škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

üniversıte (gelecegim) hakkında..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sayın abılerım..

yas 17 sınıf lise3.artık cıddı manada unıversıte hazırlıgı ıcıne gırdım ve bundan gecı yok bölume ve unıversıteye karar vermek durumundayım.ılgı ve alakalarım dogrultusunda secebılecek oldugum bölum ya otomotiv muhendıslıgı yada elektırık elektronık muhendıslıgı olur.

öncelıkle otomotıv muhendıslıgını ele alırsak bana tam olarak bu muhendıslık ne dır ne degıldır acıklayabılecek bırısı varmı? ıs olanakları nedır cevresınde bu ısı yapan bılen..

(öyle eften püften bır sey okumak ıstemıyorum kı okutmazlarda zaten.askerlık ardından da sanayıde bı motorcunun yanında ıse baslarım olacak olan budur okumazsam ki okumaya hevesımde var..)

lutfen ınternetten kopyala yapıstır yapmayın cunku cogunu bılıyorum arastırdım.cıddı bır mesele oldugu ıcın laf olsun dıye msj atmayalım..
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2011, 21:03:40 Gönderen: kerem61 »

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısı olsun kardeşim. Sana tek tavsiyem sevdiğin iş olsun. Sözüm meclisden dışarı sana derler git kaynakçı ol ciddi para var git işte atıyorum enjeksiyon ustası ol, pis ve ağır işlere bulaşma derim. Burda laf atma olayı yok zaten kendim enj kalıp kalfası,lastik plastik teknikeriyim :) Benim okuduğum iş sevdiğim bir meslek değil, çok yanlışlıklar oldu lisede benimki uzun hikaye, anladın sen beni zaten.

Özellikle 4 yıl !. ;)
-------------------------------------------------

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
Ben kendimi anlatsam sanırım sana faydalı olucaktır :)

Ben küçüklüğümden beri matematik öğretmeni olmak istiyordum istememin bir sebebi babamın matematik öğretmeni olması ve benim matematiği çok sevmem hep ilerde babam gibi öğretmen olma hayaliyle büyüdüm taki 2008 yılında Passatı almayla hayatım değişti diyebilirim bir anda arabalara karşı merakım oldu bu merak teknik konular üzerinde daha fazlaydı arabaların teknik konularını araştırmaktan zevk almaya başladım internette sürekli araçların teknik kısımları hakkında bilgiler okumaya başladım ve her geçen gün bu merak bende büyüdü ve makine mühendisliği kafama yatmaya başladı düşündüm etrafımda ki makine mühendisleri ile detaylı iletişime girdim ben ne yapabilirim gibi otomotiv üzerinde ilerlemek istediğimi belirttim ve etraftan topladığım bilgiler ve kendi kafamda oluşturduğum gelecek beni makine mühendisliği okumam gerektiğini söylüyordu ve girdik bir yola şimdi hazırlık öğrencisiyim :)

Otomotiv mühendisliği okuyabilirdim ama mesleki alanım daha dar olucak ilerde makine mühendisliği okuduğun zaman meslek olarak daha geniş bir alanda çalışma alanı bulabiliyorsun ve yanlış hatırlamıyorsam 3.sınıfta makine mühendisliği dallara ayrılıyor otomotive orda yönelebiliyorsun , ilerde ne yapacağını evet ben bu işi yaparım evet bu iş bana göre ben bu işin üstesinden gelebilirim severek yaparım dersen makine mühendisliği okuyup otomotiv üzerinde kendini geliştirip araç fabrikalarında çalışabilirsin ki benim şu an ki planım bu doğrultuda ;)

Elektrik Elektronik mühendisliği hakkında birşey diyemiycem ama dediğim gibi kendini 5 sene sonra düşün ben ne yaparım nerde çalışırım hangi zorluklar öyle karar ver derim ;)

Şimdiden kolay gelsin derslerinde başarılar diliyorum
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sülalenin yarısından fazlası mühendis.Her çeşit mühendis var sülalede.Kimisi Gazi mezunu kimisi Boğaziçi kimiside Fırat.Tek bildiğim %95i kendi işini yapmıyor.

