škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor Yağları Hakkında Yardım!?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;653881
Ben kullandım ve hiç memnun kalmadım 3000 km de değiştirdim, ilk marşta sübap sesi yapmaya başlamıştı. Birde sahtesi çok var.

Motul'dan bahsediyorsun değil mi?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;653884
Hocam bir yanlışınız var. yağ viskozitesi 5W-40 şeklinde ifade ediliyor. ilk rakam soğuk havada, ikinci rakam sıcak havada ilk çalıştırmada hangi sıcaklığa kadar yağlamayı sağlayabilecek viskozitenin korunduğunu gösteriyor. İlk rakamın yanında o yüzden W (winter) ibaresi var. Mesela 5W-30 yağ -30 ile +35 derece arasında koruma sağlar iken 5W-40 -30,+45 derece arasında koruma sağlar. Tek dereceli yağ kullanılıyorsa ki genelde sıcak iklimlerde ağır vasıtalar kullanır, onları yaz kış değiştirmek gerekir.

Değerlerin anlam biliyorum aslında ama normalde 1,6 tdi için 5-40 önerilmiyor yazın çok sıcaklarda belki kullanılabilir diye yazmıştım 5-30 tüm koşullar için geçerli olduğunda 2-3 ay için değişim yapmaya değmez. Tek dereceli olsa evet yaz kış mecburen değişecek.

Alıntı yapılan: mkoray79;653886
Motul'dan bahsediyorsun değil mi?

Evet

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Serviste ne kullanıyorlar bilmiyorum ama ben sanayide bakım yaptırdığımda kış değerine çok takılmıyorum. Piyasadaki çok bulunan 0W-30, 0W-40 veya 5W30 gibi yağların hepsi -30 derecede bile koruma sağlıyor. Kışın çok soğuk bir şehre gitmiyorum zaten. Fakat yaz değeri mutlaka 40 olan bir yağ kullanıyorum. Çünkü yazın ülkemizde hava sıcaklığının 35 derece üzerine çıktığı çok yer var ve bu şehirlere çoğu zaman seyahat ediyorum.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;653895
Serviste ne kullanıyorlar bilmiyorum ama ben sanayide bakım yaptırdığımda kış değerine çok takılmıyorum. Piyasadaki çok bulunan 0W-30, 0W-40 veya 5W30 gibi yağların hepsi -30 derecede bile koruma sağlıyor. Kışın çok soğuk bir şehre gitmiyorum zaten. Fakat yaz değeri mutlaka 40 olan bir yağ kullanıyorum. Çünkü yazın ülkemizde hava sıcaklığının 35 derece üzerine çıktığı çok yer var ve bu şehirlere çoğu zaman seyahat ediyorum.

Bana kalırsa 0-40 yerine 5-40 tercih edin çünkü aradaki fark açıldıkça Viskozite indeksi düşüyor. TSİ için bende 5-40 kullanıyorum iklimden dolayı zaten kullanma kılavuzunda buna izin veriyor ama TDİ için aynı durum geçerli değil.