škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 3 1 Ay devirdim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yaklaşık 34 gün önce Yeni Skoda Fabia 1.2 TSİ 110 DSG Style yarış mavisi satın aldım.Aracım la yaklaşık 2200 km yol yaptım bugün itibari ile.Sizin için yaklaşık bu 34 günde olan biten her şeyi artısı ve eksi si ile yazacağım en ufak bir marka taraftarı ve fanatikliği olmadan.  

Öncelikle tavsiyem olarak Aracı imkanınız varsa style paketli almaya çalışın biliyorum maalesef fiyatlar ortada ama 2 tane daha airbag veriyor diğer dijital klima vs olmasa da olan şeyler ama airbag hayati bir önem taşıyor.( Arabayı zamdan önce aldım.)  

Aracı tercih nedenim B sınıfında yeni bir araç olması ve rakiplerinin fiyatlarının yanında ( bu hali ile araç 49.000 TL ye geldi ) uçuk olması idi aslında hyundai i20 1.4 elite 54.000 tl ama 4 ileri şanzıman eski bir teknoloji opel corsa zaten hiç sevmedim oldum olası ford fiestada kullandım fakat onada ısınamadım pek.Vw polo demeyin artık lütfen 1.2 tsi 90 bg oluşu euro 5 motor oluşu vw lounge donanım ile fiyatının 57.000 tl ye gelişi çok anlamsız ve gereksizdi.Alan arkadaşlara ve tercih eden arkadaşlara saygım sonsuz zevkler ve renkler tartışılmaz demek isterim.

Aracın genel intibası B sınıfı bir araç için çok iyi Style paket ile 6.5 İnch dokunmatik bolero ekran dijital klima hız limitleyici ( c/c değil ) otomatik kararan dikiz aynası yağmur far sensörü yan hava yastıkları 185/60/r15 çelik jant ön sis farları maxi dot ekran yol bilgisayarı ön kol dayama anahtarsız çalıştırma easy start ambition donanımın üstüne ek olarak gelen yani full diye tabir edilen paket.

Araç 1.2 TSİ 110 BG 175 nm tork yeni euro 6 emisyonuna sahip bir motor.Motor da eski 105 lik TSİ lara göre triger zincirinden kayışa geçilmiş kaputu açınca bariz anlayacağınız bir şey yok emisyon dalgası yani.Üzerinde kuru tip kavramalı DSG 7 ileri geliyor.

Yakıt Muhabbetine gelecek olursak araç daha rodaj döneminde yine net birşey doğru olmaz ama yoğun trafik te maksimum iki saat trafikte kaldım dün 8.1 Litre üst seviye klima açık.Normal akıcı trafikte 5.5 litre civarı otoyolda 3.7 lere kadar düştüm.Kasa 1129 KG şöför dahil deniyor kasa motora şanzımana kombinasyon tamam yeterli denilen kıvamda bırakılmış buna zaten bundan fazlası haram buna     Otoyolda sizi kesinlikle üzmüyor autoshow a gitmek için nişanlım ile tem otoyoluna çıktık orta şeritte gayet güzel gittik hiç rüzgardan vs öyle alıp başını sapıtmadı şerit değiştirmedi.Direksiyon hissi güzel doğru sertleşiyor park ederken gayet hafif oluyor.Yol tutuş karakteri virajda 80 km/h ye kadar başarılı sonrasını denemedim fazla üstüne çıkmadım ama limitleri o gibi sonrasında muhtemelen ESP müdahalesi gelicek.

Donanım seviyesi style ile gerçekten şımartıyor Leon aracımı satıp aldım leon da vardı bunda yoktu dediğim bir şey olmadı pek şu ana kadar.Tabii Leon C sınıfı Bu B sınıfı bir araç karşılaştırmak pek adil olmaz.Özellikle 6.5 inch ekran ile birlikte gelen yeni grafikler nerdeyse bayıla bayıla baktırıyor her karesine daha özenilip çalışılmış + mirrorlink özelliği eklenmiş.Mirrorlink cep telefonunu aracın ekranını yansıtıyor yani cep te navi vs gibi uygulamalar varsa bu ekran dan kontrol edebiliyorsunuz.Yani birebir navi yapıyor zaten amacıda bu.Duran halde facebook vs youtube da herşeye yapabiliyorsunuz fakat araç haraket edince uygulamaları güvenlik için kapatıyor navi dışındakileri.

