škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sorun nedir ? Turbo lag ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar selamlar, geçen gün iş çıkışımda zemin kat otoparkdan çıkarken rahat rahat tırmanabileceği çok kısa dik bir yokuşda 1.vites ve ayağım debriajdan çekik konumda gaza hafif dokundum tepkimeyi algılayamadı,avans vurarak rolantide çıkmaya zorladı,bir anda tekrar kaldırma konumu yaptım rahat rahat cıktı.

Yani anlatmak istediğim araba soğukken tırmanabileceği yokuşda,(gaz pedalına çok basma konumu dışında) hafif gaz verişimi anlamıyor avans vurarak tırmanıcakken ben tekrar kaldırma konumunu getirip gaza biraz fazla basıyorum o zaman çıkıyor.

Her zaman yapmıyor bunu. Çok nadir. Tabi motor sıcakken hiç yapmadı.
-------------------------------------------------

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motor soğuk olduğunda,hele ki düşük devirle çalışan dizel motorlarda gaza biraz daha fazla basarak kalkış yapmak gerekiyor. Büyük ihtimalle de kompresör olmadığı için yeterince kaliteli karışım olmadı,bu yüzdende bayıldı araç,zaten tekrar debriyaj gaz yapınca toparladıysa sıkıntı yok :)

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
motor turbolu ise belli bir noktaya gelinceye kadar devreye girmez. ve dizel motorlar yokuş yukarı hangi eğimde olursa olsun benzinliye göre biraz daha fazla gaz ister. yoksa bayılma yapar hatta stop eder. tabi depodaki yakıtın yokuş yukarı çıkarken geriye kaçmasıda eğer azsa etki ediyor.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim arabada da 4 senedir oluyor o.Her şey normal:) Araba gaz yemiyor o an gaza sonuna kadar bassanda abi araba yemiyor gazı.Tekrar kavratmak gerekli.Yani biraz gaz vermek şart.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O dediğin durum çoğu arabada oluyor aynısını bende yaşıyorum.Dik rampalarda kalkarken avans vuruyor taktik olarakda ilk kavramada avansı duyduğunda yarım debriyaj biraz fazla gazla alır başını gider :)

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Oh be :) Çok sağolun. İçim rahatladı. Motor konusunda çok titizim,ufak bir sorunda canım sıkılıyor iyiki sormuşum. Teşekkürler :)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ohoo fabito o,kolay kolay yolda bırakmaz adamı :D

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ama bugüne kadar yapmadığı bir şeyi yeni yapmaya başlamış ise takip et derim  ;)

Zira anlatımında daha önce aynı yeri kolayca sarsıntısız çıktığını yazmışsın, sonradan nazlanma başlamış di mi...

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;412919
Ama bugüne kadar yapmadığı bir şeyi yeni yapmaya başlamış ise takip et derim  ;)

Zira anlatımında daha önce aynı yeri kolayca sarsıntısız çıktığını yazmışsın, sonradan nazlanma başlamış di mi...

Abi bahsettiği yerden bende defalarca çıktım arabayı yıkatmaya falan gittiğimde,çok dik bir rampa,o nedenle devirsiz ilerlerken çıkmaya başladığında bir anda gaza abanınca yığılıyor araba,tekrar kavratmak gerekiyor şanzımana,o zaman yakalıyor sıkıntı olmuyor..

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;412920
Abi bahsettiği yerden bende defalarca çıktım arabayı yıkatmaya falan gittiğimde,çok dik bir rampa,o nedenle devirsiz ilerlerken çıkmaya başladığında bir anda gaza abanınca yığılıyor araba,tekrar kavratmak gerekiyor şanzımana,o zaman yakalıyor sıkıntı olmuyor..

Anlaşılan Gökçenin yorgun bir zamanına denk gelmiş :D

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen Can'ın dediği gibi. Önceleride yapıyordu da dikkate almıyordum. Geçen gün olunca kafama takıldı sizlere sorarım dedim.

Aynen Kadir akşamları fena yorgun oluyorum,birde temiz temiz giyinince rahatlama hissi oluyor eve gidince uyuma mod: on :D

Ugur A.

• Ziyaretçi
1. vites isterken 2. viteste gitsin diye zorlayınca Fiesta da öyle yapmaya niyetleniyor ancak tam olarak yapamıyor zira hemen stop ediyor.:D Kaç kere yolun ortasında bıraktı beni adi.:D

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: gokcen59;412893
Arkadaşlar selamlar, geçen gün iş çıkışımda zemin kat otoparkdan çıkarken rahat rahat tırmanabileceği çok kısa dik bir yokuşda 1.vites ve ayağım debriajdan çekik konumda gaza hafif dokundum tepkimeyi algılayamadı,avans vurarak rolantide çıkmaya zorladı,bir anda tekrar kaldırma konumu yaptım rahat rahat cıktı.

Yani anlatmak istediğim araba soğukken tırmanabileceği yokuşda,(gaz pedalına çok basma konumu dışında) hafif gaz verişimi anlamıyor avans vurarak tırmanıcakken ben tekrar kaldırma konumunu getirip gaza biraz fazla basıyorum o zaman çıkıyor.

Her zaman yapmıyor bunu. Çok nadir. Tabi motor sıcakken hiç yapmadı.

Benim eşşek gibi çeken Cerato'da bile başıma gelmişti. Eskişehir'de otopark çıkışına devirsiz girince yimedi :D Senin gibi yaptıydım...

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tüplü arabada böyle durum yaşanmaz. nasıl olsa çıkmaz diye abanıyorum yokuşa :D

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;413025
Benim eşşek gibi çeken Cerato'da bile başıma gelmişti. Eskişehir'de otopark çıkışına devirsiz girince yimedi :D Senin gibi yaptıydım...

O bir an, Allah Allah ! ? modu çok güzel :lol::lol: