škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia lastik önerisi ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabiamın lastiklerini değiştirmeye karar verdim ancak marka konusunda bir karar veremedim .. Ufaktan bir araştırma yaptım yokohama kaliteli , yumuşak , yol tutuşu ve konforu iyi ve sessiz bi lastik ancak fiyatıda aynı doğrultuda,  kdv dahil 196 TL gibi bir rakam ... Bilirsinizki fabiaların süspansiyonları ve aerodinamiği serttir . O yüzden yumuşak , sessiz, konforlu ve yol tutuşu iyi olan lastik önerilerinizi belirtmenizi isterim .. Herkese iyi günler dilerim...

Diğer lastikler hakkındaki araştırmalarım sonucu ;
Michelin energy saver  : kaliteli ancak yanak inceliği sonucu kot kırma ve balon yapma gibi bir sıkıntısı var ..
Bridgestone : Çok dayanıklı uzun ömürlü , fazlaca yol sesi alıyor ...
Goodyear : Pek fazla kullanılmayan 4x4 ler için ideal lastik üreten bir firma ancak bizim araçlar için pek tavsiye edilmiyor ..
Kumho : Ucuz olduğu için tutulan orta halli bir lastik pek konfor aramamak lazım ..
Hankook: Kullananların gayet memnun olduğu ancak ömrünün kısa olduğu söyleniyor ..
Yokohama: Uzun ömürlü , yakıt tasarrufu sağlayan konforlu ve sessiz ( c drive )
Lassa : İmpetus için sağlam ancak yol tutuşunun pek kaliteli olmadığı söyleniyor ...
Petlas : 20 000 km sonra sertleştiği ve frenlemelerde kızaklama yaptığı çokça şikayet konusu ...

Not : araştırdığım lastikler 185- 60/65- r 14 ebatlar içindir
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2014, 18:30:22 Gönderen: laswidow »

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: laswidow;463491
Fabiamın lastiklerini değiştirmeye karar verdim ancak marka konusunda bir karar veremedim .. Ufaktan bir araştırma yaptım yokohama kaliteli , yumuşak , yol tutuşu ve konforu iyi ve sessiz bi lastik ancak fiyatıda aynı doğrultuda,  kdv dahil 196 TL gibi bir rakam ... Bilirsinizki fabiaların süspansiyonları ve aerodinamiği serttir . O yüzden yumuşak , sessiz, konforlu ve yol tutuşu iyi olan lastik önerilerinizi belirtmenizi isterim .. Herkese iyi günler dilerim...

Michelin energy saver  : kaliteli ancak yanak inceliği sonucu kot kırma ve balon yapma gibi bir sıkıntısı var ..
Goodyear : Pek fazla kullanılmayan 4x4 ler için ideal lastik üreten bir firma ancak bizim araçlar için pek tavsiye edilmiyor ..
Kumho : Ucuz olduğu için tutulan orta halli bir lastik pek konfor aramamak lazım ..
Hankook: Kullananların gayet memnun olduğu ancak ömrünün kısa olduğu söyleniyor ..
Lassa : İmpetus için sağlam ancak yol tutuşunun pek kaliteli olmadığı söyleniyor ...
Petlas : 20 000 km sonra sertleştiği ve frenlemelerde kızaklama yaptığı çokça şikayet konusu ...

Bu listede bir tek Good Year dikkatimi çekti,iu an fiyatına göre en iyi lastikleri üreten firmadır kendisi. Passatta 235/45/17 Good Year Eagle F1 Asymetric 2 var,inanılmaz iyi bir lastik. Michelin-Good Year araısndan kesinlikle Good Year seçilmeli. Her ikisinide aktif olarak kullanan biri olarak söylüyorum bunu..

Yokohama falan bizim yollarımız için pek iş yapmaz. Ayrıca lastik mrkalarına değil modellerine odaklanmanızı öneririm. Düşündüğünüz modellerin internet sitelerinde etiket değerlerinin olduğu bir kısım vardır. O kısımda 70 desibel altı ses şiddeti olan,kuru ve ıslakta yol tutuşu E sınıfını geçmeyen lastikleri tercih ederseniz sıkıntı yaşamazsınız. Falken markasına da bakmanızı öneririm..

