škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Otomatik Cam Kaldırma Mekanizması...!

06navy · 14 · 13051

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu bayram başımdan geçen acı bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum;

Bayramın ilk günü kurbanı kestik geldik evin önüne, diğer arabadaki etleri indirmek için aceleyle arabayı park yerine çekip indim, sürücü tarafındaki camın açık kaldığını farkettim ve anahtarı kilide takıp çevirerek camı kapattım, cam kapandı ama en üste çıktığında tak diye bir ses duydum! şüpheyle indirdim tekrar camı (Siz bir ses duyarsanız camı olduğu gibi bırakın, aşağı yukarı sakın oynamayın) çatır çutur sesler gelmeye başladı, yukarı kaldırmaya çalıştığımda ise hiç tepki vermedi. Neyse söktüm döşemesini kapının, hoperlörün ve soketlerin takılı olduğu aliminyum bölümüde söktüm hafiften ayırıp baktım, camı kaldıran çapraz tellerden birinin takılı olduğu beyaz plastik parça kırılmış, ben aşağı yukarı hareket ettirmeye devam ettiğim için de teller makaraya ve mekanizmaya dolanmış, teller de haşat tabi. Gittim sanayiye her yer kapalı tabi, ikinci günü gittim 1 tane elektrikçi buldum bu işten anlayan ama parçaları temin edebileceğim bir yer yok, Allahtan ATA bayramın 2. günü nöbetçi servismiş gittim oraya, tellerin Fabia'da tek satılmadığını (Octavia'lar için sadece telleri satılıyo) motor hariç geri kalan mekanizmanın sacıyla birlikte tek parça satıldığını söylediler orjinali 270TL yan sanayisi varmış 150TL'ye pazarlık felan 135'e aldık artık mecbur, götürdüm ustaya taktık kurtuldum ama bayram günü baya uğraştırdı beni. Siz siz olun otomatik cam kaldırma mekanizmanızdan bir ses gelirse fazla kurcalamayın 1 tane parşayı değiştirerek kurtulabilirsiniz belki. Bu arada bayram günü fikir danışmak için Şahkan Oto'yuda aradım Serkan abinin babası sağolsun yol gösterdi, halletmemizde yardımcı oldu.

Bu arada bugün internette bakınırken aşağıdaki ilanı gördüm, satan kişi Üsküdar'da, eğer başınıza böyle bir olay gelirse tüm mekanizmayı almaktansa bu parçayı edinerek de işinizi halledebilirsiniz.

http://cgi.ebay.co.uk/SKODA-FABIA--WINDOW-REGULATOR-REPAIR-KIT-FRONT-RIGHT_W0QQitemZ180425212574QQcmdZViewItemQQimsxq20091028?IMSfp=TL091028185002r13397#ht_1142wt_936

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Geçmiş olsun, Allah kabul etsin.

Valla bu cam davası o kadar dert ki Fabialarda, fazla kullanmıyorum özellikle zaten camları :lol:

Ama abi zaten senin camlarda bi nane vardı, çok yavaş çalışıyordu. O hala devam ediyor mu?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun, Allah kabul etsin..

Kanka hep seni buluyor şu bayram günlerinde arızalar, hırsızlıklar ...:) Allah beterinden korusun..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;51708
Geçmiş olsun, Allah kabul etsin..

Kanka hep seni buluyor şu bayram günlerinde arızalar, hırsızlıklar ...:) Allah beterinden korusun..

Evet ya sorma, Ankara bana yaramıyor :hh:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim kaç kere dağıldı sayamıyorum artık genelde telin kastırılarak takıldı plastik parça kopar polonunkiler uyuyor ona octininkileri bulamayınca onu almıştık biz 20 tl ye balıkesirde hallettirdik istanbulda 50 tl alıyorlar o telin sarılı olduğu makarada kırıldı onu normalde kit olarak değişmek gerekiyormuş ama bi yerden bulup sabitlediler öylede yırttık bir kere genelde o parça kopunça tel çarpar içerde çıtır çıtır ses gelir sağa sola vurur bazende ray aşağı kayar cam küt diye içine düşer...

