škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

TSı ile Mümkün mü?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

2010 model
Skoda Octavia TSI DSG
68.604-68751 km arası
Lastik: Michelin Primacy Hp
Ebat: 205/55/16
Lastik Basınç: 31 Psi

Güzergah:
Sandıklı Rakım: 1150 mt. Sıcaklık 29° C
Denizli Rakım : 350 mt. Sıcaklık 33,5° C

Standart ağırlığı üzerine yük-yolcu v.s. toplam 200 kg
Yakıt: Petrol Ofisi V/Max Kurşunsuz 95 Oktan
Yağ: Castrol EDGE 5W-30
Son genel bakım 10 ay/11.000 km önce yapıldı.
Not: Gündüz farı, müzik sistemi ve havalandırma sürekli açık, klima kapalı olarak yolculuk tamamlanmıştır.
Mümkün olduğunca hızlanma ve yavaşlamalardan kaçınılmış, cruise control kullanılmıştır.

Katedilen mesafe: 147 km
Ortalama hız: 77 km
Yolculuk süresi: 1 saat 54 dakika
Yakıt tüketimi: 4.0 Lt/100 Km
Güncel yakıt fiyatı Afyon için 4.25 TL
Km 17 krş benzin tüketimiJ

http://www.youtube.com/watch?v=J-xx5RxDZxI&feature=youtu.be

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
mümkün ki olmuş :)

güzl tüketim değeri elde etmişsİniz tebrikler. Ortalama hıza bakılırsa genelde 90la gitmeye caalismişsiniz herhalde.

Rakım farkını da hesaba katarsak eş rakımda 4.5 gibi olurdu zannımca.

Çevrimdışı patriot

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Mümkün.

Buda benim astra cdti'mle tam dolu yük ve 4 kişi ile yakaladığım değer. Güzergah: Eskişehir  - Geyve/Sakarya

100.5 km sonucu 3.1/100 km. 85 kmh ortalama hızla.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Passat 1.4 TSI ile araçta 4 kiş,bagaj full,klima açık şekilde anlık tüketimler şu şekilde oluyor,hafta sonu denedim :)
CC açık..

Düz yol,

Hafif rampa yukarı,

Hafif rampa aşağı,

Ve rampa aşağı,

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Mümkün, her şey sağ ayağının altında, ben de 4 lt/100 km ortalama değerini görüyorum sakin sürüşte ş.arası yolda

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;370079
mümkün ki olmuş :)

güzl tüketim değeri elde etmişsİniz tebrikler. Ortalama hıza bakılırsa genelde 90la gitmeye caalismişsiniz herhalde.

Rakım farkını da hesaba katarsak eş rakımda 4.5 gibi olurdu zannımca.

85-90 km arasında kullandım, fren neredeyse kullanmadım:ok:

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: patriot;370081
Mümkün.

Buda benim astra cdti'mle tam dolu yük ve 4 kişi ile yakaladığım değer. Güzergah: Eskişehir - Geyve/Sakarya

100.5 km sonucu 3.1/100 km. 85 kmh ortalama hızla.

Dizel araçlar için bu değerler yakalanıyor. benzinli araç olarak TSI haricinde böyle yakıt tüketimi var mı? Doğrusu duymadım. Çoğu atmosferik 1.4 aracın LPG maliyetineden daha az:ok:

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;370171
Mümkün, her şey sağ ayağının altında, ben de 4 lt/100 km ortalama değerini görüyorum sakin sürüşte ş.arası yolda

İrfan Hocam sağ ayağımı kullanmadım desem yeri, ışıktaki kalkışlar haricinde tamamı cruise control sayesinde:ok:

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
tsı'ın verisi güzel, hele cdti'nin verisi inanılmaz olmuş.
Astranın parkurda rakım farkı var mıydı?

Çevrimdışı patriot

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;370211
Dizel araçlar için bu değerler yakalanıyor. benzinli araç olarak TSI haricinde böyle yakıt tüketimi var mı? Doğrusu duymadım. Çoğu atmosferik 1.4 aracın LPG maliyetineden daha az:ok:

Evet sizin değerinizde Benzinli araçlar içerisinde bir rekor gibi.Benzinli bir araç uzun yolda genelde 5 litre civarı yakıyor.Sizin değerinizde gerçekten çok iyi:ok:

Alıntı yapılan: turker;370230
tsı'ın verisi güzel, hele cdti'nin verisi inanılmaz olmuş.
Astranın parkurda rakım farkı var mıydı?