Kliksada bu aralar güzel kampanyalar var. Çok uyguna lastikler mevcut,

http://www.kliksa.com/urun/goodyear-185-60-r14-82h-efficientgrip-oto-lastigi/902028154

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: laswidow;463491

@laswidow,
KUMHO' ya haksızlık etmişsiniz. Yeni açılan bir topikte verdiğim cevabı aynen aşağıya alıyorum. Yıllık yaptığınız km' ye göre durumunuzu değerlendirirsiniz.
Lastik konusu tamamen yılda yaptığınız km ile ilgili, Bu işte tecrübeli lastikçilerin ortak görüşü şu:
Aracı yatırıyor yılda 5-7.000 km yapıyorsanız yada ticari amaçlı  kullanıyor yılda 30-40.000 km yapıyorsanız pahalı lastik almak resmen  parayı sokağa atmak demektir diyorlar. Ben fabiadan örnek verirsem ilk  aldığım yıl üzerinde BARUM ile gelmişti. İlk yıl 16.000 km yaptım ve 2.  yıl içinde lastiklerin sertleştiğini ve kızakladığını farkettim Kumho  SOLUS kH 15 ile değiştirdim ilk 4 sene yumuşaklığında bir değişiklik  olmadı ve 35.000 km' ye kadar geldik. Geçen sene sertleşmeye başladı ve  bu sene adeta bidon plastiği gibi oldu tam 7 senenin sonunda ve ufak  ufak çatlaklar oluşmaya başladı km 43.400 km de ve dün sabah  değiştirdim. Uzun bir araştırma sonucunda F/P olarak yine kumho ön plana  çıktı. Bu defa Kumho ecowing ESO1 KH27 taktırdım. 1 eylül 2012  tarihinden itibaren AB/1222/2009 numaralı yeni lastik etiketleme  yönetmeliği ile araç lastiklerinin standartlaşan bu lastiğin etiketide  aşağıda:
İşaretlerin anlamıda şöyle:

1-Yakıt tasarrufu
Yakıt  tasarrufu esasen araca ve yol şartlarına bağlıdır. A sınıfı  lastikle G  sınıfı lastık kıyaslandığında aracın tüm donanımında %7,5  oranında  aşınma azalımı mümkündür. Ticari taşıtlarda bu oran daha  yüksek  olabilir.
Örneğin (Hususi araç lastikleri)

06,6 Litrelik bir yakıt tüketimde 100 km daha fazla (D sınıfı hariç.)
A'dan (en fazla tasarruf)
G'ye kadar (en az tasarruf)

2-Islak yol tutuşu:
Etki  derecesi esasen araca ve yol şartlarına bağlıdır. Tam fren  durumunda  durma mesafesi A sınfı lastiğe sahip aracın tüm donanımında G  sınfı  lastiğe kıyasla % 30'a kadar kısalabilir. %80 hıza sahip normal  bir  araçta orta derecede uygun bir yol üzerinde durma mesafesi 18  metreye  kadar kısalabilir.
Örneğin (otomobil lastiği)

durma mesafesi 80 > 0 km
(D ve G sınıfı devre dışıdır.)
F sınfından (en uzun durma mesafesi)
A sınıfına kadar(en kısa durma mesafesi)

3- Harici dönme gürültüsü:
Lastiklerin harici dönme gürültü değeri desibel olarak  verilmiştir.  Bunun yanında aracın iç kısmındaki gürültüyle lastiklerin  harici dönme  gürültüsünün kontrol edilmesine çok dikkat edilir.
                                               Üç siyah çigi şeklindeki sembol, lastiklerin harici   dönme gürültüsü 2016'dan itibaren geçerli olan Avrupa Birliği-sınır   değerine uygun olduğu anlamına gelir.

İki siyah çizgi, lastiğin harici dönme gürültüsü   2016'dan itibaren geçerli olan Avrupa Birliği- sınır değerine uygun   olduğunu ya da 3 dB' nin altına kadar indiğini gösterir.

Bir siyah çizgi, lastiğin harici dönme gürültüsü   2016'dan itibaren geçerli olan Avrupa Birliği-sınır değerinin 3dB'den   daha gerisinde olduğunu gösterir.

