škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motordan ıslık sesi gelmesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı adnanh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,
Aracım Octavia 1.2 TSI DSG. Aracım yeni(henüz 2500 km'de).
Hangi viteste olursa olsun devir 20'yi geçtiğinde motordan ıslık sesi geliyor. Genelde yokuş yukarı ve aşağı inişlerde daha iyi duyuluyor. Bu ses normal midir? Ya da sorun ne olabilir.

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adnanh;572888
Merhaba,
Aracım Octavia 1.2 TSI DSG. Aracım yeni(henüz 2500 km'de).
Hangi viteste olursa olsun devir 20'yi geçtiğinde motordan ıslık sesi geliyor. Genelde yokuş yukarı ve aşağı inişlerde daha iyi duyuluyor. Bu ses normal midir? Ya da sorun ne olabilir.

Düşündüğüm ses ise hafif kükreme gibi  ,turbodan geliyordur ,o da normal bir ses

Çevrimdışı adnanh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: icarus;572890
Düşündüğüm ses ise hafif kükreme gibi  ,turbodan geliyordur ,o da normal bir ses

Selam,
Aslında kükreme gibi değil. Devir 20'yi geçtğinde hafif ıslık şeklinde inceden duyuluyor. Özellikle yokuş yukarı devir 30'u geçtiğinde ciddi şekilde kendini belli ediyor. Ben çok önemsemedim ama arkadaş turbo'da kaçar olabilir deyince biraz şüphelendim. Bu durumun 1.2 TSI'da normal olup olmadığını merak ettim.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Turbo da kükreme sesi olmaz. Islık sesi olur.

eğer ilk turbo aracınız ise siz turbonun doluş ve dump valve den basınç boşalış sesini duyuyorsunuz demektir. Ancak bu ses seviye olarak çok az olur ve genelde dikakt etmediğiniz sürece de duyulmaz.

Ama sürekli bir şekilde sürekli ıslık sesi duyuyorsanız da turbonuz üflüyor olabilir ki bu bir sorundur.

En iyisi servise göstermeniz. Zaten max 15-20dk lık bir kontrol ile durum kesinleşir.

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;572905

eğer ilk turbo aracınız ise siz turbonun doluş ve dump valve den basınç boşalış sesini duyuyorsunuz demektir. Ancak bu ses seviye olarak çok az olur ve genelde dikakt etmediğiniz sürece de duyulmaz.

Ama sürekli bir şekilde sürekli ıslık sesi duyuyorsanız da turbonuz üflüyor olabilir ki bu bir sorundur.

En iyisi servise göstermeniz. Zaten max 15-20dk lık bir kontrol ile durum kesinleşir.

2 tane yeni superbimiz var , 2 sindede duşuk devirde hafif bir homurtu sesi var ,ıslık yok

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sonuçta bu sesler motor bloğundan geldiği için hangisinin ne sesi olduğunu ayırtetmek zor oluyor ancak homurtu sesi motor ve filtre kaynaklıdır, Turbo kaynaklı değil. Turbo dan gelen ses ıslık ve üflemeye benzer bir ses olur.

Çevrimdışı adnanh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;572905

Yanıtınız için teşekkürler.
Daha net anlatabilmek adına tekrar yazma gereği duydum.
Cam açık iken devir 20-30 arasında net şekilde sesi duyabiliyorsunuz. Cam kapalı iken ancak 30'u geçtiğinde net bir şekilde duyuluyor.
Şimdilik 2-3-4 vites geçişlerinde duydum. 6 ve 7. viteste bu sese çok dikkat etmedim doğrusu.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Aynı motora sahip Fabia TSI ve Golf TSI araçlarımda o sesi duymadım, servise danışın bence  ;)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İnsan kulağının hassasiyeti farklı olabiliyor. Eğer bu ilk turbo aracınız ise bu sese karşı duyarlı olmanız da gayet doğal çünkü atmosferik araçlarda olmayan bir ses ve insan ister istemez acaba bir sorun mu var diye düşünebiliyor.

Sesi bire bir duymadan normal mi yoksa sorun mu olduğuna karar vermek çok güç.
Ancak anlattıklarınız bana klasik turbo ıslığı gibi geliyor.

Buna rağmen yine de servise göstermenizde fayda var bence

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim aracımda 1.2 TSI 110bg bu ses bende de aracı aldığım günden beridir var. Aracım şu an 7400km de bu sesin Turbo olduğundan emin olduğum için hiç bir zaman sorgulama gereği duymadım. 1.2 TSI motor çok sessiz olduğu için turbo ıslık gibi duyuluyor. 3500-4000 devirlerde motor sesi adam akıllı duyulduğunda ancak turbo sesini bastırıyor.  Daha önceki aracım 2.0 TDI Passat da turbo sesi hiç duyulmuyordu, çünkü motor sesi turbo sesini bastırıyordu. Dizellerde turbo sesini duymanın daha güç olduğu kanısındayım.