++:

ibreyi hep tavşana getirmeye çalışırdım 9-10 yaşında veletken :D:D

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;19710

Renault 9 deyince benimde söylecek cok seyim var aslında, ilk arabam Renault 9 Spring idi, cok cok cok memnun idim kendisinden, hala gözümün önünde canlanıyor,
93 model Spring 06LPF55, Broadway lere göre direksiyonları biraz daha az acıyla döner idi, u cekmek daha zordur, elektrikli camlar, otomatik kilit yoktur normallerinde,
Benimkisi Ankarada Emniyette calısan bi abimizin idi, tanıdık vasıtasıyla almıstım, aldığımda 50 bin bile yoktu km si, garajda muhafaza etmis, elektrikli camlar, otomatik kilidi sonradan yaptırmıs, kesinlikle kazası, BOYASI olmayan bir arac idi, 2003 yılında bile(10 yasında) cürüme yoktu aracta, üzerinde bir tüp tesisatı vardı, Istanbul Göztepe sanayide tüp ayarı yaptırmaya götürdügüm adam, 'nerde yaptırdın bu tesisatı, bu kadar iyi tupu ve TESISATI Istanbulda yaptıramazsın demisti, gercektende tüplüydü ama hic sıkıntı yasamadım, cok az yakardı, sadece sehir degistirince rakımdan dolayı tüp ayarı yaptırır binerdim, tek seferde 1300 km yol yaptım bi keresinde,
sorunsuz bir aractı, anlatacak o kadar sey varki aslında, masrafsız bir arac idi,
bikez, vitesde problem cıktı, söyle 5. vites gecmemeye basladı, hastamız vardı, sanayiye gidecek vaktim bile yoktu, öyle bindim, bikac gün sonra 3. gecmemeye basladı, öyle bindim, 1,2,4 le götürüyordu heryere, 1 hafta sonra 1. vitesde iptal olunca, mecbur tamirciye gitmek zorunda kaldım, sanki ön tarafdaki viteslerin önüne bir demir parca koymuslarda vites hic ön tarafa gecmiyordu, tamirci sadece sanzıman yagı ekledi, aracı verdi elime, o kadar sasırdımki, bu kadarmı masrafsız arac olur,
Benim unutamayacağım güzel anılarımdan birisiydi, yakın gördügüm sizlerle paylasmak istedim, uzun oldu biraz :-) Tesekkürler okudugunuz icin,

En önemli seyi söylemeyi unuttum,
Bu aracı 3 - 4 sene önce(bana göre iyi fiyata) 5,750 ye Izmitte sattım, hemde Galericiye, ne kadar temiz oldugunu siz düsünün artık,
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2009, 16:10:08 Gönderen: mustisahin »

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Pedallar serttir, özellikle fren pedalı. Tozluk plastiğinin alanı küçüktür, o sebeple biraz zorlar kullanıcıyı. Tofaşlarda daha geniş olduğundan sanki hakimiyeti kolaymış gibi gelir insana. Zamanla gaz teli karbüratör burçları eskidiğinden gaz pedalıda sertleşir. Debriyaj pedalı ise şanzıman girişinde plastik bir takoz parçanın eskimesi sebebiyle sertleşir. 10 YTL gibi bir maliyet ile değiştirildiğinde rahatlar. Kronik ve çözümü belli problemleridir bunlar r9-11lerin.

Jikle tertibatı manualdir. Hiçbir r9 yada 11de otomatik jikle olmamıştır. Nedeni bilinmez ama dediğin gibi yazın bile jikleli çalıştırmak gerekir. Tekniğini bilen 1 marşta çalıştırır kış aylarında bile. Bilmeyene allah yardım etsin :)

Alıntı yapılan: mesdi;19543
baya temiz arabaymış gerçekten ama ben pek sevmiyorum bunları çünkü çok sert pedalları var.kışın hatta yazın bile çalıştırırken nazlanıyor.jikle çekili gitmek zorunda kalıyorsun falan filan.O zamanlar öyleymiş demeyin sakın o zamanlarda bir tipo bir dogan bile daha rahattı.

Renault 9 1981 yılında piyasaya lanse edildi. Teknolojisi 70li yılların sonuna tekabül ediyor. Croma zaten efsana tipo tempra ise daha modern bir teknolojiye sahipti( r19 belki kıyaslanabilir).

Hidrolik direksiyonu R9 için zamanında çok araştırdım. Tofaş serisine power direksiyonu hemen takabilirlerken r9a taktıracak bir usta dahi bulamamıştım :)

Alıntı yapılan: hakanerdogan;19615
fiatlar(tipo, tempra, croma) 90 lı yıllarda zaten R9 lardan üstün araçlardı. tofaşlar için ise daha konforlu ve kullanımı rahat diyelim. R9 tofaşlardan az yakıyordu. ha şuda var, hiç bir R9, hidrolik direksiyonlu Doğan SLX tende üstün olamaz.

