škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik basinci

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
En güzel yaptığın iş bence kendi yaptığın iştir derler.Lastikçi için rutin bir iş adam 20 jant mercedes e de 32 vuruyor 15 jant fabia da 32 vuruyor tutturmuşlar bir 32 başka bildikleri bir şey yok zaten.

Bizim evin burada hemen shell var sabah çıkıp lastikler fazla ısınmadan basıyorum ön arka 30 30 mis gibi.Benzin kapağında 185/60/r15 için değerler bunlar.En doğru ve güzel değerler zaten orada yazmakta adam yüklü halini her türlüsünü hesaplayıp yazmış hee bizim türkler yapsa arabayı direkt hepsine 32 vur gitsin yazar ondan şüphem yok :D

Her arabanın motor ağırlığı farklığı jant ebatı lastik tabanı farklı kasası farklı birşeyler hesaplanıp yapılıyor arkadaşlar onlar.Babamın octavia 1.6 dizel de ön arka 33 33 yazıyor yüklü halde 36-38 yazıyor.Fabia da benim 1.2 tsi 110 dsg ön arka 30 30 yüklü 34-36 şekilde.Hepsine vur 32 gitsin ondan sonra araba çok yakıyor lastik çok çabuk diş derinliği  bitti vs öyle mantık olmaz kimse kusura bakmasın :)

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Türkiye şartlarında bu boktan yollarda fabrika verisinden 1 yada 2 hava fazla basın hiçbirşey olmaz , düşük basınçla sert bir çukura girerseniz görürsünüz konforu .. Biraz sert lastik her zaman daha iyidir Tr şartları için ... mesela benim a4 octavia için önler 29 arkalar 31 ama asla öyle basmam ..

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;521478
Türkiye şartlarında bu boktan yollarda fabrika verisinden 1 yada 2 hava fazla basın hiçbirşey olmaz , düşük basınçla sert bir çukura girerseniz görürsünüz konforu .. Biraz sert lastik her zaman daha iyidir Tr şartları için ... mesela benim a4 octavia için önler 29 arkalar 31 ama asla öyle basmam ..

Maalesef ülkemizin yol şartları çok kötü inanın apartman garajından caddeeye çıkana kadar en az 5-6 tane bozuk yerden rahat geçiyorum.

Gerçi caddelerde de düzgün değil.Otoyol bile düzgün değil ki kaldı ki sokaklar düzgün olucak pehh adapazarında bir yerde sanırım hendek ti geçen sene babamın octavia ile bir geçtim sol şeritte merdiven gibi olmuş asvalt artık araba zıpladı yerinden.

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Setlerden geçerken rahatsız ediyor mu sizi (fabia III için), ben rahatsız oluyorum, bizde transporter da var dün aynı setten transporter'la geçtim çok tolere ederek geçti, keza sattığım i20 de aynı sınıfta ki araba hiç hoplatmazdı, fabia III hoplatıyor, neredeyse durma seviyesine geliyorum konforlu geçmek için, bu seferde arkadaki arabalar sağımdan solumdan fırlayıp geçmek istiyorlar

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: blacksea28;521482
Setlerden geçerken rahatsız ediyor mu sizi (fabia III için), ben rahatsız oluyorum, bizde transporter da var dün aynı setten transporter'la geçtim çok tolere ederek geçti, keza sattığım i20 de aynı sınıfta ki araba hiç hoplatmazdı, fabia III hoplatıyor, neredeyse durma seviyesine geliyorum konforlu geçmek için, bu seferde arkadaki arabalar sağımdan solumdan fırlayıp geçmek istiyorlar

Aynı durum bende de mevcut abi octavia lokum gibi geçiyor.Fabia 3 ün arkası dingil aks çünkü maalesef ondan rahatsız aracı lifte aldıklarında gördüm.

