škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aracı pert Ediyorduk tavsiye istiyorum

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Selamın aleyküm sevgili skoda ailem bugün E-5 120 ile giderken aniden trafik durdu fireni kökledim tabi ister istemez araç kızaklama yapmadı Firen pedalı geri tepmedi dört lü güvenlik ikaz sinyalide yakmadı araç önümdeki araça selyökter yapdım adam fark etti sağ kaçtı anca durdum sağ kaçmasa adam arkasından gömmüştüm şimdi burada ki hata zincilermesini inceleyelim ve bana önerilerde bulunmanızı rica ediyorum
1.) 120 km hızla E-5 de gitmemem gerektiğini biliyorum bu en büyük hatam
2.) lastikler michelin biliyorsunuz araç üzerinde geleni 16' inçlik
3.) Araç neden dörtlü yakmamıştır ve firen neden geri tepmemişdir kızaklama da yapmadı
4.) Test edicem ve test sonucuna göre serviste test ettiricem
5.) Firenlerimiz kötü mü?

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aradaki mesafe onemli, frenleriniz ne olursa olsun fizik.kurallarina gore duruyoruz sonucta.

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
fren tepmesinden kasıt nedir   Abs mi ve abs açması gerekli 4 lüler fabia da var görünüyor ama frenleri test ederken yakmadı bende de  connectlerde hemen yapıyordu  ek özellikmidir buda bakmak gerek.

Çevrimdışı Onurr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Absnin devreye girmesi yani pedalin tepmesi icin kizaklama yapmasi lazim zaten. Bizim ulkede takip mesafesi pek onemsenmiyor. Hizdan ziyade takip mesafesi onemli boyle durumlarda. Istersen 200 le git (tabiki kurallara uyun) yrterli mesafe varsa carpmadan duracaksin sonucta.  
Dortlu konusunda gecende bir kopek atladi onume fren yaptim abs devreye girdi ama dortlu yanmadi. Her aracta olcak diye bir durum yok sonucta. Aravim 1.6 prestij.

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
vw grubu araçlarda dörtlü olayı yok galiba .Toyotada en ufak kızaklamada devreye giriyordu dörtlüler

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun...

araç kaymadıysa, frene o kadar da sert basmamışsınız demek.
Fren pedalı tepmediyse, araç kayma durumuna gelmemiş ve ABS devreye girmemiş demektir,
4'lülerin yanması, (-) yönde ani ivme değişimi ve ABS devreye girdiğinde gerçekleşir.

Yani sonuç olarak o araba frene daha sert basılsa zaten duracakmış...arabada, sistemlerde ve lastiklerde en ufak sorun olmadığı ortada.

Özellikle lastiklerinizin çok iyi olduğunu da söylemeden geçmeyeyim, zira benim arabada hafif frende araba hiç kaymadan direkt olarak ABS yi açıyor, lastiklerin çok kötü olduğunun göstergesi olarak.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçenki bir konuda bir arkadaş dörtlülerin yanması için 75 km/sa ve üzeri hızda olmak ve 3 saniye abs nin devrede olması gerek gibi bir şey söylemişti. Ben de merak ettim kitapçıktaki uyarıyı buldum.
Alıntı
60 km/saatten daha yüksek hızlarda acil frenleme durumunda, veya 1,5 saniyeden
daha uzun süren bir ABS müdahalesinde, fren lambası otomatik olarak yanıp söner.
Aracın hızı 10 km/saatin altına indikten sonra veya araç durmuş ise, fren lambasının
yanıp sönmesi sona erer ve flaşör sistemi devreye girer. Tekrar hızlanıldığında
veya kalkış yapıldığında flaşör sistemi otomatik olarak devre dışı olur.

Çevrimdışı drhsyn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
4 lü flaşörün yanması için tamamen durmak gerekir diye biliyorum yukarıdaki kitapçık açıklamasında da 10 km/s altı veya durmak gerekir demiş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herkeze teşekkür ederim  [MENTION=12903]hanikoduduko[/MENTION]  Front assist malesef yok benim araçta
Test ediyorum yine açmadı gene test edicem Abs de devriye giriyor kızaklama yapmıyor araç bu iyi birşey bunu biliyorum Dörtlü yanmadı yine başka boş bir yolda 130 km hız da denicem

Çevrimdışı hanikoduduko

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sultan.Baybars;597939
Herkeze teşekkür ederim  [MENTION=12903]hanikoduduko[/MENTION]  Front assist malesef yok benim araçta
Test ediyorum yine açmadı gene test edicem Abs de devriye giriyor kızaklama yapmıyor araç bu iyi birşey bunu biliyorum Dörtlü yanmadı yine başka boş bir yolda 130 km hız da denicem

Tam da sizin karşılaştığınız durumlarda front assist ne kadar yararlı bunu anlayabiliyoruz. İki kere akşam güneşine doğru yol alırken devreye girip gerekeni yapmıştı.

Böyle bir güvenlik donanımını 2016 modellerde standarttan çıkarmaları çok kötü olmuş.

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hanikoduduko;597944
Tam da sizin karşılaştığınız durumlarda front assist ne kadar yararlı bunu anlayabiliyoruz. İki kere akşam güneşine doğru yol alırken devreye girip gerekeni yapmıştı.

Böyle bir güvenlik donanımını 2016 modellerde standarttan çıkarmaları çok kötü olmuş.

Peki bu özellik sonradan yapılabilir mi

Çevrimdışı hanikoduduko

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sultan.Baybars;597948
Peki bu özellik sonradan yapılabilir mi

Bildiğim kadarıyla yapılabiliyor. Ancak ne kadara mal olur, nerede yapılır bilmiyorum.

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ford araç çpk kullandım 3 modelinde de 100 le giderken ani dokunuşta hatta çok sertte olmasa flaşlıyordu şu an ranger kullanıyorum onda da öyle fabia da denedim yok sanırım bu özellik

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: A.L.P.E.R;597954
Ford araç çpk kullandım 3 modelinde de 100 le giderken ani dokunuşta hatta çok sertte olmasa flaşlıyordu şu an ranger kullanıyorum onda da öyle fabia da denedim yok sanırım bu özellik

Galiba bizim araçlarda yok üzücü bir durum olsa iyi olurdu