škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia III 1.2 TSI 110 HP - 1 Ay ve 1500 KM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ed0810

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaslar

Bir ay once aracimi almis bulunmaktayim ve merak edenler, akli kalanlar, almayi dusunenler icin bu bir ay icerisinde bu aracla deneyimlediklerimi yazacagim. Umarim size bir faydasi dokunur.

Araci Kayadibi otomotivden aldim. Style paket yaris mavisi dis renk ve ici bej renk ile geldi. Belirli bir sure polo, clio ve bu arac arasinda kaldim ama bu aracta karar kildim. Bu kararimdanda oldukca memnunum.

Arac kesinlikle sinif beklentilerini karsiliyor. B segmentinde bundan daha iyisi bence zaten bulunamaz. Arabanin tipi olsun, ic dizayn olsun, gayet basarili. Bu aractan once Vw beetle kullanmistim. Fabia bana Vw daki hisleri tekrar tekrar yasatti oncelikle onu soylemeyelim. Kokpit olsun, surus ozellikleri olsun VW nin dusuk segment araclarindan pek bir farki oldugunu dusunmuyorum. Vw'a gore ic mekan genisligi bana cok rahatlik sagladi. Beetle in sunroof'u acik sekilde verdigi rahatligi ben Fabia'da sunroofsuz rahat bir sekilde alabiliyorum. Arac gercekten seri, turbo beslemenin verdigi guc 100-120 ye kadar sizlerle. 100-120 den kastim bu hizlarda bile kickdown yaptiginizda arac hafif hala sizi koltuga yapistirabiliyor. DSG sanziman zaten oncedende tanidigim bir sanziman oldugu icin bir sorun yasamadim. Yol tutuslarinda henuz beni yari yolda birakicak, tehlikeli bir duruma sokacak birsey yapmadi. Arac yeni oldugu icin temkinli bir sekilde zorluyorum arabanin sinirlarini o yuzde pek bir yorum yapamam arabanin sinirlari ile ilgili. Ama 160-170 gibi hizlari test ettim, ozellikle ruzgar alan yollarda cok buyuk tedirginlik veriyor insana, benden size tavsiye ruzgarli sehirler arasi yollarda 140 bandini gecmeyin. Buda guvensizlik tabiki arabanin hafifliginden kaynaklaniyor. Tam bir sehir arabasi Istanbulda bir cok yokusta dur kalk yaptim ve hillholder gorevini gayet basarili bir sekilde yapiyor. Tuketim konusunda tam birsey soyliyemem heralde cunku araba hala 1500 km de ama sehirlerarasi yolda anlik tuketim 120-130 gibi hizlarda 5.1 i gosteriyordu.

Simdi soranlar olabilir neden Polo vs. almadin diye.
-Ben arabada biraz farkliligi seviyorum sahsen. Istanbulun yollarinda on binlerce polo, fiesta, clio var ama yeni kasa Fabia daha ender goruluyor. Bu yuzden bu secmemde buyuk etkendi.
-Ayriyetten yenilemis kasasiyla su an almak cok mantikli uzun sure tipinde bir degisiklik olmayacak, mesela polo yakinda makyaja girecek.
-Aracin tipini daha cok begendim diger opsiyonlara gore. Sahsi gorustur tabiki bu.
-DSG sanziman
-Arac Donanimi
-1.2 110 HP motorla satilmasi
-Arac zaten VW tarafindan uretiliyor neredeyse, sirf VW logosu gozuksun diye 1-2 sene sonra eskiyecek kasa bir araba almak istemedim.

Ozetlemek gerekirse

Artilari:
-VW bunyesinde kendini kanitlamis platform, sanziman ve motor
-Sehir icinde manevra kabiliyeti
-Genis ic hacim ve bagaj(segmentine gore)
-Seri ve yolda birakmayan bir motor
-Yakisikli bir tip :)
-Donanim ve arabanin multimedya sistemi

Eksileri:
-Plastik kalitesi (bana herhangi bir etkisi yok zira Beetle daki ayni plastik kullanilmis) kullanimda dokundugum yerlerdeki malzeme kalitesi gayet iyi.
- Aracin hafifliginden kaynaklanan yuksek hizlarda ruzgarli yolda verdigi guvensizlik.

