škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Merkezi kilit + Uzaktan kumanda

Ziyaretçi · 20 · 24642

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mertcankar

• Ziyaretçi
bu cuma final haftası sona eriyor ve rahatlığa kavuşuyorum çok şükür :D bende düşündüm düşündüm bu haftasonu ne yapsam dedim arabamla vakit geçiriym dedim. sonra merkezi kilit takmaya karar verdim bugün hepsiburada.com 'dan satın alacağım ve tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar..
Merkezi Kilit:
http://www.hepsiburada.com/universal-merkezi-kilit-motoru-a-kalite-bt-668/ProductDetails.aspx?productId=otrotabt668&categoryId=26026
Uzaktan Kumanda:
http://www.hepsiburada.com/mea-cover-sustali-anahtar-acma-kapama-sistemi-841847/ProductDetails.aspx?productId=otm841847&categoryId=26026

ürünlerle ilgili kötü yorum yok zaten olacak en kötü şey m.kilit pompasının zamanla bozulması olacaktır o da 3-5 lira bişey..

mertcankar

• Ziyaretçi
ürünleri satın aldım elime gelince üye atölyesinde resimli olarak montaj yaparım sizlerinde yardımlarınzla :)

Universal Merkezi Kilit Motoru. (A Kalite) BT-668 __________  17,72 TL
Mea Cover Sustalı Anahtar Açma Kapama Sistemi 841847 ___ 28,80 TL
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2010, 14:09:12 Gönderen: mertcankar »

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun bende düşünüyorum.Montaj esnasındaki paylaşımlarını bekliyoruz :)
-------------------------------------------------

mertcankar

• Ziyaretçi
sabırsızlıkla bekliyorum gelmesini :) cumartesiye kadar gelirse ii olur pazar zaten gelemez. şu an hala üretici firmadan bekleniyor diyor. bence bu haftasonuna yetişmeyecek. neyse okul bitti artık haftasonu haftaiçi yemişim ne farkeder :D:D sustalı anahtar olacak olması çok iyi olacak

hatta bunun parasını ödedikten sonra aracı iyice fulliycem artık motora bakıma harcadığım para yeter dimi :D

Yaptıklarım
Sony CD-MP3 çalar (SONY CDX GT28)
LG kapı içi hoparlör (LG LAS-5220)
Merkezi Kilit + Uzaktan Kumanda

Yapacaklarım
Sis Farları
Bagaj Spoiler
CMS 3 kol yada 5 kol jant

aklımdakiler şimdilik bu kadar ama en dolu favorit yapcam buna eminim :D :D
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2010, 15:23:21 Gönderen: mertcankar »

Çevrimdışı omer06

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
yaptırınca bizimde bi abim merkezi kilit istiyo onada yaptırırız olmadı :)

Çevrimdışı megamania

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdiden hayırlı olsun, yaptıklarınız + yapacaklarınızla gerçekten dolu bir favorit olacak, kolay gelsin.
70-620 Passed
70-290 Passed
70-291 Passed
70-299 Passed MCSA
70-293 Pending

mertcankar

• Ziyaretçi

merkezi kilit az önce geldi arkadaşlar bende aşağı inip şoför kapısının döşemesini çıkarıp baktım arkalar kolay onları daha önce açmştım ama ön kapılar biraz zor olacak kilit mekanizması biraz yer kaplıyo yarın sabah bidaha bakcam şimdi hava karardı pek bişey yapılacak gibi değildi :D uzaktan kumanda seti henüz gelmedi haftaiçi gelecek o da..

bide arka kapılara kabloyu nereden taşıyacağımı düşünüyorum.. orta direğin orda delik var ordan geçircem ama o orta direğe girmek biraz zor olacak alttaki plastikleri fln sökeceğim.. 4-5 saat uğraşmam lazım. malzemeyi götürüp birine yaptırtsam 50 lira ister eminim vermem arkadaş :p

Çevrimdışı omer06

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

mertcankar

• Ziyaretçi
arkadaşlar çok özür dileyerek söylüyorum fotoğraf makinasının pili bitmişti :( çekemedim ama yaptım ve harika oldu. öylesine denemek için elektriği tavan lambasına değdirip çalıştırdım ve çalışıyodu.. elektriği nerden alayım yardımlarınızı bekliyorum..

Çevrimdışı hhyalcin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Heyecanla bekliyordum fotoğrafları ama sağlık olsun. Bari nasıl yaptığını yazarsan bize bir fikir verir. En azından bunun için tamirciye gitmeyeceğimizi öğrendik. Toplam ne kadara mal oldu şimdi?

mertcankar

• Ziyaretçi
yukarda fiyatları yazmıştım extra bir para harcamadım.

