škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Direksiyon üzerindeki sağ döner düğme çalışmıyor.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Selam Octavia ailesi. Eniştenin otamatik TDI elagance aracını satışa çıkardık. Ancak direksiyon üzerindeki döner düğmenin tam çalışmadığını farkettim.
Menüler arasında geçiş yapabiliyoruz ancak seçmek için bastığımızda seçim bazan yapıyor bazan yapmıyor. çoğunlukla da yapmıyor.
Bu yüzden yakıt tüketimlerini sıfırlamak istediğimde yapamıyorum.
Servisi aradığımda işçilik hariç parça fiyatının 505 tl olduğunu söylediler.
Böyle bir sorunla karşılaşan var mı acaba?
Ya da böyle mi satalım. Yalan da söyleyemiyoruz ki...
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı emreogut

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Satarken söyleyip satabilirsiniz yada parçayı temin edip taktırabilirsiniz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Satacaginiz araca bu tip bir masraf yapmaya gerek yok. Yalan soylemeyede gerek yok. Konusurken arasira tutukluk yapiyor der gecersiniz.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yani ne bileyim belki basit bi tamiri vardır diye düşündüm. Belki birinin başına gelmiştir, halletmiştir. Bi döner düğmeye işçilik hariç 505 tl vermek...

Çevrimdışı Suha

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yüzde 99 bildiğimiz fare butonlarının içindeki mekanizma vardır, Eli yatkın biri çok rahatlıkla yapabilir.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlgili dugme panelini sokebilicek yeteneginiz var ise , cesarette ederseniz alt tarafta basit bir devre karti vardir. Ve bu doner dugmenin milinin bastigi yerde genelde dort bacakli dort kose sekilli kucuk bir bas birak MİKRO SWİCH anahtar vardir. Tv tamircilerinde cikma VCD, DVD eski oto teyp lerin devre kartlarinda her turlusu bulunur. Bunlardan uyani sokup yenilenebilir. Gecenlerde birinin arac alarm kumandasinda boyle bi dugmeyi degistirmistik. Bulunmaz bir parca degildir dort tane lehime bakar.

https://www.google.com.tr/search?q=mikro+switch&safe=strict&hl=tr&source=android-browser-suggest&dcr=0&prmd=isvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi6m5mr19DYAhVCzRQKHXidADwQ_AUIESgB&biw=1280&bih=800

https://m.lightinthebox.com/tr/6x6x8mm-mikro-switch-dugmesi-dokunmatik-kucuk-tus-basma-anahtari-20pcs-gecis_p2574160.html

Su linktekilerden biridir  benzer bi parca.

Su resimdeki kartin ustunde yanyana duran dort dugme benzeridir.

https://www.google.com.tr/search?q=direksiyon+dugmesi+devre+karti&safe=strict&hl=tr&source=android-browser-type&dcr=0&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjY3JyZ29DYAhUlBsAKHd2rDxEQ_AUIESgB&biw=1280&bih=800#imgrc=ljerU_JSDTjDDM:
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2018, 23:11:33 Gönderen: mdindas »

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;631377
İlgili dugme panelini sokebilicek yeteneginiz var ise , cesarette ederseniz alt tarafta basit bir devre karti vardir. Ve bu doner dugmenin milinin bastigi yerde genelde dort bacakli dort kose sekilli kucuk bir bas birak MİKRO SWİCH anahtar vardir. Tv tamircilerinde cikma VCD, DVD eski oto teyp lerin devre kartlarinda her turlusu bulunur. Bunlardan uyani sokup yenilenebilir. Gecenlerde birinin arac alarm kumandasinda boyle bi dugmeyi degistirmistik. Bulunmaz bir parca degildir dort tane lehime bakar.

https://www.google.com.tr/search?q=mikro+switch&safe=strict&hl=tr&source=android-browser-suggest&dcr=0&prmd=isvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi6m5mr19DYAhVCzRQKHXidADwQ_AUIESgB&biw=1280&bih=800

https://m.lightinthebox.com/tr/6x6x8mm-mikro-switch-dugmesi-dokunmatik-kucuk-tus-basma-anahtari-20pcs-gecis_p2574160.html

Su linktekilerden biridir  benzer bi parca.