Sorulariniz olursa cekinmeden sorabilirsiniz.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1500 km den sonra yakıtta düşüş oldu mu ş.içi ve dışı durum şuan nedir? Bende de rapid var ama malesef 90 hp, fabia yıda incelemiştim cidden polo mu fabia mı diye bedava verseler fabia derdim. Tipi çok hoş ve bende sizin gibi marjinallikten yanayım. Geçen komşu yine skodaya dönmüşsün ne buluyorsun bu arabada dedi. Bende açtım kaputu al dedim :)

Çevrimdışı gurkantoksoy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam çok doğru tercih bende dediğiniz gibi clio polo gibi araçlar bakıyodum fabia biraz pahalı gelmişti ikinci el düşünüyodum sonra baktım 0 km ibiza fiyatı da güzel almak için gittik kayadibi seat'a, skoda tarafında da babamın arkadaşı var bizi güzel bi indirimle fabia tdi almaya ikna etti işte neye niyet neye kısmet ben biraz pahalı diye zorlamak istememiştim ama gönlüm fabiadan yanaydı baya incelemiştim öyle de oldu çok şükür :) Segmentin de en iyi araç bence :) tipi de güzel herşeyide ne demişler en güzel araba benim arabam abi :D

Çevrimdışı ed0810

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;530037
1500 km den sonra yakıtta düşüş oldu mu ş.içi ve dışı durum şuan nedir? Bende de rapid var ama malesef 90 hp, fabia yıda incelemiştim cidden polo mu fabia mı diye bedava verseler fabia derdim. Tipi çok hoş ve bende sizin gibi marjinallikten yanayım. Geçen komşu yine skodaya dönmüşsün ne buluyorsun bu arabada dedi. Bende açtım kaputu al dedim :)

Oldu hocam ama benim kullanimda biraz agresif o yuzden benim ortlamam biraz daha yuksek, sakin kullandigimda 8-8.5 sehir ici ama hep trafikli. Agresif trafikli(nasil oluyorsa o :D) 10-11 cikiyor. Uzun yol hic yapmiyorum) Bizim insanimiz hep en iyisini bildigini sanir ama pek birseyde bilmez bunuda kabullenemez napalim artik :D araba olayinda bizim millet fazla duygusal yaklasim altindakinin bir aractan fazla gormeye basliyor ordada sikinti cikiyor. Olay basit aslinda fiyat-performans.

Alıntı yapılan: gurkantoksoy;530046
Hocam çok doğru tercih bende dediğiniz gibi clio polo gibi araçlar bakıyodum fabia biraz pahalı gelmişti ikinci el düşünüyodum sonra baktım 0 km ibiza fiyatı da güzel almak için gittik kayadibi seat'a, skoda tarafında da babamın arkadaşı var bizi güzel bi indirimle fabia tdi almaya ikna etti işte neye niyet neye kısmet ben biraz pahalı diye zorlamak istememiştim ama gönlüm fabiadan yanaydı baya incelemiştim öyle de oldu çok şükür :) Segmentin de en iyi araç bence :) tipi de güzel herşeyide ne demişler en güzel araba benim arabam abi :D

Valla iyi yapmissin kardesim allah kaza bela vermesin, bizimki diye soylemeyelim ama Fabia, ibizadan cok daha yakisikli :D bana ibizalarin ici cok ruhsuz geliyor ama seni bilemem tabi. ibizalarda euro 5 motor kullaniliyor bide yanilmiyorsam.

Çevrimdışı gurkantoksoy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ed0810;530058
Oldu hocam ama benim kullanimda biraz agresif o yuzden benim ortlamam biraz daha yuksek, sakin kullandigimda 8-8.5 sehir ici ama hep trafikli. Agresif trafikli(nasil oluyorsa o :D) 10-11 cikiyor. Uzun yol hic yapmiyorum) Bizim insanimiz hep en iyisini bildigini sanir ama pek birseyde bilmez bunuda kabullenemez napalim artik :D araba olayinda bizim millet fazla duygusal yaklasim altindakinin bir aractan fazla gormeye basliyor ordada sikinti cikiyor. Olay basit aslinda fiyat-performans.

