škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2.vitese geçişte sorun

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yilmaztol

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar selam,

2015 model skoda fabia 1.2 tsi dsg aracım var. Son dönemlerde nadiren yaşadığım ancak canımı sıkan bir sorunu sizinle paylaşmak istiyorum. Özellikle yoğun trafikte, 1.viteste dur kalk yaparken, hafif hafif gaza bastığımda devir saati bir anda 4000-5000'lere çıkıyor ve 2.vitese geçiş yapmıyor. Aşağıdaki linkte videosunu ekledim. Görebileceğiniz gibi motor sıcak, ve ilk 25 snlik denemelerde gaza biraz fazla basarsam vites geçişi gerçekleşiyor. Ancak son 20 snde görüleceği üzere araç tam durmadan hafif hafif bastığımda bir anda devir artıyor ve 2.vitese geçmiyor. Sizin bir fikriniz var mı? Sorun ne olabilir? Şanzıman hususunda iyi olan önerebileceğiniz skoda servisi var mıdır?

Şimdiden teşekkürler, hayırlı geceler.

https://www.youtube.com/watch?v=P8VFdMoE9PQ

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam şanzımanınızda sorun yok bence. bu konuda dsg'nin 2 farklı davranışı var şöyle açıklayayım:

1) eğimli yerlerde aracın üzerine binen yük arttığından araç ivmelenene kadar vites arttırmıyor. hatta eğimli yerden sonra düz yola çıktığınızda da en başta eğim devam ediyor sanıp bir süre daha yüksek devirde götürüyor.

2) gaza hafif bastığınızdan bahsetmişsiniz ama birden fazla bastığınızı anlıyorum ben videodan. bu koşullarda araç ani hızlanmak istediğinizi düşünüp vites yükseltmeden devir yükselterek ani hızlanabilmenizi sağlıyor. bu durumda ayağınızı gazdan çekip sonradan tekrar basarsanız vites geçişini sağlıyor.

yanlış anlamış olabilirim, siz daha iyi bilirsiniz ancak bana sorun yok gibi geldi.

Çevrimdışı yilmaztol

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba
Video denemesini düz yolda yaptım. Videoda pek anlaşılmıyor ancak gaza çok hafif basmaktan başka birşey yapmadım. 4000 devirlere çıktığında gazdan çekip tekrar deniyorum, sonuç yine aynı. Tam durmam gerekiyor sağlıklı bir şekilde 2.vitese geçmem için. Bugün yine trafikte başıma geldi. Yine 1.viteste 4000 devirlere geldi, manuele alıp 2ye geçireyip dedim ama olmadı. Tam durup öyle kalktım ve biraz daha hızlı gaza basıp öyle 2ye geçirebildim. Olay bu :(

Çevrimdışı Halilpdr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yilmaztol;625445
Merhaba
Video denemesini düz yolda yaptım. Videoda pek anlaşılmıyor ancak gaza çok hafif basmaktan başka birşey yapmadım. 4000 devirlere çıktığında gazdan çekip tekrar deniyorum, sonuç yine aynı. Tam durmam gerekiyor sağlıklı bir şekilde 2.vitese geçmem için. Bugün yine trafikte başıma geldi. Yine 1.viteste 4000 devirlere geldi, manuele alıp 2ye geçireyip dedim ama olmadı. Tam durup öyle kalktım ve biraz daha hızlı gaza basıp öyle 2ye geçirebildim. Olay bu :(
Dsgnizi bi sifirlayip denemenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu video yu skoda servisine gönderdiniz mi ?

Çevrimdışı yilmaztol

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Henüz bir servisle görüşmedim. En son tamir-bakıma Yenibosna altura götürmüş ve hiç memnun kalmamıştım. Şanzıman konularında iyi bir yetkili servis önerebilirseniz çok memnun olurum.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13116]yilmaztol[/MENTION]
Videodan anladığım kadarıyla kavrama meydana gelmediği için motor devri o kadar yükseliyor zaten araç bile doğru düzgün hareket etmiyor. Sanırım Mekatronikle ilgili sıkıntı olabilir 2 vitese geçiremiyor bence servise kesinlikle gösterin belki yazılımsal bir problem olabilir.