škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Roomster hava filtresi yardım...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı wickedMuK.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Araca hava filtresi aldım azıcık bağırtıcam aracı.Ama montajı hakkında bilgim yok.Yardım edebilecek olan var mı fotolu şekilde???
Motor kirli ama kusura bakmayın 1 aydır yıkanmıyor araç:D

hakanerdogan

• Ziyaretçi
şayet açık filtre yapacaksan, ve orijinal hava filtresi motor bloğunun arkasındaki plastik sandıkçıkta ise, ona ön ızgaradan gelen hava emiş borusunu iptal etmen gerek, o kutuyu ve filtreyide, sonra açık filtreye araç giderken hava alabileceği bir şekilde havadar bir konum bulup, boruyla uzatman gerek.

benim bildiğim bu kadar, daha kısa bir yolu varsa bilemem.

Çevrimdışı wickedMuK.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim amacım peder farketmeden aracı ben aldığım zaman takmak.Kolay olmalı.İptal edemem yolları.Direk takma imkanım yok mu?

hakanerdogan

• Ziyaretçi
işin piri değilim, ama gel mantık yürütelim. hava o borudan geçiyor, kutuya girip filtreden süzülüp motora giriyor.

amaç ne? bu filtreyi takmak. o zaman kutunun içinden motora giden yoldan boru çekmelisin. yani yeni aldığın garip görünümlü filtre kutuda kalır, buda olmaz bence, kutunun kapağını takmazsın, borudan kutuya hava gelir, sonra filtreden motora geçer, bu da ses verir mi tartışılır.

bence git bilen birine yaptır. ama yok peder fark etmesin diyorsan onu bilemem işte.

şunuda söyliyeyim, performansta belki nokta kadar bir değişim oluur, olmaz... sadece 4000 devir gibi yüksek devirlerden sonra tatlı bir ses alırsın. o kadar.

bizim sanayiden arkadaşlar yapıyor benzinli araçlarına, filtreyi motorda bir boşluğa yerleştiriyor, ve kaput delme yaptırıyorlar, filtrenin üstündeki kısım ızgaralı olacak şekilde, o güzel oluyor.

Çevrimdışı wickedMuK.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben performan istemiyorum fakat ayrıntılı işler de istemiyorum.Direk takma imkanım yok.
Graip görünümlü hava filtresi dediğini 1.4 Pug 206'ya taktık.Hem araçta performans arttı.Hem de ses. 90 ile giderken sanki 200 ile gidiyorsun.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
demek istediğim roomsterin hava emiş düzeneğine göre baya garip kalır. kutu kocaman, kendi filtresi kocaman...

ufak bir performans filtre garip kaçar. bence çok becerikli değilsen ve bilmiyorsan bulaşma. azda olsa zarar verme ihtimali var. bu işi yapmış bilen biri sana daha güzel bir açıklama yapar umarım.

90 ile giderkende nasıl 200 gibiymiş gibi geliyor anlamadım.

Çevrimdışı wickedMuK.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
yani lafın gelişi o kadar güzel ses çıkıyor ki sanki 90 ile gitmiyorsun:D

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok pratik şekilde alıp takılacak gibi değil sizin motor.
Kutu içinden orjinal filtreyi sökeceksin.
Öne giden borunun ucunada filtreyi takacaksın.
Babana söyleyebiliyorsan söyle,sürekli takıp kullanıcak şekilde bir kerelik montaj yaparsın adam gibi,yoksa nerden baksan 15-20 dk her seferinde uğraşman gerekiyor ki,değmez bence o şekilde uğraşmayada.Tabii sen bilirsin ama yapman gereken de bunlar.
Genel bilgi olarakta;asıl sesi yapan,borunun şekli ve malzemesidir,metal boru olmalı ve az kıvrımlı.Uygun yere konduğunda da performans etkisi olur,alt devirler canlanır.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: FF;2013
Çok pratik şekilde alıp takılacak gibi değil sizin motor.
Kutu içinden orjinal filtreyi sökeceksin.
Öne giden borunun ucunada filtreyi takacaksın.
Babana söyleyebiliyorsan söyle,sürekli takıp kullanıcak şekilde bir kerelik montaj yaparsın adam gibi,yoksa nerden baksan 15-20 dk her seferinde uğraşman gerekiyor ki,değmez bence o şekilde uğraşmayada.Tabii sen bilirsin ama yapman gereken de bunlar.
Genel bilgi olarakta;asıl sesi yapan,borunun şekli ve malzemesidir,metal boru olmalı ve az kıvrımlı.Uygun yere konduğunda da performans etkisi olur,alt devirler canlanır.

:+1:

Sürekli sök tak olmaz, en sonunda bir yerden bozarsın birşeyleri  :)

Ses tamam, ama o tip filtre ile bizim 86 bg motorda zaten perf. alamazsın. 1 bg ilavesi olursa rahat hava girişinden dolayı, bir sürücü o farkı anlamaz. Tamamen psikolojik  :)

Çevrimdışı s.alkan

• Servis Müdürü
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Alıntı yapılan: lrfan;2031
:+1:

Sürekli sök tak olmaz, en sonunda bir yerden bozarsın birşeyleri :)

Ses tamam, ama o tip filtre ile bizim 86 bg motorda zaten perf. alamazsın. 1 bg ilavesi olursa rahat hava girişinden dolayı, bir sürücü o farkı anlamaz. Tamamen psikolojik :)

10 numara bir çözümleme oldu daha iyisi olamazdı.:gut:
---------------1.4 TSI 180 HP-------------------------

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: wickedMuK.;1976
Benim amacım peder farketmeden aracı ben aldığım zaman takmak.Kolay olmalı.İptal edemem yolları.Direk takma imkanım yok mu?
Orijinal yerini iptal etmen şart. Etmezsen hiç filtrelemeden havayı emer motor.

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sen en iyisi Babana durumu anlat :D Damardan gir, değiştirmek gerekmiyo, motoru koruyo, performans ve yakıt tasarrufu sağlıyo gibi satıcıların uydurduğu yalanlardan bir derleme yap en iyisi, daha sonra da orjinal filtreyi iptal edip onun yerine monte et.

Çevrimdışı wickedMuK.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkürler....
Pederi kandıramam anlıyor bu işlerden.Fakat yakıtta sorun olmazsa belki yaptırabiliriz

ahmettatlı

• Ziyaretçi
kutuyu çıkarıp kutudan motora doğru giden boruya monte edeceksin