škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Beyaz boya ve dertleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OSentuerk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,

Deneyimlerinizden beyaz boya ve sinek pisliği hakkında faydalanmak isterim. Dün tam 2 saat boyunca kaput ve arkatampondan tırnak ile çok ufak sarı bazen siyah lekeler temizledim tabi bitmedi. beyaz boya temizliği konusunda hangi ürünü kullanmalıyımki bu dertten kurtulayım? Forumlarda kil diyorlar doğrumudur?

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2015, 16:39:42 Gönderen: OSentuerk »

Çevrimdışı Sselim

• Her daim umut
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: OSentuerk;522301
Herkese merhaba,

Deneyimlerinizden beyaz boya ve sinek pisliği hakkında faydalanmak isterim. Dün tam 2 saat boyunca kaput ve arkatampondan tırnak ile çok ufak sarı bazen siyah lekeler temizledim tabi bitmedi. beyaz boya temizliği konusunda hangi ürünü kullanmalıyımki bu dertten kurtulayım? Forumlarda kil diyorlar doğrumudur?

Teşekkürler.

3,5 yıldır beyaz araç kullanıyorum ancak benzer bir problemle hiç karşılaşmadım. Hatta çizik göstermemesi konusunda da bir hayli mutluyum.

Çevrimdışı scorpion

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Zift ve böcek temizleyici ürünler kullanabilirsiniz sorununuz çözülecektir.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: OSentuerk;522301
Herkese merhaba,

Teşekkürler.

Öncelikle bir kaç soru soracağım aracınız metalik beyaz mı şeker beyaz mı opak olan.

Opak renklerin bakımı çok kolaydır nankör değildir.Ama yıkandığı zaman metalik renkler gibi yaldır yaldır da  yanmazlar.

Bu arada temizledikleriniz mum olabilir haberiniz olsun.O sarı siyah lekeler araç gemi ile geldiği için tuzdan ve rutubetten boyanın etkilenmemesi için konteynır içinde mumlanıyor araçlar fabrikadan çıkarken o yıkamanın etkisi ile 6-7 yıkama sonra kendiliğinden gidiyor.

Araçı kesinlike tırnak ile de kazımayın tavsiye boyayı çizersiniz :)

Çevrimdışı OSentuerk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;522312
Öncelikle bir kaç soru soracağım aracınız metalik beyaz mı şeker beyaz mı opak olan.

Opak renklerin bakımı çok kolaydır nankör değildir.Ama yıkandığı zaman metalik renkler gibi yaldır yaldır da  yanmazlar.

Bu arada temizledikleriniz mum olabilir haberiniz olsun.O sarı siyah lekeler araç gemi ile geldiği için tuzdan ve rutubetten boyanın etkilenmemesi için konteynır içinde mumlanıyor araçlar fabrikadan çıkarken o yıkamanın etkisi ile 6-7 yıkama sonra kendiliğinden gidiyor.

Araçı kesinlike tırnak ile de kazımayın tavsiye boyayı çizersiniz :)

Merhaba

Valla bende karşılamamıştım ama şimdi karşılaştım.
Araç şeker beyazı ve bazı VW Kullanıcıları da karşılaşmış. Kil bazlı bir temizleyici ile kurtulmuşlar. Kuş pisliği tamamda sinek pisliğini de ilk defa duydum :)) Dediğiniz gibi 6-7 Yıkama duruma bakacağım olmaz ise Kil bazlı temizleyici ile deneyeceğim

Teşekkürler

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: OSentuerk;522339
Merhaba

Valla bende karşılamamıştım ama şimdi karşılaştım.
Araç şeker beyazı ve bazı VW Kullanıcıları da karşılaşmış. Kil bazlı bir temizleyici ile kurtulmuşlar. Kuş pisliği tamamda sinek pisliğini de ilk defa duydum :)) Dediğiniz gibi 6-7 Yıkama duruma bakacağım olmaz ise Kil bazlı temizleyici ile deneyeceğim

Teşekkürler

Elinizden eğer geliyorsa yapın tabii ki :) Fakat yok uğraşmam diyorsanız ziebart sonax gibi yerlerde de yaptırabilirsiniz.

Benim araç yarış mavisi.Allahtan kapalı garajda araç yoksa bakımı çok zor olucak fakat  bende seramik kaplama yaptırmayı düşünüyorum yaz sonuna doğru.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba!

Benim geceleri otoyu park ettiğim yerde bir sürü ağaç var ve bu ağaçların hepsinden bir şeyler damlıyor (polen filan olsa gerek). Özellikle Nisan-Haziran ayları arasında oluyor maalesef.. Başka bir sıkıntı da incir ağaçları. İncir meyvelerinin olgunlaşmaya başladığı dönemde otoları mahvediyor. Arabaların üstü resmen reçel/bal dökülmüş gibi oluyor. Kaportaya düşen incir meyveleri de cabası :mad: :(... Gerek incir reçeli, gerekse diğer ağaçların fışkırttığı şeyleri sıcağı sıcağına temizlemek lazım. Birkaç gün geciktiğiniz takdirde lekecikler kuruyup taş kesiliyor ve temizlenmesi çok zor oluyor.