Su resimdeki kartin ustunde yanyana duran dort dugme benzeridir.

https://www.google.com.tr/search?q=direksiyon+dugmesi+devre+karti&safe=strict&hl=tr&source=android-browser-type&dcr=0&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjY3JyZ29DYAhUlBsAKHd2rDxEQ_AUIESgB&biw=1280&bih=800#imgrc=ljerU_JSDTjDDM:

Teşekürler.
Bu bilgilere göre tamiri mümkün görünüyor. Sorun o tamirciyi bulmakta.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;631423
Teşekürler.
Bu bilgilere göre tamiri mümkün görünüyor. Sorun o tamirciyi bulmakta.

https://m.youtube.com/watch?v=JsEnzmDh77A

Bide bunu gordum. Bilginize.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;631539
https://m.youtube.com/watch?v=JsEnzmDh77A

Bide bunu gordum. Bilginize.

Biz o düğmenin bulunduğu paneli sökebilir miyiz acaba?

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Once airbag yerinden cikacak. Dugmelerin oldugu parcanin ic tarafinda bir vidasi olacak onu sokup dis tarafta tirnakli sistem elinize gelecek. Sonrasi yukardaki linkteki gibi.
https://m.youtube.com/watch?v=T5EFWvwjn1Q
https://m.youtube.com/watch?v=YV356JEID4w
Airbag sokum videosu. Dugmeli ve Dugmesiz direksiyon sizinkinde dugme panelinin ic tarafinda vida veya tirnakli  olacak. Buradan kolayca ulasirsiniz. Defalarca megane 2 direksiyon ve airbag sokmus biri olarak soyliyim korkulacak veya zor olacak hic bisey yok. Azcik el becerisi okadar
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2018, 12:02:18 Gönderen: mdindas »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Airbag'i sökmek için direksiyonun sağ ve sol arka kısmında birer çentik var. Direksiyon çeyrek tur çevrilerek göstergeler taraftan düz bir tornavida ile kanırtarak airbak kısmı kurtarılır. Sonra direksiyon tersi yönde yarım tur çevrilerek diğer taraf da aynı şekilde kurtarılarak çıkması sağlanır. Airbag'in bağlantı soketi kiliti itilerek yerinden çıkartılır. Bu kısmı kendim silecek koluna ulaşmak için sökebilmiştim. Fonksiyonel direksiyon olmadığından tuş kısmı hakkında bilgim yok. Bu işlemden sonra tuşlara ulaşmak da zor olmasa gerek.

Çevrimdışı serkan_octavia

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;631312
Selam Octavia ailesi. Eniştenin otamatik TDI elagance aracını satışa çıkardık. Ancak direksiyon üzerindeki döner düğmenin tam çalışmadığını farkettim.
Menüler arasında geçiş yapabiliyoruz ancak seçmek için bastığımızda seçim bazan yapıyor bazan yapmıyor. çoğunlukla da yapmıyor.
Bu yüzden yakıt tüketimlerini sıfırlamak istediğimde yapamıyorum.
Servisi aradığımda işçilik hariç parça fiyatının 505 tl olduğunu söylediler.
Böyle bir sorunla karşılaşan var mı acaba?
Ya da böyle mi satalım. Yalan da söyleyemiyoruz ki...

Aynı sorun bende de var. Tamir ettirdiniz mi?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadar tuşların, kapakların yerinden çıkabiliyor olması gerekiyor. Atıl bir kredi kartı ya da plastik trim sökücü ile iz yaptırmadan hafifçe kanırtırsanız çıkabilir. Muhtemelen toz-kir vardır. Belki basma düğmesi yapışık kalmıştır. Sökülmesi tamiri ya da sonradan ilavesi ile ilgili videolara rastlamıştım.