Rakım farkı: 685 metre benim lehime :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: patriot;370234
Evet sizin değerinizde Benzinli araçlar içerisinde bir rekor gibi.Benzinli bir araç uzun yolda genelde 5 litre civarı yakıyor.Sizin değerinizde gerçekten çok iyi:ok:

Rakım farkı: 685 metre benim lehime :)

Rakım çok önemli bir faktör. Rakım lehine olursa ve bu olumlu durum yolun çoğuna yayılmışsa; (çok hafif eğimle yol süresince devam ediyorsa:ok:) fabrika verilerinden daha iyi sonuçlar elde ediliyor.:)

Rakım lehine ama eğim yola yayılmamış, 5-10 km mesafede tüm rakım farkı ketediliyorsa;  fabrika verilerinin altına inmek pek mümkün olmuyor. (ya da ben başaramadım:haha:)

Çevrimdışı AimLeSs

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Mümkündür hocam.:) Sandıklı - Denizli yolunu bugüne kadar defalarca katettim. Zaten Sandıklı - Dinar arası düzlük yada hafif yokuş aşağı, virajsız kaymak asfalt.. Çok severim o yolu. :)

Aynı yolun donüşünde (Denizli - Sandıklı) aynı ortalama hız ve aynı koşullarla 4.0lt yi yakalayamazsınız mesela..:) Tahminim 4.8lt-5.2lt civarında olur dönüşünüz..

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AimLeSs;370254
Mümkündür hocam.:) Sandıklı - Denizli yolunu bugüne kadar defalarca katettim. Zaten Sandıklı - Dinar arası düzlük yada hafif yokuş aşağı, virajsız kaymak asfalt.. Çok severim o yolu. :)

Aynı yolun donüşünde (Denizli - Sandıklı) aynı ortalama hız ve aynı koşullarla 4.0lt yi yakalayamazsınız mesela..:) Tahminim 4.8lt-5.2lt civarında olur dönüşünüz..

Ben şöyle düşünüyorum;
bu yolda eğimden dolayı, araba fabrika verisinden 1,3 Lt. az tüketiyorsa aynı şartlarda dönüşte fabrika verisinden muhakkak fazla yakmalı, fabrika verisi düz yolda 5.3 Lt.
5.3 Lt + eğim farkı
en az 5,3 Lt yakar, tahminim 6,1 Lt civarında olur..

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar inanın dün resmen denedim 120 km hızla anlık yakıt 6,5 lt-7lt arasıydı 100 km aşağıdaysa 4,5lt -5,2lt arasıydı.Ben ise sürekli bastım yer yer hyundaı acsent ile kapıştım 140-160 zaman zaman 170 km hız yaptım buna rağmen 5.8 lt yakıt ortalamam.
Ama anlamadığım bişi oldu bugün;her gün ortaca ev arası yaptığım yolu klima açık 80 km hızla cc kullandığım halde 7,7lt oldu.Klima kullanmadığım zaman 6 lt bu yol ortalamam acaba bu kadar farkedermi ciddi bir rakam fark.klima bu kadar farkettirmemesi gerekir diye  düşünüyorum.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;370927
Arkadaşlar inanın dün resmen denedim 120 km hızla anlık yakıt 6,5 lt-7lt arasıydı 100 km aşağıdaysa 4,5lt -5,2lt arasıydı.Ben ise sürekli bastım yer yer hyundaı acsent ile kapıştım 140-160 zaman zaman 170 km hız yaptım buna rağmen 5.8 lt yakıt ortalamam.
Ama anlamadığım bişi oldu bugün;her gün ortaca ev arası yaptığım yolu klima açık 80 km hızla cc kullandığım halde 7,7lt oldu.Klima kullanmadığım zaman 6 lt bu yol ortalamam acaba bu kadar farkedermi ciddi bir rakam fark.klima bu kadar farkettirmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Düz yolda klima TSI için 0,6 Lt. tüketimi arttırıyor. Atmosferik motor için biraz daha fazla olabilir. Eğim biraz aleyhineyse de litre bazında tüketim buralara tırmanmış olabilir.
Not: Polen filtresinin temiz/yeni olmasınında etkili olabileceğini düşünüyorum.