škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kireçli su lekeleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kapalı otopark olmasına rağmen ulaşım kolay olduğu için açik otoparka koyuyorum yarış mavisi 1.0 fabia III ü ama sulama suları arabayi rahat bırakmıyor :) her seferinde üzerinde baya leke bırakıyor insanda sürekli yıkayamıyor arabayı bu kireç lekeleri arabada uzun süre kalsa boyada hasar olur mu acaba ?

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Su lekeleri zift veya reçine lekelerinden bile daha tehlikeli, boyaya yerleştimi basit yıkama ile kurtulmak çok zor oluyor. Atas Valer diye bir malzeme ile temizleniyor ama yine de riskli.

Tavsiyem, qtechnic c1, nasiol zr53, gyeon prime (nano kaplama) benzeri bir uygulama yapmanız veya yaptırmanız.

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende de seker beyazi var. Aynı dert bende de var.

Arabayı alıyorsun yetmiyor birde tonla masraf ugrasamayacagım artık =).

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Dostum benim araçta yarış mavi 1.2 tsi110 dsg style.Aynı durumdan bende de var bakalım ziebart ta seramik kaplama yaptırıcam 1 bin kağıt fiyat çektiler ama herşeyden koruyor aracı babamın octavia ya yaptırdık şeker beyaz süper oldu araç gerçekten yağmurda su durmuyor üzerinde.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sağ-üstteki Detail Turkey logosuna tıklarsanız, Ziebart vs.' den daha iyi iş çıkartan arkadaşlar var orada. Bora mesela.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;524655
bu kireç lekeleri arabada uzun süre kalsa boyada hasar olur mu acaba ?

Evet kalıcı hasar olur, kireçli suyu uzun süre temas ederse verniği ya da boyayı yakıyor.

http://www.meguiarsonline.com/forums/showthread.php?4891-How-To-Remove-Water-Spots

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kesinlikle vernik zarar görür, hatta boyaya kadar iner.
Boya koruma işiyle uğraşan bir uygulamacı arkadaşın dükkanında passat 2008 model gördüm, bahçede kalmış gün boyunca güneşte, sulama suyu ince ince sıçramış, üstüne kuvvetli güneş gelince de, oluşan/kalan kireç lekeleri verniği delmiş.
Dikkatli olmak gerek. Bu tarz durumlar kaçınılmaz ise, 2-3 ayda bir kaliteli wax yaptırın arabaya.

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben sirkeyle ovalayınca geçiyor diye duydum bi yakınımdan hondasında işe yaramış o

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aweke;524781
ben sirkeyle ovalayınca geçiyor diye duydum bi yakınımdan hondasında işe yaramış o

Aman hocam sirke falan bunları karıştırmsyın ben aldm süngeri gittim opete 1 tl atıyosm köpük var ya onu sıktm güzelce ovaladm sonra yıkadm tazyikli su ile sonra araba için üretilmş fiber bezimle bi güzel sldm . Dibine kadar girmeyince hiç bişy belli değil hatta ışık açısını tutturman lazm görmek için. Camda daha kalıcı tabi bu izler ama 3 yıkama sonrası unuttum gitti hiç eser yok ama fazla bekletmeyeceksn yıkayacaksn izi olduktan sonra güneşin altında beklemsn o kadar 3 gün içinde yıkayın.

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;524805
Aman hocam sirke falan bunları karıştırmsyın ben aldm süngeri gittim opete 1 tl atıyosm köpük var ya onu sıktm güzelce ovaladm sonra yıkadm tazyikli su ile sonra araba için üretilmş fiber bezimle bi güzel sldm . Dibine kadar girmeyince hiç bişy belli değil hatta ışık açısını tutturman lazm görmek için. Camda daha kalıcı tabi bu izler ama 3 yıkama sonrası unuttum gitti hiç eser yok ama fazla bekletmeyeceksn yıkayacaksn izi olduktan sonra güneşin altında beklemsn o kadar 3 gün içinde yıkayın.
tanıdık yapmış memlekette burda sular hep kireçli bizde mecbur octiyi kirli kirli bekletiyoruz istanbula kadar

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Lekeler hafif olduğu müddetçe sirke işe yarıyor gibi. Ben denedim bir şey kalmadı. Ancak tekrar yıkamanın ardından serinde kurutsanız bile hava sıcak olduğu için özellikle yan camların üst kısımlarında daha koyu renkli yerlerde araç hemen kuruyup lekelenmeler oluyor. Sirkeyle silerken temizlik için ıslak mendil de kullandım. Kimisi kimyasallar ile arabayı temizleyin ama boyaya dikkat edin demiş, kimisi de limon tuzunda havlu bekletip silin demiş vs. bir sürü rivayet var. Mümkünse çim sulama fıskiyeleri gibi şeylerden kaçmak lazım.

Not: Herkes kendi deneyimini paylaşır, şurada burada okuduğunu yazmazsa daha akıllıca tavsiyeler alırız sanırım...

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gecen yaz benimde basıma gelmisti, tatile gittigimde cok sinek pisligi yol pisligi var diye, bilmedigim bi su ile üstünkörü yıkamıstım günesin altında, durulamak aklıma gelmemisti, günesin altında kaldı, bir hafta sonra yıkadım cıkmadı, bi daha yıkadım cıkmadı, sonrasında birkaç kez sirkeyle silip, detaylı yıkadım cıktı ama benide yordu,
Bi daha kesinlikle
1 - bilmedigim suyla aracı yıkamam,
2 - aracı silmeyeceksem, kurutmayacaksam yıkamam, su kirecsiz olsa bile kurutmayınca iz kalıyor, hic yıkama daha iyi,

bu arada aracımda ZR53 vardı zaten, yinede kirec izlerini cıkartmak zor oldu,

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Evet uğraştırsa da yıkadıktan sonra kurulamak gerekiyor yoksa iz yapıyor, +kurulayınca araba çok iyi parlıyor(bayiden sıfır almış gibi)