škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Octavia 2007 1.6 MPI Bagaj Kilidi Arızası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı beytullahaztekin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar slmlar. Aracım 2007 A5 mpi 1.6 bagaj kilidi birden bire çalışmama başladı. açmak için bastığımdan motordan dönme sesi geliyor garip dişli sesleride geliyor ancak açma işini yapmıyor. İçerden mandal hareket ediyor mu diye gözledim malesef  motor boşa dönüyor. Büyük ihtimalle dişli kırık. Şİmdi ben bu motur mekanizmasını söküp 3d yazıcıda dişliyi kendim tasarlayıp yazdırıp takıcam ancak. motor mekanizmasını sökemiyorum. Bagajı açtım bagaj kilidi kapağını sölebilsem motor mekanizmasına ulaşucam ama bi türlü bu kapağın vidalarını bulamıyorum. tamponun altında falan mı dır. kolay bi sökme yöntemi var mıdır? Nerde bu vidalar. Smke videoları falan aradım ama bulamadım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vidali degil gecme sistem olabilir . parmaklarini plastigin alt kismindan aralardan gecirip asilacaksin. Gecme sistemli cit cit diye atar.
https://m.youtube.com/watch?v=pLL39CTxO_k
https://m.youtube.com/watch?v=zQVfCApPcNk
https://m.youtube.com/watch?v=fpoMfx4ubyc
https://m.youtube.com/watch?v=9ZSXZqMnYTo
Benimkinede bi bakiyim. Vida varmi. Foto atarim nasil sokulecegine dair.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2019, 15:16:16 Gönderen: mdindas »

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Simdi cektim fotoyu benim qractan.

kapi bölümü icin bu tutma kolunun ordaki delikte tork basli bir vida var. Bunu sökeceksin ve plastik kaplama gecmeli asilarak cikartacaksin.

Alt arac tarafi icinde bu kapakcigi cikartacaksin ve ordada tork vidalar var. Onlari sökeceksin.

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Motor alt tarafta ama tirkvidalari i sokmeme ragmen icindeki motor ve motoru tutan demir paneli o yuvadan cikaramiyorum.ustteki siyah kapagi sokebilsem is bitecek ama galiba tamponu sokmemi gerekiyor

Motor Görseli

Sökmem  Gerektiğini Düşündüğüm Siyah Panel
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 23:05:38 Gönderen: beytullahaztekin »

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

sokmen gerektigini dusundugun panelin stepne dosemesini kaldir , sag ve solda bu gordugun iki tane plastik siyah vidalar var. Onlari sokup yukari dogru cekiceksin. Muhtemelen ust kenardada tirnaklar vardir. Foto benim araca ait

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Eyvallah kardesim soktum ve motoru cikardim. Disli mekanizmasinin icinde kirik parcayi buldum.3d yazicida yazdiracagim parcayi dogru orantilarda ve olculerde yazdirabilirsem atarim buraya... Yardiminiz icin tesekkur ederim.

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet Arkadaşlar bagaj kilidinin motorunu söktüm. Motor modülü ve kırılan parçanın resimlerini aşağıya ekledim. Kırılan parçanın ölçülerini elimde bulunan dandik bir kumpas ile açıkçası bir kaç denemede doğru bir sekilde almayı başardım.
Dişli modülü: 0,5
Diş sayısı: 50
Dişli adım sayısının: 20

Öğretmen olduğum ve tinkercad diye bilinen öğrencilere de derslerde 3d tasarımlar konusunda bahsettiğimiz online tasarım programında parçayı çizdim. Çizdiğim parçanın linki buyrun. testini yaptım ve evde gres yağ olmadığı için geçici bir çözüm olarak vazelin sürerek sorunsuz çalıştığını gördüm. Araca montajdan sonraki süreçte yaşadıklarımı buraya yazacağım. Herkese kolay gelsin :)

Kırılan Parça:

3d yazıcıda yazdırılan parça
« Son Düzenleme: 18 Mart 2019, 00:57:04 Gönderen: beytullahaztekin »

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
eline sağlık. resimleri orta boyutta yüklersen daha iyi bakabileceğiz sanırım.