Artık herkes parasına bakıyor.Parası yüksekse doğal olarakta seviyor zaten.Sevdiğin işi yap ömür boyu çalışma durumu TR'de geçerli değil bence..

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Mühendislik okuyacağım diyorsan; Bilgisayar Mühendisliğini 1. sıraya koy derim. Günümüzün ve gelecek yılların sektör açığı var var bu dalda.

Diğer arkadaşlarda demiş; Üniversite insana para kazandırmaz,para kazandırmanın yollarını gösteririr. Ama O sırrı vermez. İş sonuçta insanın beyninde,karakteristik yapısında bitiyor.

Ticaret falan ben anlamam, ben işimi adam gibi yaparım,paramı alırım diyorsan,Devlet kadrolarında rahatlıkla iş bulabileceğin sektör bölümlerini okuman sana + puan kazandıracaktır.

Neye karar vereceğini danışacağın tek kişi; kendindir.

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2011, 21:25:49 Gönderen: 19tumen »

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mekatronik bölümüne bakılabilir..Çoğu bölümü kapsıyor..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;279663
Katılıyorum :ok:
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Otomobillere ilgin olduğundan, endüstri müh. veya otomotiv müh. bölümlerini zevkle okuyabileceğini düşünüyorum.Mekatronik ve Makine müh. olabilir.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Db1

• Ziyaretçi
bunlari burda konusmak yerine bu isi profesyonel insanlara sorsan cok daha iyi olur diye dusunuyorum.

ali baba

• Ziyaretçi
yeniden okuyacak olsam,
1-uzay mühendisliği
2-genetik bilim.
3-micro bilim
nedenine gelince,
dünya kaynakları aşırı derecede tüketiliyor.
hava kirleniyor.
tarım alanları azalıyor.
insan hayatı tarım (gıda) hava ve suya bağlı olduğuna göre..
kimsede buna çare bulamıyor.
insanlar genelde kendileri için yaşar..
bencildir.
devletleri yönetenlerde insan olduğuna göre..
............
gidişatın çaresi yok son mutlaka görülecek..
ne kadar paranız olursa olsun hoyratca harcadıkca bir gün biteceğine göre,
kaynaklar tüketilip hava ve su kirlendiğinde hayat da bir gün bitecek.duracak.

uzay mühendisliği önemli..yeni koloniler bulunmalı..
genetik önemli...avuç içi kadar gıda ile insanlar yaşayabilmeli..
micro bilim önemli..kullanılabilir kaynaklar azaldıkca canlılarda o kaynaklara göre küçülmeli.
klonlama hiç demedim.o herşeyin sonudur.
yeniden okuyabilsem bunları tercih ederdim.

Çevrimdışı flash41

• White Dead Angel
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle hayırlısı olsun senin için gerisi hikaye.
En iyisi olmuş ama hayırlısı olmamış hiç bir işe yaramaz bence. Klasik ama her şeyden önce ne istediğini bilmelisin ve neden zevk aldığını bilmelisin. Ben orta okul yıllarımda çiplerle uğraşırdım hiç bir teknik bilgim olmamasına rağmen.(temel dijital elo. devreleri ile) Ailem kimya okumamı isterdi ama ben hiç sevmezdim. Elektronik okudum ama şuan Akustik ve Titreşim ile alakalı çalışıyorum. şu anki işimide çok seviyorum.
Tüm bunları, bulunduğun coğrafyayı, oradaki sanayi yi v.s göz önünde bulundurmanda fayda var. Birde çalışmak istediğin sektör; Üretim tasarım mı veya arge mi mesela.
Bunca deneyimimden sonra teknik olarak çalışmak isteyen kişilere önerim,,
1-Genetik
2-Fizik (kesinlikle favorim ama çok zor)
3-Tıp
4-Elektronik,Mekatronik veya Makine Müh.
5-Bilg. Müh.

