škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Alt takımdan gelen lıkır lıkır sallanma sesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enginman01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba 2017 85.000 km superb style aracımda 1 ay önce aldığımdan bu yana duyduğum bir ses mevcut lakin nedenini bulmadım.
Kronik olan gıcırtı sesi değil.
Şanzımandan gelen şakırtı sesi değil.
Büyük çukur ve tümseklerden geçerken herhangi bir sorun yaşamazken küçük yol bozukluklarında alttan sallanmaya benzeyen bir lokur lokur lokur diye bir ses geliyor bunu direksiyonda açı varken direksiyonda da hissedebilirken düz giderken aracın ön iki lastikte birden yaşanan bir durum olduğunu algılayabiliyorsunuz. Ama direksiyonda hissedemiyorsunuz.
Daha önce 2015 octavia 2014 passat ve 2015 golf kullandım alt takımdaki. Kronik gıcırtı ya şanzıman sesine hakimim bu nedenle bu sesin o seslerden olmadığına eminim. Özel bir servise götürdüm alt takım kontrolü yaptırdım heryerine levye ile baktılar birşey bulmadadılar. Alttan gelen sallamaya benzer sesi muayene istasyonunda yada expertizde amartisör titreşim testindeki sesi size hatırlatırlatayım oradaki sese benzer bir ses mevcut sizce ne olabilir başına gelen varmı. Beni ciddi anlamda araçtan soğutan bir durum bu. Bu sorunu çözemezsem korkarım aracını satacağım. Okadar takmış durumdayım. Bir iki fikrim var ama sizleri o konuya odaklamamak için düşüncelerimi tekrar sizlerle paylaşacağım.

Çevrimdışı quiet50

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Enginman01;656873
Arkadaşlar merhaba 2017 85.000 km superb style aracımda 1 ay önce aldığımdan bu yana duyduğum bir ses mevcut lakin nedenini bulmadım.
Kronik olan gıcırtı sesi değil.
Şanzımandan gelen şakırtı sesi değil.
Büyük çukur ve tümseklerden geçerken herhangi bir sorun yaşamazken küçük yol bozukluklarında alttan sallanmaya benzeyen bir lokur lokur lokur diye bir ses geliyor bunu direksiyonda açı varken direksiyonda da hissedebilirken düz giderken aracın ön iki lastikte birden yaşanan bir durum olduğunu algılayabiliyorsunuz. Ama direksiyonda hissedemiyorsunuz.
Daha önce 2015 octavia 2014 passat ve 2015 golf kullandım alt takımdaki. Kronik gıcırtı ya şanzıman sesine hakimim bu nedenle bu sesin o seslerden olmadığına eminim. Özel bir servise götürdüm alt takım kontrolü yaptırdım heryerine levye ile baktılar birşey bulmadadılar. Alttan gelen sallamaya benzer sesi muayene istasyonunda yada expertizde amartisör titreşim testindeki sesi size hatırlatırlatayım oradaki sese benzer bir ses mevcut sizce ne olabilir başına gelen varmı. Beni ciddi anlamda araçtan soğutan bir durum bu. Bu sorunu çözemezsem korkarım aracını satacağım. Okadar takmış durumdayım. Bir iki fikrim var ama sizleri o konuya odaklamamak için düşüncelerimi tekrar sizlerle paylaşacağım.

merhaba opel corsa dan buna benzer bir ses geliyordu alt takımı komple değiştirdim geçmedi en son direksiyon kutusunu değiştiler kesildi muhtemelen sizinki de kutudan olabilir.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Engin bey, videoya çekseydiniz keşke. Bahsettiğiniz ses amortisörlerle alakalı geliyor olabilir mi? Patlak olsa zaten belli eder kendini ama amortisör kule bağlantılarıyla alakalı bir şey mi acaba?

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sevgili Adasim,
Benim de arac ici seslere karsi allerjim var ve ayni tarz bir ses bende de olustu...
Sofor koltugunda iken sag kapidan geldigini sandiginiz sesin, yolcu koltugunda otururken aslinda on taraftan geldigini farkediyorsunuz. Bendeki ziriltili sesin, en sonunda tavan gozluk cebine koydugum gozluk kılıfının fermuarindan geldigini serviste bulmamiz uzun zaman aldi. Insan ihtimal vermiyor ama, bendeki sinir bozucu zirilti boyle giderildi.
Bu arastirmalar sirasinda, bazi seslerin nerelerden gelebilecegi konusunda da ihtisas yaptim. Mesela, motor bolumunun sofor tarafinda bulunan havalandirma/sogutma kontrol devreleri ve borularinin (ki; bunlar kabin on duvarina yapisik gibi...) birbirlerine degerek ses yaptigi, motor bolgesinde zamanla gevseyen bazi kucuk elektronik devre kutucuklarinin bu tur sesleri kabin icinde ses yaptigi gibi... Bunlari bir gozden gecirmenizde ve bu tur yapisik kutucuklar/borular arasina sunger, kopuk gibi malzemeler sikistirarak denemenizde fayda var...
Konu alt takimlar degilse, boyle bir durum olasiligi yuksektir.
Lakirtisiz, ziriltisiz surusler dilegiyle...
Sevgiler
Engin Tunçay

Çevrimdışı Enginman01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yorumlarınız için teşekkür ediyorum benim düşüncem direksiyon kutusu ve amortisör üzerinde yoğunlaşıyor ama ağırlıklı olarak amortisör kısmındayım çünkü gelen titreşim sanki bir Yay üzerine bağlı ve yaylanarak gelen bir ses başka bir özel servise götürdüm onlarda çözemedi en son yetkili serviste de baktıracağım ve çözülmezse üzülerek aracını satacağım çünkü ciddi anlamda bu his beni rahatsız ediyor. Çok isterdim başka bir superb i kullanarak tecrübe etmeyi çünkü aracın karakteristik alt takım tepkisi bu ise boşa aracımı satmış olacağım.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı TuRKSySTeM

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yakıt borularını yalıtım yaptırmayı da deneyin, ama ilk ihtimal direksiyon kutusu gibi görünüyor. Yakıt hortumları tahminim yolcu tarafı ön koltuk ve arkasındaki koltuk altından geçiyor, bununla ilgili bir video izlemiştim, usta nokta atışı çözmüştü.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı uğurrr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
benzer şikayet bendede vardı 2015 superb fren kaliperlerini tutan pimin lastikleri ezilmiş kaliper sallanıyordu tornada yerni oring taktırarak çözmüştüm bi baktırın derim :D

Çevrimdışı Enginman01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: uğurrr;656939
benzer şikayet bendede vardı 2015 superb fren kaliperlerini tutan pimin lastikleri ezilmiş kaliper sallanıyordu tornada yerni oring taktırarak çözmüştüm bi baktırın derim :D
Bugün bir alt takım ustasına gittim kaliperlerer boşluk var dedi birde direksiyon kutusundan ses geldiğini söyledi sizdeki kaliper sesi metal sallantı sesi gibimiydi daha yok bir ses miydi üstad

Çevrimdışı uğurrr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Enginman01;657129
Bugün bir alt takım ustasına gittim kaliperlerer boşluk var dedi birde direksiyon kutusundan ses geldiğini söyledi sizdeki kaliper sesi metal sallantı sesi gibimiydi daha yok bir ses miydi üstad

kaliper sesiydi yaptırdım ses kesildi fakat 6 ay gibi bir süre oldu yine gelmeye başladı yaptırın çok maliyetli bişey değil zaten bende tekrar yaptıracam bende saygılar.