škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Favoritlerde hararet sorununa kesin çözüm yokmu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: edizmir;528360
Olayi cozdum arkadaslar
kendi feliciami kendim yaptim
radyator fani kucuk oldugu icin
bir fan aldim kalitelisini 110 tl
diger fani yana kaydirip radyator uzerine iki fan koydum
simdi oldu bebek

Fotograf ekleyecegim
Şunu da belirtmek zorunda hissettim kendimi. Termostatta, devir daimde bir problem varsa veya radyatörde tıkanıklık, borularda tıkanıklık gibi bir durum varsa, çift fan yine bir işe yaramayacaktır. Favorit, Forman, Felicia 1.3 motorların bloğu alüminyum olduğu için en ufak bir aksaklıkta hararet çok hızlı yükselir. Çift fan takılı bir şey olmaz diye düşünmeyip motor soğutma ile alakalı tüm aksamları da gözden geçirip tüm sistemi sağlıklı olarak çalışacak şekilde tutmak şarttır Favorit' te.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu bloklarin Turkiye sartlarinda duzgun calismasini istiyorsaniz aldiginiz aracin fanini termostatini radyatorunu ve butun hortumlarini yenileyeceksiniz. Ust kapak acilip conta degisecek. Yazin yazlik kisin kislik termostat kullanilacak. Sikinti yasamazsiniz. Eger abartmak istiyorsaniz cift fan ve kalorifer petegini seri baglamak ve iceriye fan sarteli koymak da yine yapilabilecek iyilestirmeler arasinda. (Bu son soylediklerim lpg li bir araci antalya gibi sicak bir iklimde kullaniyorsaniz gerekli tedbirler.)

Çevrimdışı sdelican

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ben de favoritimi komşum olan bir radyatorcü arkadaştan aldım. aracın orjinal soğutma tertibatını değiştirmiş.

orjinalinden daha büyük ve bakır radyator.
radyatorün ön ve arkasında büyük fan çift kademeli.
ve her ihtimale karşı içerde açma kapama düğmesi

Allah'a şükürler olsun bir yıldır aracım orta seviyeye bile gelmedi.
ankara-düzce arası 3.5 saat tek marş ile hiç durmadan gittim defalarca ve göstege orta seviyeye bile gelmedi.

Radyatörün suyu da çok önemli. illa antifirizli olacak.

o radyatörcü arkadaş 400 TL civarı bir masrafla yapmış bu sistemini. isteyen olursa adres verebilirim.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1998' de aldığım Favorit' i 2014' te sattım.
Soğutma tertibatına ekstra hiç bir şey eklenmedi. Sadece termostat, fan müşiri, antifrizli suyun değişimi gibi değişimler yaptım ve hiç hararet yapmamıştır; kaldı ki toplamda 100km yol yapmışsam 75-85km' si şehiriçi bolca dur-kalklı trafiktir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!