Ama herşey sende biter yine.
Yeteneğin,hayallerin ve istediklerinle alakalı.

Çevrimdışı kerem61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: flash41;279708
Öncelikle hayırlısı olsun senin için gerisi hikaye.
En iyisi olmuş ama hayırlısı olmamış hiç bir işe yaramaz bence. Klasik ama her şeyden önce ne istediğini bilmelisin ve neden zevk aldığını bilmelisin. Ben orta okul yıllarımda çiplerle uğraşırdım hiç bir teknik bilgim olmamasına rağmen.(temel dijital elo. devreleri ile) Ailem kimya okumamı isterdi ama ben hiç sevmezdim. Elektronik okudum ama şuan Akustik ve Titreşim ile alakalı çalışıyorum. şu anki işimide çok seviyorum.
Tüm bunları, bulunduğun coğrafyayı, oradaki sanayi yi v.s göz önünde bulundurmanda fayda var. Birde çalışmak istediğin sektör; Üretim tasarım mı veya arge mi mesela.
Bunca deneyimimden sonra teknik olarak çalışmak isteyen kişilere önerim,,
1-Genetik
2-Fizik (kesinlikle favorim ama çok zor)
3-Tıp
4-Elektronik,Mekatronik veya Makine Müh.
5-Bilg. Müh.

Ama herşey sende biter yine.
Yeteneğin,hayallerin ve istediklerinle alakalı.

öncelıkle tesekkur ederım.
yazdıgınız ılk 5 madden hıc ılgımı ceken cınsten degıl.dıyorumya ya otomotıv yada elektronık elektırık uzerıne..benım ıcın bu ıkısı (ozellıkle otomotıv) her sekılde calısırım ar-ge tasarım ayırt etmem.(tasarım daha bı hos olurdu sankı :krk:)

Alıntı yapılan: gokcen59;279622
Hayırlısı olsun kardeşim. Sana tek tavsiyem sevdiğin iş olsun. Sözüm meclisden dışarı sana derler git kaynakçı ol ciddi para var git işte atıyorum enjeksiyon ustası ol, pis ve ağır işlere bulaşma derim. Burda laf atma olayı yok zaten kendim enj kalıp kalfası,lastik plastik teknikeriyim :) Benim okuduğum iş sevdiğim bir meslek değil, çok yanlışlıklar oldu lisede benimki uzun hikaye, anladın sen beni zaten.

Özellikle 4 yıl !. ;)

2 yıllık okumam zaten okutmazlarda gökcen abı :) yazık ıkı seneye asketlıgı bılem uzun dönem yaptırıyolar.okumusken 4 yıl okuyacaksın.

Alıntı yapılan: srcn09;279627
Ben kendimi anlatsam sanırım sana faydalı olucaktır :)

Ben küçüklüğümden beri matematik öğretmeni olmak istiyordum istememin bir sebebi babamın matematik öğretmeni olması ve benim matematiği çok sevmem hep ilerde babam gibi öğretmen olma hayaliyle büyüdüm taki 2008 yılında Passatı almayla hayatım değişti diyebilirim bir anda arabalara karşı merakım oldu bu merak teknik konular üzerinde daha fazlaydı arabaların teknik konularını araştırmaktan zevk almaya başladım internette sürekli araçların teknik kısımları hakkında bilgiler okumaya başladım ve her geçen gün bu merak bende büyüdü ve makine mühendisliği kafama yatmaya başladı düşündüm etrafımda ki makine mühendisleri ile detaylı iletişime girdim ben ne yapabilirim gibi otomotiv üzerinde ilerlemek istediğimi belirttim ve etraftan topladığım bilgiler ve kendi kafamda oluşturduğum gelecek beni makine mühendisliği okumam gerektiğini söylüyordu ve girdik bir yola şimdi hazırlık öğrencisiyim :)

