škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yakıt tüketimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oxmoxtox

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba 1.4 tdi 55 kw 2004 model 105.000 km de bir skoda fabia hb kullanıcısıyım.şehirlerarası ortalama yakıt tüketimim 5.9 ltdir.acaba arabam fazla mı yakıyor.yoksa olması gereken bu mudur?bu arada 120 kmyi geçmiyorum fazla ani kalkış ve duruşlar yapmıyorum.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüketim herşeye bağlı, lastik havası, rüzgarlı hava, yol şartları, yük durumu v.s ama normal ve genel şartlarda bahsettiğiniz hız sınırında şehirlerarası için tüketimi yüksek bence.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;348912
Tüketim herşeye bağlı, lastik havası, rüzgarlı hava, yol şartları, yük durumu v.s ama normal ve genel şartlarda bahsettiğiniz hız sınırında şehirlerarası için tüketimi yüksek bence.
Sürüş tarzı da çok etkili.
Firmadaki Fiesta' yı aynı şartlarda normal modda kullanırsam 4,5lt/100 km çıkıyor; biraz basarak gidersem 5,6lt/100km çıkıyor, az yaksın diye bayıltırsam 6-7lt/100km' yi gösteriyor.:wnk:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Geçen de yazdım, aynı arabayı eşim kullanıyor aynı yolda 9 litre yakıyor, ben kullanıyorum 7 litre yakıyor şehir içi, ayağa bile bağlı, 2 litre farkedeceğini düşünmezdim, çok fazla parametre var ;)

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
5,9 sehirlerarası 120 yi gecmeyerek 5. vitesle cok gözüküyor, 4. vitese cok düsüyormusunuz?
Otoban gibi yollarda 120 km yi gecmeyerek Fabia I dizel 5 litre yakması gerek,
Sayet ki yokus inis cıkıslı virajlı yollarda 4. vitese düsüyor iseniz 5,9 olabilir,

Çevrimdışı oxmoxtox

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
evet yokuş olduğu için 4. vitese düşüyorum.lastik basıncını da ön 32 arka 30 olarak ayarlıyorum.lastiklerim de daha bir aylık contiental 185 60 15 ölçülerinde.arabanın yağı, filtresi ve yakıt,hava filtreleri de değşti.yaz bakım ayarları da yapıldı.rot-balans ayarları yapıldı.yakıtı da shellden alıyorum kötü mazot da kullanmıyorum.van yolu biraz sarsıntılı ve kötü kalite bol mıcırlı asfalt kullanmışlar belki yolun da etkisi vardır.sanırım arabam 100.000 geçen bir dizel otomobil olduğundan fazla yakıyor anlamadım doğrusu.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bir iki sene önce 170 bin km de Fabia I TDI' ımı satmıstım, cekisindede gidisindede yakısındada 50 bin km deki TDI dan bi farkı yoktu, hatta bi bulusmamızda Sahkan oto araclarımızı bilgisayara baglayıp motor degerlerini ölcmüstü, sorun yoktu,
ha birde klima acıksa yokuslu yollarda 100km de 1 litre etkiler,

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bence normaldir anormallik yok gibi.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;349142
Sürüş tarzı da çok etkili.
Firmadaki Fiesta' yı aynı şartlarda normal modda kullanırsam 4,5lt/100 km çıkıyor; biraz basarak gidersem 5,6lt/100km çıkıyor, az yaksın diye bayıltırsam 6-7lt/100km' yi gösteriyor.:wnk:

Kullanım tarzı en başta geliyor zaten :)
Valla bahsi edilen araçlar dizel, uzunda nefesi açılıp ferah ferah gittiğinde ben 5-6'lı rakamları çok yüksek buluyorum, hele 6 falan çok çok yüksek rakamlar "bence". Ben o kadar yakmıyorum :D

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sehirlerarası düz yolda 1.4 TDI a 6 litre yaktırabilmek icin 130km hızla sabit gitmek gerekir gibi,  (yada 4. vites 90km ):ok:
1,4 TDI a sehirlerarası en fazla yaktırdıgım zaman, Düzce bulusmasına giderkendi, genelde dip gaz ile bile 7,4litre yaktırabilmistim,:)

Çevrimdışı oxmoxtox

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bir de motor yağı katkılarından dinamice kote 100ü satın aldım.benim bir arkadaşım bu üründen oldukça fayda gördü.motor sesi azaldı araba yüzde 3-4 daha az yaktı.ben de satın aldım prospektüsünde motor yağının içine yüzde 3 ilave edilir yazıyor.acaba bu ne demek?ve nasıl ilave ederiz motora bilen varsa bir deyiversin bana.