škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rölantide Enteresan Tüketim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı boşa aldığımızda 5-10 litre anlık tüketimi görüyorum aslında aracın hızına göre değişiyor gaz pedalıba basmıyorum tabiki :)) boşa aldığımız an 0,5 litre tüketmesi gerekmez mi? Sadece araç tamamen durduğunda rölantide anlık tüketim 0,5 litre oluyor. Bana çok saçma geldi. Boşa aldığımda 5-10 litre göstermesi, böyle bir durum olsa devir saati sabit kalmaz, ki buna rağmen yol bilgisayarı gerçek tüketimi eksik görüyor ve 10 litre altında benzin alınca gösterge çok yavaş yukarı çıkıyor.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araba hateket halindeyken boşa aldığınızda l/100 km cinsinden  ölçer.Dururken L/saat cinsinden.Hızınıza bağlı dediğiniz gibi göstermesi normal.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı 06lkn66

• Sales Advisör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hareket halinde boşa almaktansa bi üst vitese atıp ayağınızı gazdan çekmek daha mantıklı o zaman anlıkta 0.0l/100km yazıyo.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurcnplt;549467
Araba hateket halindeyken boşa aldığınızda l/100 km cinsinden  ölçer.Dururken L/saat cinsinden.Hızınıza bağlı dediğiniz gibi göstermesi normal.

Bilgi için teşekkür ederim. Öyleyse sorun yok demektir.
Sorum viteste mi yoksa boşta mı çok yakar değil o mantığı biliyorum fakat bazen ışıklarda boşa almak gaz vermeden daha çok yol gitmemizi sağlıyor. Motor fren yaptığı için mesafe uzun ve duracağınız yer belli ise biryerden sonra boşa alıp ilerlemek daha mantıklı oluyor tükerim açısından bunun haricinde viteste gitmek tabiki tüketimi 0 lıyor :)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;549535
Bilgi için teşekkür ederim. Öyleyse sorun yok demektir.
Sorum viteste mi yoksa boşta mı çok yakar değil o mantığı biliyorum fakat bazen ışıklarda boşa almak gaz vermeden daha çok yol gitmemizi sağlıyor. Motor fren yaptığı için mesafe uzun ve duracağınız yer belli ise biryerden sonra boşa alıp ilerlemek daha mantıklı oluyor tükerim açısından bunun haricinde viteste gitmek tabiki tüketimi 0 lıyor :)
Düz mantık bakınca, rampada boşa alınca rölantide 0,5lt/100km değerinin görülmesi lazım ancak elektrohidrolik direksiyon, klima,...vs. elektrikli cihazların kullanımı nedeniyle aküye yük bindikçe ECU rölanti devrini yükseltmiyor ancak sabit tutabilmek için fazladan yakıt yakmaya başlıyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;549544
Düz mantık bakınca, rampada boşa alınca rölantide 0,5lt/100km değerinin görülmesi lazım ancak elektrohidrolik direksiyon, klima,...vs. elektrikli cihazların kullanımı nedeniyle aküye yük bindikçe ECU rölanti devrini yükseltmiyor ancak sabit tutabilmek için fazladan yakıt yakmaya başlıyor.

Hayır hocam öyle değil arkadaşın dediği gibi sistem araç giderken 100 km üzerinden araç dururken bir saat üzerinden gösteriyor.
Örneğin 10 km hız ile 100 km yi 10 saatte gidersiniz ve sistem size anlık olarak  10*0,5=5 lt tüketirsin diyor yani yakıt akışında pek bir değişim olmuyor olay hesaplama stiliymiş.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hareketsiz durumda birim lt/ saat olup, 1 saatte rölatide hareketsizken yarım litre yakarım diyor...rölantide çalışırken ne kadar hızlıysa km başına düşen yakıt miktarı o kadar düşer ve durmaya yakın hızda sabit rölantide km ye düşen ltre miktarı iyice artar, kural bu...rölanti yerine viteste inildiğinde ise cut off sistemli araçlara özel olarak 00 litre/100 km değeri çıkar... Fiat arabalarında bu değer 2,0 lt/100 km...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;549578
Hareketsiz durumda birim lt/ saat olup, 1 saatte rölatide hareketsizken yarım litre yakarım diyor...rölantide çalışırken ne kadar hızlıysa km başına düşen yakıt miktarı o kadar düşer ve durmaya yakın hızda sabit rölantide km ye düşen ltre miktarı iyice artar, kural bu...rölanti yerine viteste inildiğinde ise cut off sistemli araçlara özel olarak 00 litre/100 km değeri çıkar... Fiat arabalarında bu değer 2,0 lt/100 km...

Olay anlaşıldı zaten hocam 2. Mesajı yazan arkadaş sağolsun. Ben Uğur Bey e cevaben 0 dan örnek verdim ki büyük ihtimalle benim sorumu yanlış anlamıştı.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;549571
Hayır hocam öyle değil arkadaşın dediği gibi sistem araç giderken 100 km üzerinden araç dururken bir saat üzerinden gösteriyor.
Örneğin 10 km hız ile 100 km yi 10 saatte gidersiniz ve sistem size anlık olarak  10*0,5=5 lt tüketirsin diyor yani yakıt akışında pek bir değişim olmuyor olay hesaplama stiliymiş.
10km/s değil 2km/s' deyken bile tüm VAG araçlarda tüketim başlıyordu 10-20-5-7-28 diye gezinmeye.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!