Bu lastikteki ECO kısaltmasına aldanmayın. "O" harfi içinde gördüğünüz  gibi çiçek var. Çevreci anlamında. Diğer sınıflandırmalar da "B" Çok iyi  anlamında (A=Mükemmel). Zaten arabaya takılınca asfalt sesi kesildi  adeta "sıfır", içerden ancak motor mırıltısı duyuluyor. Araç kaymayı  unuttu, frenlere asılınca eski lastiklere göre abs işlemez oldu  resmen.Kuru zeminde abs' yi  denedim tam köklememde abs ancak devreye  girdi, eski lastiklerle en ufak frende küt küt  vuruyordu ve araç  kayıyordu, şimdi  adeta yığılıyor, frenlere tepki, asfalta uyum müthiş.  Sadece şu an oldukça az bir balans sıkıntısı var bir 700-1000 km sonra  lastikler otursun tekrar balans isteyebilir.
Özellikle bu lastiği tavsiye ederim. Şu anki piyasaya göre tam bir F/P  lastik. Fiyatıda 125-140 TL arası bayilerde satılıyor. 5-9 taksit karta  göre yapılıyor. Benimki Maximum' du 5 taksit oldu.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam verdiğiniz  bilgiler için öncelikle teşekkür ederim ..  Fabia 1 gurubunu düzenleyici arkadaştan konuyu öncelikli konular arasına almasını isterim  zira internette çok araştırmama rağmen fabia 1 için lastik önerisinde bulunan pek bir yer bulamadım.. Önermiş olduğunuz lastiği listeme yazdım çok teşekkür ediyorum .. Haftasonuna kadar sağlam bir araştırma yapıp bunlardan birini taktıracağım ..

Listem şu şekilde oldu
Yokohama C Drive
Michelin Energy saver
Kumho ecowing kh27
Bridgestone Turanza er300

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
er300 kaliteli ama bizim araçlar için gürültülü bir lastik olacaktır. michelin ise konuşmaya gerek yok ne kadar bizim yollarımıza uygun değil densede kaliteli ve şehir lastiğidir. bunlara ek olarak nokian line ve contipremiumcontact 5 i de araştırmanızı tavsiye ederim. birkaç aydır tüm bu lastikleri araştırdım hepsi için bir şikayet söz konusu kafanıza hangisi yatarsa onu taktırın. aralarında  çok büyük fark olmayacaktır. bu grupta nokian biraz hafif kalsada denemeye değer bence.. unutmadan goodyear effentgrip ama performance serisine bakınız eski seri pek iyi değil anladığım kadarıyla.
ben contiyi seçtim yarın takılacak ama bugün hepsiburadadaki nokian line da kaldı aklım. çünkü nokian için pek şikayet yok tabi kullanıcı orantılı bu şikayetler fakat şikayet görmekte insanın içini huzursuz ediyor. conti balon yapıyor kızaklıyor demişler ama aynısı michelin içinde geçerli. artık şikayetleri takmamaya çalışıyorum. bu 5 lastikte sorun çıkacağını pek düşünmüyorum.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;463725
er300 kaliteli ama bizim araçlar için gürültülü bir lastik olacaktır. michelin ise konuşmaya gerek yok ne kadar bizim yollarımıza uygun değil densede kaliteli ve şehir lastiğidir. bunlara ek olarak nokian line ve contipremiumcontact 5 i de araştırmanızı tavsiye ederim. birkaç aydır tüm bu lastikleri araştırdım hepsi için bir şikayet söz konusu kafanıza hangisi yatarsa onu taktırın. aralarında  çok büyük fark olmayacaktır. bu grupta nokian biraz hafif kalsada denemeye değer bence.. unutmadan goodyear effentgrip ama performance serisine bakınız eski seri pek iyi değil anladığım kadarıyla.
ben contiyi seçtim yarın takılacak ama bugün hepsiburadadaki nokian line da kaldı aklım. çünkü nokian için pek şikayet yok tabi kullanıcı orantılı bu şikayetler fakat şikayet görmekte insanın içini huzursuz ediyor. conti balon yapıyor kızaklıyor demişler ama aynısı michelin içinde geçerli. artık şikayetleri takmamaya çalışıyorum. bu 5 lastikte sorun çıkacağını pek düşünmüyorum.

Nokian sessizliği ve konforuyla meşhur ancak fiyatıda bir o kadar fazla .. Michelin için yapılan tüm tartışmalara baktım hemen hemen .. Yaz sıcağında frenleme ve virajlarda kabiliyetinin bittiği söyleniyor , tabiri yerinde ise market poşeti gibi kayıyor diyenler bile olmuş .  
Bu arada taktıracağınız lastik hakkında kullanıp durumunu ve yorumunu yaparsanız memnun olurum ...