Valla iyi yapmissin kardesim allah kaza bela vermesin, bizimki diye soylemeyelim ama Fabia, ibizadan cok daha yakisikli :D bana ibizalarin ici cok ruhsuz geliyor ama seni bilemem tabi. ibizalarda euro 5 motor kullaniliyor bide yanilmiyorsam.
Aynen hocam ve ciddi anlamda küçük ama o ruhsuzluk makyajda gitmiş biraz daha düzeltmişler ama yine de en yakışıklı fabia :) amin Allah sizede kaza bela vermesin :)

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam ne yaptınız 10 litre mi :) şuan 276 km deyim karmakarışık ortalamam 7.0 bir yerde trafiğe kalmıştım 5 küsürden 6.5 e çıktı diğer parametrede, ama siz turbonun tadını çıkartıyorsunuz sanırım :D ibiza baş mesafesi konusunda yerlerde arka limit 1.84 o da tümseğe aman girmeyin :) klostrofobik bir ortamı var. Skoda her aracında genişliğiyle ön plana çıkıyor. Fabia ile i20 kapışır genişlikte sanırsam. Hyundai de alınmayacağına göre tam bir f/p skodalar hala daha. reno, fiat, citroen, hyundai bu markalarla fiyatlar kafa kafaya ve bazen daha uygun. Bu markalardan daha kaliteli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bırakın kaliteyi bütün elektronik ve mekanik aksam vw e ait, alman malı:)

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;530092
Hocam ne yaptınız 10 litre mi :) şuan 276 km deyim karmakarışık ortalamam 7.0 bir yerde trafiğe kalmıştım 5 küsürden 6.5 e çıktı diğer parametrede, ama siz turbonun tadını çıkartıyorsunuz sanırım :D ibiza baş mesafesi konusunda yerlerde arka limit 1.84 o da tümseğe aman girmeyin :) klostrofobik bir ortamı var. Skoda her aracında genişliğiyle ön plana çıkıyor. Fabia ile i20 kapışır genişlikte sanırsam. Hyundai de alınmayacağına göre tam bir f/p skodalar hala daha. reno, fiat, citroen, hyundai bu markalarla fiyatlar kafa kafaya ve bazen daha uygun. Bu markalardan daha kaliteli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bırakın kaliteyi bütün elektronik ve mekanik aksam vw e ait, alman malı:)

950 km deyim 5.6 yakıt gösteriyor ve baya devirli kullandım ışiklarda ilk hen çıktım bazen 4 deviri bile gördm deyim kısaca

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;530235
950 km deyim 5.6 yakıt gösteriyor ve baya devirli kullandım ışiklarda ilk hen çıktım bazen 4 deviri bile gördm deyim kısaca
4 devir ne hocam :) redline girip hatatataat yapacaksınız ki devirli kullandım olcak :))

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;530342
4 devir ne hocam :) redline girip hatatataat yapacaksınız ki devirli kullandım olcak :))

Devir olmaz mı hocam bilgisayar 2200 devirde vites attırıyor :D. Bakalım benim 1000 km ort ne olacak :) Bu arada hatatataaat yapıyor mu bizim bu alet rodajda olduğundan kıyamıyorum 3000 devri bile geçmiyorumda :D

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;530344
Devir olmaz mı hocam bilgisayar 2200 devirde vites attırıyor :D. Bakalım benim 1000 km ort ne olacak :) Bu arada hatatataaat yapıyor mu bizim bu alet rodajda olduğundan kıyamıyorum 3000 devri bile geçmiyorumda :D

Yohh ya yapmayo malesef :) anca bi egsoz yapıp vites geçişlerinde egsoz patlatıyo onu telafi ediyo[emoji23]

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;530342
...redline girip hatatataat yapacaksınız ki devirli kullandım olcak :))
Bu devirli kullanım değil ki katliam bu. Yazık yav makinalara.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;530409
Bu devirli kullanım değil ki katliam bu. Yazık yav makinalara.
Yaşlanıyor musunuz acaba sayın abim :)