Otomotiv mühendisliği okuyabilirdim ama mesleki alanım daha dar olucak ilerde makine mühendisliği okuduğun zaman meslek olarak daha geniş bir alanda çalışma alanı bulabiliyorsun ve yanlış hatırlamıyorsam 3.sınıfta makine mühendisliği dallara ayrılıyor otomotive orda yönelebiliyorsun , ilerde ne yapacağını evet ben bu işi yaparım evet bu iş bana göre ben bu işin üstesinden gelebilirim severek yaparım dersen makine mühendisliği okuyup otomotiv üzerinde kendini geliştirip araç fabrikalarında çalışabilirsin ki benim şu an ki planım bu doğrultuda ;)

Elektrik Elektronik mühendisliği hakkında birşey diyemiycem ama dediğim gibi kendini 5 sene sonra düşün ben ne yaparım nerde çalışırım hangi zorluklar öyle karar ver derim ;)

Şimdiden kolay gelsin derslerinde başarılar diliyorum

zaten dırek otomotıvede gırsem ılk 2 sene aynı seyelrı görecez makınecılerle yanılmıyorsam.bende 3, sınıfta makıne kollara ayrılıyor dıye bılıyorum.ıns makıne okuyabılırm.

Alıntı yapılan: mygokhan;279663

evet dogru aslında.ama bu bölumler hakkında tam bır bılgım yok hele bı tam kestıreyım gözume meslegı..daha deteylı bölum arastırmasına gırecegm.

Alıntı yapılan: crash;279679
Otomobillere ilgin olduğundan, endüstri müh. veya otomotiv müh. bölümlerini zevkle okuyabileceğini düşünüyorum.Mekatronik ve Makine müh. olabilir.

evet neredeyse hepsı aynı kapıya cıkıyor ve ılgılerım dogrultusunda ;)

Alıntı yapılan: ali baba;279702
yeniden okuyacak olsam,
1-uzay mühendisliği
2-genetik bilim.
3-micro bilim
nedenine gelince,
dünya kaynakları aşırı derecede tüketiliyor.
hava kirleniyor.
tarım alanları azalıyor.
insan hayatı tarım (gıda) hava ve suya bağlı olduğuna göre..
kimsede buna çare bulamıyor.
insanlar genelde kendileri için yaşar..
bencildir.
devletleri yönetenlerde insan olduğuna göre..
............
gidişatın çaresi yok son mutlaka görülecek..
ne kadar paranız olursa olsun hoyratca harcadıkca bir gün biteceğine göre,
kaynaklar tüketilip hava ve su kirlendiğinde hayat da bir gün bitecek.duracak.

uzay mühendisliği önemli..yeni koloniler bulunmalı..
genetik önemli...avuç içi kadar gıda ile insanlar yaşayabilmeli..
micro bilim önemli..kullanılabilir kaynaklar azaldıkca canlılarda o kaynaklara göre küçülmeli.
klonlama hiç demedim.o herşeyin sonudur.
yeniden okuyabilsem bunları tercih ederdim.

tesekkur ederım ılgılenıp bukadar uzun yazmıssınız.sız olaya daha farklı acıdan bakmıssınız.cevre kırlılıgı dunyanın sonu..bi yandan sızde haklısınız aslında..bu dunya böyle gıderse bı kaç nesıl daha devam eder gbı görunuyo..

ama bu yazdıklarınız hıc ılgılerım dogrultusunda degıl..

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Bir elektronik ve hab. mühendisi olarak kesinlikle elektronik okuma derim. Yarısı kadar çaba ile bilgisayar okursun. Elektronik mühendisliği müfredatının %80'i matematik. Hem de baya ağır (Metamatikten sıfır yanlışla girmeme rağmen bunu söylüyorum). Sonradan bilgisayara kaydım ve keşke bir düşük puanlı üniversitenin bilgisayar müh bölümünü okusaydım diyorum...

