škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid için Yağmur ve Far sensörü...

khalil · 283 · 97074

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mcbtr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;616530
Orjinal parça kullanılırsa garantiyi bozmıyacağını biliyorum. Ayrıca bu tür donanım ilavesi olan işlemler düzgün, kuralına uygun bir şekilde yapılırsa beyin sistemine bir zararı olmaz.
 Servis de ancak takılan parçalar ile ilgili bir sorun varsa o zaman sorunu garanti dışına itebilir. Atıyorum mesela DSG kavramada bir sorun oldu, kalkıp da arabanda RLHS sensör takmışsın, kavrama sorunu garanti dışı yapılır demezler yani.
 Zaten araçlarımızdaki bu özellikler/fonksiyonlar mevcut aslında. Yani alt yapısı var. Fabrikadan opsiyonel olarak bırakılmış. Bu özellikler zaten başka ülkelerdeki aynı model araçlarda var ve kullanılıyor. Biz neden kullanmayalım ki? :dede::):wax2:

Evet ben de öyle biliyorum zaten, ama konu Türkiye ve doğuş olunca, insan çekiniyor. Yani günün birinde çıkıp motor bozulsa, "Sen bunun beynine müdahale etmişsin, yanlış sinyal verip motoru yakmış o yüzden" de diyebilirler... "Nereden para koparırsam kardır" kafasındalar çünkü

Ayrıca bahsedilen parçalar orijinal mi ki?

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mcbtr;616584
Evet ben de öyle biliyorum zaten, ama konu Türkiye ve doğuş olunca, insan çekiniyor. Yani günün birinde çıkıp motor bozulsa, "Sen bunun beynine müdahale etmişsin, yanlış sinyal verip motoru yakmış o yüzden" de diyebilirler... "Nereden para koparırsam kardır" kafasındalar çünkü

Ayrıca bahsedilen parçalar orijinal mi ki?

Cevap gecikti biraz.;) Kusura bakmayın. Başka meşguliyetler çıktığı için hafta sonu pek foruma bakamıyorum malesef.
Dediğinize gelince servisin böyle sorunlar çıkarma şansı her zaman var zaten. Nereden ne çıkaracakları belli olmaz. Bu bir anlamda sizin kendinizi ne kadar savunabileceğinize, ne kadar dik durabileceğinize bağlı bir anlamda. Servistekiler kodlamalarda yapılan değişiklikleri fark ederler mi? Bilmem ama servislik bir durum olduğunda sizde eski parçayı takıp öyle giderseniz farketmezler diye düşünüyorum.
Parçalara gelince; ilk aşamada orjinal olanı tercih ediyoruz. Ancak bulamazsak orjinale en yakın olanını da alabilirz. Mühim olan düzgün çalışması bizim için.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,

kablom nihayet geldi, kodlamayı yaptım, yağmur sensörü çalışıyor.
CH/LH kodlaması da ışık sensörü ile uyumlu sorunsuz çalıştı.

Bolero ekrana extra şu ayarlar geldi.
- Işık hassasiyet ayarı
- Yağmur sensörü aktif/pasif etme
- CH açma/kapatma ve süre ayarlama
- LH açma/kapatma ve süre ayarlama
- Yağmurda sürüş farı
- Otobanda sürüş farı
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2017, 17:37:31 Gönderen: mert-erdem »

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;617437
Herkese merhaba,

- Işık hassasiyet ayarı

bunu duymak güzel,
hemen parçaları sipariş geçiyorum :ok:

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;617437
Herkese merhaba,

- Işık hassasiyet ayarı

Bu güzel bilgiler için teşekkürler Mert bey.
:gut:  Sensörünüzü yağmurlu günlerde güle güle kullanın.:)
Ben de geçen hafta sensör siparişini vermiştim. 1-2 haftaya gelir. Ancak kablom yok. Birinden ödünç alırsak kodlama konusunda yardımcı olur musunuz? Yahut kodlama detaylarını da paylaşırsanız çok makbul geçer. Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;617444
Bu güzel bilgiler için teşekkürler Mert bey.
:gut:  Sensörünüzü yağmurlu günlerde güle güle kullanın.:)
Ben de geçen hafta sensör siparişini vermiştim. 1-2 haftaya gelir. Ancak kablom yok. Birinden ödünç alırsak kodlama konusunda yardımcı olur musunuz? Yahut kodlama detaylarını da paylaşırsanız çok makbul geçer. Şimdiden teşekkürler.
 [MENTION=14434]khalil[/MENTION] abi bi bıraktık neler olmuş detaylar ve malzemeleri özelden alırım :) bende yapayım şu işi eve geliş - gidişi aktif etmem lazım böyle olmuyor
 [MENTION=8743]mert-erdem[/MENTION] müdür bu far sensörü arabada mevcut mu tek anahtarla auto far işi çözülüyor mu
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2017, 21:47:04 Gönderen: RC0337 »

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: RC0337;617446
[MENTION=14434]khalil[/MENTION] abi bi bıraktık neler olmuş detaylar ve malzemeleri özelden alırım :) bende yapayım şu işi eve geliş - gidişi aktif etmem lazım böyle olmuyor
 [MENTION=8743]mert-erdem[/MENTION] müdür bu far sensörü arabada mevcut mu tek anahtarla auto far işi çözülüyor mu

[MENTION=14595]RC0337[/MENTION] müdür derken??