Yok daha rahat değildir hocam :)

Alıntı yapılan: demir_01;19658
hacı muro bıle r9 dan rahattır buna emınım

Spring baz donanım olsada broadwayde dönemine göre donanım seviyesi etkileyiciydi.
- Otomatik camlar
- Merkezi kilit
- Renkli camlar
- Kadife koltuk ve kapı döşemeleri
- Devir saati
- Zaman saati
- Alaşımlı jantlar
- Bagaj içi kaplamalar
- Elektronik ateşleme
- Klima (Opsiyonel)
-Otomatik vites (opsiyonel )

Alıntı yapılan: FF;19696
Pırıl pırıl bakmışsınız,tebrik ederim :)
R9'ları ben severim R11 kadar olmasada.Bu arabalar döneminin fiyat/performans arabalarıydı,pek çok arabada yokken merkezi kilit,otomatik camı tanıştırdı insanlarla.En büyük olumsuzlukları kesinlikle uzun yola çıkılmayacak arabalardır yalnız,ne teknik olarak ne konfor olarak uygun değillerdir.Şehir içi ve orta mesafe arabasıdır.R9 ve R12'de araba kullanmayı öğrenen her türlü arabayı parmağının ucuyla kullanır :) en büyük artısıda budur.

Benim springimde fabrika çıkışı elektrikli camlar avrdı. Opsiyonel olarak alınmıştı zamanında, sonradan merkezi kilit takmıştım. Spring ile broadwayin direksiyon sistemleri parçası parçasına aynıdır aslında. Zaten aralarında ufak tekef motor ve donanım farkları mevcut. Temel aynı :)

Alıntı yapılan: mustisahin;19710

Çevrimdışı serhan

• VRS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Temiz ve bakımlı araçmış.Çok temiz duruyor.İyi bakılmış araca :)
20V Turbo
Laurin&Klement..

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
eşimin dayısında 93 model r9 var... km si 40.000 de...  sadece şehir içi kullanıyor... uzun yola hiç gitmez... ist filan işi oldu mu otobüsle gider... lastikler artık iyice çatlamış... üstünde tam 16 senelik lastik vardı... en ufak bişeyde servise gider... servisteki usta lastikler çok kötü muhahkkak değiştir demiş... dişler daha bitmedi usta böle böle sölüyo napim diye beni aradı.. önceki hafta değiştirdi...
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: beytullah;19774
eşimin dayısında 93 model r9 var... km si 40.000 de...  sadece şehir içi kullanıyor... uzun yola hiç gitmez... ist filan işi oldu mu otobüsle gider... lastikler artık iyice çatlamış... üstünde tam 16 senelik lastik vardı... en ufak bişeyde servise gider... servisteki usta lastikler çok kötü muhahkkak değiştir demiş... dişler daha bitmedi usta böle böle sölüyo napim diye beni aradı.. önceki hafta değiştirdi...

durduğu yerde yılların etkisi ile yerküredeki hafif kaymalardan zaten 40 bin km yapardı 16 senede :kiki:

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;19777
durduğu yerde yılların etkisi ile yerküredeki hafif kaymalardan zaten 40 bin km yapardı 16 senede :kiki:

kendisi biraz rahatsız... devamlı ilaç kullanıyo... süratli bile gitmez...  dayının 16 senede yaptığı km yi ben 1,5 senede yapıyom...
yıl / km rekor bende heralde...
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: beytullah;19786
kendisi biraz rahatsız... devamlı ilaç kullanıyo... süratli bile gitmez...  dayının 16 senede yaptığı km yi ben 1,5 senede yapıyom...
yıl / km rekor bende heralde...

kanımca düzce belediyesinde :kiki: :kiki:

depremden sonra il olunca yaraları sarmak uğruna belediyecilikte kutsal hizmetlerde bulundu o beyaz fabia. biraz yaşı genc ama olsun. hizmet hizmettir :hanz:

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;19787
kanımca düzce belediyesinde :kiki: :kiki:

depremden sonra il olunca yaraları sarmak uğruna belediyecilikte kutsal hizmetlerde bulundu o beyaz fabia. biraz yaşı genc ama olsun. hizmet hizmettir :hanz:

halka hizmet hakka hizmettir...:hh:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ne hit bir başlık oldu bu :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;19795
Ne hit bir başlık oldu bu :D

Çoğumuzun elinden bir R9 geçince :lol:

birde şöle bir anım var. bizim bahçede çalışan bir abinin fairwayı var. onunla gidip geliyor.

bizim bahçeninde su besleme ile ilgili bir sorunu var, gitmem gereken yerde biraz bozuk yollar, dedi benim R9 la git.

e bizde zaten R9 la büyüdük canım, gideriz ne var, peeeh...

daha bahçenin çıkış rampasında, sağlam rampadır full toprak, indim indim frene bastım az yavaşlasın diye, haydaa yavaşlama ne kelime tınlamıyor, ayak alışmış tabi bilmem amcanın A6 nın frene Fabianın frene, dedim olmayacak, boşa aldım, solak ayağımı koduğum gibi cayırtı koptu, araba istop etmiş boşa alınca... fren bir şiştiki... tik tik atıyorum... hafifde yan döndü frenleme esnasında...

R9 a bişi deme niyetinde değilim, şahsiyetin aracı pek bakımsız.

bıraktım atladım 295 massey traktöre, yakarsa yaksın en azından freni gazı belli, istopda etmiyor...
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2009, 21:09:45 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Maalesef günümüzde temiz ve bakımlı bir r9 yada 11 bulmak çok zor. Bakımlı denilen araçlar bile orta karar. Hitap ettiği kesim düşük gelir seviyesi olduğundan pek iyi durumda oldukları söylenemez :(