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bağımsız süspansiyon olmadığı için o zaman, bende diyorum amortisörler çok sert değil niye zıplıyor sette diye

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: blacksea28;521499
Bağımsız süspansiyon olmadığı için o zaman, bende diyorum amortisörler çok sert değil niye zıplıyor sette diye

Yok abi octavia da torsiyon çubuğu mesala yarı bağımsız ama dingil akstan daha iyi yine.Kendi broşüründe teknik özellikler bölümünde fabia da arka bölüm birleşik kollu dingil aks yazıyor tekrar baktım.Ön taraf altta üçgen salıncaklı ve torsiyon viraj demirli mcpershon süspansiyon.

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim araçta 215/40/R17 Bridgestone Potenza var. Benzin kapağında normal yükte ön arka 36psi yazıyor. Ama bu değer bana sanki fazlaymış gibi geliyor. Düşürmelimiyim sizce?

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mart;521673
Benim araçta 215/40/R17 Bridgestone Potenza var. Benzin kapağında normal yükte ön arka 36psi yazıyor. Ama bu değer bana sanki fazlaymış gibi geliyor. Düşürmelimiyim sizce?

Araçta herhangi bir konforsuzluk zıplama durumu var mı ? Rahatsız etmiyorsa devam edin yoksa düşürün biraz öyle deneyin derim.

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;521688
Araçta herhangi bir konforsuzluk zıplama durumu var mı ? Rahatsız etmiyorsa devam edin yoksa düşürün biraz öyle deneyin derim.

Valla zıplama fln yok da alışamadim gitti bu 40 yanak 17" olayına. Konforsuz geliyor. Yanagı 45 de yapamıyoruz. Sapma cok oluyor. Zaten bu lastiklerde 2 yıldan evvel degistiremem heralde. Yazık olur. Basıncları 34 e indircem birde oyle deneyim bari.. Bunun dışınca yol tutuşu fln harika yola yapışıyor desem yeridir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mart;521833
Valla zıplama fln yok da alışamadim gitti bu 40 yanak 17" olayına. Konforsuz geliyor. Yanagı 45 de yapamıyoruz. Sapma cok oluyor. Zaten bu lastiklerde 2 yıldan evvel degistiremem heralde. Yazık olur. Basıncları 34 e indircem birde oyle deneyim bari.. Bunun dışınca yol tutuşu fln harika yola yapışıyor desem yeridir.

205/45-17 yapabilirsiniz %2 lik bir + sapma var o da sınırlar içerisinde

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mart;521833

Maalesef ülkemiz şartlarında zor 40 yanak la konfor beklemek zaten nedeseniz haklısınız.Yolların yarısı ya yamalı yada çukur çatlak patlak.

Bridgestone potenza gerçi iyi bir lastiktir fakat serttir.Benim bu zamana kadar kullandığım lastikler arasında michelin energy saver güzeldi yumuşaktı.

İnanın ben 185/60/r15 ile konfor alamıyorum araçtan arkanın dingil aks olması çok kötü araba kendi lastik basınçlarında kasislerden sert plastiklerden geçerken resmen alt takımı bıraktık herhalde diyorum bu sefer yavaş geçincede millet başlıyor sağdan soldan artistik yapıyor patinaj yaparak geçmeye.

Nexen n blue hd ler ile geldi lastikler çok başarılı değil adını sanını duymadığım bir marka octavia larda veriyorlar bu lastikleri hatta.Bayii deki satış danışmanı diyor bridgestonun alt markası vs dedim sonuçta bridgestone değil ama öyle kaldı apıştı.:D

Benzin kapağındaki değerleri uygulayın isterseniz bir ön arka şeklinde ama yinede 40 yanakla konfor fabia da zor yayların salınımı yok pek tolerans etmiyor gerçekten acımasız çat çut Allah ne verdiyse yaşatıyor yolu valla ben bu 60 yanakla diyorum hemde sizi çok iyi anlıyorum :)

Sert yaylar bonus olarak çok iyi yol tutuşu getiriyor ki sizin taban daha büyük daha iyi yol tutar sadece eksi yakıt olarak yansır en fazla 0.3/0.4 etkiler yakıtı.