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;617591
[MENTION=14595]RC0337[/MENTION] müdür derken??

Müdür = işi bilen
Soru = far anahtarı tek başına yeter mi ?
Cevap = Halil abi yardımcı oldu sağol

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,
 biliyorsunuz uzun zamandır bu konuyu araştırıyorduk, edindiğim bir kaç bilgi var sizinle paylaşmak istiyorum.

- Sensörü kendi takmak isteyenler için : Sensörle beraber önünde jel geliyor, mümkün olduğu kadar bu jeli kirletmeden hava kabarcığı kalmadan cama yapıştırın, aksi durumda yağmuru iyi algılayamıyor. Önemli.
       - Kodlama ile ilgili : Çok kalitesiz kablo kesinlikle kullanmayın, siz adaptasyonda veya kodlamada değiştirdiğinizi sandınız ayar değişmemiş alakasız bir yer değişmiş olabilir. Mutlaka yaptığınız değişiklikleri adım adım not edin.

Bu arada Rusya'dan 5Q0 955 547 A sensörü sipariş verdim, birde onunda test yapacağım.

Şimdilik bu kadar, selamlar.

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;617613
Merhaba arkadaşlar,
 biliyorsunuz uzun zamandır bu konuyu araştırıyorduk, edindiğim bir kaç bilgi var sizinle paylaşmak istiyorum.

- Sensörü kendi takmak isteyenler için : Sensörle beraber önünde jel geliyor, mümkün olduğu kadar bu jeli kirletmeden hava kabarcığı kalmadan cama yapıştırın, aksi durumda yağmuru iyi algılayamıyor. Önemli.
       - Kodlama ile ilgili : Çok kalitesiz kablo kesinlikle kullanmayın, siz adaptasyonda veya kodlamada değiştirdiğinizi sandınız ayar değişmemiş alakasız bir yer değişmiş olabilir. Mutlaka yaptığınız değişiklikleri adım adım not edin.

Bu arada Rusya'dan 5Q0 955 547 A sensörü sipariş verdim, birde onunda test yapacağım.

Şimdilik bu kadar, selamlar.

bilgiler için teşekkürker.
niye yeni parça siparişi verdin, mevcut parça ile düzgün çalışmadığı için mi, yoksa bu bahsettiğin jel olayından dolayı mı?

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: comondx;617617
bilgiler için teşekkürker.
niye yeni parça siparişi verdin, mevcut parça ile düzgün çalışmadığı için mi, yoksa bu bahsettiğin jel olayından dolayı mı?

merhaba,
çok küçük yağmur damlalarını bazen algılamıyor, muhtemelen jelden dolayı, test edip emin olmam gerek.
 kodlama konusunda buradaki arkadaşlara yardımcı olurum.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;617627
merhaba,
çok küçük yağmur damlalarını bazen algılamıyor, muhtemelen jelden dolayı, test edip emin olmam gerek.

Paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler. Bu arada bahsettiğiniz durum jelden olabilir demişsiniz. Şahsi yorumum önceki nem sensörünü sökerken üstünde bir jel zaten mevcut idi yanılmıyorsam. Onu çıkartmayıp direkt yeni sensörü taksaydınız daha iyi olmaz mıydı? Sonra problem çıkarsa jeli değiştirirdiniz mesela.

Çevrimdışı RC0337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;617627
merhaba,

Alıntı yapılan: khalil;617629
Paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler. Bu arada bahsettiğiniz durum jelden olabilir demişsiniz. Şahsi yorumum önceki nem sensörünü sökerken üstünde bir jel zaten mevcut idi yanılmıyorsam. Onu çıkartmayıp direkt yeni sensörü taksaydınız daha iyi olmaz mıydı? Sonra problem çıkarsa jeli değiştirirdiniz mesela.

ufak damlaralı şirket aracımdada algılamıyor (a4 2014 model) kavuşmaya 15 gün kaldı :)
eski aracım astra h tada algılamıyordu bence normal gibi

Çevrimdışı cancan7024

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=2714]mehmet[/MENTION] - erdem
Hocam merhaba uzun bi aradan sonra. Malumunuz önceki yazışmalarımızda 8U0.955.559.C sensörü takmıştım. Fakat sadece far sensörünü kullanabiliyordum. Şimdi yazdıklarınızdan hareketle 8U0.955.559.B sensör taktım. Fakat yinr maalesef yağmur sensörü olmadı. Acaba kodlamada mı bi sorun var?

« Son Düzenleme: 15 Haziran 2017, 13:02:32 Gönderen: cancan7024 »

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam merhaba,
Kodlama ile çözülecek bir sorun gibi
Bana da bmc nin değişmesi gerekiyor demişlerdi.
Araştırınca kodlama ile çalıştığını öğrendim.

Siz sensörü yapıştırmak için jel olarak ne kullanıyorsunuz?
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2017, 13:48:08 Gönderen: mert-erdem »