Zulada saklamak lazım bu tarz parçaları ama o teli germek biraz kas kuvveti istiyor neyse geçmiş olsun umarım bir daha olmaz :)

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
Allah kabul etsin , Geçmiş olsun...  babamın diğer arabasında da bir sorun var sağ cam çok yavaş kaldırıyor hatta bazen duruyor el yardımı ile kapanıyor arabada 2001 model herhalde artık mekanizma ömrünü tamamladı :D
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun Yusufum, kırılınca asagı yukarı yapmaya devam edersen tel dolanıp eziliyor, yuvarlak makara ve yuvası hasar görüyor, hiç oynamadan kırılan pasrcayı degiştirmek gerekli dedigin gibi.
Bu arada gerekli parcalar Kocaelinde Sefa Sirmen sanayinde bi amcada var,
kırılan beyaz plastik 5 tl örnegin...

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Allah kabuletsin , geçmiş olsun. her işte vardır bi hayr.

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
geçmiş olsun yusuf... :(

kurbanını allah kabul etsin...
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynısı akrabamın astrasında başımıza gelmişti  yine aynı tamda  bayram zamanı :)

bisiklet fren teli gibi mekanizma varmış içerde.  ben  tüm araçları  aşşa yukarı kızaklı tahmin ediyordum neyle karşılaşacağımı aşşa yukarı biliyorum içerde.
ben  açayım  yaparsak oh ne ala , yapmazsak  en azından  camı  kapatırız dedim :)

söktük  velhasıl   teller  falan  makaraya  dolanmış  ve  bükülmüş, kurtarmak için  çok  uğraştım  ve  camı  kapatmayı başardım.
Fakat  hala  içimdedir  akrabam  bükülen teli  benim tornavida ile  kurtarmaya çalışırken  büktüğümü  idaa etti :eek:  gerildim orda, arabadan  anlamayan birine  tornavidanın silindirik gövdesinin bisiklet fren teli  gibi esnek bir  malzemeyi hiç bir şekilde yakalayıp keskin hatla V şeklinde bükemeyeceğini anlattım değerli zamanımızı kaybederek, üstüne itinayla  sağa  sola kapı  klipslerine  zarar vermeden parça sökmeye  takmaya çalışırken  'keşke  hiç ellemeseydik  servise  gitsek belki  şimdiye  yapmışlardı'  demeye  başlaması  yokmu.. bundan sonra en yakınım olsa bile kimsenin  arabasına  dokunmamayı prensip edindim  herkesin  kaderi  kendine ..

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AhmetH;52158
aynısı akrabamın astrasında başımıza gelmişti  yine aynı tamda  bayram zamanı :)

bisiklet fren teli gibi mekanizma varmış içerde.  ben  tüm araçları  aşşa yukarı kızaklı tahmin ediyordum neyle karşılaşacağımı aşşa yukarı biliyorum içerde.
ben  açayım  yaparsak oh ne ala , yapmazsak  en azından  camı  kapatırız dedim :)

söktük  velhasıl   teller  falan  makaraya  dolanmış  ve  bükülmüş, kurtarmak için  çok  uğraştım  ve  camı  kapatmayı başardım.
Fakat  hala  içimdedir  akrabam  bükülen teli  benim tornavida ile  kurtarmaya çalışırken  büktüğümü  idaa etti :eek:  gerildim orda, arabadan  anlamayan birine  tornavidanın silindirik gövdesinin bisiklet fren teli  gibi esnek bir  malzemeyi hiç bir şekilde yakalayıp keskin hatla V şeklinde bükemeyeceğini anlattım değerli zamanımızı kaybederek, üstüne itinayla  sağa  sola kapı  klipslerine  zarar vermeden parça sökmeye  takmaya çalışırken  'keşke  hiç ellemeseydik  servise  gitsek belki  şimdiye  yapmışlardı'  demeye  başlaması  yokmu.. bundan sonra en yakınım olsa bile kimsenin  arabasına  dokunmamayı prensip edindim  herkesin  kaderi  kendine ..

En can alıcı nokta...:boks:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
zaten bu araba işlerinde hep başıma gelmiştir bozuk birşeyi kurcalarsan ya istediğini kolay kolay yapamazsın yada parça iyice bozulur.

o yüzden artık tamir işlerinde, demontajlarda falan genelde arızalı yer neresiymiş diye bakmak için açıyorum açık bırakıp doğru yedek parça almaya :kiki:

misal bakın geçen sene ;

Çevrimdışı by wodoo

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.wjktuning.com
Geçiş olsun..

gerçektende bayram günü böyle bi olay yaşayıpta açık parçacı aramak çok sinir edici bi durum..
Çok bildimlik yaparsan, çok düşmüşlük yaşarsan.. Yok derdimlik yaparsan, dert görünce saparsın..