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim ebatta nokian line, contidende michelin ve goodyeardan da daha ucuz 30-40 tl kadar yani güzel bir alternatif. lastikler takıldığında paylaşırım hocam.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ilk izlenimlerim ses konusunda bariz bir fark yok zaten kışlıkların nokian dı yani sessiz bir    
lastikti. ses konusunda artış yok belki biraz azaldı ama pekte bi fark yok. lastikleri biraz zorladım freni kökledim ve sonuç abs devrede ama nokianlara göre fren mesafesi çok iyi. ve en iyi yanı direksiyon ve fren hafifledi yol tutuşu mükemmel resmen yapışıyor. araba gerçekten rahatladı kendi gibi yumuşattı aracıda :) sürüş zevki arttı. ayrıca bu izlenimim 10 km de yapıldı çok sağlıklı değil. ayrıca araçta 1,5 yıllık nokian wrd3 kışlık lastik vardı. conti lastikler 8. hafta 2014 nijerya üretimi. 4 lastik 950 tl gibi tuzlu bir rakama denk gelsede lastikçiminde dediği gibi lastiğin mercedesi takılmış oldu. ebat 195 55 15. nokian line da aklım kaldı halbuki 115 tl daha hesaplıydı :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence en iyi lastik en yumuşak ve en sessiz lastiktir, bu özelliklerde bir de ucuzunu bulursam daha iyisi yok...
geçen yaz 525 liraya 185 60 14 Lassa impetus revo2 aldım...
aceleye geldiği için yumuşaklığına, sessizliğine fiyatına bakmadım ama fiyatı dışında memnun kaldım...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;463763
ilk izlenimlerim ses konusunda bariz bir fark yok zaten kışlıkların nokian dı yani sessiz bir    
lastikti. ses konusunda artış yok belki biraz azaldı ama pekte bi fark yok. lastikleri biraz zorladım freni kökledim ve sonuç abs devrede ama nokianlara göre fren mesafesi çok iyi. ve en iyi yanı direksiyon ve fren hafifledi yol tutuşu mükemmel resmen yapışıyor. araba gerçekten rahatladı kendi gibi yumuşattı aracıda :) sürüş zevki arttı. ayrıca bu izlenimim 10 km de yapıldı çok sağlıklı değil. ayrıca araçta 1,5 yıllık nokian wrd3 kışlık lastik vardı. conti lastikler 8. hafta 2014 nijerya üretimi. 4 lastik 950 tl gibi tuzlu bir rakama denk gelsede lastikçiminde dediği gibi lastiğin mercedesi takılmış oldu. ebat 195 55 15. nokian line da aklım kaldı halbuki 115 tl daha hesaplıydı :)

Hayırlı ola inşallah .. Kumhonun ecowing hk27 lastiğini biraz araştırdım kullananlar gayet memnun testleride gayet güzel sonuçlar vermiş. Listemin üst sıralarında  bir kademe daha yükseldi. Ayrıca Michelin i eledim.. Bu gün bir kaç lastikci gezdim, çok şikayet aldığı söyleniyor, lastik bayilerinin geneli hankook ve kumho yu tavsiye ediyor .. Ama aklım Yokohamada...

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: laswidow;463780
Hayırlı ola inşallah .. Kumhonun ecowing hk27 lastiğini biraz araştırdım kullananlar gayet memnun testleride gayet güzel sonuçlar vermiş. Listemin üst sıralarında  bir kademe daha yükseldi. Ayrıca Michelin i eledim.. Bu gün bir kaç lastikci gezdim, çok şikayet aldığı söyleniyor, lastik bayilerinin geneli hankook ve kumho yu tavsiye ediyor .. Ama aklım Yokohamada...