Fakat arka takımın çalışma limit toleransı çok düşük hissetiriyor çalışma eşiği bitip vuruyor resmen güm diye :)

Yolu yaşıyor hisli makine yoldaki herşeyi yaşatıyor :D:D

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;521839
Maalesef ülkemiz şartlarında zor 40 yanak la konfor beklemek zaten nedeseniz haklısınız.Yolların yarısı ya yamalı yada çukur çatlak patlak.

Bridgestone potenza gerçi iyi bir lastiktir fakat serttir.Benim bu zamana kadar kullandığım lastikler arasında michelin energy saver güzeldi yumuşaktı.

İnanın ben 185/60/r15 ile konfor alamıyorum araçtan arkanın dingil aks olması çok kötü araba kendi lastik basınçlarında kasislerden sert plastiklerden geçerken resmen alt takımı bıraktık herhalde diyorum bu sefer yavaş geçincede millet başlıyor sağdan soldan artistik yapıyor patinaj yaparak geçmeye.

Nexen n blue hd ler ile geldi lastikler çok başarılı değil adını sanını duymadığım bir marka octavia larda veriyorlar bu lastikleri hatta.Bayii deki satış danışmanı diyor bridgestonun alt markası vs dedim sonuçta bridgestone değil ama öyle kaldı apıştı.:D

Benzin kapağındaki değerleri uygulayın isterseniz bir ön arka şeklinde ama yinede 40 yanakla konfor fabia da zor yayların salınımı yok pek tolerans etmiyor gerçekten acımasız çat çut Allah ne verdiyse yaşatıyor yolu valla ben bu 60 yanakla diyorum hemde sizi çok iyi anlıyorum :)

Sert yaylar bonus olarak çok iyi yol tutuşu getiriyor ki sizin taban daha büyük daha iyi yol tutar sadece eksi yakıt olarak yansır en fazla 0.3/0.4 etkiler yakıtı.

Fakat arka takımın çalışma limit toleransı çok düşük hissetiriyor çalışma eşiği bitip vuruyor resmen güm diye :)

Yolu yaşıyor hisli makine yoldaki herşeyi yaşatıyor :D:D

Aynen oyle =).. Kasislerde ve tümseklerde cok can sıkıyor, dediğiniz gibi cok yavaslamak durumunda kalıyorum bu seferde arkadakiler patirdiyor =)..
Ama fabia nin suspansiyonları genel olarak bencede konforsuz sanki yay yokmuş gibi hissettiriyor bazen. Araba hiç esnemiyor sanki.. Fabia test aracı olmadığı için test edememiştim alırken.
Fakat rapid test etmiştim rapid in suspansiyonlari fabia ya gore yumuşak ve cok konforlu geldi, dedim fabia da bununla aynıdır heralde ama gordumki alakası yok =).

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;521838
205/45-17 yapabilirsiniz %2 lik bir + sapma var o da sınırlar içerisinde

Evet doğru fakat tabanı kucultmek istemiyorum :D

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mart;521840
Aynen oyle =).. Kasislerde ve tümseklerde cok can sıkıyor, dediğiniz gibi cok yavaslamak durumunda kalıyorum bu seferde arkadakiler patirdiyor =)..
Ama fabia nin suspansiyonları genel olarak bencede konforsuz sanki yay yokmuş gibi hissettiriyor bazen. Araba hiç esnemiyor sanki.. Fabia test aracı olmadığı için test edememiştim alırken.
Fakat rapid test etmiştim rapid in suspansiyonlari fabia ya gore yumuşak ve cok konforlu geldi, dedim fabia da bununla aynıdır heralde ama gordumki alakası yok =).

Ben test aracını kullanmıştım o da aynıydı zaten :)

Yaylar belki daha çok km geçtikçe esner biraz daha salar kendini diye düşünüyorum.

Ama salınım toleransı çok zayıf çalışma eşiği çok düşük hemen vuruyor :)

Hani böyle 18-19 yaşındaki elemanlar arabayı kaçırır ya yada babasının hondası vardı onu alır aynı öyle kanka hisli honda bu honda yumurta kasa hondaya binmiş gibi tıkı tık tık tık tık :D