škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor Temizliği?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabişin motoru bir hayli kirlendi. Motoru temizlemek istiyorum lakin her şey açıkta.

bir sürü kablo ortada, motor kapağı yok... ayrıca kayışlar da açıkta. nasıl temizlemek lazımdır motoru? aküyü ve beyini poşetle kapatacağım. motor yıkamanın riski nedir? başka kapatmam gereken yer var mı?

gökhan abide de 1.2 fabia var, acaba kendisi nasıl temizliyor motoru? başta gökhan abi olmak üzere yardımcı olabilir misiniz? :)

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende yıkamak istiyorumda, tırsıyorum işte :) Sadece beyin ve alternatörü maskelesek yeticek galiba.
-------------------------------------------------

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynen gökçen tırsıyorum dertsiz başa dert açmamak lazım :)

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vurun Köpügü Suyu Gitsin Ne Maskesi :D Baştan Aşagı Her Noktaya :p İşin Makarası Bir Yana Onları  Kapattıktan Sonra Bişey Olmaz Dizellerde Genelde Tehlikesiz :) Bende Beyin Arabanın İçinde Alternatöre Falanda Bişey Olmaz. O Yüzden Maskelemedim

« Son Düzenleme: 13 Ocak 2012, 00:48:23 Gönderen: kaptan52 »

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sizinde bildiğiniz o açıkta olan yerleri sıkıca kapatıp yalıtın, sonra dikkatlice vurun suyu :) 2 kere yıkadım ben :) yalnızzzz! sakın ama sakın sıcak motora su vurmayın, 1 gün yatmış arabaya tercihen olmak üzere en az 2-3 saat dinlenmiş motoru yıkayın :) aman diyeyim :) fakat motor yıkamak çok çok amanda elzem birşey de değildir, üstünden el değen yerlerini silin geçin sadece, varsın kirlensin hiçbir şey olmaz o kirden.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Benim önerim şudur, tabi ki gereken yerleri kapatın (beyin, akü, ana sigortalar, alternatör) ve taş gibi soğuk motora uygulama yapın derim.

Yağ sökücü ürün sıkın, 10 dk bekleyin, hortumla su tutun onlar aksın

Sonra APC türü ürünü çalışma konsantrasyonunda köpüklü halde uygulayın

5 dk bekleyip fırçayla el girdiği yere kadar temizleyin

Hortumla su tutup durulayın

Ben yine elimin girdiği yere kadar bezle kurularım, biraz daha faydası olur temizliğe

Sonra da bakım ürünüyle geçin (Plak, 303 gibi).ç

20 yıldır araçlarımız olan Şahin'de, Alfa Romeo'larımda ve Skoda'larımda asla sıkıntı yaşamadım, yüzlerce kez bu işi yapmışımdır :)

Çevrimdışı medmania

• Garajperest
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
.........
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2012, 12:18:20 Gönderen: medmania »

Çevrimdışı medmania

• Garajperest
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Ben motordan hiç anlamam ama çoğu yeri plastik ile kapalı. sağ üstte akü var kapağı çıkarıp bakmıştım onu biliyorum. Kapağı açıp onu streç ile sararım. Başka nereleri kapayacağız bu motorda. Klavuzuna baksam gösterir mi acaba? Korkumdan hiç su ile yıkamadım daha motoru :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Siyah yuvarlak yağ filtresinin altında alternatör vardır, bakır sargıları görünen onu ört, akün kapalı zaten

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bikez tazyikli suyla motoru yıkamıstım bende, mecbur aracı benzin istasyonunda bırakmak zorunda kalmıstım, fan motorumu, mars motorumu ne onu yakmıstım, bi motor yıkama 200 - 300 liraya mal olmustu, dikkat et derim, iki düsün bi yıka bence:)

Çevrimdışı yarhasan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
akü sigorta beyni kapat poşetle bas gitsin deterjanı bişe olmuyo ama iyi kurulaman gerekir

Çevrimdışı medmania

• Garajperest
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yarhasan;305784
akü sigorta beyni kapat poşetle bas gitsin deterjanı bişe olmuyo ama iyi kurulaman gerekir

Zaten öyle bir zaman bulmak gerek ki yıkamadan sonra da iyice kurutmak lazım diye düşünüyorum. Gerçi bazı motor koruyucular sonrası da motoru çalıştırın diyorlar :S
 Benim asıl sevmediğim nokta motorun alt arka kısımlarındaki ıvır zıvır kablolar, borular filan var. Oraya uzanıp fırçalayamıyorumda . Su da tutamıyor elektronik bi haltın devresidir diye. Öyle pis pis kalıyor oralar. :(

Çevrimdışı mayday

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bence motor yıkama son çare olarak düşünülmeli.Çok duydum motoru yıkayıp bir yerlerini bozanları.

Çevrimdışı mertozbek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim eski laguna II de bnde yıkamıştım fakat ateşleme bobinlerinin içi suyla dolmustu araç sürekli tekliyordu önce tazikli havayla bi kısmını hallettim sonra da kendiliğinden kurudu aman dikkat :))

Çevrimdışı omer767

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben korka korka motoru bir kez yıkadım. Üstelik hiç bir yeride örtmemiştim. Akü, alternatör açıktaydı sigorta kutusunu bile poşetlemedim :) Hiç bir sorun olmadı ama şanslıydım galiba :D Şimdi 2.ye hazırlanıyorum :D
Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler...