škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Renault 9 Spring

Symbol · 62 · 40224

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Eski emektar arabam. Her fotoğrafına baktığımda özlüyorum. Onu temizlemek, onunla uğraşmanın verdiği hazzı clioda alamıyorum maalesef.

Yeni sahibine mutluluklar diliyorum :)

İlk gözağrımızın fotoğraflarını paylaşmak istedim.

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2009, 20:12:52 Gönderen: Symbol »

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
her ne kadar ıcıne oturdugumda rahat edemesemde helekı koltugun sırt kısmını yatırdıgımda oturdugum kısım havayada kalksa cok guzel bı arac ozellıkle motoru

sızın aracta tertemızmıs maşallah yenı sahıbı gule gule kullansın
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2009, 20:23:15 Gönderen: demir_01 »

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Renault muzesine layik bir araba :)

Fazlasiyla temiz! :) Bu arabayi pazarda 5 dk da satarsin :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
6 yıl 94 model R9 GTE ye binmiş ve sürmeyi o arabada öğrenmiş bir familyanın mensubu olaraktan diyorum ki, arabayı mı sürüyorduk, o mu bizi sürüyordu anlamak zor idi... adamı resmen öldürüyordu, çok yoruyordu.

heleki erzurum-kars-tunceli-elazığ hatlarında giderdik, hatta karstan istanbula gitmişliğimiz var idi, ne işkenceydi be....viraj dönmüyor, sürat yapmıyor... ne kasılırdı ya oto yolda... viraj kabusudur.

resimlere bakınca benimde anılarım depreşti, konunuzu mahvetmek istemedim. o da buz beyazı idi, 1398 cm3 72 beygir 06 TEN 56 plakası vardı, ankaradan 0 km getirmişti peder efendi. koltuk naylonlarını yırttığımı hatırlarım... 6 senede çürüdü kapı içlerinde, full boyatıp satmıştık.

sizin renonuz çok güzelmiş, defalarca kez internet ortamında gördüm bu aracı. gerçekten klasik olarak saklanabilirmiş bile. 5-7 seneye diğer R9 lar hurda olunca çokda güzel olurdu saklasanız.

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Teşekkür ederim güzel yorumlarınız için

@hakanergodan
Renault 9un + - lerini iyi bildiğimi düşünüyorum. Bu konuda biraz açıklama yapmak istiyorum :)

- Yerli üretim Renault9 ve 11 'ler avrupa üretimlerine göre yerden 4 cm daha yüksektir. Bu TR şartlarına uygunluk sağlaması için yapılmış bir durumdur. Hal böyle olunca virajlarda savrulma hissi doğuyor. Bu araçların güzel özelliklerinden birisi yumuşak amortisörlü olmalarıdır. Yumuşak amortisör+yerden yükseklik olunca yol tutuşu kötüleşiyor. Mesela virajlarda frene bastığında aracın dengesi diğer araçlara göre daha kolay bozulur :)

- Paslanma konusunda şanssızmışsınız, genelde 10 yıl sonrasında arka çamurlukluka, arka plakalık gibi noktalardan paslanmaya başlar. Görünmeyen olarak akünün arkasıyla konsol arasındaki sac paslanır. Ama şuana kadar ilk olarak kapıları paslanan bir r9a denk gelmedim doğrusu,birde ankara kuru yer,büyük ihtimalle fabrikasyon bir hata olabilir. Biryerden aldığım duyuma göre de 94 model broadway ve 94-95 model fairwaylerin kaportasıyla ilgili seri hata varmış, bu sebeple fairwayler ağırlıklı olarak daha hılzı korozyona uğruyorlar.

- Motoru 73 beygir 8v dir ve güçlü olduğu söylenemez. Ama kısa oranlı şanzımanı şehir içinde onu kullanmayı çok zevkli bir hale getirir. 90km sonrası başlar bağırmaya :) Benim tecrübelerime göre otobanda maks 110-120 km bu araç için en uygun sürattir.

- Dönemin aynı sınıf yerli otomobillerine kıyasla çevikliği ve dayanıklılığıyla ön plana çıkmaktaydı, Konfor konusunda ise kuş serisinden kötüydü.

Renault 9 dediğin zaman sayfalarca yazasım geliyor :) Bende apayrı bir tutku bu araçlar.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mesut bide beyaz parlamıyor diyordu :) Al işte yansımaya bakın...

