škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Direksiyon sorunu Yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı byşigil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selam arkadaşlar foruma yeni katıldım fabiamla beraber

Sorunum şu : Aracımın direksiyonunda boşluk var gibi aniden cevirince tepki vermiyor sanki Bugun bir köşeyi aniden dönmek isterken bu sorunun farkına vardım  birazda sertleşti gibi direksiyon sanırım ufakdan bi sorun oluştu bide araç rolantide çalışırken direksoyunu biraz hızlı sağa sola cevirdiğimde uğultu gibi bir ses yapıyor arıza lambası felan yanmadı aracı yeni aldığım için tedirgin oldum nedir budurumun aslı astarı saygılar 2001 model 1.4 mpı aracım

Ugur A.

• Ziyaretçi
Hoşgeldiniz.

1- Direksiyon hidrolik yağının seviyesini kontrol edin.
2- Direksiyon açı sensörü sıkıntılı olabilir.
3- Direksiyon kutusunda sıkıntı olabilir.

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle :hsg: Tahminen kronik bir fabia sorunu. Açı sensörü veya pompa sorunlu olabilir. Uğuldama sesi normaldi bildiğim kadarıyla. Elektro-servo sonuçta ;)

Çevrimdışı tfnn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ön takımına baktır derim. benim direksiyonu cevirirken tıkırtılar geliyodu bazen sertlesiyodu zrotlar salıncak burçları bikaç hatrlayamadıgım ufak parça daha değişti şu an ne ses var ne sertleşme gayet normal

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Konu açılmışken bu direksiyon sorunu ile ilgili bir şeyler söyleyeyim.

Aynı sorunları aylarca yaşadım , direksiyonun sertleşmesi , aracın sol ön tarafından gelen sesler , farlardaki ve bütün aydınlatma sistemindeki dalgalanmalar gibi.

Bu sorunla ilgili bir kaç konum var forumda , bir türlü çözüm bulamadığım , daha doğrusu arızanın tam kaynağını bulamadığım ..

Daha sonra aklıma bir fikir geldi , açı sensörünü sökmek... Biraz araştırma yaptım , açı sensörünün tam olarak işlevini , olmadığı taktirde ortaya çıkabilecek sorunları vs. Sonunda açı sensörünün olmamasının aracın farklı bir noktasında bir sıkıntıya sebebiyet vermeyeceğine emin oldum ve sensörünün fişini çıkarttım.

Açı sensörünü iptal edince herşey düzeldi , ne ses kaldı , ne farlarda titreme ne de başka birşey.. Hatta araçta ufak tefek merkezi kilit problemleri falan vardı onlarda düzeldi.

Direksiyona gelince , şu an direksiyon bildiğimiz hidrolik direksiyon oldu . Kesinlikle sert değil , güvensizlik hissi vermiyor , bir çok araçta olduğu gibi 30 km hızda giderken de aynı sertlikte , 100 km hızla giderken de aynı sertlikte.. Dediğim gibi piyasada bir çok marka aracın direksiyonu böyle zaten , hatta 2013 model olanların bile..

Tabiki bu yazdıklarım bir tavsiye değil yanlış anlaşılmasın , böyle yapın veya yapılsın demiyorum.Sonuçta ne olursa olsun mevcut bir parçayı araçtan sökmek çözüm yolu değil.. Bende en kısa zamanda yenisi ile değiştireceğim . 500 tl gibi bir fiyat verdiler. Bayramdan sonraya artık..

Çevrimdışı byşigil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Daha önce bir toyota kullanıcısı olarak bu araca 10 üzerinden 7 veriorum 1.4 68 hp olmasına rağman gayet atik tüple iyi çalışıyor  konforlu yakıtı çok iyi 2 gün önce 800 km yolu 150 tl ile geldim ortlm hız 110 lpg ile (2.75 tl idi sanırım hele o küllük muhtesem sigaranızı güzelce yerleştire biliyorusnuz ne alaka demeyin çok hoşuma gitti :)
 puanını
 1- çakmaklıkdan kırıyorum daha güzel bir yere mesala küllüğün içine gizlenebilirdi veya yanına
2- kronik direksiyon sorunu
 3-ses izolasyonu biraz daha iyi olabilirdi
 4- aracın motorda bulununan elektronik sistemi tamamen açık diğer alman araçların olduğu gibi bir koruma kutusuyla muhafaza edilebilirdi  kullandıkça bakıcaz artık :) şu direksiyon problemine bir çözüm bulmaları gerek bence arıza vermesinin en büyük nedeni ani direksiyon manevraları bu aracın direksiyonunu nazik kullanırsak bir sorun oluşturmaz die düşünüyorum cevaplar için teşekkürler tüm skoda sahiplerine saygılar sevgiler ...

Çevrimdışı byşigil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet zrotları değişti sol rotil değişti arabada tık ses yok bu sorun değil zaten ülkemizdeki şehir içi yol kalitesi malum hele erzincanda ayrı bir dert yanlız direksiyon olması gerekenden ağır ve ani manevralara yanıt vermiyor hızlıca çevirdiğimde sanki bir boşluk varmış gibi hissediyorum bu beni biraz üzdü açıkcası onun dışında aracdan memnunum ha birde içeri rüzgar alıyor kapılardan ama bu benım aracımda olan kapı ayarsılığından ve sonradan takılan yan sanayı aynalardan kaynaklanıyor  onuda yaptırıcam .

Çevrimdışı byşigil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ayrıca söylediğiniz açı sensörü muhabbeti çok akıllıca eğer sorun düzelicekse veya tamirden sonra sorun yaşatmayacaksa direksiyonda ağırlaşma farklı sorunlr vs gibi. yanlız bu bir risk direksiyon hakimiyetinize ek olarak destek oluyor bu sensör bence sensör sökmek yerine aracı tam sağ tam sol yaparken nazik ve çok hızlı direksiyon cevirmelerinden kaçınırsak sorun oluşmaz diyorum ben