Sağolun..
Kumho kh27 nin metini bende duydum ama istediğim ebatta internette bulamadım. Fiyatı uygunsa neden olmasın. Bu arada bir iki entry geride bir arkadaş yılda 5-7 bin km yapıyorsanız para çöpe gider demiş. Kesinlikle katılmıyorum tek katıldığım nokta ticari düşünce tarzı ama birde can taşıdığınızı düşünün eminim bu düşünceden vazgeçersiniz. Ufak bir örnek vereyim yılda 5000 km yapan biri hiç mi ani fren ihtiyacı duymayacak. Km ye göre lastik seçtiği için duramazsa ne olacak. Tabiki imkanlar dahilinde lastik alacaktır fakat 30 bin lira ve üstü araçlarda çin malı lastik görme mantığını anlamıyorum.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;463783
Sağolun..
Kumho kh27 nin metini bende duydum ama istediğim ebatta internette bulamadım. Fiyatı uygunsa neden olmasın. Bu arada bir iki entry geride bir arkadaş yılda 5-7 bin km yapıyorsanız para çöpe gider demiş. Kesinlikle katılmıyorum tek katıldığım nokta ticari düşünce tarzı ama birde can taşıdığınızı düşünün eminim bu düşünceden vazgeçersiniz. Ufak bir örnek vereyim yılda 5000 km yapan biri hiç mi ani fren ihtiyacı duymayacak. Km ye göre lastik seçtiği için duramazsa ne olacak. Tabiki imkanlar dahilinde lastik alacaktır fakat 30 bin lira ve üstü araçlarda çin malı lastik görme mantığını anlamıyorum.
@09fabia,
"yılda 5-7 bin km yapıyorsanız para çöpe gider"
Kıymetli arkadaşım, bu lafı ben söylemedim. Sadece 28 yıllık ağır vasıta ehliyeti sahibi olarak, lastikçilerin ortak görüşünü paylaştım. Kaldı ki sonuna kadar da katılıyorum. Ortalama markaya göre %20 değişsede çeşitli etkenlerle 4-5 yılda sertleşen bir lastiğe sırf marka düşkünlüğü  ve pahalı oluşu ile 2 misli para vermenin mantığınıda anlamakta güçlük çekiyorum. Ucuz yada F/P çok iyi olan bir lastik frene bastığında aracı durdurmayacak mı?
Elbette yılda 5-7.000 km aşmayan eğer cebini düşünecekse ki bu 5 yılda 30-40.000 km demektir, zaten lastik ömrü ortalama 5 yıl veya 50.000 km dir. Bu ise ortalama 5 mm diş derinliğinin altına düşmeseniz bile lastiğin özelliğini kaybedeceğini, sertleşeceğini yer yer yanaklardan çatlayacağını bunun bir diğer teknik anlamı lastiğin nemini kaybedip yanacağı anlamına gelir. Dikkat edin. Lastikçilerde yeni yeni asılmaya başlayan bir levha var. Uygun koşullarda depolanması halinde lastik ömrünün 10 yıl olduğunu söyler bu levha. Bunun anlamı aslında şöyle: Lastik alırken DOT' a bakacaksınız. Örneğin benim aldığım lastikte DOT numarası 2413. Bunun anlamı 2013 yılının 24. haftasında imal edilmiş. Yani ~ bir yıl geçmiş. Depo ömrü 9 yıl kalmış. Pratikte bunun anlamı bu süreyi yarıya bölerseniz ~ olarak lastiğin kullanım ömrü ortaya çıkar, 4.5 yıl. Bu süre içinde 50.000 km yaparsanız diş derinliği zaten yumuşak ve konfor lastiklerinde 5 mm altına iner ve TÜV alamazsınız. Az km yaparsanız lastik lastik olmaktan çıkar bidon plastiğine döner, aynen bende olduğu gibi, 30 km ile yokuş aşağı inerken frenlere asılırsınız araç en az 30-35 metre sürüklenir, hemde ABS takır takır vura vura. İster lastiğiniz michelin yada dunlop, nokian vb olsun, ister kumho-pirelli-goodyear vb. hiç bir şey değişmez. Artık dünya özellikle lastik kavramının girdiği her yerde 10 yılı standarlaştırmış. Çamaşır makinalarının kapak contaları bile eski makinalarda 20 yıl geçse bile ilk günkü gibi olan conta şimdilerde 10 yıla yaklaşırken sertleşme 10-12 yıl arasında ise resmen yanıp dağılıyor. Bunu da geliştirdikleri yeni kauçuk oranları ve karışımlarla sağlıyorlar. Şunu unutmayın yumuşak sessiz ve darbeyi yutan lastiklerin kauçuk oranı yüksektir. Yuvarlanma direnci düşüktür. Ama bir kusuru vardır, kolay aşınır adeta defter silgisi gibidir. Yani her şeyin bir bedeli var.