Benim sünnet aracım bundandı :kiki:

Dayımda vardı.Ama o sanırım biraz daha yenilerinden di..Lacivert renkti..Güzeldi yeni almıştı pırıl pırıldı :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
@Symbol

evet bizimki R9 94 idi, yanı bu kasadan değil, biraz daha alçak duran garip çok delikli 4 bijonlu alüminyum alaşımlı olan ve ön ızgarası böle siyah değil beyaz olandı. fairway kasası işte.

dediğiniz 94 lerde hata olduğu mevcuttur, çok araştırdım, bu eski kasalar daha uzun dayanıyor, daha sağlam kalıyorlardı. ilk olarak kapı içleri, hatta kapının kendi iç kısmı çürüdü.

çevikliğine ve ataklığına gerçekten sözüm yok, erzurumda zinciri bağlardık ön tekerine palandökene, çeşitli askeri dağ kamplarına çıkardık. bir çok tofaşçı komşu o yollarda kalırdı, gerçi sebebi arkadan itiş :D

sadece 1 ve 2. vitesleri güzeld, 3 de bi yerden sonra tıkanıyor şişiyor, 4-5 te asılsanda gitmiyor ama uzun yol olarak tabir edeceğimiz tırmanma şeritlerinde 4 le yine iyi estiriyor, ama araba dönemiyor kahrolası şey, dönmeyi becerse mükemmel olacak, peder R9 a ayyaş kedi derdi, haklıydıda...

ama bi tek kadranlarını severdim. VDO yazardı gözümün önünden gitmiyor. benzini fulleyince (hiç LPG kullanmadık) yakıt göstergesi 93 derece falan kalkardı :) tam yukarı bakardı.

kısa çubuklu devir saatine hastaydım, her devir bandı için farklı renklendirmesi vardı :)

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
guzel arabadır favoya gore serı olması benım cok hosuma gıder.bızım arkadasın 93 boradway vardı ondada senın bahsettıgın gıbı kapı ıcı curumeler arka camurluk curumesı vs vs vs cok cabuk pas tutuyor ve curuyor

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
94 model beyaz broadway bizdede vardı sıfır almıştık hiç unutmam.Direksiyonu falan çok büyük ve ağırdı.Çevir çevir dönmezdi :) İnce bi egsoz sesi vardı.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Spring'e de temiz bakmışsınız, bizde de vardı reno 9, avrupa yapımı reno 19 vardı RT çok severdim.

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
baya temiz arabaymış gerçekten ama ben pek sevmiyorum bunları çünkü çok sert pedalları var.kışın hatta yazın bile çalıştırırken nazlanıyor.jikle çekili gitmek zorunda kalıyorsun falan filan.O zamanlar öyleymiş demeyin sakın o zamanlarda bir tipo bir dogan bile daha rahattı.
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

hakanerdogan

• Ziyaretçi
fiatlar(tipo, tempra, croma) 90 lı yıllarda zaten R9 lardan üstün araçlardı. tofaşlar için ise daha konforlu ve kullanımı rahat diyelim. R9 tofaşlardan az yakıyordu. ha şuda var, hiç bir R9, hidrolik direksiyonlu Doğan SLX tende üstün olamaz.

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hacı muro bıle r9 dan rahattır buna emınım

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Pırıl pırıl bakmışsınız,tebrik ederim :)
R9'ları ben severim R11 kadar olmasada.Bu arabalar döneminin fiyat/performans arabalarıydı,pek çok arabada yokken merkezi kilit,otomatik camı tanıştırdı insanlarla.En büyük olumsuzlukları kesinlikle uzun yola çıkılmayacak arabalardır yalnız,ne teknik olarak ne konfor olarak uygun değillerdir.Şehir içi ve orta mesafe arabasıdır.R9 ve R12'de araba kullanmayı öğrenen her türlü arabayı parmağının ucuyla kullanır :) en büyük artısıda budur.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;19696
Pırıl pırıl bakmışsınız,tebrik ederim :)
R9'ları ben severim R11 kadar olmasada.Bu arabalar döneminin fiyat/performans arabalarıydı,pek çok arabada yokken merkezi kilit,otomatik camı tanıştırdı insanlarla.En büyük olumsuzlukları kesinlikle uzun yola çıkılmayacak arabalardır yalnız,ne teknik olarak ne konfor olarak uygun değillerdir.Şehir içi ve orta mesafe arabasıdır.R9 ve R12'de araba kullanmayı öğrenen her türlü arabayı parmağının ucuyla kullanır :) en büyük artısıda budur.

öhüm öhöm :huh::huh:

:kiki: