škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ön takimdan ses sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı arnoangel

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese selamlar.
Önce izlenimlerimi aktarıp daha sonra da 1-2 şikayetimi dile getireceğim. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.
yaklaşık 1 ay önce aldığım Fabia 3 1.2 tsi dsg ile yaklaşık 3000 km yol yaptım şehir içi(istanbul). Yakıt ortalamam 5.9 L/100 km. Başarılı buluyorum.
Aracın sürüşü çok keyifli hele sport kullanıldığında muhteşem. Yaklaşık 15 yıldan sonra benzinli araç kullanıyorum birde 1.2 otomotik olunca iddi korkularım vardı. Ama gerçekten performans süper.

Sıkıntılarım şöyle:
İstanbul içindeki küçük kasislerden geçerken arabanın ön takımından takır tukur sesler geliyor. Servise götürdüm teste çıktık ses veriyor olmasına rağmen sıkıntı yok şanzıman çoğu zaman 1. vitese geçmiyor iyicene yavaşlamak lazım 2 de devam edince de böyle sesler çıkartıyor dediler. Mantıksız bir açıklama değil ama tatmin olmadım. Bu tarz bir sorun yaşayan var mı?
Bir diğer sıkıntımda bir kaç defa ısıklarda start stop devrede beklerken araç durdu ve sonra fren gaz yaptığımda çalışmadı.Manuel çalıştırdım. Bu bir sorunmudur.

Değerli yorumlarınız bekliyorum

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kazasız belasız İnşaallah.
Alıntı yapılan: arnoangel;525433
...İstanbul içindeki küçük kasislerden geçerken arabanın ön takımından takır tukur sesler geliyor. Servise götürdüm teste çıktık ses veriyor olmasına rağmen sıkıntı yok şanzıman çoğu zaman 1. vitese geçmiyor iyicene yavaşlamak lazım 2 de devam edince de böyle sesler çıkartıyor dediler. Mantıksız bir açıklama değil ama tatmin olmadım. Bu tarz bir sorun yaşayan var mı?
Tamamen durmadan ya da iyice zorlanmadan 1. vitese geçmiyor DSG. Eğer ki düşük devirde ufak da olsa bir rampa çıkacaksanız dikkat ederseniz DSG 2. viteste yarım debriyajla kalkmaya çalışıyor. İyice zorlanmayı algıladığında 1. vitese geçiyor. Biraz alışkanlıktan sonra, böyle bir duruma geldiğinizde hemen manuel kullanıma alırsanız DSG de hemen 1. vitese geçiyor ve ne siz ne motor ne de kavramalar zorlanmamış oluyor. Ben böyle yapıyorum ve tavsiye ederim.
bir kaç defa ısıklarda start stop devrede beklerken araç durdu ve sonra fren gaz yaptığımda çalışmadı.Manuel çalıştırdım. Bu bir sorunmudur...
Kullandığım start-stoplu araçların hepsinde fren pedalındaki baskıyı gevşetmemle birlikte motorun çalışması bir oldu şimdiye kadar. Bence bu bir sorundur. İlk misait zamanında serviste arıza kaydına baktırarak belki problemin neden kaynaklandığını bulabilirsiniz.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle aracınız hayırlı olsun .

DSG nin yanlış viteste kalması sonucu gelen sesler farklı , arabanın ön takımından gelebilecek sesler farklıdır. Devir düşüklüğü sebebiyle titreme vs. gibi bir durum mu var acaba ? Zaman zaman DSG nin sesli çalıştığına dair şikayetler de oluyor. Sesin nereden geldiğini tam anlamak lazım.

Aracın start - stop sisteminin çalışmaması tabi ki bir sorundur. Yine zaman zaman geç çalışma , sarsıntılı stop gibi ( özellikle dizel motorlarda ) şikayetler bu sistem içinde var. Çok nadiren olan bir olay ise veya bir kereye mahsus olan birşey ise belki kabul edilebilir. Ancak tekrarlarsa servise başvurmanızı öneririm.

Çevrimdışı arnoangel

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
START STOP bu sorunu şu ana kadar 2 kere yaptı bir daha yaparsa götüreceğim servise. Ses Sıkıntısinin sanzimanla alakali titremeden kaynaklandığını düşünüyorum umarım öyledir. Başka birşey değildir. Bu bir şekilde kabullenilecek birsey çünkü.

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bütün dsg ler çok yavaslamadığın sürece ve çok dik yokuşta kalkış yapmadığın sürece ya da ilk kalkış haricinde 1. vitesi çok nadir kullanır. Hatta o kadar az 1.vitese geçerki ekranda D1 i hiç gormessin, tekerler daha 1 tür atmadan D2 ye gecer.. Bu olay bütün 7 ileri DSG lerde var ve problem olarak kabul edilmiyor.Bence de problem degil. Dikkatli kullanıldığı sürece problem olmayacaktır.Bende de durum boyle.

"Uğur Akar" ında dediği gibi yokuşlarda dur kalk yaparken ve çok sıkışık trafikte manuel modda kullanmak gerek.