Şunu da aklınızdan silin. Pahalı yada marka lastik, daha iyi frenleme yapar.
Yok öyle bir şey. Lastik etiketlerini boşuna vermedim. !
Çin malı lastik? Neden Çin malını küçümsediniz ki adamlar eğrisi doğrusu ile yılda milyonlarca araç üretiyorlar ve kendi imalatları bu lastikleri kullanıyorlar. Kuralsızlık konusunda bizden bir farkları da yok. Sizin düşüncenize göre Çinde yollar cesetlerden geçilmez halde olması lazım. Avrupanın neredeyse tüm markaları ucuz işçilik ve vergi muafiyetleri nedeniyle artık üretimlerini Çin Taiwan-Malezya vb ülkelerde yapıyorlar.Aslında iyiki de varlar. Olmasalardı ben 125 TL verdiğim bu lastiğe en az adedine 1000 TL öderdim daha doğrusu ödeyemez eskilere kaplama yaptırırdım aynen 30-35 yıl evvel olduğu gibi.
Elbette imkanlar, yani CEP kapasitesi önemli Cebi dolu olan arkadaşımız isterse altın kaplama lastikte taktırır, kimsede neden takdırdın diyemez ama burada konu, daha açık yazayım Fabia gibi hafif taşıtlar için Fiyat/performans oranı en iyi olan lastik yada lastikler.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2014, 09:38:31 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
olaya yanlış bakıyorsunuz. siz lastiği verimli kullanmaktan bahsediyorsunuz. bense ani bir durumda kalmaktan bahsediyorum. olay çinli üretici türk üretici meselesi değil olay teknoloji meselesi. ben koçtaşta barum lastiklerden sormuştum kontinin yan sanayisi olmasına rağmen neden ab etiketinin farklı olduğunu sorduğumda. lastiğin yapısına katılan bir kimyasaldan bahsetti birine çok diğerine az koyuluyormuş. yani aslında var olan teknolojiyi kurulmuş sistem kulandırtmıyor. zaten kullandıklarında da öyle çok ucuza satmıyorlar. sistem senin canını düşünmüyor ama imkanın varsa sen düşüneceksin. yarın birgün a etiketi ile b etiketi arasındaki 3 m lik fark ya yaşam çizgisi olursa?? keşke her marka kaliteli ürün üretse ve olay marka sempatizanlığı olsa. inanın benim öyle çok param yok olsa zaten fabia kullanmazdım. kumhonun kh27 sini bulsam onu  alırdım zaten. herkes f/p ürün kullanmak ister ve her ucuz şey malesef f/p değil. fabia ya iyi lastik gereksizse esp de koymasınlar hava yastığıda ne gerek var. sağdan sağdan 50 ile gidelim. marka sempatizanı olsam vw alırdım fabia gibi fiyat performans aracı almazdım.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;463881
olaya yanlış bakıyorsunuz. siz lastiği verimli kullanmaktan bahsediyorsunuz. bense ani bir durumda kalmaktan bahsediyorum. olay çinli üretici türk üretici meselesi değil olay teknoloji meselesi. ben koçtaşta barum lastiklerden sormuştum kontinin yan sanayisi olmasına rağmen neden ab etiketinin farklı olduğunu sorduğumda. lastiğin yapısına katılan bir kimyasaldan bahsetti birine çok diğerine az koyuluyormuş. yani aslında var olan teknolojiyi kurulmuş sistem kulandırtmıyor. zaten kullandıklarında da öyle çok ucuza satmıyorlar. sistem senin canını düşünmüyor ama imkanın varsa sen düşüneceksin. yarın birgün a etiketi ile b etiketi arasındaki 3 m lik fark ya yaşam çizgisi olursa?? keşke her marka kaliteli ürün üretse ve olay marka sempatizanlığı olsa. inanın benim öyle çok param yok olsa zaten fabia kullanmazdım. kumhonun kh27 sini bulsam onu  alırdım zaten. herkes f/p ürün kullanmak ister ve her ucuz şey malesef f/p değil. fabia ya iyi lastik gereksizse esp de koymasınlar hava yastığıda ne gerek var. sağdan sağdan 50 ile gidelim. marka sempatizanı olsam vw alırdım fabia gibi fiyat performans aracı almazdım.