-kilit merkezini sigortanın oralarda bırakın
ön kapılar için;
-5li kablosu olan motorları kullanıyoruz yani master görevi yapan motorlar.
-kapı döşemelerini sökün
-kapı kilidini kontrol eden mandalın demir teli var, motorun teli ile kutudan çıkan aparat aracılığı ile bunları bağlıyoruz yani artık motor ile mandal aynı anda hareket edecek.
-motoru kapının altına biyerden delik açın ve oraya sabitleyin. motor dik konumda olacak.
-kabloları kapının deliğinden geçirin, hoparlör kablosunu takip edersiniz... ve 5li kabloyu merkezden gelen 5li kabloyla birleştirin. motorlar ve kablolar ve bağlantı noktaları su geçirmez kafanızda soru işareti kalmasın :)

arka kapılar için;
-yine sigortanın oraya koyduğumuz merkezden gelen bu sefer 2li kabloları ve 2li çıkışı olan motorları kullanıyoruz.
-önce kabloları arka kapıya kadar taşıyın nasıl mı.. ön kapı eşiğindeki plastikleri sökün onun altından devam edin, emniyet kemerinin olduğu plastiği sökün orada büyük bi delik var oradan geçirin. ordan da arka kapıya delik var oraya geçirin artık kablolar arka kapının içindedir. :)
-arka kapı döşemelerini sökün. arka kapının kilit sistemi yatay olarak yapılmış. buna göre bizde motoru yatay konumda sabitleyeceğiz. ve yine aynı şekilde motorun teli ile kilit mekanizmasının telini aparat ile birleştiriyoruz. sonuç ok ;) kabloları birleştirin ve kapatın..

motorlar gayet güçlü ve aynı anda gecikmeden tepki veriyor. sadece montaj yaparken motor hareketini engelleyecek şekilde bağlamamaya özen gösterin ve kilit teli ile motor telinin mümkün olduğunca aynı hizada olmasına dikkat edin ki motor zorlanmasın..

diğer bi not ise motorların daha uzun ömürlü olması için kilit mekanizmasını yağlamak gerekiyor bende yağ yoktu henüz yapmadım. bu sert haliyle bile gayet iyi çalışıyor.

bence denemekten korkmayın uğraşırsanız çok güzel oluyo ve kendi emeğiniz sonuçta :) ben 4buçuk saatte bitirdim ama yavaş yavaş yaptım öyle aceleyle yapmadım. yarın sustalı uzaktan kumandam ile alıcısı geliyor. alıcıyı da merkezi kilit sistemi merkezinden çıkışı olan 2 kabloya (kahve-beyaz) bağlayacağım ve artık anahtardan kurtulcam :)

yalnız henüz elektrik bağlantısını yapmadım arkadaşlar dediğim gibi denemek için tavan lambasını kullandım :D

mertcankar

• Ziyaretçi
elektrik bağlantısını da yaptım teypten paralel çektim.. sorunsuz çalışıyor şu anda :)

Çevrimdışı hhyalcin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler, Mert. Bende hepsiburada dan sipariş verdim. Ve kendim yapmaya karar verdim. İnşallah başarılı olurum. Yalnız şunu sorucam, kablo bağlantılarını yaparken  aynı renkleri birleştiriyoruz öyle değil mi? Ön kapıdaki 5 kablonun boşta kalanları var mı? Varsa hangileri boşta kalıcak?
Ayrıca kutudan çıkan o delikli uzun metallar motorları kapıya tutturmanın ve şase almanın dışında bir fonksiyonu var mı?
Son olarak :)   (+) ve (-) ucu nasıl ayarlayacağım? Şase (-) midir?
 Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2010, 12:12:20 Gönderen: hhyalcin »

mertcankar

• Ziyaretçi
evet aynı renkleri birleştiriyoruz boşta kalan yok. zaten soketli uçlar bantsız düğümsüz takıyoruz.

o uzun metalleri hiç kullanmadım çok zahmetli geldi kapıya tek delik açarak vidayla monte ettim motorları.. kendi kafana göre monte edebilrsin nasıl kolay geliyorsa artık. şaseyi tek tek motorlara vermiyoruz merkezi kilit merkezinde faz ve şase uçları var. ben onları teypten aldım.

evet şase (-) dir.

