škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Elektromanyetik (Deliksiz) Park Sensörü montajı...

atilla · 94 · 55454

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AlperMusa;381467
Birşey sormak istiyorum.
Ön tampona da takmak istiyorsunuz sanırım peki arka tampona taktığınız modelü kullanarak önden sinyali nasıl alacaksınız sonuçta sadece geri vitese taktığınız zaman çalışıyor park sensörü.
Yani öndeki sensör de geri vitese takmadan nasıl çalışacak?
Buarada bende uzun bir zamandan beri araştırıyorum fakat hem ön hem arka olarak almayı istediğim için bulamadım öyle bir park sensörü.
Bulduklarımda ciddi pahalıydı.
Eğer sizin uygulayacağınız şekilde olursa bende sizin ki gibi yapmayı isterim yada 2 adet park sensörü alarak uygulamaya gideceğim.

Benim düşündüğüm şu şekilde:
Aynı modül kullanılarak hem ön hem arka çalıştırılacak. İki alternatif var:
1.Elektrik direk kontak çıkışından alınarak hem ön hem arka daima aktif olacak. Yani araç çalışır durumdayken vitesten bağımsız, sürekli devrede olacak.
2. Elektrik yine kontaktan alınacak, araça çalışır durumda iken önler aktif olacak. Sisteme bir röle eklenecek, Geri vitese alındığı zaman arka sensör çalışacak. (Arka sensör çalışırken önler isteğe göre iptal edeilebilir veya aktif tutulabilir, benim düşüncem aktif tutulması daha faydalı.)

Modül, yanlış hatırlamıyorsam, 50mA. gibi düşük bir akım çekiyor. Yani sürekli olarak aktif durumda olmasının aracın elektrik sistemine büyük bir yük getirmesi sözkonusu değil. Bu sebeple bana en mantıklı gelen, hiç röle, düğme vb. ile uğraşmadan, hem ön hem arkayı sürekli aktif tutmak... Sadece istenildiği zaman devreden çıkarılabilmesi için (mesela, İstanbul köprü trafiğinde sürekli tampon tampona aşk yaşarken:) soför mahalline bir buton konulabilir..

Çevrimdışı AlperMusa

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sürekli aktif olduğu zamanlarda şöyle bir sorun çıkabilir diye düşünüyorum.
Yağmurlu ve karlı havalarda yolda giderken sürekli bir uyarı verme gibi bir problem olabilir.
Bence açma kapama düğmesi olması daha mantıklı olur.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sensör çok dengesiz..Bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor.Genelde de plastik çöp konteynırlarında çok çok geç ötüyor.Zaten çarpmış oluyorum..Ben hiç memnun değilim..Pişman oldum..:(
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;382338
Sensör çok dengesiz..Bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor.Genelde de plastik çöp konteynırlarında çok çok geç ötüyor.Zaten çarpmış oluyorum..Ben hiç memnun değilim..Pişman oldum..:(

Gökhan seninkinde modülde arıza falan olmasın?

Ben dün gittiğim bir yerde denedim. Arkada çiçeklikler falan vardı. Çok güzel çalıştı. Tam ötmeye başladığında durup baktım, yaklaşık 50-60 cm. falan mesafede ötmüş...

Aldığın diğeri düzgün çalışıyormu?

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Siz hangisini aldınız siteden mümkünse link rica edebilirmiyim bir kaç model var sitede ?
Tşk.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Symbol;382349
Siz hangisini aldınız siteden mümkünse link rica edebilirmiyim bir kaç model var sitede ?
Tşk.

Ben ledsiz olanını (U301) almıştım. Zaten 2 model var, Ledli (U302) ve ledsiz (U301)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atilla;382343
Gökhan seninkinde modülde arıza falan olmasın?

Ben dün gittiğim bir yerde denedim. Arkada çiçeklikler falan vardı. Çok güzel çalıştı. Tam ötmeye başladığında durup baktım, yaklaşık 50-60 cm. falan mesafede ötmüş...

Aldığın diğeri düzgün çalışıyormu?

Diğerini kendim test etmedim, ama çalışıyor diyor arkadaş..Modül arızalı galiba..Nasıl bir arıza ise bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.Temassızlık falanda yok.Aksi gibi arkadaşın dobloya ilk montajı onda yaptık.Benimkinde tecrübeli olduk daha itinalı çalıştık ama benimki bozuk çıktı ya :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;382354
Diğerini kendim test etmedim, ama çalışıyor diyor arkadaş..Modül arızalı galiba..Nasıl bir arıza ise bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.Temassızlık falanda yok.Aksi gibi arkadaşın dobloya ilk montajı onda yaptık.Benimkinde tecrübeli olduk daha itinalı çalıştık ama benimki bozuk çıktı ya :D

Belki modülün içinde bir temassızlık, soğuk lehim vb. vardır. Anlıyorsanız kutuyu açıp bakılabilir...

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gökhan iş senin başa düştü, ne uğraşıyon daha :D yapmadığın şeyler değil, açıp bakacan kutusu mudur beyni midir ne haltsa artık :D parçasınıda artırıp kapatacan çiçek gibi olacak :D demedi deme bak :D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;382377
Gökhan iş senin başa düştü, ne uğraşıyon daha :D yapmadığın şeyler değil, açıp bakacan kutusu mudur beyni midir ne haltsa artık :D parçasınıda artırıp kapatacan çiçek gibi olacak :D demedi deme bak :D

Soğuk lehim olabilir, elim yatkindir, artık deneyeceğiz :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hadi bakalım kolay gelsin,
Açtır kutuyu, söylet kötüyü demiş atalarımız:)

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;382383
Soğuk lehim olabilir, elim yatkindir, artık deneyeceğiz :)

bence söküp dağıtmadan önce diğer araçtakinin beyin denen kutusu senin araca kolayca takılıp denenebilir...
böylece sıkıntı kutuda mı sensörde mi yada kablo soket gibi bir yerde mi anlaşılır...

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim park sensörü de geldi atilla bey e teşekkürler.şimdi bunu ben ön için düşündüm yapanlar varmı nasıl yaparız yapmay düşünenlerden de fikir istiyorum hata yapmamak için yardımlarınız ve fikirleriniz önemli benim için.

Çevrimdışı ahmetozdag

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende Atilla Bey den görünce sipariş vermiştim. 2 Gün önce montajını yaptım. Benimki de Gökhan ın ki gibi bi karış kala başlıyor ötmeye. Ben montajı yaparken gelen metal bandın yarısını kesmiştim uzun geldiği için. bu hafta sonu tamponu tekrar söküp onuda üstüne yapıştırmayı düşünüyorum belki algılama mesafesini artırır.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aslında bir karış kal ötmesi daha iyi enim park sensörü bir metreden ötmeye başlıyor 40 cm kala kesiksiz ötüyor.keşke bir karış kala ötsede sadece çarpmaktan kurtarsa
elegance=ugurcnplt