Ses sorununa gelirsek;

Yine hemen hemen 7 ileri bütün DSG lerde "şıngırtı" diye bilinen bir ses var. Bu ses bazı araçlarda çok duyulur bazılarında da olmadığı idda edilir. Ama hepsinde vardır. Kimisi duyar kimisi duymaz. Ama boyle bir ses var.

Benim aracta 1.2 TSI DSG aracı ilk teslim aldım ufak bir çukura düşük hızla girdim ön taraftan bir şıngırtı koptu =).  Bu sesler 7 ileri DSG lerde K1-K2 diye adlandırılan parçalardan geliyor google yazarsan binlerce detay ve konu bulabilirsin.
Eğer sendeki ses bu ise, problem degil. Tek çağre alışmak.. Fakat beni rahatsiz etmiyor o derece bir ses degil yani.İyice sesi dinlemeyince farketmessin bile.

şıngırtı testinin en iyi şu sekilde yaparsın;

Düz eğimsiz yolda 10km hızla git sonra ufak bir tümsek bul vitesi N konumuna al tümsekten geçmeden once, tümsekten geç, ön camların açık olsun sesi duyacaksin. Bu ses normal. Problem degil.

Ek olarak Yeni Fabia nin ön takımları zaten gürültülü çalışıyor. Ya da bende 40 yanak lastik olduğu için oyle hissediyorum bilmiyorum diğer kullanıcılarda durum nedir.

Start-Stop daki bahsettiğiniz durumla hiç karşılaşmadım.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2015, 00:16:40 Gönderen: mart »

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle aracınız hayırlı uğurlu olsun. DSG şanzıman kullanmadığım için ses sorununun şanzımandan kaynaklı olması meselesini bilemiyorum ancak ön takım zaten sesli diyen arkadaş 40 yanak lastikle B segmenti bir aracı kullandığı için aracındaki sesleri algılayamamış olabilir. Benim aracımda standart 15 jant ve bridgestone lastikler var, ne yol ne de ön düzen sesi mevcut değil.

Ön düzenden veya lastiklerden gelen sesleri ayırt edebilmek için aracı uzun bir duvar bulup önünde önce yavaş sonra da hızlı şekilde camlar açıkken kullanınız. Böylece dışarıdaki yol sesi ve diğer sesleri ayırt edebilirsiniz. Genel olarak fabia manuel şanzımanında özellikle 2.viteste yüksek bir kavrama söz konusu. Aynısı bu kuru tip otomatiklerde de var ise debriyajdan ayırdığı anda sarsıntılı bir ses oluşuyordur ancak bu ön düzen sesi ile karıştırılacak bir şey değil.

Stop etme meselesinde birçok engelleyen faktör var. Mesela klimanın 3 veya 4.kademede çalışıyor olması, emniyet kemeri takılı olmayınca stop etmesi ancak startı manuel istemesi, motor henüz soğuk çalışırken stop etmemesi vs. Kullanma kılavuzu veya servise danışmanızı salık veririm.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2015, 16:18:06 Gönderen: Alcanzar »

Çevrimdışı erka1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bende 1.0 motor araç var.
aynı ses, yani kasislerden geçerken gelen tıngırtı sesi, resmen motorda vidası sıkılmamış birşeyler var dedirtiyor insana.
bunu servise götürsem bana da aynı şeyi mi derler. dsg değil düz vites şansımandan bahsediyorum.

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Alcanzar;525593
Öncelikle aracınız hayırlı uğurlu olsun. DSG şanzıman kullanmadığım için ses sorununun şanzımandan kaynaklı olması meselesini bilemiyorum ancak ön takım zaten sesli diyen arkadaş 40 yanak lastikle B segmenti bir aracı kullandığı için aracındaki sesleri algılayamamış olabilir. Benim aracımda standart 15 jant ve bridgestone lastikler var, ne yol ne de ön düzen sesi mevcut değil.

Ön düzenden veya lastiklerden gelen sesleri ayırt edebilmek için aracı uzun bir duvar bulup önünde önce yavaş sonra da hızlı şekilde camlar açıkken kullanınız. Böylece dışarıdaki yol sesi ve diğer sesleri ayırt edebilirsiniz. Genel olarak fabia manuel şanzımanında özellikle 2.viteste yüksek bir kavrama söz konusu. Aynısı bu kuru tip otomatiklerde de var ise debriyajdan ayırdığı anda sarsıntılı bir ses oluşuyordur ancak bu ön düzen sesi ile karıştırılacak bir şey değil.

Stop etme meselesinde birçok engelleyen faktör var. Mesela klimanın 3 veya 4.kademede çalışıyor olması, emniyet kemeri takılı olmayınca stop etmesi ancak startı manuel istemesi, motor henüz soğuk çalışırken stop etmemesi vs. Kullanma kılavuzu veya servise danışmanızı salık veririm.

17" jant ve 40 yanak lastik aracın üzerindeki orjinal pakette vardı seçenek şansım olmadı =).. Fakat skoda bu kombinasyonu yapacagına lastiklere beton bağlasaydi daha iyiydi =). Yol tutuşuna muazzam etkisi var tartışılmaz. Fakat konfor yerlerde diyebilirim. Artık yavaş yavaş alışıyorum.