+ ucu şu şekilde anlarsın mesela teybin elektrik kablolarını çıkart birini arabanın herhangi metaline sürt eğer kıvılcım varsa bu fazdır. eğer herhangi bi kıvılcım yoksa o şase ucudur. şase siyah renktedir. faz değişik renklerde karşına çıkabilir.

yanlışım varsa kusura bakmayın düzeltin arkadaşlar bildiğim kadarıyla yardım etmeye çalıştım :)

ben uzaktan kumandayı da bağladım uzaktan kumandanın alıcısından 10 kablo çıkıyor. 2si elektrik kablosu 8 tanesi de bağlantı. bagaj açma kapama kapıları açma kapıları kapatma alarmı susturma gibi fonksiyonlar için kullanılmış. ben bunlardan 2tanesini deneme yanılma yöntemiyle buldum.

merkezi kilit merkezinden çıkan kahve-beyaz kabloları uzaktan kumanda alıcısından çıkan kahve-mavi kablolarla bağladım. kumandadaki 3tuştan ortadaki çalışıyor. aynı tuşla açıp kapanıyor kapılar..

bastığımda 4lülerin yanması için uzun mor kabloyu kullanıyoruz ben henüz yapamadım 4lülerin bağlantısını ama ufak ampül takarak buldum onu da.. onu mecbur bi elektrikçiye götürcem. gitmişkende gösterge ampüllerini de değiştircem.

oğuz abi kolay gelsin inş başarıyla bitirirsin aklında soru işareti kalırsa hemen sor yardım edelim. bu arada işe başlamadan bi kaçtane 15 lik sigorta al kırmızı renk galiba. ne olur ne olmaz işi yarıda bırakmak zorunda kalmayasın.

Çevrimdışı hhyalcin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[URL=http://img248.imageshack.us/i/kapin.jpg/]

[/URL]

Arkadaşlar merkezi kilidi sonunda hallettim (sayılır :))

Hepsiburada.com siparişleri gönderiyor ve gerçekten de güzel ürünler. Yalnız tedarik süresi çok uzun sürdü. Benim 6 kalem malzemem toplamda 12 gün sonra elimde oldu. Merkezi kilit Cyclone marka  kumandalı modeli. Gayet güzel memnunum.

Yapım aşamaları;

Öncelikle ben tersten başladığımı belirteyim. Ama hiçbir şey farketmiyor. Kapı içlerine çekilen kabloları akşamüstü hallettim. 4 kapının da kablolarını çektim. Merkezi kilidin beyni sigorta kutusunun orada kalacak şekilde kabloları döşedim.
Ertesi günde kapılara girişip döşemeleri söktüm. Motorları monte ettim. Ama motorları takmak gerçekten çok uğraştırıcı. En çok vakti kapının neresine takacağımı bulmakla geçirdim diyebilirim. Onun için yukarıdaki çizim size yardımcı olacaktır. Hem motorun kolay hareket etmesi gerekiyor hem kapıya zarar vermemek gerekiyor hem de döşemeye değmemesi gerekiyor.
Yüklediğim resmi kendim çizdim. Fotoğrafları bazı teknik sorunlar nedeniyle yayınlayamıyorum. Ama bu da iş görür.
-1- ile gösterilenler merkezi kilit motorlarının kapıya göre konumu (yan ve dik olarak gösterdim),
-2- ile gösterilenler kapı içlerindeki kilitleme düğmeleri,
-3- ile gösterilenler kilitleme telleri
-4- ile gösterilen ön kapıdaki beyaz renkli bir plastik parça, bu parçayı sökmek gerekiyor, yoksa mekanizma buna değiyor ve zorlanıp çalışmıyor.

Uzun saatler sonucunda teypten de elektriği çektikten sonra ilk denemem de önler açılırken arkalar kapanıyor veya tersi oluyordu. Arka kapılara gelen iki kabloyu çapraz bağladıktan sonra da bu sorunu çözdüm. YAlnız tek bir sorunum vardı, sol arka kapı sıkışıp çalışmıyordu. Motor değilde kapının kilit mekanizması sıkışıyordu. Kumandadan araç bulmak için zaten elektrikçiye gideceğim için onuda gösterdim. W40 sıkarak bu sorunu halletti. Ancak 2 gün sonra farketttim ki sol arka kapı yine sıkışıyor ve tam kitlenmiyor. Tekrar açıp yağlamayı düşünüyorum.

Bu arada götürdüğüm elektrikçi yaptığım işi çok beğendi :).

Buradan aldığım bilgiler için sizlere özellikle Mert'e çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca Mert, kapı kilidinin sıkışması için senin aklına birşey geliyorsa yazarsan sevinirim.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2010, 15:03:50 Gönderen: hhyalcin »