škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid için Yağmur ve Far sensörü...

khalil · 283 · 97033

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cancan7024;617927
@mehmet - erdem
Hocam merhaba uzun bi aradan sonra. Malumunuz önceki yazışmalarımızda 8U0.955.559.C sensörü takmıştım. Fakat sadece far sensörünü kullanabiliyordum. Şimdi yazdıklarınızdan hareketle 8U0.955.559.B sensör taktım. Fakat yinr maalesef yağmur sensörü olmadı. Acaba kodlamada mı bi sorun var?

merhaba, parçaları nerden temin ettiniz aliexpress mi başka şekilde mi?

Çevrimdışı cancan7024

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Parçaları konya'da bi arkadaştan aldım. Kodlama için gitmiştim kendine. Sonra sensör anahtar derken iş buralara geldi... :)
Mehmet hocam jel olarak dışardan birşey kullanmadım. Sensörün kendi üzerindeki jeli. Yalnız söktüğüm sensörün jeli de kaldı. Onun üzerine yapıştıtdım. Kodlama ile ilgili siz yardımcı olabilir misiniz?  Ben kodlamadan hiç anlamıyorum. Kodlama yapacak arkadaşa bahsettim. Sensörü çalıştırdıklarını anlattım. O da kodlamayı nasıl yaptıklarını öğrenebilir misin dedi. Yani başarılı şekilde kodlama yapan biri nasıl yaptığını anlatırsa buradan çok işimize yarar. Şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cancan7024;617948
Parçaları konya'da bi arkadaştan aldım. Kodlama için gitmiştim kendine. Sonra sensör anahtar derken iş buralara geldi... :)
Mehmet hocam jel olarak dışardan birşey kullanmadım. Sensörün kendi üzerindeki jeli. Yalnız söktüğüm sensörün jeli de kaldı. Onun üzerine yapıştıtdım. Kodlama ile ilgili siz yardımcı olabilir misiniz?  Ben kodlamadan hiç anlamıyorum. Kodlama yapacak arkadaşa bahsettim. Sensörü çalıştırdıklarını anlattım. O da kodlamayı nasıl yaptıklarını öğrenebilir misin dedi. Yani başarılı şekilde kodlama yapan biri nasıl yaptığını anlatırsa buradan çok işimize yarar. Şimdiden teşekkürler

maliyet nedir? parçaya ne kadar ödediniz?

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cancan7024;617948
Mehmet hocam jel olarak dışardan birşey kullanmadım. Sensörün kendi üzerindeki jeli. Yalnız söktüğüm sensörün jeli de kaldı. Onun üzerine yapıştıtdım. Kodlama ile ilgili siz yardımcı olabilir misiniz? Ben kodlamadan hiç anlamıyorum. Kodlama yapacak arkadaşa bahsettim. Sensörü çalıştırdıklarını anlattım. O da kodlamayı nasıl yaptıklarını öğrenebilir misin dedi. Yani başarılı şekilde kodlama yapan biri nasıl yaptığını anlatırsa buradan çok işimize yarar. Şimdiden teşekkürler

Merhaba,

Forumdaki arkadaşlara kodlama konusunda yardımcı olurum.

sensorün jeli konusunda yanlış yapmışsınız, eskisinin tamamen temizlenmesi gerekiyor.

Yağmur sensörünün çalışma prensibi biraz farklı infrared ışıkla çalışıyor. ışık belli bir açı ile cama yansıtılıp, oradan kırılan ışık diğer alıcı sensöre çarpıyor, camda bu ışık daha fazla kırılırsa silecekler devreye giriyor.

bu videoda daha net anlaşılacağı üzere ışık yolunun çok iyi olması gerekiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=AORohaiQwK4

https://www.youtube.com/watch?v=zFDsYRGtoW8
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2017, 17:06:39 Gönderen: mert-erdem »

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: comondx;617949
maliyet nedir? parçaya ne kadar ödediniz?

Aliexpress 140 sensör 70 anahtar kodlama 50 tl toplam 260 tl

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: RC0337;617954
Aliexpress 140 sensör 70 anahtar kodlama 50 tl toplam 260 tl

Onu biliyorum arkadaş ne kadara aldı onu merak ettim, burada varsa yemin etmek daha hızlı o açıdan sordum

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: comondx;617956
Onu biliyorum arkadaş ne kadara aldı onu merak ettim, burada varsa yemin etmek daha hızlı o açıdan sordum

b olan sensör 780 anahtar 450 tl istersen aynı gün temin ede bilirim

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13765]cancan7024[/MENTION] Sensörü nasıl söküyorsunuz?
Yakında yeni sensörüm gelir, kendin değiştirmek istiyorum.
Sökme konusunda bilgi verebilir misin?

Çevrimdışı cancan7024

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;617965
@cancan7024 Sensörü nasıl söküyorsunuz?
Yakında yeni sensörüm gelir, kendin değiştirmek istiyorum.
Sökme konusunda bilgi verebilir misin?

http://www.golftutkusu.com/topic/2031-far-ve-yağmur-sensörü-montajı-bol-resimlikotası-olanlar-dikkat/
Ayrıntılı ve resimli şekilde anlatımı var. Sadece bizim üst kapak farklı. O da çok kolay çıkıyor. Aynayı sökünce kendini bırakıyor. Burada sizi zorlayacaktek şey aynanın sökülmesi. İlk sefer çıkarken biraz güç uygulamanız gerekli sadece. İlk parçayı çıkartırken de aşağıya doğru çıkması gerekiyor. Anlatımda yazılı değildi. Yine sökerken takıldığınız bir yer olursa yardımcı olurum.