Çevrimdışı burock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende elektrik elektronik mühendisliğini bitirmiş üstünede bir hata daha yapıp yüksek lisansa başlamış biri olarak söyleyebilirim ki;elektronik seçeceksen %95 ihtimalle ya satış mühendisi(ki bana göre saçma bir terim) yada yazılımcı olacaksın. Eğer diyorsanki torpil bulur savunma sanayine girerim yada Odtü kazanıp böyle bir yere girerim oku; ama yoksa işletme veya yazılım konusunda kendini çok iyi geliştir derim.Yeni mezuna çok az yer iş verir. Hele birde sadece mezun olmuşsan kendin bir şeyler eklememişsen iyice zordur iş bulmak.
Otomotiv konusunda ise ilk çıktığı senelerde girenler işin kaymağını yedi ve iyi yerlere yerleşti.Sen bu bölüme girip mezun olana kadar 4-5 sene daha mezun verecek ve bu alanda okadar elemana ihtiyaç varmı bilmiyorum.
Piyasa için kariyer.net yenibiriş.com gibi sitelere gir ve yeni mezunmuş gibi iş ara,piyasaya bak neler istiyor.

Bide en son ihtimal devlet kapısı var. Girersin herhangi bir elektronik mühendisliği bölümüne sonra başlarsın kpss çalışmaya sonrada biyere girersin. Ama elektronikte 3.sınıf çok zordur 4.sınıftada 3ten kalanlar bitirme ödevleri falan kpss ye çok zamanın olmayabilir.

Çevrimdışı kerem61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;279859
Bir elektronik ve hab. mühendisi olarak kesinlikle elektronik okuma derim. Yarısı kadar çaba ile bilgisayar okursun. Elektronik mühendisliği müfredatının %80'i matematik. Hem de baya ağır (Metamatikten sıfır yanlışla girmeme rağmen bunu söylüyorum). Sonradan bilgisayara kaydım ve keşke bir düşük puanlı üniversitenin bilgisayar müh bölümünü okusaydım diyorum...

bılgısayar muhendıslıgıde olabılır aslında benım ıcın ama asıl hedefım otomotıv okumak.elektrıkden soguttunuz benı ya :)

Alıntı yapılan: burock;279866
Bende elektrik elektronik mühendisliğini bitirmiş üstünede bir hata daha yapıp yüksek lisansa başlamış biri olarak söyleyebilirim ki;elektronik seçeceksen %95 ihtimalle ya satış mühendisi(ki bana göre saçma bir terim) yada yazılımcı olacaksın. Eğer diyorsanki torpil bulur savunma sanayine girerim yada Odtü kazanıp böyle bir yere girerim oku; ama yoksa işletme veya yazılım konusunda kendini çok iyi geliştir derim.Yeni mezuna çok az yer iş verir. Hele birde sadece mezun olmuşsan kendin bir şeyler eklememişsen iyice zordur iş bulmak.
Otomotiv konusunda ise ilk çıktığı senelerde girenler işin kaymağını yedi ve iyi yerlere yerleşti.Sen bu bölüme girip mezun olana kadar 4-5 sene daha mezun verecek ve bu alanda okadar elemana ihtiyaç varmı bilmiyorum.
Piyasa için kariyer.net yenibiriş.com gibi sitelere gir ve yeni mezunmuş gibi iş ara,piyasaya bak neler istiyor.

Bide en son ihtimal devlet kapısı var. Girersin herhangi bir elektronik mühendisliği bölümüne sonra başlarsın kpss çalışmaya sonrada biyere girersin. Ama elektronikte 3.sınıf çok zordur 4.sınıftada 3ten kalanlar bitirme ödevleri falan kpss ye çok zamanın olmayabilir.

burada olmazsa bılmıyorum yurt dısına acılma olanagı nedır otomotıvde.almanyada dayımlar var yabancı dıl konusunda pek sıkıntım olmaz ama otomotıvcı olsak turkıyede bı yer buluruz dıye dusunuyorum.ama dedıgınız gbı 4-5 sene daha mezun verecek orasıda dusundurucu bıraz..