B/T var SD card girişi usb aux var cd mevcut değil nedense gerçi bu kadar teknoloji varken cd yi gereksiz gördüler heralde.  Style paket ile başka gelen bir özellik daha skoda surround müzik sistemi.Bu müzik sistemi 6 hoperlör sunuyor ve yeni nesil bolero ile geliştirilen bir işlemci ile sanal subwoofer sunuyor açıp kapatabiliyorsunuz ince ayarlar yapabiliyorsunuz Sesi de başarılı basslar gayet iyi bagajda woofer var gibi adeta tabii sanal bir woofer yer kaplamıyor.  

Araba göz olarak gayet cömert sağda solda kalan bir eşyam olmadı.Kapı içlerinde hepsinde 1.5 litrelik pet şise yeri var torpido da yine aynı şekilde torpidosu geniş.Koltuk altlarında kapaklı göz var kol dayamanın içinde ufak bir bölme var.Güneş gözlük kabı tavanda mevcut gömme bir şekilde açıp kapatmak mümkün.El frenin altında boş bir yer var yine ön tarafta bardaklık var onun önünde yine cüzdan telefon koymak için yine koskoca bir boşluk var.Sadece far kumandasının altında bir ruhsat koymak için yer olsaydı iyi olurdu ruhsat kol dayamanın içinde yer kaplıyor.Koltuk yanlarında bile not defteri kalem koymak için fileler var her şey akıl edilmiş Park bileti tutucusu var.Bagaj hacmi 305 Litre sağda solda çekmece gibi gözler var onların içinde yeni yardım çantasını yangını tüpünü koydum bagaj bomboş bana kaldı sadece şemsiyem var her ihtimale karşı İstanbulun havasına ve kızına güven olmaz sözünden yola çıkarak  :D

Koltuklar olarak kabin olarak ferah hissi var araçta genel olarak arka tarafta 1.84 boy tahminimce limit ben 1.79 um.Diz mesafesi tam sınırda kotarmışlar işi milimetrik desek yeri B sınıfı için limit biraz daha iyi olabilirdi.

Gelelim Artılarına

DSG ve motor kombini +
yakıt +
Donanım gırtlak +
Ufak olması nedeni ile çok rahat haraket ve manevra kabileyeti +
Ses sistemi +
Fiyat +
Konfor +
Süspansiyon ve darbe emiş +

Gelelim eksilerine

Arka diz ve baş mesafesi daha iyi olabilirdi -
Araç ufak olduğu için büyük araçların tecavüzü oluyor trafikte -
Otomatik kararan dikiz aynası güzelde tasarım yapalım diye ayna çok küçük kalmış ayna arka görüşü sıfıra sıfır kurtarıyor yani en ufak oynatmanız da gidiyor -
Bu doluluğa bir arka park sensörü de giderdi - ( Serviste 200 Tl verdim orjinal boyası ile yapıldı her şey dahil )
hız Limitleyici yerine hız sabitleyici olsa daha iyiydi -

Şu an genel intibası iyi bakalım herhangi bir arıza sıkıntı yok.Arkadaşlar mutlaka yorumlarınızı bekliyorum eleştirin katılın.Foto gelicek zamanla iş yoğunluğumdan dolayı şimdilik bu kadar.

Dipnot arkadaşlar mirrorlink kullananlar varsa  yanıt versin sygic car navigation araç haraket ederken bu app serfitika yüzündne desteklenmiyor diyor kesiyor.Araca paralı sürümünü mü almak lazım alıpta boşa gitsin istemiyorum 29 euro gibi bir para çünkü.

Saygılar  :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı erturqo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Elinize sağlik, okurken adeta yolculuk ettim fabiayla..:-)

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;519770
Güzel günlerde kullanın

Akif hocam çok teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: erturqo;519771
Elinize sağlik, okurken adeta yolculuk ettim fabiayla..:-)

Ne demek en güzel şekilde anlatmaya çalıştım alıcak arkadaşlara da faydalı olur umarım.

İkinci unsur burada sormak istediğim DSG si takometreye tuhaf yansıyor bilirsiniz Octavia tık tık düşürür göremezsiniz bile geçişi bunda sanki tork konvertörlü şanzıman gibi aheste aheste düşürüyor devir saati şanzıman yine hızlı ama ibre tuhaf geldi nedense.