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim de manuel vites, ses filan yok ön takımda, lastikler 185/60/r15, sadece süspansiyonlar sert ondan şikayetçiyim.
15 jant 55 yanakla pamuk gibi geçmem gereken setlerden hooop güm diye havalanıp oturuyor aşağı. ama tuhaftır hızlı geçince setten beklediğimin çok altında zıplıyor, herhalde süspansiyonlar o zaman çalışmaya başlıyor.

Çevrimdışı Uzman24

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar ben de yaklaşık 2 hafta önce fabia 3 1.2 tsi dsg sıfır aldım. İlk aldığımda da belki vardı ama ilk heyacandan sanırım fark etmedim. Arabam sadece çalıştırıldıktan sonra sadece ilk kalkıştan sonra km 40 hızına gelince ayaklarımın altından gaz pedalının oradan kilik diye bir ses geliyor. Bunu sadece bir kere yapıyor daha sonra o hıza düşüp çıksa da yapmıyor. Servis ve yetkili satıcı bu durumun normal olduğunu ve tüm bu modellerde geldiğini söylediler. Teknik olarak bir sistemin devreye girmesinden bir bahsettiler. Teknik tabirler kullandıkları için tam aklımda kalmadı ama bir sistemin devreye girip gücü dağıtması ile ilgili bir şeyler söylediler. Bına benzer bir durum yaşayan oldu mu?

Çevrimdışı crazyboy3506

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Bir diğer sıkıntımda bir kaç defa ısıklarda start stop devrede beklerken araç durdu ve sonra fren gaz yaptığımda çalışmadı.Manuel çalıştırdım. Bu bir sorunmudur.

merhaba
araç kırmızı ışıkta dururken sürücü veya yolcu emniyet kemerini çıkarırsa araç bir daha çalışmıyo manuel çalıştırmak gerekiyor. benim gibi elleri durmayan can sıkıntından kemeri çıkartıp takan biriysen bu normal. yada çalışırken start-stop devreye girmiyor.

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bir kac defa benimde başıma geldi. Araç stop ettikten sonra kendisi calısmadi. =) . Emniyet kemerindenmis demekki.

Çevrimdışı Cihan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese selamlar.
Önce izlenimlerimi aktarıp daha sonra da 1-2 şikayetimi dile getireceğim. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.
yaklaşık 1 ay önce aldığım Fabia 3 1.2 tsi dsg ile yaklaşık 3000 km yol yaptım şehir içi(istanbul). Yakıt ortalamam 5.9 L/100 km. Başarılı buluyorum.
Aracın sürüşü çok keyifli hele sport kullanıldığında muhteşem. Yaklaşık 15 yıldan sonra benzinli araç kullanıyorum birde 1.2 otomotik olunca iddi korkularım vardı. Ama gerçekten performans süper.

Sıkıntılarım şöyle:
İstanbul içindeki küçük kasislerden geçerken arabanın ön takımından takır tukur sesler geliyor. Servise götürdüm teste çıktık ses veriyor olmasına rağmen sıkıntı yok şanzıman çoğu zaman 1. vitese geçmiyor iyicene yavaşlamak lazım 2 de devam edince de böyle sesler çıkartıyor dediler. Mantıksız bir açıklama değil ama tatmin olmadım. Bu tarz bir sorun yaşayan var mı?

Kasisten geçerken ön takımlardan benim arabada da ses geliyor, herkes DSG şanzıman demiş ama kimse amortisörlere değinmemiş, yani kasisten geçerken muhtemelen amortisör veya onlarla alakalı bişeydir o, diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Cihan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uzman24;534327
Merhaba arkadaşlar ben de yaklaşık 2 hafta önce fabia 3 1.2 tsi dsg sıfır aldım. İlk aldığımda da belki vardı ama ilk heyacandan sanırım fark etmedim. Arabam sadece çalıştırıldıktan sonra sadece ilk kalkıştan sonra km 40 hızına gelince ayaklarımın altından gaz pedalının oradan kilik diye bir ses geliyor. Bunu sadece bir kere yapıyor daha sonra o hıza düşüp çıksa da yapmıyor. Servis ve yetkili satıcı bu durumun normal olduğunu ve tüm bu modellerde geldiğini söylediler. Teknik olarak bir sistemin devreye girmesinden bir bahsettiler. Teknik tabirler kullandıkları için tam aklımda kalmadı ama bir sistemin devreye girip gücü dağıtması ile ilgili bir şeyler söylediler. Bına benzer bir durum yaşayan oldu mu?

Forum bi başka başlığı altında bu sesin ABS nin devreye girme sesi olduğunu yazmıştı arkadaş, anyı ses bende de var. Fabia nın sesten sorumlu devlet bakaknı gibi oldum :) baya kafaya takarım böyle şeyleri ama hepsine bi cevap bulduk burada yardımlaşarak. Forumu açan arkadaşa teşekkürler.