@09fabia,
Siz bakmayın Fabianın şimdi kodunu hatırlamıyorum BARUM lastikleriyle TR' ye geldiğine. Bazı şeyleri açıklasam yer yerinden oynar. Neyse o konuyu geçelim. Sonuçta ithalatçının vicdanıyla baş başa kaldığı bir konu.....
Bende her ucuz şeyin F/P olduğunu iddia etmedim ki. Örneğin Kumho' nun şu an KH 17 tipi var ve senede ortalama 40.000 km yapsaydım ve aracım ticari olsaydı onu alırdım. Sadece emniyeti sağlayan lastik mi? Örneğin neredeyse Türk icadı zift üstüne çakıl dökülerek yapılan sözüm ona asfalt yol. Ya da üstüne ince asfaltı atılmamış kaba ve asfaltı az konulmuş yollar. Yani dünyanın en az ses yapan lastiğini alsanızda bu yola girdiğinde tar tar eden asfalt. Millet zannederki böyle tır-tırlı asfaltta lastik daha iyi frenleme yapar tam tersine sürtünme alanı azaldığı için frenleme yaptığınızda ve özellikle yol ıslaksa takla atmanız işten değil. Su yastığı olayı böyle asfaltta daha iyi gelişir ve lastiğinizin su boşaltma kanalları kaymak asfalta göre suyu daha zor boşaltır. Kısacası lastiğinizin emniyet katsayılarının yüksek olması elbette iyi ama yolunuz bunları karşılamıyorsa ki TR' de bize otoban diye yuttulan yollar, alt yapısı olmayan duble' ler dahil hiç biri lastiğinizin gerçek performansını yansıtamaz. Örneğin TR' de şehir içi km. 82+%10' na çıkartıldıki bu bir resmen nüfus planlamasıdır ve teammüden cinayettir. Tıpkı özellikle Ankara ve diğer büyük şehirlerde hiç bir engel-ışık koymadan 3-5 km mesafede 4-5 şeride çıkartılan yollar ile alt-üst viyadüklü kavşaklar, açıkçası hafta sonlarında araç kullanmaya korkuyorum. Her yer yarış pisti halinde.
Artık Fabia dahil tüm Skoda' ların F/P araç olduğunu unutun. Tek bir Dacia kalmıştı. Artık o da Türk insanı için LUXUS sınıfında Romenlerin Yeni Logan MCV Ambiance 1.5 dCi 75 BG' si 40.450 TL üstelik stepne- standart kalorifer bile OPTION, Bunlarıda koyarsanız ki alacaksınız eliniz mahkum toplam fiyat +2.850 TL = 43.300 TL Rumen ise aynı aracı kapıya 10.700 € Buna TVA dedikleri KDV ve diğer vergiler dahil.
http://www.dacia.ro/modele-si-preturi/noul-logan-mcv/configurator/index.jsp?modelKey=52K&stepTo=2&userPriceType=TTC
http://www.dacia.com.tr/media/Fiyat-Listesi/attb328961fa2d24f358839386c62a3668e/Poligon_DACIA_201401.pdf
Skoda Octavia 1.2 105 BG en temel model 53.400 TL' cik !, Dizel dersen ~ 64.000 TL Üstelik AB ülkelerine göre çok sınırlı motor seçenekleri, 2014 Fabia' lar ise inanılmaz sadece 2 tip. benim 2006 da 25.100 TL' ye aldığım 1.4 74 BG Fabia olmuş ambition 37.400 TL, Dinamik 43.700 TL. Üstelik sadece 1.2 70 BG/112 Nm/d/dk. torklu motorla. Buyrun Almanya satış fiyatları ve çeşitlilik. İlk link Fabia'nın 2. link ise Octavia. Bu fiyatlar adrese teslim, yani  Mehrwertsteuer (MwSt) ile yol vergisi ıvır-zıvır dahil. Zannedersiniz ki bizim distribütörler Almanya' daki bayiden alıp TR' de satıyorlar.
http://www.skoda-auto.de/sitecollectiondocuments/pdf%20prospekte/fabia_pua_2014_02.pdf
http://www.skoda-auto.de/sitecollectiondocuments/pdf%20prospekte/octavia_pua_2014_03.pdf
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2014, 11:07:52 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen, çok uzun zamandır uyuşuk bir kullanma tarzım vardı, sağ şeritte bile taciz yediğim için millete uymak için 1-2 aydır sağ sol makas vs yapmadan duramıyorum, yakında haberimi alırsınız...Ankarada yollar genişleyince millet kudurdu resmen...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)