Az önce yine yukarıda bahsettiğim sekilde direksiyonu söktüm. Önce direksiyonu sol yapıp parkettiğim halde sağ tarafı ortaya/öne gelecek şekilde arkadan tırnağından kurtarıp, sonra alt taraftan sol tarafı kurtarıp direksiyondaki hava yastığını (airbag) ve soketini söküp aldım. Daha sonra ortadaki mile direksiyonu sabitleyen 55 torx la açılabilen somunu sökerek direksiyonu çıkarttım. Bunu yapmamın sebebi yol bilgisayarı yakıt tüketim değerlerini trip tuşlu silecek kumanda kolu kullanmadan yapıp yapamayacağım konusuydu. Daha önce bu konuyu foruma yazmıştım. Bir ara yolum düştüğünde Ender Elektroniğe de sormuştum, oradaki arkadaş bu tür verilerin dijital yapıda bir protokolle can-bus a iletildiğini söylemişti. O sebeple üç ya da dördüncü defadır silecek kumanda kolunu yerinden söküyorum. Bu defa elimdeki bilgilerle kolun içinde bir elektronik devre olduğu varsayımıyla söktüm. Üstelik kolun arkasındaki kapağı da söktüm ki söz konusu devre üzerinde 3-4 smd direnç olan basit bir pertinaks kart olduğunu gördüm. Yani silecek fasılası üzerindeki düğme ile elektronik-dijital olarak değil analog bir direnç değerinin değiştirilmesiyle hızını ayarlıyordu. Dolaysıyla trip tuşlu silecek kumanda kolunda da benzer şekilde, kontaklara seri dirençler olması gerektiğini düşünüyorum. Sökülecek bir kol veya arızalı bir çıkma ya da şemasını bulamayınca takılıp kaldım. Zaman oldukça bu işi kurcalamaya devam ederim.;)

Sökmüşken doğrudan airbag sargısına bağlanan silecek kumanda kolu söketinin uçlarını rastgele bir kablo ile kısa devre yaparak yol tüketim değerleri/sıcaklık/menzil arasında geçiş yapıp yapmayacağını kontrol ettim. Süreyi biraz fazla tutunca olabilir 02391 - Terminal 30 Reference: Open Circuit arızası verdi. Bir kaç kez silmeme rağmen gitmedi. Kolu direksiyonu hava yastığını takıp baktığımda yine aynı arızayı verdi. Mesajı yazmadan internette baktığımda bir sigortanın atmış olabileceği yazılmıştı. Silecekler hiç çalışmıyordu. Tekrar söküp bir daha taktığımda (belki iyi oturmamıştır diye) sadece ön silecekler çalıştı, su ve arka çalışmadı. Birazdan inip sileceklerle ilgili sigortaları kontrol edeceğim.

Bu arada hava yastığını sökünce de arıza veriyor. Onu da VAG-COM vcds.exe ile silmek gerekiyor!

Bir kaç resim;

Konuyu yeterinden fazla kirlettiysem kusura bakmayın, tam üstüne gelmiş ve ilgisi olabileceğini düşündüğümden olayı baştan sona yazayım dedim.:)
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2019, 22:13:25 Gönderen: rsimsek »

Çevrimdışı serkan_octavia

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
15 gün önce airbagi söktüm, direksiyon üzerinden de tuş takımını söktüm, tuş takımının içini açtığımda gayet iyi görünüyordu. Zaten tamamen bozuk değildi dönen silindir tuş bir çalışıyor bir çalışmıyordu. Parçayı değiştirmeden balata spreyiyle temizleyip taktım şuan hiçbir sıkıntı yok. Sadece airbagi söktüğüm için araçta airbag arıza lambası yanıyor. onu da bir ara sildiririm.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arıza yanmışsa muhtemelen devre dışıdır, ihmale gelmez bir an önce sildirmekte fayda var.