Kodlama konusunda ayrıntılı bilgi verebilecek birisi yok mu dostlar?
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2017, 08:48:48 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cancan7024;617987
http://www.golftutkusu.com/topic/2031-far-ve-yağmur-sensörü-montajı-bol-resimlikotası-olanlar-dikkat/
Ayrıntılı ve resimli şekilde anlatımı var. Sadece bizim üst kapak farklı. O da çok kolay çıkıyor. Aynayı sökünce kendini bırakıyor. Burada sizi zorlayacaktek şey aynanın sökülmesi. İlk sefer çıkarken biraz güç uygulamanız gerekli sadece. İlk parçayı çıkartırken de aşağıya doğru çıkması gerekiyor. Anlatımda yazılı değildi. Yine sökerken takıldığınız bir yer olursa yardımcı olurum.

Merhaba,
yağmur sensörü ile ilgili seçenek VCDS programında görünmüyor, Byte ve bite göre aktif edebiliyoruz.

kodlama işine girişmeden önce ilgili ayarların mutlaka yedeğini alın. aksilik durumunda geri dönebilin diye, bu işlemi yanlış yapmanız durumunda alakasız bir bölünüm ayarını bozabilirsiniz.

BCM ÜNİTESİNDE : BYTE 13 - BİT 5 =1 olmalı
8U0955559B SENSÖRÜNÜN KODLAMASI: 02185E olmalı

Not: 1 Byte =8 bit'tir kodlamada sayarken 0'dan başlayarak ve sağdan sola doğru saymanız gerekiyor.

- Mevcut byte değerini alın
- ikilik sayı sisteminde çevirin
- 5. BİT'İ 1 yapın yeni değeri 16'lık sayı sistemine çevirin
- yeni BYTE 13 değerini BCM ye kodlayın.

CH/LH sensörle uyumlu çalışması için Adaptasyonda çok fazla parametreye bakmak lazım.
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2017, 11:51:50 Gönderen: mert-erdem »

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;618005
Merhaba,
yağmur sensörü ile ilgili seçenek VCDS programında görünmüyor, Byte ve bite göre aktif edebiliyoruz.

kodlama işine girişmeden önce ilgili ayarların mutlaka yedeğini alın. aksilik durumunda geri dönebilin diye, bu işlemi yanlış yapmanız durumunda alakasız bir bölünüm ayarını bozabilirsiniz.

BCM ÜNİTESİNDE : BYTE 13 - BİT 5 =1 olmalı
8U0955559B SENSÖRÜNÜN KODLAMASI: 02185E olmalı

Not: 1 Byte =8 bit'ti kodlamada sayarken 0'dan başlayarak saymanız gerekiyor.

- Mevcut byte değerini alın
- ikilik sayı sisteminde çevirin
- 5. BİT'İ 1 yapın yeni değeri 16'lık sayı sistemine çevirin
- yeni BYTE 13 değerini BCM ye kodlayın.

CH/LH sensörle uyumlu çalışması için Adaptasyonda çok fazla parametreye bakmak lazım.

Güzel anlatım için teşekkürler Mert bey. Ayarların yedek alınması kısmı ile ilgili benim sormak istediğim, VCDS programında bununla ilgili pratik bir yol var mı? USB veya diske kayıt gibi. yoksa tüm ilgili ayarları tek- tek elle mi yazıcaz? yada fotoğraflıyarak mı yedek alalım? Tavsiyeniz nedir bu konuda?

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;618008
Güzel anlatım için teşekkürler Mert bey. Ayarların yedek alınması kısmı ile ilgili benim sormak istediğim, VCDS programında bununla ilgili pratik bir yol var mı? USB veya diske kayıt gibi. yoksa tüm ilgili ayarları tek- tek elle mi yazıcaz? yada fotoğraflıyarak mı yedek alalım? Tavsiyeniz nedir bu konuda?

Aslında yedek değil de yaptığınız işlemler adım adım VCDS programının log doslayalrına yazıyor, orayı incelerseniz problem olmaz, yaptığınız değişiklikleri oradan tek tek görebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2017, 11:42:01 Gönderen: mert-erdem »

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cancan7024;617987

[MENTION=13765]cancan7024[/MENTION] dün akşam sökmeyi denedim kapakları dahi sökemedim.

internette biraz araştırma yaptım, bir kaç resim buldum, bu resimlerdeki gibi mi yapmam gerekir?

« Son Düzenleme: 19 Haziran 2017, 11:21:42 Gönderen: mert-erdem »

Çevrimdışı cancan7024

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam attığım link açılmıyor mu? Bu resimler zaten o linkteki resimlerden. Aslında sökülürken sadece izlmeiş ılsanız yapabilirsiniz. Aslında zarar vermemek için biraz fazla narin davrandınızsa o yüzden çıkmamış olabilir. Linkteki adımları tek tek takip edin.  
Resimlerdeki gibi uygulamayı yapın. Daha önce de dediğim gibi; sizi zorlayacak olan aynanın saat yönünün tersine dönerek çıkması. İlk seferde epey güç uygulamanız lazım. Diğer oarçalar olabildiğince esnek, abartmadan biraz güç uygulayabilirseniz çıkacaktır

Çevrimdışı cancan7024

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sevgili abilerim, kardeşlerim;
Uzaktan bilgisayarıma bağlanarak arabama yağmur sensörü için kodlama yapabilecek birisi var mı? Kendim kodlamadan anlamıyorum. En azından kodlama için yapmam gerekenleri resimli olarak adım adım paylaşabilir misiniz?