Demem o ki, bahsettiğiniz lekeler sinek pisliği olmayabilir. Fabiş'inizi mümkün olduğu kadar ağaç altlarına ve yakınlarına park etmemeye çalışın :dede:.

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Beyaz renk bakımı en kolay renk olarak bilinir.

Hem kiri hemde çizikleri çok az gösterir. Sizin sorununuz biraz titizlikten kaynaklanıyor sanırım.

Ben hiç beyaz araba almadım , almayı da düşünmüyorum ama koyu renklere göre çok avantajlı ...

Çevrimdışı Yeşil R53

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Üç/dört yıkamada bir aracınıza fk 1000p wax uygulaması yapın. Hem boyanızı koruma altına almış olursunuz, hemde tüm kirler uğraşmadan çıkar.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de bu günlerde bu konu üzerindeyim. Ne kadar korusanız koruyun ağacından, sineğinden, ziftinden, kuşundan kurtaramıyorsunuz. Yıkamak iyi bir çözüm değil, her yıkamada boyanın dışını biraz daha çizip yıpratıyoruz. Tek çare boya koruma uygulamaları. Bu uygulamalar 300 TL'den başlıyor, 2000'e kadar gidiyor. İşin yöntemi az çok aynı. Sırasıyla araç temizleniyor, polisaj ile çizikler  gideriliyor, tekrar temizlenip en üste koruyucu bir katman atılıyor. Fiyatı belirleyen en dışa atılan koruyucu katman.

Wax ve benzeri, yumuşak yapılı olup, su ve kir tutmayı önleyen malzemeler ucuz, 25-80 TL arasında bir rakama satın alıp kolayca uygulanabilir. Bu malzemelerin boyanın dışından akmaması için yıkarken özen göstermek, uygun şampuanlar ile yıkamak gerekiyor. Uzun süre bekletmemek kaydıyla birçok kir sadece su tutarak temizlenebiliyor. Fakat kuş pisliği gibi aşındırıcılara maruz kalan bölgelerde koruma işlevi azalıyor. Kafanıza göre her yıkamacıya girerseniz 1 hafta içinde atılan korumayı köpükle birlikte akıp gitmekten kurtaramaya bilirsiniz. Harcanan zamana, paraya ve emeğe yazık olur. Bu nedenle bu tip uygulamaları günlük kullanılan araçlar için pek mantıklı bulmuyorum.

Kaplama olarak çalışan ürünler var, bunlar resmen boyanın dışına ikinci bir vernik katmanı gibi yapışıp her tür dış etkene karşı koruyan malzemeler. İşte burada sadece malzeme fiyatları 90TLden başlayıp (ZR53) alabildiğine gidiyor, kendi incelediğim ürünler içinde gyeon mosh'un fiyatı sanırım 300TL civarındaydı. Youtubede zr53, gyeon prime, qtechnic c1,exo,gyeon can coat gibi isimleri aratırsanız uygulamaları görebilirsiniz. Bu uygulamalar kötü şartlarda yıkansada sadece ömürleri kısalıyor, 6 aydan 2 yıla kadar ömür biçilen ürünler var.

Kaplama ile koruma için Ankara'da iki yer ile görüştüm. DBY detailing ve detailing garage, ikisinden de alabildiğim dip fiyat 800TL, uygulanacak ürünler aşağı yukarı aynı. Fiyatın yüksek olduğunu düşünüp kendim uygulama kararı aldım. Malzemelerin toplam maliyeti 350TL tuttu. polisaj makinasını eklediğimizde toplam 500'ü biraz geçti. Benim için avantajı bu malzemeler ile aracıma en az 3 defa uygulama yapabilirim.

Gerkli malzemeler şampuan, kil, kili kayganlaştımak için detailin spray, aracın üstündeki eski uygulamaları yağı ve silikonu temizlemek için temizleyici, araç üzerindeki demir tozlarını temizlemek için bir temizleyici daha, sonra temizleyici atıklarını temizlemek için bir temizleyici daha :) polisaj makinası, polish(cila) ve koruyucu malzeme.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2015, 10:15:50 Gönderen: macrostr »

Çevrimdışı OSentuerk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Yeşil R53;522398
Üç/dört yıkamada bir aracınıza fk 1000p wax uygulaması yapın. Hem boyanızı koruma altına almış olursunuz, hemde tüm kirler uğraşmadan çıkar.

Teşekkürler, deneyeceğim.

Çevrimdışı OSentuerk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: macrostr;522402
Ben de bu günlerde bu konu üzerindeyim. Ne kadar korusanız koruyun ağacından, sineğinden, ziftinden, kuşundan kurtaramıyorsunuz. Yıkamak iyi bir çözüm değil, her yıkamada boyanın dışını biraz daha çizip yıpratıyoruz. Tek çare boya koruma uygulamaları. Bu uygulamalar 300 TL'den başlıyor, 2000'e kadar gidiyor. İşin yöntemi az çok aynı. Sırasıyla araç temizleniyor, polisaj ile çizikler  gideriliyor, tekrar temizlenip en üste koruyucu bir katman atılıyor. Fiyatı belirleyen en dışa atılan koruyucu katman.