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız (bende fabia III sahibiyim), dediklerinize katılıyorum. geçenlerde pendik viaportta yarış mavisi fabia III gördüm, o taraflara geçtiniz mi?, ama yanıyordu araba, fotoğraftaki gibi durmuyor

Bu arada güle güle binin, hayırlı olsun

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: blacksea28;519788
elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız (bende fabia III sahibiyim), dediklerinize katılıyorum. geçenlerde pendik viaportta yarış mavisi fabia III gördüm, o taraflara geçtiniz mi?, ama yanıyordu araba, fotoğraftaki gibi durmuyor

Ne demek hocam :) Yok hocam o taraflara geçmedim hiç uzun süredir.

Evet araç gerçekten yanıyor fotoğraflarda kötü çıkmış biraz zaten.

Eskişehir e gittim geldim geçen bmw 316 i ye selektör yaptım adam çekildi :D

Dedim ufak olabilir ama yaptığı işler performansı kaputun altındaki güç azımsanmıyor :gaz:

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İdeal kombinasyonu yapmışsınız zaten güzel olmuş, yarış mavisi+style paket+dsg 110 hp+ park sensörü on numara.
Ben 90 hp ile selektör yapıyorum ki sol şeritte, 110 hp + dsg ile kesin yapardım, tsı motor çok güzel

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: blacksea28;519792
İdeal kombinasyonu yapmışsınız zaten güzel olmuş, yarış mavisi+style paket+dsg 110 hp+ park sensörü on numara.
Ben 90 hp ile selektör yapıyorum ki sol şeritte, 110 hp + dsg ile kesin yapardım, tsı motor çok güzel

Teşekkür ederim hocam.Aslında beyaz alacaktım ben dediler gelicek araç içinde sadece mavi var yada kırmızı dedim en azından mavi olsun.

Tsi motorlar güzel hocam gerçekten motor + dsg uyumu güzel fakat nedense dsg ibreye motor devir saatine hızlı yansımıyor octavia daki ler çat çat yükseliyor bu nedense orada daha ağır onu anlamadım hala.

Çevrimdışı mehmetniyazi61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
güle güle kullanmaya devam inşallah bende park sensörü taktırmak istiyorum sizin serviste taktırdığınız ekrana düşüyormu yoksa sadece seslemi uyarıyor?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kazasız belasız İnşaallah.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İllaki ufak tefek değişiklikler olur octavia ile fabia arasında, beyazda güzel ama bu kasada yarış mavisi süper olmuş,
birkaç özellik sormak istiyorum, mesela uzaktan kumandadan camları açıp kapatabiliyormusunuz?(bende olmadı, ambition paket), bagaj açma tuşuna basılı tutunca tık diye kapağı attırıyor(denerken buldum), birde sis farı dönüşe duyarlımı?

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
hayırlı olsun güle güle binin.

Ben de beyazcıyım ama bu arabaya mavi çok güzel yakışıyor, iyi seçim olmuş.

Makyajlı poloya gelen ipek mavi de tuttu şimdiden.

Gücü anlatırken tevazu yapmışsışnız sanki, b sınıfı arabada 110 hp turbo motor baya zevkli olması lazım ;)

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mehmetniyazi61;519794
güle güle kullanmaya devam inşallah bende park sensörü taktırmak istiyorum sizin serviste taktırdığınız ekrana düşüyormu yoksa sadece seslemi uyarıyor?

Benimki sadece sesli uyarı yapıyor hocam.Teşekkür ederim :)

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;519818
Kazasız belasız İnşaallah.

Teşekkür ederim :)

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;519865
hayırlı olsun güle güle binin.

Ben de beyazcıyım ama bu arabaya mavi çok güzel yakışıyor, iyi seçim olmuş.

Makyajlı poloya gelen ipek mavi de tuttu şimdiden.

Gücü anlatırken tevazu yapmışsışnız sanki, b sınıfı arabada 110 hp turbo motor baya zevkli olması lazım ;)

Teşekkür ederim bende beyazcıyım ama gelicek araçta mavi var dediler bu sefer de mavi olsun dedik.Nişanlımda çok ısrar etti mavi olsun diye dedim tamam alıyorum :D

110 HP dolu dolu keyifli bir motor sürüş zevki esnek ister gazla ister ekonomi yap hocam sana bağlı.Ama yinede 1.2 motor bunların bilincinde davranmak gerekir diye düşünüyorum.TSİ kendini ispatlamış olsada kaputun altında turbo diye bir gerçek var kapatırken çoğu kişi turbo timing ile iyi geçinemez çatur çutur kontak kapatır motoru dinlendirmez.

Bkz.Babam dizel octaviasını bu şekilde duman etti :)