Wax ve benzeri, yumuşak yapılı olup, su ve kir tutmayı önleyen malzemeler ucuz, 25-80 TL arasında bir rakama satın alıp kolayca uygulanabilir. Bu malzemelerin boyanın dışından akmaması için yıkarken özen göstermek, uygun şampuanlar ile yıkamak gerekiyor. Uzun süre bekletmemek kaydıyla birçok kir sadece su tutarak temizlenebiliyor. Fakat kuş pisliği gibi aşındırıcılara maruz kalan bölgelerde koruma işlevi azalıyor. Kafanıza göre her yıkamacıya girerseniz 1 hafta içinde atılan korumayı köpükle birlikte akıp gitmekten kurtaramaya bilirsiniz. Harcanan zamana, paraya ve emeğe yazık olur. Bu nedenle bu tip uygulamaları günlük kullanılan araçlar için pek mantıklı bulmuyorum.

Kaplama olarak çalışan ürünler var, bunlar resmen boyanın dışına ikinci bir vernik katmanı gibi yapışıp her tür dış etkene karşı koruyan malzemeler. İşte burada sadece malzeme fiyatları 90TLden başlayıp (ZR53) alabildiğine gidiyor, kendi incelediğim ürünler içinde gyeon mosh'un fiyatı sanırım 300TL civarındaydı. Youtubede zr53, gyeon prime, qtechnic c1,exo,gyeon can coat gibi isimleri aratırsanız uygulamaları görebilirsiniz. Bu uygulamalar kötü şartlarda yıkansada sadece ömürleri kısalıyor, 6 aydan 2 yıla kadar ömür biçilen ürünler var.

Kaplama ile koruma için Ankara'da iki yer ile görüştüm. DBY detailing ve detailing garage, ikisinden de alabildiğim dip fiyat 800TL, uygulanacak ürünler aşağı yukarı aynı. Fiyatın yüksek olduğunu düşünüp kendim uygulama kararı aldım. Malzemelerin toplam maliyeti 350TL tuttu. polisaj makinasını eklediğimizde toplam 500'ü biraz geçti. Benim için avantajı bu malzemeler ile aracıma en az 3 defa uygulama yapabilirim.

Gerkli malzemeler şampuan, kil, kili kayganlaştımak için detailin spray, aracın üstündeki eski uygulamaları yağı ve silikonu temizlemek için temizleyici, araç üzerindeki demir tozlarını temizlemek için bir temizleyici daha, sonra temizleyici atıklarını temizlemek için bir temizleyici daha :) polisaj makinası, polish(cila) ve koruyucu malzeme.

Şimdi çıkmam gerekiyor, akşama kalan kısmını tamamlarım.

Valla detaylı bir açıklama olmuş. Polisaj makinam var bu haftasonu ürünleri arayacağım. Bugün aldığım yer ile de görüşeceğim. Bakalım onların önerisi ne olacak. Paylaşacağım sizinle de.

Teşekkürler.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sinek pisligi tüm araclarda oluyor fakat beyaz renk daha cok belli ediyor sanırım,
Uzun yoldan gelince beklemeden temizlemek gerekiyor, beklerseniz neredeyse boyaya yapısıyor, cok cok zor cıkıyor,
bende 2 hafta sonra temizlemeye calıstım, 2 kez yıkanmasına ragmen cıkmadı, sonra IPA ile sildim bir kısmı yine cıkmadı, son care tırnak ile giristim, bu sefer cıktı ama boyanın bazı yerlerinide kaldırdı malesef, özellikle tampondaki boya daha hassas oluyor,
Acele etmeyip tırnak yerine, böcek - zift sökücü temizleyicilerle denemek gerekiyormus malesef,

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rica ederim Önder,

Forumda üst sağ köşede bannerı olan forumdan okuyup vardığım sonuçlar bunlar, orada da bir başlık açıp uygulamaya girişmeden önce danışacaklarım var fakat çıkardığım rota şu şekilde.

1-Tazyikli su
2-şampuan
3-tazyikli su
4-crystal concept deep clean
5-crystal concept iron cut
6-tazyikli su
7-kil + meguiars quick detailer spray
8-su
9-ipa ?emin değilim gereksiz olabilir
10-scholl s30+ polisaj
11-scholl s40 polisaj
12-Crystal Concept Multi Cleanser
13-Gyeon Q2M Can Coat veya Gyeon Prime
ilk yıkamadan sonra Gyeon Wet Q2M Coat

Bu şekilde 6 ay-12 ay arası koruma sağlanabiliyor sanırım. Ben de acemi olduğum için deneyip görmek gerekecek.

Çevrimdışı Anatolia

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ya bu işin çözümü Williams seramik kaplama ben teslim alırken yaptıracaktım son anda vazgeçtim ne yalan söylim pişmanım ilk fırsatta yaptırıcam